Augusztus 23-án történt

Ezen a napon történt

1572. augusztus 23-áról augusztus 24-ére virradó éjjelen, Szent Bertalan éjszakáján a békülési célzattal Párizsba gyűlt francia reformátusok, a hugenották nagy részét IX. Károly király beleegyezésével lemészárolták. A vérengzés a francia vallásháború újbóli fellángolásához vezetett.

A Szent Bertalan-éj ábrázolása a kortárs hugenotta François Dubois (1529 k.–1584) festményén. Forrás: Wikipedia
A Szent Bertalan-éj ábrázolása a kortárs hugenotta François Dubois (1529 k.–1584) festményén. Forrás: Wikipedia

Ünnep

Limai Szent Róza ünnepe – perui domonkos harmadrendi nővér, az első szent, aki az Újvilágban született, Peru védőszentje.
A totalitárius diktatúrák áldozatainak európai emléknapja – az 1939-es Molotov–Ribbentrop-paktum aláírásának napján tartják.

Augusztus 23-án történt

Kr. e. 30 Octavianus, a későbbi Augustus császár parancsára Egyiptomban kivégezték a 17 éves Caesariont, Julius Caesar és Kleopátra fiát, az utolsó egyiptomi fáraót.
1572 Szent Bertalan éjszakája Párizsban: augusztus 23-áról 24-ére virradó éjszakán Medici Katalin anyakirályné utasítására legyilkolják a Párizsban tartózkodó hugenották nagy részét.
1773 Mária Terézia aláírta a zálogház alapítólevelét, ezzel létrejött a Bizományi Áruház Vállalat jogelődje.
1849 Szemere Bertalan miniszterelnök többedmagával Orsovánál elássa a magyar koronát és a koronázási ékszereket rejtő ládát. Az osztrák császári hatóságok 1853. szeptember 8-án megtalálják, és Bécsbe, majd Budára szállítják a kincseket.
1887 Nagy-Britanniában hatályba lépett az a törvény, amely kötelezővé tette a termékek származási helyére utaló „Made in” jelzés használatát.
1913 Koppenhágában felavatták a város jelképének számító Kis hableány szobrát.
1927 Az Egyesült Államokban gyilkosság hamis vádjával kivégezték az olaszországi születésű anarchista Nicola Saccót és Bartolomeo Vanzettit.
1939 Moszkvában megnemtámadási szerződést írt alá Molotov szovjet és Ribbentrop német külügyminiszter, a paktum titkos záradéka érdekszférákra osztotta fel Kelet-Európát.
1943 Püski Sándor Magyar Élet Könyvkiadójának baráti társasága és a Soli Deo Gloria református ifjúsági szövetség találkozót rendezett Balatonszárszón, ez volt a népi baloldali ellenzék háború utáni időszakra vonatkozó programalkotó tanácskozása.
1944 Romániában a királyi udvar vezette puccsal megdöntötték a diktátor Antonescu tábornok uralmát, Románia átállt a szövetségesek oldalára.
1948 Megkezdte működését a Sepsiszentgyörgyi Állami Magyar Színház.
1993 Hoszokava Morihiro japán miniszterelnök – első japán politikusként – bocsánatot kért Ázsia népeitől a második világháborús japán agresszióért.
2005 Izrael befejezte a Gázai övezetben található valamennyi zsidó telep kiürítését, ezzel megszűnt a terület 38 éven át tartó izraeli megszállása.
2015 Az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista terrorszervezet felrobbantott egy kétezer éves római kori templomot az UNESCO világörökségi listáján szereplő ókori szíriai romvárosban, Palmürában.
2019 Elindították csukcsföldi állomáshelyére a világ első úszó atomerőművét, a Lomonoszov Akadémikust.

Augusztus 23-án született

1694 Brentán Károly jezsuita szerzetes, dél-amerikai missziók résztvevője

A Komáromban született szerzetes 1714-ben lépett be a jezsuita rendbe, és tíz évvel később Ausztriából indult missziós szolgálatára. Tanulmányozta Amazónia esőerdőinek flóráját és faunáját. 1744 és 1747 között Quito jezsuita elöljárója volt, missziók szervezése és iskolák építése fűződik a nevéhez. Első magyarként utazta végig az Amazonas folyót. Viszontagságos körülmények között megtett útjairól készített tudományos leírásokkal sikerült visszatérnie Európába, azonban az utókor számára ismeretlen tartalmú anyagai 1752-ben Genovában bekövetkezett váratlan halálával végleg elvesztek. Egyetlen térkép maradt fenn, amely alapján feltételezhető, hogy tudományos munkássága Bonpland, La Condamine vagy akár Humboldt tevékenységével is összemérhető lehetne. Forrás: OSZK

1754 XVI. Lajos francia király, akit a forradalom alatt fejeztek le
1783 William Tierney Clark angol mérnök, a Lánchíd tervezője
1868 Dézsi Lajos irodalomtörténész, akadémikus
1873 Geőcze Zoárd matematikus
1873 Markup Béla szobrász
1877 Medgyaszay István, a vasbeton-építészet kiemelkedő elméleti és gyakorlati szakembere.

A vasbeton építészet kiemelkedő elméleti és gyakorlati szakembere (Budapest, 1877. augusztus 23. – Budapest, 1959. április 29.) budapesti ipariskolai és főreáliskolai tanulmányai alatt kőművesként illetve építész irodákban gyakornokként dolgozott, bécsi egyetemi évei alatt pedig már tervezői megbízásokat is kapott. Pályázat útján jutott be a szecessziós stílus nagy alakjának, Otto Wagnernek a mesteriskolájába. Itteni tanulmányai alatt készítette el a Gellérthegyre álmodott Nemzeti Pantheon terveit, amely a szecessziós stílusjegyek mellett keleti és magyar népművészeti hatásokat is mutatott, azonban sohasem valósult meg. Medgyaszay – Huszka József és Lechner Ödön nyomán – a magyar művészet keleti eredetét vallotta, ezért behatóan tanulmányozta a müncheni, berlini és párizsi múzeumok keleti gyűjteményeit, sőt, Indiában is járt tanulmányúton. Párizsban ismerkedett meg a vasbeton építészet technológiájával, eredményeivel, és ez a lehetőség azonnal megragadta, egész életén át tanulmányozta és munkáiban leleményesen alkalmazta az akkoriban rendkívül modernnek, szokatlannak számító technikát. Még Párizsban tartózkodott, amikor 1907-ben megbízást kapott a veszprémi színház tervezésére. Talán ez a korai alkotása az, amely – külföldön is - leginkább ismertté és elismertté tette; az épület vasbeton szerkezetű és számos funkcionális és szerkezeti újítást tartalmaz, Medgyaszay sajátos vasbeton-elmélete alapján. Elveit egy 1908-as bécsi építész-kongresszuson fejtette ki részletesen. 1909-ben újabb színháza készült el Sopronban. Egészen sajátos megjelenésű, nagyon dekoratív az 1910-ben a ma Szlovákiához tartozó Rákosmulyadon épült vasbeton szerkezetű kis kápolnája. Több építménye a saját szabadalma szerinti előregyártott vasbeton födém alkalmazásával készült.1914-ben kikerült a frontra. Hosszabb ideig a galíciai Lembergben állomásozott, itt építette fel egyik legérdekesebb művét, a Hadikiállítást 1916-ban. Mindössze fa és kátránypapír állt rendelkezésre építőanyagként – ebből készített Medgyaszay csodálatra méltó leleménnyel és fantáziával egy egész pavilon-csoportot. A kiállítás olyan jól sikerült, hogy 1918-ban, a Margit-szigeten újra felépítették.A két világháború közötti munkáiból kiemelkedik a nagykanizsai színház (1926), a budai Baár-Madas Református Leánylíceum (1928) és a kelenföldi református templom (1930).Jelentősek Medgyaszay építészetelméleti írásai is a vasbeton alkalmazásáról, a templomépítésről és az építészet fejlődéséről. Forrás:OSZK

1878 Kismarty-Lechner Jenő építész, író, a Nemzeti Múzeum restaurálója
1893 Goszthony Mária festőművész, keramikus
1903 William Primrose skót brácsaművész, Bartók brácsaversenyt írt a számára
1908 Arthur Adamov orosz származású francia drámaíró, az abszurd dráma mestere
1912 Gene Kelly tiszteletbeli Oscar-díjas amerikai színész, rendező, énekes, táncos, koreográfus
1913 Barbara Toporska lengyel írónő
1923 Hegedűs Erzsébet Jászai Mari-díjas színésznő
1924 Ephraim Kishon (Kishont Ferenc) Izraelben élt író, humorista
1925 Tandori Károly Kossuth- és Széchenyi-díjas matematikus, akadémikus
1926 Hernádi Gyula Kossuth- és József Attila-díjas író
1929 Czibor Zoltán olimpiai bajnok labdarúgó, az Aranycsapat balszélsője
1933 Manfred Donike német sportvezető, sportdiplomata, a NOB tagja, a dopping elleni harc egyik úttörője
1933 Robert Curl Nobel-díjas amerikai kémikus
1939 Fazekas Lajos Balázs Béla-díjas filmrendező, operatőr, érdemes művész
1948 Endrődi Szabó Ernő költő, kritikus
1954 Pataki Éva Balázs Béla-díjas forgatókönyvíró, dramaturg, rendező
1955 Biró László Péter Széchenyi-díjas fizikus, akadémikus
1970 River Phoenix amerikai filmszínész
1973 Kulcsár-Szabó Zoltán József Attila-díjas irodalomtörténész, kritikus

Augusztus 23-án halt meg

1668 Artus Quellinus flamand szobrász
1831 Kazinczy Ferenc író, költő, irodalomszervező, akadémikus, a nyelvújítás vezéralakja.
Életéről részletesen az OSZK honlapján olvashatunk.
1858 Reguly Antal nyelvész, a finnugor nyelvek és a nyelvrokonság kutatója, utazó
1926 Rudolph Valentino olasz–amerikai filmszínész, a némafilmkorszak egyik legnagyobb csillaga
1928 Tóth Imre színész-rendező, színházigazgató
1938 Kuzsinszky Bálint régész, akadémikus, az Aquincumi Múzeum alapítója
1965 Jan Antonín Bata cseh cipőgyáros, a martfűi cipőgyár létrehozója
1968 Szőnyi Endre Pozsonyban élt építész
1976 Varga Elemér bányagépészmérnök, bányamérnök, a robbantástechnika szakértője. Többet is megtudhatunk róla az OSZK honlapján.
1984 Szádeczky-Kardoss Elemér kétszeres Kossuth-díjas geológus, akadémikus
1991 Nemes Nagy Ágnes Kossuth- és József Attila-díjas költő, író, műfordító. További részletek róla az OSZK honlapján.
1994 Fábri Zoltán háromszoros Kossuth-díjas filmrendező, díszlettervező, kiváló művész
2008 Thomas Huckle Weller Nobel-díjas amerikai mikrobiológus, virológus, parazitológus
2013 Vagyim Juszov orosz operatőr
2016 Reinhard (Justus Reginald) Selten Nobel-díjas német közgazdász
2019 Gacs Gábor kétszeres Munkácsy Mihály-díjas grafikus

#eztörténtma