Az Örökség Kultúrpolitikai Intézet június 9-én az Akvárium Klub VOLT Music Barban kerekasztal-beszélgetést tartott a Cseh Tamás Program első évéről Minket a tánczene-szó hozott össze címmel. Az eseményen dr. Csatári Bence történész, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága Hivatalának tudományos kutatója, a Cseh Tamás Program könnyűzenei örökség alprogramjának szakértője, Prieger Szabolcs zenész, az AGORA Szombathelyi Kulturális Központ igazgatóhelyettese, valamint Tóth Tamás, a HungaRiddim zenekar basszusgitárosa osztották meg gondolataikat egymással és a hallgatósággal.


_dsc9650_600x400.png
Bajnai Zsolt, a Nemzeti Kulturális Alap Cseh Tamás Program Ideiglenes Kollégiumának vezetője

A rendezvény elején Bajnai Zsolt, a Nemzeti Kulturális Alap Cseh Tamás Program Ideiglenes Kollégiumának vezetője ismertette a Program első évét, fontosabb mérföldköveit, valamint az eddig tapasztalatok alapján kialakított terveket a jövőre nézve. Felmerült az a probléma is, hogy ma már vidéken alig van lehetőség koncertekre járni; az élőzene iránti igény, valamint az ezt biztosítani tudó intézmények eltűntek, átalakultak. Dr. Csatári Bence erre reflektálva elmondta, hogy 50-60 évvel ezelőtt Magyarország a klubok országa volt: több mint 3000 koncerthelyszínt lehetett találni a mai állapotokkal ellentétben. Prieger Szabolcs szerint a kialakult helyzet elsősorban a kezdő zenekarok dolgát nehezíti meg elsősorban. Ami még inkább fontos, az a lelkesedés. ?Nagyon fontos, hogy legyen akár kezdő, akár profi zenész valaki jól érezze magát abban, amit csinál. Ha ezt látják a nézők, akkor az sikeres történet lesz.? ?A pályázat nagyon fontos. Jó lett volna, ha a kilencvenes években is van ilyen lehetőség. Sok mindenben tud segíteni, főleg a vidékre jutásban. Sok, Budapesten sikeres zenekar nem feltétlenül találja meg a közönségét máshol. Ebben van nagyon nagy szerepe a Cseh Tamás Programnak.?

Ezt a problémát Tóth Tamás mint fiatal zenész is megerősítette, kiegészítve azokkal a nehézségekkel, amikkel egy kezdő zenekar szembesül: klubokba bejutni, fesztiválokra meghívást szerezni, olyan közönség előtt játszani, akik még sosem hallották őket, stb. A Program révén mentort is kaptak Temesi Berci személyében, akivel nagyon jó munkakapcsolatot alakítottak ki. Nagyon jó lehetőségnek tartja, hogy náluk a Program révén az idősebb generációk gondolkodásmódját, tapasztalatait is megismerhetik. ?Meg kell próbálnunk közeledni egymás felé és átadni azt, amit tanultunk. Ez az élet rendje.?


_dsc9663_600x400.png
Tóth Tamás, Prieger Szabolcs és dr. Csatári Bence

Prieger Szabolcs mint az AGORA vezetője elmondta, hogy fontosnak tartja az ismeretetlen formációk számára annak a lehetőségnek a biztosítását, hogy fellépjenek. ? Ez egy misszió. Mint igazgatóhelyettes, figyelnem kell az intézmény költségvetésének egyensúlyára. Amit igazából szeretek, az olyan produkciók bemutatása, amelyek nem feltétlenül rentábilisak, viszont fontosak.?

A vidék-főváros ellentét a beszélgetés végén újra felmerült, más szempontból. Prieger Szabolcs szerint a kisvárosokból kitörni ugyanolyan nehéz, mint budapestiként az ország távolabbi területein ismertséget szerezni. "Sokan nem tudnak kilépni a városuk vagy a megyéjük határán kívül. A Cseh Tamás Program ebben is segít."

Fotók: Papp Eszter