Szigetvár számunkra a ?leghősiesebb város?, de a magyar mellett emblematikus helyszíne a horvát és a török történelemnek is. Itt halt meg Zrínyi Miklós és Nagy Szulejmán. Utóbbi magyar kutatók török támogatással feltárt sírhelye akár fontos turisztikai célponttá válhat, különösen a Zrínyi Miklós?Szigetvár 1566 emlékév kapcsán. Vajon kijátszhatók-e egymással szemben az emlékezetpolitikai és a gazdasági szempontok? Sarkosabban fogalmazva: a keresztényellenes terjeszkedéssel szembeni hősi ellenállás vagy az iszlám hódítás magyarországi szimbólumává válik-e Szigetvár, ha újjáépítik a háromszáz éve leomlott csonka minaretet?

 

Nemzeti emlék- vagy iszlám zarándokhely? Mit mutatnak a külföldi példák? Milyen hatással lehet a projekt meg (nem) valósulása a török?magyar külkapcsolatokra? Épüljön-e minaret Szigetváron?

 

A kérdés emlékezet- és kultúrpolitikai, valamint vallási vonatkozásairól Egeresi Zoltán, Törökország-kutató, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem szakértője, dr. Hóvári János, korábbi ankarai nagykövet, a Zrínyi Miklós Emlékév Emlékbizottságának elnöke és dr. Sudár Balázs, az MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézet tudományos főmunkatársa cserélnek eszmét. A beszélgetést Zsuppán András, a Heti Válasz munkatársa moderálja.

 

Helyszín: Várkert Bazár Cukrászda

Időpont: 2016. március 2. (szerda), 14 óra