Fényszőnyegen sétálás, ragyogó korallzátonyok és éjszakai, elvarázsolt játszótér – a Zsolnay Fényfesztivál velejét a szemkápráztató fényfestések, installációk és fényprogramok adják, amelyekre július 6–9. között várják a közönséget.

Az éj leszállta után hazai és külföldi fényművészek épületvetítéseiben, helyszínspecifikus fényalkotásaiban gyönyörködhetnek a látogatók. A Pécs utcáin, terein található alkotások ingyenesen tekinthetőek meg; a zárt térben lévők Fény Útja Extra karszalaggal látogathatók a Kodály Központban, a Cella Septichora Látogatóközpontban, a Civil Közösségek Házában, a Jakovali Hasszán Dzsámiban és a Baranya Vármegyei Közgyűlés dísztermében.

A Kodály Központ külső fényvetítést kap, emellett két beltéri alkotást is tartogat. A Superbe csapata Belgiumból érkezik egy interaktív kórusinstallációval, ahol egy saját másolataiból álló kórust vezényelhet karmesterként a látogató. A hangversenyteremben lebegő hétméteres földgömb, a Gaia a fesztivál egyik legjobban várt látnivalója. Az angol Luke Jerram hipnotikus erejű alkotása a bolygónkkal kapcsolatos legmélyebb, legintenzívebb érzéseket hozza elő a nézőkből. Az élményt a BAFTA-díjas zeneszerző, Dan Jones térhatású hangkompozíciója teszi teljessé.

A Széchenyi téren a Dzsámi vetítését szemlélve elmerülhetnek a résztvevők a milliónyi színes élőlénynek otthont adó, éteri szépségű korallzátonyok világában. A vetítés a NASA 20 éven át gyűjtött adatait veszi alapul: az óceáni áramlatok, a vízhőmérséklet, a klorofill, a szél, a sótartalom és a víz változását mutatja be, szemléltetve, ahogyan átalakul a korallzátonyok világa a melegedő vizekben.


649da6cc81488f6b13b1ad0b.jpg
Fényszőnyeg a Zsolnay Fényfesztiválon. Forrás: Zsolnay Fényfesztivál

Az Árkád Pécs Bevásárlóközpontba érkező művészek lerombolják a városok hétköznapi korlátait, hogy a világot egy fényesebb, vidámabb és szürreálisabb hellyé tegyék. Humoros, óriási mesebeli lények lepik el az épületet. A bevásárlóközpontban egy másik, egyszerre játékos és elgondolkodtató alkotás is várja az érdeklődőket, aminek kipróbálásához két ember szükséges. Miközben magukat figyelik a tükörben, összeolvad az arcképük a másikéval, ami izgalmas érzetet kelt, az identitás és az empátia gondolatvilágára reflektálva. A Czinderi Parkban egy elvarázsolt játszótér vár kicsiket és nagyokat. Az éj leszállta után a játékok megelevenednek, és a fény által új ingereket, élményeket kínálnak.

Hosszú évek óta a Fény Útja egyik legkedveltebb alkotása a Fényszőnyeg, amely a Janus Pannonius utca burkolatának és házfalainak analóg fényfestését foglalja magában. A Színház téren megelevenedő fényfestés egy erdei utazásra hívja a látogatót. A Laluz Visuals alkotása a hazai erdők állatai, növényei és gombái mellett a mecseki erdők mese- és mondavilágát dolgozza fel fénnyel és zenével.

A Barbakán bástyáján látható fényvetítés a környezetre káros műanyagokat mutatja be. Szintén az újrahasznosítás fontosságára hívja fel a figyelmet Jókai téren a PET/LED interaktív művészeti installáció. A PET palackokat megérintve bárki fényeket varázsolhat a környező épületekre. A Baranya Megyei Közgyűlés dísztermében látható, Limen című alkotás a lámpák által kibocsátott, az emberi fül számára nem érzékelhető ultrahangokat érzékelhető frekvenciákra fordítja le, így miközben látjuk, halljuk is a fény hangját.

A Nádor Galériában a kortárs hang- és fényorgona a teret betöltő hangzásokra mozgó fénycsóvák segítségével fényjelenségeket sző, a térbe kiterjesztett vizuális zeneként. A Búza téren egy mechanikus fényjátszótér várja az érdeklődőket, amely napfénnyel és emberi erővel kel életre egy elvarázsolt kápolnában.

Nyitókép: Luke Jerram Gaia című alkotása. Forrás: Zsolnay Fényfesztivál