Puskás Tivadar születésnapja – 1844
PUSKÁS TIVADAR (Pest, 1844. szeptember 17 – Budapest, 1893. március 16.), legismertebb feltalálóink egyike, a bécsi műegyetemen végezte tanulmányait. Magyarországon nem tudott érvényesülni, ezért Angliába ment szerencsét próbálni. Egy vasútépítő társaságnál vállalt magyarországi képviseletet, így haza tudott térni és az északkeleti vasúthálózat építésénél munkálkodott. Következő úti célja Amerika Colorado állama volt, ahol földet vásárolt, hogy arany-és ezüstbányákat nyisson, de ez a vállalkozása kudarcba fulladt. Viszont ez idő alatt ismerkedett meg a vezetékes távíróval és arra a gondolatra jutott, hogy egy központból több érdekelt fél összekapcsolásával lehetne bővíteni a hálózatot és lehetővé válna az állomások közötti kapcsolatteremtés is. Ilyen központot hozott létre Brüsszelben: ennek sikere alapozta meg hírnevét. Amikor tudomására jutott, hogy Bell feltalálta, Edison pedig tökéletesítette a telefont, visszatért Amerikába. Felkereste Edisont és meggyőzte, hogy a távíróközpontok mintájára telefonközpontokat kellene létesíteni. Edison elfogadta Puskás érveit és megengedte, hogy az ő laboratóriumában valósítsa meg ötletét. Időközben szoros barátság alakult ki közöttük, és Edison megbízta Puskást a fonográfnak és más szabadalmainak európai értékesítési képviseletével. Puskás először Londonban tartott fonográfbemutatókat, majd Párizsban népszerűsítette az új találmányt, amellett az első francia telefonhálózat és –központ építési munkáit is irányította. A teendők sokasodásával öccsét, Ferencet is bevonta a munkába és Edison jóváhagyásával megbízta egy budapesti telefonközpont létesítésével és a telefonhálózat hazai kiépítésével. Ennek eredményeként 1881 májusában átadták a világ hatodik telefonközpontját Budapesten a Fürdő (ma József Attila) utcában.
Puskás Tivadar 1879-ben az Edison Társaság igazgatósági tagja lett, Párizsban szabadalmakat értékesítő ügynökséget nyitott, villanymotorral kormányozható léghajókkal kísérletezett és villamos fiákerjével keltett feltűnést a francia főváros utcáin. Szabadalmaztatott egy irányított robbantási módszert, amelyet felajánlott az Al-Duna (Vaskapu) szabályozásakor, azonban eredeti ötletével nem foglalkoztak érdemben. A detonációs eljárás a mai millszekundomos robbantás előfutárának tekinthető.
Puskás legnagyobb, legsikeresebb ötlete a rádió ősének tekinthető telefonhírmondó volt, amely – a vezetékes telefonhálózatra épülve – 1893. február 15-én kezdte meg adását. Huszonöt előfizetővel indult, ezek száma két év alatt ötezerre nőtt. A bemondó hangját tetszés szerinti számú telefonkészüléken lehetett hallgatni. A telefonhírmondó egyesítette a távközlést a műsorszolgáltatással, folyamatosan, óránként aktualizálva közölte a világ minden tájáról érkező híreket, az áru- és értéktőzsde árjegyzéseit, az időjárás-jelentést és pontos idő jelzést is adott. Később egyre gyakoribb hangverseny-, opera- és színházi közvetítésekkel is szolgált. Saját stúdiót is berendeztek, ahonnan felolvasásokat, kamarakoncerteket közvetítettek. Puskás Tivadar úttörő vállalkozása első fontos lépése volt a széles körű tömegkommunikáció megteremtésének az írott sajtó mellett. A telefonhírmondó 1925-ig működött, amikor is egybeolvadt az akkor induló Rádióval.
Puskás Tivadar alkotó időszakának csúcsán, mindössze 49 évesen hunyt el – egy hónappal azután, hogy a telefonhírmondó megkezdte adását.
Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Bödők Zsigmond: Magyar feltalálók a távközlés történetében, Dr Vajda Pál: Nagy magyar feltalálók, Magyar Tudománytörténeti Intézet, Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig)
Konek Frigyes születésnapja – 1867
KONEK FRIGYES (Győr, 1867. szeptember 17. – Budapest, 1945. január 27.): vegyész, az MTA levelező tagja (1918). Egyetemi tanulmányait Budapesten és Münchenben végezte. Két évig a grazi egyetemen tanársegéd. 1896-ban a budapesti egyetemen organikus kémiából magántanári képesítést nyert. 1908-ban egyetemi tanár, majd fővegyésznek nevezték ki az Országos Kémiai Intézet Technológiai osztályának vezetőjeként, később kísérletügyi igazgató.
Tudományos munkássága a mezőgazdasági és szintetikus organikus kémia területére terjedt ki. Tanulmányait a bel- és külföldi szakfolyóiratokban tette közzé.
Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Magyar életrajzi lexikon MEK; Évfordulóink 1991. MTESZ)
Schlauch Imre születésnapja – 1840
SCHLAUCH IMRE (?, 1840. szeptember 17. – Pécs,1904. január 19.) Pécs városának meghatározó építész személyisége; a város középületeinek túlnyomó részét ő tervezte, így a színházat, a Nemzeti Casinót, az Iparkamarát. Néhány nevezetes, különlegesen szép alkotása: a neorokokó faragványokkal és Zsolnay kerámiával díszített Szerecsen patika, a szecessziós Nádor Szálló és a román és gótikus elemeket tartalmazó, eklektikus református templom. A századforduló idején nagy munkanélküliség volt Pécsett is; Schlauch szociális érzékenységére jellemző, hogy kipróbált építőmunkásit nem bocsátotta el, hanem saját vállalkozásba fogott és felépítette a „Schlauch telepet” a vasútállomás közelében.
Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Évfordulóink a műszaki és természettudományokban 1990, Magyar Életrajzi Lexikon)
Utaló – Szent Lambert
A katolikus egyház 1969 óta a szenteket haláluk napján ünnepli, így Szent Lambert apát szeptember 18-án szerepel a liturgikus naptárban.
1844-ben ezen a napon született Puskás Tivadar, a telefonhírmondó feltalálója. A bűvös hírközlő szerszám 1893. február 15-én szólalt meg először a Magyar utca 6. számú házból. Önálló vezetékhálózata még nem volt, így „adásait” csak a telefonállomásokon keresztül hallgathatták.
Ünnep
A földművesek emléknapja Magyarországon – az első országos magyarországi parasztpárt megalapítója, a demokratikus földreformprogram kidolgozója, Nagyatádi Szabó István földművelésügyi miniszter születésnapján tartják 2018 óta.
Bingeni Szent Hildegárd ünnepe – német misztikus és bencés rendi apátnő, zeneszerző, természettudós, a nyelvészek és az eszperantisták védőszentje. 2012-ben felvették a római katolikus szentek sorába, és az egyház doktorává avatták.
A betegbiztonság világnapja – megünnepléséről 2019-ben az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (WHO) határozott.
Szeptember 17-én történt
1497 A spanyolok elfoglalták a Marokkóba ékelt Melillát, amely a mai napig spanyol exklávé.
1773 Az orosz jobbágyok Jemeljan Pugacsov doni kozák vezetésével háborút indítottak a Don mentén.
1787 Elfogadták a legrégebbi ma is érvényben lévő írott alaptörvényt, az Egyesült Államok alkotmányát, amely 1788. június 21-én lépett életbe.
1903 Milwaukee-ban (Wisconsin) megalakult a Harley-Davidson cég, az amerikai motorkerékpárgyár.
1908 Veszprémben megnyílt a mai Petőfi Színház.
1978 Az amerikai Maryland állambeli Camp Davidben Anvar Szadat egyiptomi elnök, Menahem Begin izraeli kormányfő és Jimmy Carter amerikai elnök keretmegállapodást írt alá a közel-keleti békéről és az egyiptomi–izraeli békéről.
1988 Szöulban megkezdődött a 24. nyári olimpia, amelyen a magyar sportolók 11 arany-, 6 ezüst- és 6 bronzérmet nyertek.
2006 A budapesti Szent István-bazilika előtt boldoggá avatták Salkaházi Sára szociális nővért, a vészkorszakban az üldözöttek segítőjét, a nyilasuralom mártírját.
2006 Nyilvánosságra került Gyurcsány Ferenc miniszterelnök május 26-án az MSZP-frakció előtt, zárt körben elmondott balatonőszödi beszéde, amelynek nyomán zavargások kezdődtek Budapesten.
2020 Átadták a komáromi Duna-hidat (Monostori hidat), a Duna legmagasabb hídját Komárom és a szlovákiai Révkomárom között.
Szeptember 17-én született
1743 Marie Jean Antoine Nicolas de Condorcet francia matematikus, filozófus
1774 Giuseppe Mezzofanti olasz római katolikus bíboros, poliglott
1814 Pulszky Ferenc politikus, régész, akadémikus
1840 Schlauch Imre erdélyi születésű építőmester. Ide kattintva az is kiderül, hogy Pécs középületeinek túlnyomó részét – így a színházat, a Nemzeti Casinót és az Iparkamarát is – ő tervezte.
1844 Puskás Tivadar, legismertebb feltalálóink egyike. A telefonhírmondó „atyjáról” itt olvashatunk többet.
1857 Konsztantyin Eduardovics Ciolkovszkij orosz fizikus, a korszerű rakétatechnika elméletének megalapozója
1863 Nagyatádi Szabó István kisgazda politikus, az első magyarországi parasztpárt megalapítója, földművelésügyi miniszter
1867 Konek Frigyes vegyész, az MTA levelező tagja. További információ az OSZK honlapján.
1904 Sir Frederick William Mallandaine Ashton balett-táncos, koreográfus, az angol nemzeti balett egyik megteremtője
1908 Molnár István posztumusz Kossuth-díjas táncművész, koreográfus, néptánckutató
1913 Ata Kandó (Görög Etelka) magyar–holland fotóművész
1918 Hájim Herzog izraeli katonatiszt, a zsidó állam hatodik elnöke
1923 Ilosvay Katalin színművésznő, versmondó, érdemes művész
1937 Kamuti Jenő világbajnok, kétszeres olimpiai ezüstérmes vívó, a nemzet sportolója
1943 Kis János filozófus, az SZDSZ első elnöke
1944 Reinhold Messner olasz (dél-tiroli) hegymászó, az első, aki oxigénpalack nélkül egyedül megmászta a Mount Everestet 1980-ban
1953 Voszka Éva közgazdász, akadémikus
1954 Faigel Gyula Széchenyi-díjas fizikus, akadémikus
1954 Regős István Munkácsy Mihály-díjas festőművész
1962 Baz Luhrmann ausztrál filmrendező
1976 Erdély Mátyás Kossuth-díjas operatőr
Szeptember 17-én halt meg
1803 Franz Xaver Süssmayr osztrák zeneszerző
1863 Alfred de Vigny francia költő, író, a szimbolista költők előfutára
1877 William Henry Fox Talbot, a fényképezés angol úttörője
1891 Petzval József, az első nagy fényerejű fényképezőgép-objektív feltalálója
Szepességi német család gyermekeként született, de mindig magyarnak vallotta magát. Pesten az Institutum Geometricum tanulója volt, itt szerzett mérnöki oklevelet, majd tanított felsőbb matematikát. 1837-ben Bécsben egyetemi tanárrá nevezték ki, és a tudományos akadémiának is tagja lett. Kutatásai az elméleti és gyakorlati fénytan, főként a fényképezés terén jelentősek. Hosszas kísérletezés és számítás után kidolgozott két achromatikus (színérzékeny) lencserendszert. Ezek az újfajta lencsék már a kettős objektívekhez voltak sorolhatók. Az egyik arcképlencse volt, ami a portréfényképezést tette lehetővé, a másik pedig tájképlencse. A Petzval-féle objektív gömbi és színi eltérése igen kicsi és különösen alkalmas vetítésre. Petzval maga is nagy ügyességgel csiszolt lencséket. Emellett továbbfejlesztette a lencserendszerek elméletét. Tőle származik a képmezőelhajlásra vonatkozó általános összefüggés, melyet 1843-ban publikált. Találmányait sajnos nem szabadalmaztatta, ebből később kellemetlen viták származtak. Érdekelte a ballisztika és a hangtan is, ezekben a tárgykörökben is írt tanulmányokat. Felállította és tudományosan igazolta azt a tételt, amely szerint a szilárd, izzó testek nagyobb fényerejűek, mint a lánggal égő gázok. Saját szerkesztésű gépével fotogrammetriai méréseket is végzett. Forrás:
OSZK
1897 Kondor Gusztáv, a 19. század kiemelkedő matematikus-csillagásza, itt számos érdekességet találunk róla
1938 Nyikolaj Dmitrijevics Kondratyev szovjet közgazdász, ő alkotta meg a gazdaság hosszú távú ciklikusságának elméletét
1949 Abet Ádám költő, műfordító
1974 Rados Dezső, a múlt század egyik legjelentősebb magyar hegedűpedagógusa, érdemes művész
1979 Bánki László Balázs Béla-díjas filmrendező
1982 Mikus Sándor kétszeres Kossuth-díjas szobrász
1986 Kórodi András Kossuth-díjas karmester
1993 Suka Sándor Jászai Mari-díjas színész, érdemes és kiváló művész
1998 Magyar József Balázs Béla-díjas filmrendező, érdemes és kiváló művész
2003 Dániel Anna József Attila-díjas író, irodalomtörténész, műfordító
2013 Tojoda Eidzsi japán üzletember, a Toyota vállalat emblematikus vezetője
2018 Rónay László József Attila-díjas irodalomtörténész, kritikus
#eztörténtma