A WOMEX házigazdája, Budapest, az elmúlt időszakban az Európába érkező menekültek kapcsán került a viták fókuszába, s ez a kérdés a WOMEX küldöttek számára is megkerülhetetlen. A szervezők és a küldöttek célja, hogy e vitában erősítsék a kultúra szerepét, de természetesen ennél tágabb összefüggésben is látják szerepüket. ?Egyértelműen kiállunk az idegengyűlölet minden formája ellen, de ez a legkevesebb, amit tehetünk? ? szögezi le Alexander Walter, a WOMEX igazgatója. ?Fontosabb az a célunk, hogy pozitív példákat állítsunk és ösztönözzük a kultúrák közötti kölcsönös megértést tényleges, célzott és alulról kezdeményezett akciókkal. A WOMEX hatással van a városra és régióra, ahol az eseményt rendezik ? mint ahogy a globális közösségre is, a nemzetközi konferenciákon és nyilvános koncerteken keresztül, melyekről a világ minden táján beszámolnak. Idén mintegy 50 ország művészei érkeznek a rendezvényre, bizonyítva, hogy a sokszínűség mennyire alapvető: ez az összhang és egyetértés építőköve. Úgy érezzük, ezekre a jelzésekre most nagyobb szükség van, mint bármikor? ? mondja az igazgató.

A WOMEX ? hagyományosan ? több díjat is átad a szcéna legjelentősebb képviselőinek. Ezúttal a WOMEX Szakmai Kiválósági Díját a Hermes Records alapítója, Ramin Sadighi kapja, aki fáradhatatlan erőfeszítéseivel több mérföldkövet rakott le az iráni zenei életben: megteremtette az egyik első törvényes lehetőséget az irániaknak, hogy hozzáférjenek a nyugati zenéhez; és a Hermes kiadón keresztül az iráni zenét is megmutatta a világnak. A Hermes kiadványait számos díjjal ismerték el, kaptak például jelölést a ?Legjobb Világzenei Album? Grammy-re 2006-ban, a Djivan Gasparyan és Hossein Alizadeh együttműködéséből született lemez, az Endless Vision okán. Iránban nő a nemzetközi zene jelenléte és hatása, ezt a trendet elismerve ítélték 2015-ben a WOMEX Szakmai Kiválósági Díjat Ramin Sadighi-nek. Sadighi úr az október 24-én, szombaton 15:00-kör tartott ülésen is részt vesz majd, ahol részletesebb bepillantást kapunk pályájáról és eredményeiről.

 


Idén a Kapcsolatépítő Találkozók bizonyos szektorokra és régiókra koncentrálnak. Olyan szereplőket vonultatnak fel, akik törekednek a társadalmi változások elérésére a zenén keresztül: promóterek, fesztiválszervezők és helyszínek vezetői különböző műfajokból, de a World Trade Forum, a world és jazz képviselői közötti együttműködések, a Global Club Music Network, és a női részvétel a zeneiparban - témái is visszatérnek majd.

 

A WOMEX15 Prezentációk témái között pedig ott találjuk ? többek között - Latin-Amerikát, egy rádiós projektet a menekültekért vagy épp a berlini calypso-t.