Jeles napok

Január – Boldogasszony hava – Télhó – Fergeteg hava

Jeles napok

Alamizsnás Szent János

Alamizsnás Szent János Alexandria pátriárkája volt.
A Legenda Aurea nyomán járó Debreczeni-kódex előadása szerint éjszaka, imádság közben láta égi szépségű leányt előtte megállani: olajfa koszorú vagyon fejében. Mely szüzet látván e szent embör, elcsudálkozék rajta és megkérdé őtet, ki volna. Amaz azt rnondá: én vagyok az ergalmasság, ki az élő Istennek fiát mennyországból e földre hoztam. Ha engömet kegyösül vész, jól leszön dolgod. Ezt mondván, elenyészék.
János e napságtól fogva oly ergalmas kezde lenni, hogy Eleimon-nak, azaz Alamizsnás Jánosnak neveztetnéjék. Csakugyan mindenét a szegények között osztotta szét.

Bálint Sándor: Ünnepi kalendárium (részlet)

Mária eljegyzése (menyegzője)

Mária menyasszonyságának ünnepe – mintegy az asszonyi sors megdicsőülése, a parasztlakodalom égi mása – részben udvari arisztokrata példa, nagyobb részben azonban a franciskánizmus nyomán bontakozik népi jámborságunkban. Legfőbb forrása alighanem a Makula nélkül való Tükör:
Midőn a Szentséges Szűz tizenegy esztendőt töltött volna a templomban, és idejében tizennégy esztendős lött volna... a szentek szent helyéből szózat lett a főpaphoz, mondván: parancsold meg, hogy a Dávid nemzetébül való házasulandó férfiak egybegyűljenek és ki-ki egy ágat tartson kezében, és akinek megzöldellik, azé légyen a Szűz. Azért aszerént egybegyűlvén, mindenik a maga vesszejére nevét fölírta.
Midőn azért mindnyájan az ő vesszejeket a főpapnak adták volna, a főpap a szentek szent helyére bévitte, ahová csak egyszer esztendőbe mert bemenni, és tévé a vesszőket a frigyszekrény eleibe. És ismét kiméne és a néppel imádkozék. Kevés idő múlva beméne, hogy megtekintse, ha valamelyik megvirágzott-e, de egy sem virágzott meg. Azért megkérdezvén az istent, mi oka annak. Szózat lett, mondván: egy ág híjával vagyon...
Azért a városban és Juda nemzete között szorgalmatosan kérdezkedtek, ki volna az aki elmaradott volna. És imé megtudták, hogy az ájtatos József híjával vannak. Azért mindjárt érte küldének. A főpap eleibe hozván, e főpap keményen szóla néki, hogy parancsolatjára a többivel el nem jött. Mondá szent József: tisztelendő uram, méltatlannak ítélem, hogy oly szent szüzet én házastársul vegyem. Mivel ugyis ő gazdag szülék leánya, én pedig együgyű ács vagyok, kérlek azon alázatosan, hogy engem azon házasságra ne tarts. Felele a főpap: Isten parancsolatja, hogy te jelen légy. Azért végy vesszőt kezedbe, és írd rá nevedet, és amint Istennek fog tetszeni, úgy történik Veled.
Vévén azért kezébe a vesszőt, és reá írá nevét. A főpap a többivel ismég bevivé a szentek szent helyébe, és újabban a néppel imádkozék... A főpap ismét beméne a szentek szenthelyébe és Szent József vesszejét éppen megzöldelve találá és szép virágok virágoztak ki rajta. És kivivén a népnek, a nép elcsudálkozék rajta, dicsérvén az Istent, hogy a régi csudát, kit Áronnal tett, megújította. De ez nem volt elég, hanem midőn a főpap Szent Józsefnek kezében adta volna a vesszőt, imé a Szentlélek galamb képében a vesszőre szállott, az emberek nagy csudájára...

Bálint Sándor: Ünnepi kalendárium (részlet)

Polányi, John Charles születésnapja – 1930; kémiai Nobel-díj

POLANYI, JOHN CHARLES (Berlin, 1930. január 23. – ): Polányi Mihály természettudós és Kemény Magda fia. Egyetemi tanulmányait Manchesterben végezte, ezt követően angliai, amerikai és kanadai egyetemeken dolgozott, 1962 óta a Torontói Egyetem professzora. Az 1986. évi kémiai Nobel-díjat – D.R. Herschbachhal és Yuan T. Leevel megosztva – „az elemi kémiai folyamatok dinamikájával kapcsolatos kutatásokért” nyerte el. Sajnos a magyar kultúrával nincs kapcsolata, magyarul legfeljebb néhány szót tud. Kanadában él. A Magyar Tudományos Akadémia 2001-ben választotta tiszteletbeli tagjává.

Valero Jakab születésnapja – 1725

VALERO JAKAB (Baja, 1725. január 23. – Pest, 1798. szeptember 10.) piarista pedagógus, 1764-től az első magyar gazdasági főiskola, a szenci kollégium igazgatója volt, majd az 1776-ban Tatára került intézmény vezetője. Ő építtette a tatai piarista gimnázium épületét is.

Magyar Tudománytörténeti Intézet

Maurer Gyula születésnapja – 1872

MAURER GYULA, (Kassa, 1872. január 23. – Budapest, 1948. július 8.): műtárgyépítő mérnök, a Csepel-szigeti szabadkikötő építésének vezetője. A budapesti műegyetemen végzett tanulmányai után (1893) előbb a vízépítési tanszék tanársegédeként működött (1894). Külföldi tanulmányútja során Németországban a Rajna-szabályozásnál dolgozott, majd hazatérve a Földművelésügyi Minisztérium Vízügyi Szolgálatának munkatársaként a Bega-szabályozási Kirendeltséghez került, 1912-ben ennek főnöke lett. Itt építette az écskai vízlépcsőt. 1915-ben a Sajószabályozási Kirendeltséghez került, 1919-től kerületi felügyelő, 1921-től a Budapesti Nemzeti és Szabadkikötő Kormánybiztosság helyettes vezetője lett, majd Zielinski Szilárd halála után, 1924-től 1932-ig kormánybiztosa. A szaklapokban több tanulmánya jelent meg a Bega-szabályozással és a budapesti szabadkikötő építésével kapcsolatban.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1997. MTESZ, Magyar életrajzi lexikon, MEK)

Kempelen Farkas születésnapja – 1734

KEMPELEN FARKAS (Pozsony, 1734. január 23. – Bécs, 1804. március 26) nevét mindenütt szinte kizárólag sakkozógépéről ismerik, pedig nagyon sokoldalú, korát több tekintetben megelőző műszaki alkotó volt. Filozófiát és jogot tanult Bécsben; karrierje Mária Terézia törvénykönyvének latinról németre fordításával indult. Az udvarban gyorsan emelkedett a ranglétrán, 25 éves korában már a magyarországi sóbányák igazgatója. 1767-től mint kormánybiztos Bácska betelepítésével foglalkozott, faluközösségeket szervezett, gyárakat létesített. Egész élete során foglalkozott műszaki és művészeti kérdésekkel. 1769-ben szerkesztette meg sakkgépét, amely az egész világon ismertté tette a nevét. A szerkezet az Egyesült Államokba került és ott egy tűzvész során megsemmisült, így csak a leírásokból alkothatunk képet róla. Nyilvánvalónak látszik, hogy egy ember volt elrejtve benne, ő volt a tulajdonképpeni játékos, aki a török bábot mozgatta. De így is csodálhatjuk azt a szellemes és bonyolult mechanikai szerkezetet, amellyel a szemfényvesztés megvalósítható, a játék elhitető erejű volt. Hasznosabb és komolyabb munkái is szép számmal akadtak Kempelennek. Részt vett a pozsonyi hajóhíd építésében, megtervezte a pozsonyi vár vízvezeték rendszerét, a schönbrunni kastélypark szökőkútjainak működtetését, mozgatható betegágyat készített a himlőben betegeskedő Mária Teréziának. 1772-ben írógépet tervezett egy vak zongoraművésznő számára. Gőzgépeinél először alkalmazott forgattyút, megszerkesztette a gőzturbina ősét, csatornát tervezett az Adriához. Részt vett a budai vár építésében, elkészítette a budai Várszínház terveit, emellett verseket, színdarabokat írt és fordított, festett, rajzolt, rézmetszeteket készített.
Legjelentősebb tudományos munkája az emberi beszéd mechanizmusáról írt tanulmánya, amely a modern fonetika egyik első vállalkozása volt. Munkája alapos fizikai, élettani, nyelvtudományi és anatómiai ismereteken alapul. Beszélőgépet szerkesztett, amely egy kisgyermek hangját utánozva ejtette ki a szavakat. A gép a beszélőszervek mechanikus eszközökkel való utánzásán alapult. Célja – elméletének gyakorlatba való átültetése mellett – a siketnémák és beszédhibások gyógyítása volt.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Tudománytörténeti Intézet, Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig. Dr Vajda Pál: Nagy magyar feltalálók)


 

Lajta Béla születésnapja – 1873

Sokoldalú, munkáiban sokféle stílusirányzatot ötvöző építészünk, LAJTA BÉLA (Óbuda, 1873. január 23. – Bécs, 1920. október 12.) oklevelét Budapesten szerezte, majd hosszabb ideig ösztöndíjjal külföldön bővítette ismereteit. Művészetének meghatározó elemei részben az utazásai során szerzett benyomások voltak, főként a középkori és reneszánsz alkotásokról szerzettek, másrészt hatott rá a magyar népművészet, amelynek tudatos kutatója volt és szenvedélyes fényképészként motívumokat gyűjtve járta az országot. A pályára való felkészülésről ő maga így írt: „Hazajöttem azzal a fogadalommal, hogy életemet annak az ideálnak megvalósítására szentelem, hogy itthon az építészetet magyarrá tenni segítsem.” Itthon Lechner Ödön volt meghatározó mestere; vele néhány munkán együtt is dolgozott. Később a népies és szecessziós elemek ötvözése helyett a finn és angolszász építészet letisztult stílusát, a nemes anyagokat előtérbe helyező példáját követte. Legfontosabb munkái 1908 és 1912 között készültek: első kiforrott alkotása a Kereskedelmi Iskola volt a Vas utcában; ez az alkotás világviszonylatban is jelentősen újat adott. Fő művének tekintik a Rózsavölgyi üzletházat a Szervita téren: tiszta, kiegyensúlyozott arányaival, kerámia burkolatú homlokzatával, szerkezetének megmutatásával a modern építészet egyik első remeke.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Évfordulóink a műszaki és természettudományokban 1998, Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig)

Január 23-án történt

Széchenyi Zsigmond utazó író, vadász 1898-ban ezen a napon született. Vadászkönyvtára Magyarország legjelentősebb vadászati szakkönyvgyűjteménye, amely jelenleg a Magyar Természettudományi Múzeumban látható.

Ünnep

Kaposvár város napja – 1873. január 23-án rendezett tanácsú várossá nyilvánították Kaposvárt, az eseményről 1990 óta ezen a napon emlékeznek meg. A megyei jogú város Somogy megye székhelye.

Január 23-án történt

1556 A történelem legpusztítóbb földrengése Kína Sanhszi tartományában legalább 830 ezer áldozatot követelt.
1755 Mihail Lomonoszov kezdeményezésére Moszkvában megalapították Oroszország legrégibb és legnagyobb egyetemét, amely ma Lomonoszov nevét viseli.
1847 A Kisfaludy Társaság pályázatán az első díjat Arany János Toldi című elbeszélő költeményének ítélték.
1898 Megkezdődött a Hangya fogyasztási szövetkezet kiépítése Magyarországon gróf Károlyi Sándor kezdeményezésére.
1945 Elhagyta Magyarországot az Aranyvonat, mely a jegybank harminctonnás aranykészletét és devizatartalékát, műkincseket és a zsidók elkobzott értékeit vitte Nyugatra a közeledő szovjet csapatok elől.
1960 A svájci Jacques Piccard búvárhajójával elérte a Föld legmélyebb pontját a Csendes-óceáni Mariana-árokban.
2013 David Cameron brit miniszterelnök bejelentette, hogy ha pártja győz a következő választásokon, népszavazást tartanak a brit EU-tagságról, miután újratárgyalták az Egyesült Királyság és az EU viszonyrendszerét.

Január 23-án született

1598 François Mansart francia építész, nevét őrzi a tetőtéri lakás manzárd megnevezése.
1734 Kempelen Farkas polihisztor, feltaláló, a híres sakkautomata megépítője
1783 Stendhal francia író, legismertebb regénye a Vörös és fekete
1813 Turóczy Mózes Kézdivásárhelyen élt rézműves mester, ő öntötte Gábor Áron ágyúit
1873 Lajta Béla építész, a budapesti idegsebészeti klinika épületének tervezője
1885 Fülep Lajos Kossuth-díjas művészettörténész, akadémikus, művészetfilozófus
1898 Széchenyi Zsigmond utazó író, vadász
1907 Domanovszky Endre kétszeres Kossuth- és Munkácsy Mihály-díjas festő, érdemes és kiváló művész
1908 Konecsni György kétszeres Kossuth-díjas festő
1909 Ungár Imre Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas zongoraművész, zenepedagógus, érdemes művész
1915 Szrogh György állami és Ybl Miklós-díjas építész
1919 Ernie Kovacs magyar származású amerikai komikus, színész, televíziós személyiség
1928 Jeanne Moreau francia színésznő
1928 Pataki Ferenc Széchenyi-díjas szociálpszichológus, akadémikus
1929 Polányi János Nobel-díjas magyar–kanadai kémikus, fizikus, akadémikus
1934 Pócsai András romániai magyar festő
1938 Georg Baselitz német festő, szobrász
1940 Miller Lajos Kossuth-díjas operaénekes, a nemzet művésze
1942 Kodolányi Gyula Kossuth-, József Attila- és Prima Primissima díjas költő, műfordító
1944 Tahi Tóth László Kossuth- és Jászai Mari-díjas színész, érdemes és kiváló művész
1964 Hargitay Mariska Golden Globe- és Emmy-díjas amerikai filmszínésznő
1976 Csizmadia Gergely színész
1977 Völgyesi Gabriella énekesnő, jogász
1984 Pálmai Anna színésznő

Január 23-án halt meg

1516 II. Ferdinánd aragóniai király, Kasztíliai Izabellával kötött házassága után az egységes Spanyolország első uralkodója
1549 Honterus János író, nyomdász, humanista tudós, az erdélyi szászok reformátora
1662 Kemény János erdélyi fejedelem
1848 Rózsavölgyi Márk hegedűművész, a verbunkos utolsó nagy képviselője
1868 Erdélyi János költő, kritikus, esztéta, akadémikus
1873 Péterfi Károly filozófus, esztétikus, akadémikus
1944 Edvard Munch norvég festő
1956 Korda Sándor (Sir Alexander Korda), az angol filmipar megteremtője
1969 Bauer Sándor szakmunkástanuló, a Kádár-korszak vértanúja, aki a szovjet megszállás elleni tiltakozásul 1969. január 20-án Budapesten felgyújtotta magát, és három nap múlva a kórházban meghalt
1989 Boér Géza romániai magyar költő
1989 Salvador Dalí katalán festő
1993 Thomas Dorsey amerikai zeneszerző, a gospel műfajának megteremtője
1993 Péter Gábor kommunista pártfunkcionárius, az ÁVH vezetője
1994 Soós László író, kritikus
2003 Dévényi Tibor állami díjas biokémikus, író
2003 Pécsi Márton Széchenyi-díjas földrajztudós, akadémikus
2006 Jancsó Adrienne Kossuth-díjas előadóművész
2006 Szűcs István színész, a Győri Nemzeti Színház örökös tagja
2009 Baross Gábor Liszt Ferenc-díjas karnagy, érdemes és kiváló művész
2014 Ferrari Violetta Jászai Mari-díjas magyar színésznő
2014 Várady Béla 36-szoros válogatott, olimpiai ezüstérmes labdarúgó
2019 Uri István Jászai Mari-díjas színész, szinkronszínész

A képen Széchenyi Zsigmond.

#eztörténtma