A Színes falu, színes ház projektben olyan felületeket kerestek Zánkán, amelyeket a street art segítségével újítanak meg úgy, hogy organikusan illeszkedjenek a település képébe. Ezen a Kultháló-bázison az improvizatív zene, a kortárs képzőművészet és a hagyományok együtt teremtenek közösséget.

Horváth Katalin Fanni számára már a kiinduló helyzet izgalmas volt: a városban született és ott is élő fotográfusként a faluban találkozott először ezzel a klasszikusan urbánus művészeti ággal.

Miként tudja, egy alapvetően a nagyvárosokra jellemző művészeti ág, a street art egy kistelepülés városképét és közösségét formálni? Erre keresi a választ a Kultháló VEB2023 zánkai projektje, melynek központja a Kisbirtok Kultbázis. A művészeti kísérlet azonban túllép az öreg, ámde gyönyörűen felújított tanya falain, és a település több pontját is belakja.

Szeptember végéig Zánka-szerte ugyanis hat kortárs street art alkotás készül el, a falu lakóinak történeteit, szimbólumait festve a falakra. A helyiek és a nyaralók pedig nemcsak az alkotás folyamatát követhetik és követhették végig, hanem a művészeti leleplező sétákon azt is megtapasztalhatják, milyen, amikor egy kép a zenében folytatódik tovább, miközben ismert underground zenészek helyi tehetségekkel közösen improvizálnak. A falfestmények hosszú távon is a falu képének organikus részei lesznek.

Horváth Katalin Fanni fotográfus nyár elején kapcsolódott be a folyamatokba: „A fényképeimmel azt szeretném megmutatni, hogy a street art egy összetett, aprólékos, kigondolt képzőművészeti alkotás, amely az egész közösséghez szól, egyúttal párbeszédet teremt a helyi közösségben. A Kisbirtok Kultbázis megálmodója, Szabó Andrea kezdeményezése szerintem nagyon innovatív, hiszen egy hagyományosan urbán art, azaz utcai művészeti műfajt hozott be egy falu tradicionális kultúrájába. Az ő megfogalmazásával élve, ez egy ideális művészeti eszköz a helyi lakosság és a városból jövő betelepültek közötti kapcsolatteremtésre, egy új, helyi kultúra megszületésére. Azt próbáltam dokumentálni, hogyan alakul ki a mű, valamint azokat a részleteket, pillanatokat is igyekeztem lefotózni, amelyek megmutatják, hogy az alkotás hogyan kapcsolódik a faluhoz, és az itt élők miként kapcsolódnak a művészeti folyamathoz.”

A Színes falu, színes ház projekt finisszázsa szeptember 22-én és 23-án lesz Zánkán. Pénteken az utolsó leleplezés, míg szombaton egy minden eddiginél nagyobb koncert várja az érdeklődőket, amelyen DJ Q-Cee, Eckü, Mentha, Monostory Barnabás, Ujj Misa, Cséry Zoltán, Pákaly Petra, a helyi gyermekkórus, a Dalárda népdal közössége, Fekete Mátyás, a Balatoni Gospel Kórus és a projekt zenei vezetője, Tóth Sabina lépnek fel.

Fotók: Horváth Katalin Fanni / Capa Központ