Hogy került a Kárpát-medencébe az ördög bora? Miért és hogyan lett selyemhernyó-tenyésztésben nagyhatalom Magyarország a reformkor végére? Mi köze Petőfi Istvánnak a kondorosi tót gyerekek magyar nyelvleckéihez? Ilyen kérdésekre is választ találhatunk a Pajta.kultura.hu oldalon.

A Petőfi Kulturális Ügynökség új honlapján kultúrtörténeti tárgyú írásokat, programajánlót és közösséget találhatnak a látogatók. A Petőfi körtefájának otthont adó helyszíneket, a Kárpát-medencei Tündérkerteket és Kultúrpajtákat összefogó honlap gazdag tartalmából inspirációt meríthetnek az olvasók, akár ötleteket a hétvégi programhoz, információt és helytörténeti érdekességeket is megtudhatnak.

A Kovács Gyula göcseji erdész által indított Tündérkertek között barangolva az oldalra látogatók megismerhetik őshonos gyümölcsfáinkat és a magyar fajták történetét, a hagyományokat mentő, pótolhatatlan kertekben a Kárpát-medencei magyar kultúra elkötelezett őrzőivel találkozhatnak.

Petőfi körtefái pedig helytörténeti–kultúrtörténeti utazásra hívják az érdeklődőket. A saját falujuk legjellemzőbb gyümölcsfáit és néprajzi örökségét összegyűjtő közösségek a nemzeti kultúránk mikrotörténelmi értékeit és az agrártörténelmünk érdekességeit mutatják be. Így például szó esik a magyar selyemhernyó-tenyésztésről, a szőlőkultúrát teljesen átrajzoló filoxérajárvány elleni küzdelemről és a Petőfit és vándorlásait körüllengő mítoszokról is.

A program és az oldal a Magyar Kultúráért Alapítvány és Nemzeti Kulturális Alap Magyar Géniusz Program Ideiglenes Kollégiuma, valamint a Petőfi Kulturális Ügynökség közös támogatásával jött létre. A Pajta.kultura.hu folyamatosan frissülő tartalmaival egész évben várja a látogatókat.

Fotó: Hegyi Júlia Lily