Július 10-re írták ki azt a rendhagyó tárgyalást a michigani Pontiacban, amely dönt arról, hogy az öt éve elhunyt Aretha Franklin két, kézzel írott végakaratából melyik alapján oszthatják fel örökségét.

A soul királynőjének nevezett Franklinnek négy fia vár az örökségre. Az énekesnőnek, annak ellenére, hogy utolsó éveiben súlyos egészségügyi problémái voltak, nem volt hivatalos, gépelt végrendelete. Ugyanakkor a michigani törvények szerint végakaratnak tekinthetők a kéziratban fennmaradt végrendelkezések is.

A bírósági eljárást a négy fiú közül Ted White II indította a többi testvére ellen, mivel szerinte egy 2010-ben kelt dokumentum alapján kell felosztani az örökséget. Kecalf Franklin és Edward Franklin ugyanakkor egy 2014-es dokumentumot tart irányadónak. Mindkét írást anyjuk detroiti otthonában találták 2018-ban, az énekesnő 76 éves korában bekövetkezett halála után.

Franklin sok millió dolláros vagyont hagyott hátra, egy detroiti ingatlant, szőrméket, ruhákat, ékszereket és a felvételei után járó jogdíjakat. A hagyaték gondozásával először unokahúgát, Sabrina Owenst bízták meg, aki bejelentette, hogy két kézírásos végrendeletet találtak a házban, egy 2010-es és egy 2014-es keltezésűt. A korábbi White-ra és Owensre bízza a végrendelet végrehajtását, és kiköti, hogy Kecalfnak és Edwardnak végzettséget kell szereznie valamilyen üzleti iskolában ahhoz, hogy hozzáférjenek az örökséghez.

A 2014-es verzióban viszont White helyett Kecalf neve került a végrehajtók közé, és az nem említ semmilyen üzleti iskolát feltételként. Leírja viszont, hogy Kecalf és az unokák kapják meg Franklin Bloomfield Hills-i házát, ami halálakor 1,1 millió dollárt (388 millió forintot) ért, de ma már jóval többet. A 2014-es végrendeletben azt írta, hogy ruháit árverezzék el, vagy kerüljenek a washingtoni Smithsonian Intézet gyűjteményébe. Mindkét végrendeletben kiköti azonban, hogy a legidősebb fiút, Clarence-t, aki gondnokság alatt él, rendszeresen támogatni kell.

A korábbi dokumentum mellett kardoskodó ügyvédek azzal érvelnek, hogy a 2010-es végrendeletet közjegyző hitelesítette, és Aretha Franklin alá is írta, míg a későbbi verzió csupán egy vázlat. A 2014-es dokumentum mellett viszont az szól, hogy később született.

Franklin örökségét 2020-ig kezelte Owens, tőle egy helyi ügyvéd, Reginald Turner vette át a feladatot. A teljes vagyont több mint 4 millió dollárra (1,4 milliárd forintra) becsülték, de ebben nem szerepel a szellemi tulajdon értéke. A hagyaték azonban 2020 óta már több mint 8 millió dollárt (2,8 milliárd forintot) fizetett az adóhatóságnak az adótartartozások rendezésére.

Nyitókép: Aretha Franklin az antibes-i jazzfesztiválon. Fotó: Daniel Lefevre / Ina / Ina via AFP