?A Madách Nemzetközi Színházi Találkozónak köszönhetően valóban ott vagyunk már Európa színházi fesztiváljainak térképén, és szeretnénk még nagyobb léptékben gondolkodva a világ színházi térképére is felkerülni? ? mondta el Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház főigazgatója január 22-én a MITEM sajtótájékoztatóján. Hozzátette: ennek érdekében nyitottak más kontinensek felé is, így idén a világ számos részéről láthatnak majd előadásokat a látogatók április 11. és 24. között.

 

Különlegességek a színpadon

Kiemelte: a találkozónak köszönhetően nagyon sok barátra tettek szert, ez az egyik legfontosabb szerepe a fesztiválnak. ?Mindenki elismerően nyilatkozik rólunk, és rengetegen szeretnének jönni hozzánk.? A paletta pedig ennek köszönhetően színesedik, lesznek kuriózumok, és olyan színházi kultúrákat láthatunk, amelyeket korábban nem ismertünk. Így egyrészt a különlegességek színháza lesz az idei MITEM, másrészt visszatérő vendégek is ellátogatnak rá, például a Sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház, vidékről pedig a debreceni Csokonai Nemzeti Színház.

 

?Keressük a helyünket a nemzeti kultúrák sokaságában? ? mondta Vidnyánszky Attila. Állandó témája a fesztiválnak, hogyan tudja azt az örökséget továbbgondolni, amelyet a világból kap, és mi a szerepe az országokban a nemzeti színházaknak ? ezekről a témákról is tartanak beszélgetéseket a korábbi évekhez hasonlóan.

 

Szakmai diskurzus nemzetközi szinten

Mérettessünk meg előadásainkkal, hiszen akkor láthatjuk, hol állunk mi a színházunkkal, ha látjuk, hol tart a világ ? állította a főigazgató. Szavaihoz kapcsolódott dr. Hoppál Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős államtitkára is. Mint mondta: a MITEM a szakmai diskurzus szükségességéről szól.

 

Kiemelte: először úgy tűnt, kétévente tud a kormány segítséget nyújtani a MITEM-hez, de 2015-ben az a döntés született, hogy a támogatást minden évben megkapja a program. Hangsúlyozta: a kulturális fesztiválok nagymértékben hozzájárulnak az önmagunkról kialakított kép pontosításához és a kulturális barátságok születéséhez.

 

Angyalok a város fölött

Idén 14 országból 22 előadás érkezik a színpadra. A darabokról Rideg Zsófia és Kozma András, a MITEM szervezői beszéltek a sajtótájékoztatón. A nyitóelőadás rendhagyó lesz, ugyanis az olasz színészek Budapest belvárosában, az épületek falain fognak bemutatkozni. Az utcaszínházi produkcióba pedig a Kaposvári Egyetem színésznövendékei is bekapcsolódnak, ugyanis a MITEM célja az együttműködés, és az, hogy nemcsak kapunk, de adunk is ? emelte ki Rideg Zsófia.

 

A MITEM-en részt vesz Olaszország, Spanyolország, Görögország, a Dél-Koreai Köztársaság, Szerbia, Grúzia, Oroszország, Kína, Franciaország, Románia, Argentína, Svájc és Lengyelország. Emellett magyar produkciókat is bemutatnak, köztük Vidnyánszky Attila rendezésében a Psychét, amelyben a főigazgató kaposvári színészosztálya lép fel. Közülük Ács Eszter színészhallgató mesélt a próbafolyamatról. Mint mondta: ez nehéz anyag, és komoly vállalás az osztály részéről.

 

Az előadások mellett beszélgetéseket is szerveznek a tavaszi fesztivál keretében. A színházi találkozón részt vesz Thomas Ostermeier, Val?re Novarina és Silviu Purcărete is, akik az európai színházi élet meghatározó alakjai.

 

Magyarország először 2014-ben rendezett nagyszabású nemzetközi színházi találkozót. A MITEM célja akkor is és azóta is az, hogy megmutassa a világ jelentős színházi műhelyeinek alkotásait, a világ színházművészetében zajló eseményeket. A részletes programot ITT lehet olvasni.

Wéber Anikó

(Fotók: Csákvári Zsigmond)