Életének 95. évében vasárnap elhunyt Gáyor Tibor építész, festő, grafikus, érdemes művész, a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia tagja – közölte a testület az MTI-vel.

Gáyor Tibor a kortárs magyar képzőművészet jelentős alkotója volt, műveit számtalan egyéni és csoportos kiállításon láthatta a közönség Magyarországon és külföldön, többek között Bécsben, Berlinben, Bonnban és Londonban.

Gáyor Tibor 1929. április 14-én született Rákospalotán. 1951-ben a műegyetem építészmérnöki karán, majd 1958-ban a Bécsi Műszaki Egyetem építészet szakán szerzett diplomát. 1956-tól a Bécsi Műszaki Egyetem Építészettörténeti Intézetének tanársegédje volt.

1963-tól szabadfoglalkozású képzőművészként grafikával, festészettel, fotóval, 1969 óta konceptművészettel foglalkozott, 1972-től 1986-ig hajtogatott tektonikai sorozatot készített, amelyben amphigrammákkal foglalkozott, és a sík és a tér összefüggéseit kutatva, a kép felületének legteljesebb kihasználása érdekében kétoldalas, kihajtott sík- és térbeli grafikai és vászon-objekteket hozott létre.

2009-ben érdemes művész címet kapott művészi életútja elismeréseként. A Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia Képző- és Iparművészeti Osztályának rendes tagja volt.

Özvegye Maurer Dóra Kossuth-díjas grafikus, festő, a Nemzet Művésze,  a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia elnöke.

Gáyor Tibor festő, grafikus, építész budapesti műtermében, alkotásai között 2011. március 6-án. Fotó: Czimbal Gyula / MTI