Jeles napok

Szeptember – Szent Mihály – Őszelő – Földanya hava

Jeles napok

Az orrszarvúak világnapja

A természetvédelemben szeptember 22. az orrszarvúak világnapja. A World Rhino Day kezdeményezést a World Wide Fund for Nature (magyarul: Természetvédelmi Világalap) dél-afrikai szervezete indította útjára 2010-ben, célja pedig az, hogy az év egy napján felhívják a nyilvánosság figyelmét az orrszarvúak fennmaradását fenyegető veszélyekre. A különféle vadvédelmi szervezetek és alapítványok mellett ezen a napon a világ több száz állatkertje is igyekszik hallatni a hangját az orrszarvúak védelmében. Napjainkban öt különböző faj képviseli az orrszarvúakat. A szélesszájú (Ceratotherium simum) és a keskenyszájú orrszarvú (Diceros bicornis) Afrikában, az indiai vagy páncélos orrszarvú (Rhinoceros unicornis), valamint a szumátrai (Dicerorhinus sumatrensis) és a jávai orrszarvú (Rhinoceros sondaicus) pedig Ázsiában őshonos. Bár eltérő mértékben, de mindegyik faj fenyegetettnek számít, a keskenyszájú, a jávai és a szumátrai orrszarvúak ezen belül kritikusan veszélyeztetettek.

Autómentes világnap

Az Európai Unió szeptember 22-re AUTÓMENTES VILÁGNAPot hirdetett meg. A minden évben megrendezett esemény célja, hogy felhívja a figyelmet a motorizáció és az elavult közlekedésszervezés által okozott súlyos környezeti és egészségügyi problémákra. A rendezvényre először 1997-ben került sor a franciaországi La Rochelle-ben. 2001 elején megszületett az autómentes napról szóló Európai Charta, melyet másodikként – az unión kívüli országok közül elsőként – Magyarország írt alá.

Szent Móric

Sötétülő napok
Csak egy-két nap, és a sötétség meg a világosság örökös harcában az utóbbi húzza a rövidebbet. Szeptember 24-én az éjszaka hossza tavasz óta először haladja meg a nappalét. E fordulópont körül minden ünnep, emléknap jelentőségteljes. Szeptember 22-én ülte meg a régi katolikus egyház kedvelt szentjének, Móricnak a neve napját. Móric (Mauritius) katonaszent volt, Róma keresztény hitű thébai (egyiptomi) légiójának parancsnoka. A legenda szerint Galliában, 287-ben, császári parancsra végezték ki hitéért összes katonájával együtt. Ausztria és Mantova patrónusa, az olasz és a német reneszánsz művészeinek kedvelt modellje, az égi légiók közül szeptemberét vezényli Mihály főangyal keze alatt. Szerecsenként ábrázolják – neve azt jelenti: „mór” (görög mauron = „fekete”) –, talpig vértezetben, jelvényével, a szardíniai Szent Móric-rend vörös keresztjével. Mint jelvénye is mutatja, a sötét bőrű Móric katonatársával, az aranyhajú Györggyel párban áll. György a világosság győzelmét hirdeti, Móricnál bőrének színe és vértanúságának időpontja ad naptári értelmet a thébai légió értelmetlen halálának.

Jankovics Marcell: Jelkép-kalendárium (részlet)

Faludy György születésnapja – 1910 – A Digitális Irodalmi Akadémia tagja

FALUDY GYÖRGY (Budapest, 1910. szeptember 22. – Budapest 2006. szeptember 1.) költő, író, műfordító. 1928-ban az Evangélikus Főgimnáziumban tett érettségi vizsgát, ezután 1928–1930-ban a bécsi, 1930–1931-ben a berlini, 1931–1932-ben a párizsi, végül 1932–1933-ban a grazi egyetemen tanult. 1933–1934-ben katonai szolgálatot teljesített, zászlósi rangot kapott, ezt később megvonták tőle.
1938-ban Párizsba utazott, ahonnan a német megszállás elől Marokkóba, majd 1941-ben az Egyesült Államokba költözött. A Szabad Magyar Mozgalom titkáraként és a mozgalom Harc című lapjának szerkesztőjeként tevékenykedett. 1943 és 1945 között három éven át szolgált az amerikai hadseregben, ennek következtében a csendes-óceáni hadszíntérre is eljutott. 1945 végén leszerelt, 1946-ban hazatért Magyarországra, a Népszava szerkesztőségében helyezkedett el. 1946-ban, tíz nappal feloszlatása előtt, tagjává választotta a Kisfaludy Társaság. 1950. június 14-én koholt vádak alapján letartóztatták, három évet töltött a recski kényszermunkatáborban. 1953-ban a tábor felszámolását követően szabadult, ezután műfordításaiból élt. 1953-ban feleségül vette Szegő Zsuzsa újságírót, akivel már letartóztatása előtt kapcsolatban állt. Az 1956-os forradalom idején az Írószövetségben és a megújult Népszavánál tevékenykedett, a szovjet invázió után nyugatra menekült. Párizsban, majd Londonban és angliai kisvárosokban élt.
1957 és 1961 között az emigráns Irodalmi Újság szerkesztője volt. 1963-ban felesége meghalt. 1964-ben Firenzében, 1965-ben Málta szigetén élt, végül 1967-ben a kanadai Torontóban telepedett le. 1968-ban a New York-i Columbia, 1971-ben a New Jerseyben lévő Montclair Egyetem, majd a philadelphiai egyetem tanáraként dolgozott. Még ebben az esztendőben visszatért Torontóba, ennek egyetemén a közép-európai irodalomról tartott előadásokat. 1972-ben a torontói egyetem díszdoktorává avatták. 1975-ben a quebeci Bishop University-n tartott előadásokat.
Tagja volt az Ötágú Síp című rövid életű amerikai magyar irodalmi folyóirat szerkesztőbizottságának, 1986–1989-ben a chicagói Szivárvány című folyóirat szerkesztőségének. Munkatársa volt még az Irodalmi Újság, a Látóhatár–Új Látóhatár, a Menora című folyóiratoknak, a bécsi Magyar Híradónak, az amerikai emigráns Népszavának, a Haifai Szemlének, a Montevideóban kiadott Tárogatónak és más nyugaton megjelenő magyar lapoknak. Rendszeresen írt könyvismertetéseket a Toronto Star című angol nyelvű újság számára. 1988-ban hazalátogatott, 1989 márciusában hazatért, Budapesten telepedett le.
2006. szeptember 1-jén hunyt el.
Pályakezdésének időpontja, széles körű műveltsége, verskultúrája a Nyugat harmadik nemzedékével rokonítja. Első versei a harmincas évek elején jelentek meg a Dénes Béla által szerkesztett Független Szemlében és a Magyar Hírlap című napilapban. 1937-ben adta közre Villon-fordításait, pontosabban átköltéseit, ezek zajos vitát okoztak, több kritikusa kétségbe vonta azt a jogát, hogy a francia költő szabad átköltése által a saját mondanivalóját és közérzetét szólaltassa meg.
Az itthon töltött évek, a börtönélet keservei és a forradalom élménye után ismét vándorlásra kényszerült; lírájában is új korszak kezdődött: az emigráns létforma gyökértelenségét élte át. A hetvenes években az öregedő költő verseit lágy, kicsit nosztalgikus lírai hang hatja át.
1991-ben a Magyar Köztársaság Zászlórendjével, 1993-ban Soros életműdíjjal, 1994-ben Kossuth–díjjal, 1998-ban Pulitzer-emlékdíjal tüntették ki. 1993-ban Budapest díszpolgárává avatták.

(Pomogáts Béla és Fehér Katalin szócikkei alapján: Digitális Irodalmi Akadémia; Új Magyar Irodalmi Lexikon, CD-ROM, 2000)

Vedres István, „Szeged Széchenyije” születésnapja – 1765

VEDRES ISTVÁN (Szeged, 1765. szeptember 22. – Szeged, 1830. november 4.) a pesti Institutum Geometricumban az elsők között szerzett mérnöki oklevelet 1786-ban. Szeged város mérnöke majd főmérnöke lett és ezt a hivatalát töltötte be egészen nyugalomba vonulásáig, 1821-ig. Első nagyobb munkája a II. József-féle kataszteri felmérésben való részvétel. A környék számos mocsarának lecsapolási tervét készítette el. A szőreg-gyálai határ 3600 holdas területén vízrendezés és ármentesítés után országos hírű mintagazdaságot szervezett. Úttörő munkát végzett a futóhomok megkötése terén Csengele határának fásításával. 1805-ben röpiratot jelentetett meg a Soroksár-Kecskemét-Kiskunfélegyháza-Szeged vonalvezetésű Duna-Tisza csatorna és a szegedi kereskedelmi kikötő és közraktár létrehozásának szükségességéről, A ’Tiszát a’ Dunával öszve kaptsoló új hajókázható tsatorna  címmel. Munkája alapos gazdasági okfejtést és részletes számításokat tartalmazott. Számos gazdaságfejlesztő elgondolása volt; ezek közül kiemelkedik az országos gabonaraktár, a szegedi téli kikötő és hajógyár, egy országos csatornahálózat, az átfogó Tisza-szabályozás, víztárolók létesítése, az öntözéses gazdálkodás, a rizstermelés és tógazdálkodás elvi megalapozása és gyakorlati megvalósítási tervei. Vedres a reformkor gazdaságpolitikai elképzelései előfutárának tekinthető; gyakran emlegetik „Szeged Széchenyije” néven; egyébként vízgazdálkodási elképzeléseinek hatása Széchenyire közvetlenül kimutatható.
Különösen nagy érdeme a magyar gazdasági-műszaki nyelv megteremtéséhez való hozzájárulás. Mérnöki működése mellett nyelvújító és szépirodalmi tevékenységet is folytatott, ebben a minőségben Dugonics András köréhez tartozott. 1790-ben jelent meg A magyar nyelvnek a magyar hazában szükséges voltáról című műve. Az ő tervei alapján nagyobbították meg a szegedi kőszínházat, s ebben előadták A Haza szeretete avagy Nemes Szeged városának a töröktől való elvétele című négyrészes vitézi játékát 1803-ban.
A király érdemei elismeréséül 1826-ban nemesi rangra emelte.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Életrajzi Lexikon, Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig, Magyar Tudománytörténeti Intézet)

Bereczki Máté, „a hazai gyümölcsészet atyja” születésnapja – 1824

BERECZKI MÁTÉ (Romhány, 1824. szeptember 22. – Kunágota, 1895. december 9.) gyümölcsnemesítő, pomológus. Kőfaragó mester fiaként született, Bagyinszki Máté néven. Pesten jogot tanult. Egyike volt a márciusi ifjaknak, Petőfi, Vasvári, Jókai barátai közé tartozott. A szabadságharcban tiszti rangot érdemelt ki. 1849-ben üldözötté vált, bujdosnia kellett, csak 1857-ben részesült közkegyelemben. Mezőkovácsházán telepedett le, rövid ideig körjegyző volt, majd tíz évig házitanítóskodott. Munkaadói birtokán kezdett el pomológiával foglalkozni. A lepusztult gyümölcsös újjászületik a keze alatt: több mint ezer, a fajták különböző változataiból álló saját nemesítésű gyümölcsfát ültet el és nevel. Sosem részesült hivatalos kertészeti szakképzésben: tudását önképzéssel, könyvek, szakfolyóiratok olvasásával és gyakorlati tapasztalataiból szerezte. Vásárolt egy területet Kunágota pusztán, ahol a német, francia, belga, holland pomológusoktól hozatott gyümölcsfákból kialakította az akkori Magyarország egyetlen hiteles fajtagyűjteményét. Tevékenységének és mintagyümölcsösének híre volt egész Európában de még a tengerentúlon is. Rendszeresen publikált hazai és külföldi szaklapokban. Főműve egy négykötetes könyv, a Gyümölcsészeti vázlatok (1877-87), amit a gyümölcstermesztők még ma is bibliaként forgatnak: ebben többek között 472 féle körtét, 423 féle almát, 136 féle szilvát, 27 féle cseresznyét különböztet meg. Az ő nevéhez fűződik a jonatán alma első hazai ismertetése. Harminchárom éven keresztül, haláláig gondozta gyümölcsöskertjét, nemesítette fáit. Őt tekintik a hazai gyümölcsészet atyjának.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Tudománytörténeti Intézet, Magyar Életrajzi Lexikon)

Szeptember 22-én történt

Ma nemzetközi autómentes nap van. Az Európai Unió által 2000-ben meghirdetett kezdeményezéshez Magyarország 2001-ben csatlakozott. Ezen a napon arra kérik a lakosságot, hogy autó helyett tömegközlekedési eszközökkel, kerékpárral és gyalog közlekedjen.

Autómentes Hétvége az Andrássy úton, egy korábbi évben. Az idei fővárosi programokat az árvízhelyzet miatt elhalasztják, de számos videéki városban megtartják. Fotó: Koszticsák Szilárd / MTI
Autómentes Hétvége az Andrássy úton egy korábbi évben. Az idei fővárosi programokat az árvízhelyzet miatt elhalasztják, de számos vidéki városban megtartják. Fotó: Koszticsák Szilárd / MTI

Ünnep

CML-világnap – A krónikus myeloid leukémia (CML) világnapját 2008-tól, Magyarországon 2017 óta rendezik meg.
Az orrszarvúak világnapja – E napon a veszélyeztetett faj védelmére hívják fel a figyelmet. További információk az OSZK honlapján.
Európai autómentes nap – Az Európai Unió által 2000-ben meghirdetett kezdeményezés a megnövekedett autóforgalom okozta problémákra hívja fel a figyelmet, célja a környezetbarát és fenntartható városi közlekedés népszerűsítése.
Villanovai Szent Tamás ünnepe – kasztíliai Ágoston-rendi szerzetes.

Szeptember 22-én történt

1860 A Nemzeti Színházban Magyarországon először mutattak be operettet, Jacques Offenbach Eljegyzés lámpafénynél című művét.
1862 Az amerikai polgárháború idején Abraham Lincoln elnök kiadta a rabszolgák felszabadításáról szóló előzetes emancipációs proklamációját.
1888 Megjelent az amerikai National Geographic magazin első száma.
1960 A korábbi nyugat-afrikai francia gyarmat Mali kikiáltotta függetlenségét.
1968 Befejezték az Asszuáni-gát építése miatt veszélybe került núbiai Abu Szimbel templomainak áthelyezését egy magasabb helyre.
1980 Irak felmondta az iraki–iráni határt garantáló szerződést, és háborút indított szomszédja ellen. A nyolc évig tartó háború több mint egymillió áldozatot követelt.
1981 Felavatták a francia szupergyors vasút, a TGV (Train a Grande Vitesse) első vonalát.
2001 Az 1998-ban felbocsátott első kísérleti űrrobot, az amerikai Deep Space-1 2200 kilométerre megközelítette a Borrelly-üstököst, és sikerült róla felvételeket készítenie.
2010 Megnyílt a négycsillagos Continental Hotel Budapest a Dohány utcában.
2017 Svájci régészek megtalálták Artemisz görög istennő több mint száz éve keresett szentélyét a görögországi Évia szigetén fekvő Amarüntosz falu közelében.

Szeptember 22-én született

1515 Anna angol királyné, VIII. Henrik negyedik felesége
1601 Ausztriai Anna francia királyné
1765 Vedres István mérnök, akit Szeged Széchenyije néven is emlegetnek

A pesti Institutum Geometricumban az elsők között szerzett mérnöki oklevelet 1786-ban. Szeged város mérnöke, majd főmérnöke lett, és ezt a hivatalát töltötte be egészen nyugalomba vonulásáig, 1821-ig. Első nagyobb munkája a II. József-féle kataszteri felmérésben való részvétel. A környék számos mocsarának lecsapolási tervét készítette el. Úttörő munkát végzett a futóhomok megkötése terén Csengele határának fásításával. 1805-ben röpiratot jelentetett meg a Soroksár–Kecskemét–Kiskunfélegyháza–Szeged vonalvezetésű Duna–Tisza-csatorna és a szegedi kereskedelmi kikötő és közraktár létrehozásának szükségességéről. Számos gazdaságfejlesztő elgondolása volt; ezek közül kiemelkedik az országos gabonaraktár, a szegedi téli kikötő és hajógyár, egy országos csatornahálózat, az átfogó Tisza-szabályozás, víztárolók létesítése, az öntözéses gazdálkodás, a rizstermelés és tógazdálkodás elvi megalapozása és gyakorlati megvalósítási tervei. Vedres a reformkor gazdaságpolitikai elképzelései előfutárának tekinthető; gyakran emlegetik Szeged Széchenyije néven; egyébként vízgazdálkodási elképzeléseinek hatása Széchenyire közvetlenül kimutatható. Mérnöki működése mellett nyelvújító és szépirodalmi tevékenységet is folytatott, ebben a minőségben Dugonics András köréhez tartozott. 1790-ben jelent meg A magyar nyelvnek a magyar hazában szükséges voltáról című műve. Az ő tervei alapján nagyobbították meg a szegedi kőszínházat, s ebben előadták A Haza szeretete avagy Nemes Szeged városának a töröktől való elvétele című négyrészes vitézi játékát 1803-ban. A király érdemei elismeréséül 1826-ban nemesi rangra emelte. Vedres István 1830. november 4-én hunyt el Szegeden. Forrás: OSZK

1791 Michael Faraday angol fizikus, kémikus, az elektromosságtan megalapítója
1863 Alexandre Yersin svájci–francia orvos, bakteriológus, a később róla elnevezett Yersinia pestis, a bubópestis baktériumának felfedezője
1863 Herczeg Ferenc író, újságíró, akadémikus
1870 Charlotte Cooper brit teniszezőnő, az olimpiai játékok történetének első női olimpiai bajnoka
1901 Charles Brenton Huggins Nobel-díjas amerikai orvos, sebész, rákkutató
1906 Zombori Ödön olimpiai bajnok birkózó
1910 Faludy György Kossuth-díjas költő, aranytollas újságíró, író, műfordító. Életéről és tevékenységéről itt olvashatunk.
1918 Henryk Szeryng lengyel származású mexikói hegedűművész
1922 Csen-ning Jang Nobel-díjas kínai–amerikai elméleti fizikus
1924 Rosamunde Pilcher brit írónő
1929 Váradi Hédi Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznő, érdemes és kiváló művész
1939 Tabej Dzsunko japán hegymászó, az első nő, aki feljutott a Mount Everest csúcsára
1954 Gőz László jazzharsonás, a Budapest Music Center alapító-vezetője
1957 Nick Cave ausztrál énekes, költő, író, színész
1958 Andrea Bocelli olasz opera- és könnyűzenei énekes, tenor
1958 Katkó Tamás Balogh Rudolf-díjas fotóművész
1961 Németh Ágnes kosárlabdázó, az első magyar, akit beválasztottak a kosárlabda Hírességek Csarnokába
1964 Szekeres Pál háromszoros paralimpiai bajnok, olimpiai bronzérmes tőr- és kardvívó
1975 Klein Dávid hegymászó, magyarként először ért fel az Annapurna csúcsára oxigénpalack és teherhordók nélkül
1984 Tókos Attila Harangozó Gyula-díjas táncos, koreográfus, érdemes művész

Szeptember 22-én halt meg

1774 XIV. Kelemen, a 249. római pápa
1793 Tóth Ferenc nyitrai báró, katona, mérnök, diplomata
1852 William Tierney Clark angol mérnök, a Lánchíd tervezője
1893 Berde Mózes ügyvéd, politikus
1938 Emőd Tamás költő, az irodalmi igényű magyar kabarédal egyik legnépszerűbb szerzője
1956 Frederick Soddy Nobel-díjas angol kémikus
1974 Imre Lajos, a radiokémia első nemzetközi hírű magyarországi képviselője. További részletek róla az OSZK honlapján.
1974 Járay Pál feltaláló, a járműáramlástani vizsgálatok úttörője. Ezen a linken részletesen olvashat életútjáról.
1988 Sugár Rezső Kossuth- és Erkel Ferenc-díjas zeneszerző, érdemes művész
1989 Irving Berlin amerikai zeneszerző, minden idők egyik legsikeresebb dalszerzője, a White Christmas komponistája
2001 Isaac Stern amerikai hegedűművész
2008 Zoltai Dénes Erkel Ferenc-díjas zeneesztéta
2013 Álvaro Mutis kolumbiai író
2013 David Hubel Nobel-díjas amerikai orvos, a látás rendszerében történő információfeldolgozás úttörője
2019 Sára Sándor Kossuth Nagydíjas, Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, operatőr, érdemes és kiváló művész, a magyar mozgókép mestere, a nemzet művésze
2022 Hilary Mary Mantel Booker-díjas angol regényíró, novellista és kritikus
2023 Dávid Katalin Széchenyi-nagydíjas, Széchenyi-díjas művészettörténész

#eztörténtma