A Nemzeti Színházban november 10-én történt, két művészt érintő súlyos baleset miatt Vidnyánszky Attila benyújtotta lemondását. Összefoglalónk az eseményekről.

November 10-én a Rómeó és Júlia előadása közben balesetet szenvedett Szász Júlia és Horváth Lajos Ottó, a Nemzeti Színház művészei. Azonnal kórházba szállították őket, az előadást félbeszakították. A baleset előadás közben, de a díszlet nézők által nem látható részén történt. A lap szerint a szerencsétlen esetet megelőzően Horváth Lajos Ottó tartotta kolléganőjét, Szász Júliát egy kis erkélyen. A színész állítólag váratlanul megszédült, emiatt mindketten átestek a korláton, majd több méter magasból a színpad deszkáira zuhantak. Mindkét színészt meg kellett műteni, állapotuk súlyos, de stabil és nem életveszélyes.

Vidnyánszky Attila vezérigazgató a november 10-i esti sajnálatos balesetet követően, elismerve vezérigazgatói felelősségét, lemondott a Nemzeti Színházban betöltött posztjáról. Döntéséről tájékoztatta Csák János kulturális és innovációs minisztert.

A Semmelweis Egyetem hétfőn az MTI-t arról tájékoztatta, hogy a két színészt végtagsérülésekkel szállították pénteken a mentők az Egyetem Traumatológiai Klinikájára, Szász Júliát és Horváth Lajos Ottót még aznap megműtötték. A Nemzeti Színház színészei jobban vannak, állapotuk stabil, de még nem hagyhatták el a klinikát.

A művészeket meglátogatta Csák János és Vidnyánszky Attila.

A Nemzeti Színház november 13-án 10 órakor tartott társulati ülést.

A rendőrség nyomozásba kezdett annak érdekében, hogy tisztázzák, terhel-e bárkit is büntetőjogi felelősség.

A Kulturális és Innovációs Minisztérium közleménye szerint a miniszter a színházban történt balesettel kapcsolatos vizsgálat lezárultát követően foglalkozik Vidnyánszky Attila lemondásával.  Vidnyánszky addig maradéktalanul ellátja a színház vezetésével összefüggő feladatait. A minisztérium folyamatos kapcsolatot tart az intézménnyel és figyelemmel követi a vizsgálati eljárást.

A Magyar Teátrumi Társaság közleményben kérte a minisztériumot, hogy ne fogadja el Vidnyánszky Attila lemondását. A levél aláírói, Cseke Péter, Oberfrank Pál, Pataki András, Szabó Ágnes mint a Magyar Teátrumi Társaság alelnökei arra kérték Csák Jánost, hogy Vidnyánszky Attilának a Nemzeti Színház vezérigazgatói tisztségéről történő lemondását ne fogadja el. „Közös álláspontunkat a Magyar Teátrumi Társaság több tagszínházának vezetője is osztja” – tették hozzá.

A művészeknek gyors felépülést, gyógyulást kívánt, Vidnyánszky Attilát pedig támogatásáról biztosította és pozíciójában maradásra kérte több alkotó, illetve kultúrstratégiai intézmény vezetője. Hangsúlyozták, a színház veszélyes üzem, ugyanakkor kiemelték Vidnyánszky felelőségtudatát, körültekintő döntéshozatalát, és aláhúzták, különösen a jelenlegi helyzetben, folytatnia kell a munkát, neki kell továbbra is vezetni a Nemzeti Színházat.

Az Origónak nyilatkozott Rózsa Dávid, az Országos Széchenyi Könyvtár főigazgatója, Demeter Szilárd, a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója, Turi Attila, a Magyar Művészeti Akadémia elnöke, Kiss-B. Atilla, a Budapesti Operettszínház főigazgatója, Zsuráfszky Zoltán, a Magyar Nemzeti Táncegyüttes művészeti vezetője, Káel Csaba, a Müpa vezérigazgatója, a mozgóképipar fejlesztéséért felelős kormánybiztos, a Nemzeti Filmintézet (NFI) vezetője, Kálomista Gábor producer, a Thália Színház igazgatója, Kiss János, a Magyar Táncművészeti Egyetem kuratóriumi elnöke. Fekete Péter, a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ főigazgatója, korábbi kultúráért felelős államtitkár nyílt levelet írt.

Maradásra kérte az Origónak adott nyilatkozatokban Vidnyánszky Attilát a Nemzeti Színház társulatából Blaskó Péter, Szarvas József. Szintén az Origón tette közzé írását Apáti Bence Harangozó Gyula-díjas balett-táncos, a Budapesti Operettszínház balettigazgatója.

A Kossuth- és Magyarország Babérkoszorúja díjas költő, író, drámaíró Orbán János Dénes, az állami íróakadémia vezetője rendhagyó írásban fejezi ki szolidaritását Vidnyánszky Attilával. Orbán János Dénes írását szintén az Origónak küldte el, míg Ókovács Szilveszter, az Operaház főigazgatója közösségi oldalán biztosította saját és az Operaház támogatásáról Vidnyánszky Attilát, és kérte arra, hogy maradjon a Nemzeti Színház élén.

Együttérzését fejezte ki és mielőbbi felépülést kívánt Szász Júliának és Horváth Lajos Ottónak közösségi oldalán Alföldi Róbert, valamint a tatabányai Jászai Mari Színház , a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház, a Győri Nemzeti Színház, a Budaörsi Latinovits Színház, a kaposvári Csiky Gergely Színház, valamint a  Pécsi Nemzeti Színház társulata.

Fotó: MTVA / Bizományosi: Róka László