A modern gasztronómia atyja szerint a nemzetek sorsa függ az étkezéstől

Tudomány

Kétszázhetven éve, 1755. április 1-jén született Jean Anthelme Brillat-Savarin francia jogász, minden idők egyik legnagyobb ínyence, a modern gasztronómia atyja, akitől a „Mondd meg, mit eszel, s megmondom, ki vagy” és a „A sajt nélkül végződő vacsora olyan, mint egy félszemű szépasszony” szállóige származik.

A kelet-franciaországi, Lyon közelében fekvő Belley városkában jött a világra, Marc Anthelme Brillat földbirtokos, parlamenti képviselő és „a szép Aurore-ként” emlegetett Aurore Récamier nyolc gyermeke közül elsőként. Második családnevét nagynénjétől, Marie Gasparde Savarintől örökölte, aki összes vagyonát a családra hagyta azzal a feltétellel, hogy felveszik a nevét. Kitűnő nevelésben részesült, a latin és a görög mellett angolul, németül és spanyolul is megtanult, emellett kiválóan hegedült. A családi hagyományok szellemében Dijonban folytatott jogi tanulmányai mellett kémiával és az orvoslás tudományával is foglalkozott.

1780-tól jogászként praktizált szülővárosában, a harmadik rend küldötteként részt vett a forradalom évében, 1789-ben összehívott utolsó rendi gyűlésben, és a halálbüntetés mellett érveket felsorakoztató szónoklatával ismertségre tett szert.

A jakobinus diktatúra idején vérdíjat tűztek ki a fejére, ezért 1793-ban svájci rokonaihoz szökött, majd az Egyesült Államokba hajózott. Bostonban, New Yorkban, Philadelphiában és Hartfordban francia nyelvórákból és hegedűtanításból biztosította megélhetését, egy ideig a New York-i Park Theater első hegedűseként lépett fel – idős korában kedvtelésből már egy Stradivari-hegedűn játszott. A Direktórium alatt, 1797-ben hazatért, és a legfelső jogi fórum, a semmítőszék bírája lett, a tisztet élete végéig betöltötte.

Portrait de Jean Anthelme Brillat Savarin (Brillat-Savarin) (1755-1826) - Gravure de Bertall de 1840 in "La Physiologie du gout", colorisee - Paris musee Carnavalet ©Photo Josse/Leemage
Photo Josse / Leemage via AFP
Jean Anthelme Brillat-Savarin Bertall rézkarcán Az ízlés fiziológiája című könyv 1840-es kiadásában. Forrás: Paris musee Carnavalet ©Photo Josse / Leemage via AFP

Több műve jelent meg a jog és a politikai gazdaságtan témaköréből, de hírnevét nem jogi munkásságával, hanem a halála előtt két hónappal kiadott, Az ízlés fiziológiája című gasztronómiai esszégyűjteményével alapozta meg. Könyvét éveken át javítgatta, csiszolgatta, mielőtt barátai unszolására közreadta. Az első kiadás névtelenül jelent meg, de a szerző kilétét barátai hamar felfedték.

Az 1825 decemberében kinyomtatott mű az étkezési örömök szellemes fordulatokkal, ízes adomákkal és anekdotákkal fűszerezett tárháza, a mai napig az egyik legfontosabb és leggyakrabban elemzett gasztronómiai munka.

Brillat-Savarin szerint hétköznapi létszükségletünk, a táplálkozás az alapja a gasztronómia tudományának, amely az ételek, a kultúra és több tudományág (kémia, biológia, fizika) ötvözetéből jön létre az élvezetnyújtás céljából. Mint írta: „A Teremtő, midőn enni kényszeríti az embert, hogy élhessen, az étvággyal szólít fel rá bennünket, s az élvezettel jutalmaz meg érte.” Az asztali örömök élvezetéhez mind az öt érzékre szükség van, a látványnak, az ízeknek, a szagoknak, a tapintásnak és a hangoknak egyaránt fontos szerep jut. Bár egész életében magányos volt, a szerelmet is nagyra becsülte, a hatodik érzéknek tartotta. Többször is kifejtette az étkezés mikéntjének fontosságát, a közügyek és a világ folyására gyakorolt hatását: „A nemzetek sorsa attól függ, hogy miként táplálkoznak”...

„Egy új fogás felfedezése több örömet okoz az emberiségnek, mint egy csillag felfedezése.”

Fejezetekre bontva, harminc elmélkedésben írta le ismereteit, tapasztalatait és anekdotáit, önmagát is bemutatva, egyik témáról a másikra csapongva fejti ki gondolatait evésről, ivásról, emésztésről, alvásról, nyugalomról, ételekről és étkezőkről, vendégekről és vendéglátásról, a böjtről és az elhízásról. Megjegyzi, hogy ez utóbbihoz a cukor és a fehér liszt vezet, helyettük a fehérjében gazdag étrendet javasolta, őt tekintik a szénhidrátszegény diéta atyjának. Az ízlelés által nyújtott élvezetek taglalásában mindent áthat az étkezés örömeit élvező és élvezettel tárgyaló epikureista szemlélete. Kifejezésmódja, gondolatfűzése a nagy elődök, Montaigne, Voltaire, Rousseau és Fénelon stílusát idézik, a gasztronómiai esszé műfajának megteremtőjévé avatják.

Brillat-Savarin nem örülhetett sokáig könyve megjelenésének. A semmítőszék elnökének felkérésére 1826. január 21-én súlyos megfázása ellenére részt vett a forradalom alatt kivégzett XVI. Lajos halálának évfordulója alkalmából tartott engesztelő szertartáson. Állapota súlyosbodott, tüdőgyulladást kapott, és 1826. február 2-án Párizsban meghalt, a Père-Lachaise temetőben nyugszik.

Könyvét a világ számos nyelvén kiadták, Magyarországon először 1912-ben Ambrus Zoltán és lánya, Ambrus Gizella fordításában jelent meg.

Újabbnál újabb kiadások bizonyítják, hogy történetei a mai olvasókat is szórakoztatják, sokat idézett mondatai mára szállóigévé váltak. Az egyik leghíresebb közülük: „A sajt nélkül végződő vacsora olyan, mint egy félszemű szépasszony.”

Az ízlelés nagymestere előtt stílszerű módon ínyencségekkel is tisztelegtek: 1844-ben egy párizsi cukrász alkotta meg a róla elnevezett, gyümölcsökkel, tejszínhabbal tálalt, alkohollal vagy gyümölcssziruppal gazdagon átitatott desszertet. Henri Androuet sajtkészítő mester az 1930-as években készítette el a Burgundiában és Normandiában ma is helyi specialitásnak számító, fehérpenésszel érlelt, zsírdús lágysajtot, a Brillat-Savarint.