A Széchenyi 2020 keretében megvalósuló projektek több célt szolgálnak: támogatják a kulturális és közösségi művelődés tartalom- és szolgáltatásfejlesztését, az ehhez szükséges infrastrukturális fejlesztéseket, lehetővé teszik a nevelési-oktatási és a kulturális intézmények közötti együttműködés bővítését, elősegítik a múzeumok és a könyvtárak formális és nem formális oktatásba való bekapcsolódását, valamint az új kompetencia- és készségfejlesztő tanulást támogató szolgáltatások bevezetését. Az európai uniós forrásállomány 62 milliárd forint lesz, ám a meghirdetett programok már önmagukban is jól szimbolizálják, hogy a teljes kulturális ágazatban nagyobb forrás lesz felhasználható ? emelte ki dr. Hoppál Péter, majd elmondta: a Cselekvő közösségek ? aktív közösségi szerepvállalás (EFOP-1.3.1) programra hárommilliárd forint kiemelt forrás, a Kulturális intézmények a köznevelés eredményességéért (EFOP-3.3.2) programra ötmilliárd forint standard forrás, míg az Országos múzeumi és könyvtári központi fejlesztés (EFOP-3.3.3) programra kétmilliárd forint kiemelt forrás áll rendelkezésre.

 

Dr. Hoppál Péter a sajtótájékoztatón ismertette a három projektet: elmondta, hogy a Kulturális intézmények a köznevelés eredményességéért program célja az óvodás és az iskolás korosztály kompetenciafejlesztése, ismeret- és tudásgyarapítása kulturális intézményekben biztosított informális tanulási alkalmakon, amely jó eszköz a területi egyenlőtlenségek és a szociokulturális hátrányok csökkentésére, a kulturális javakhoz való hozzáférés segítésére. Hozzátette: a projekt várhatóan 2016 októberében indul, és három éven át tart.

Az Országos múzeumi és könyvtári központi fejlesztés program a múzeumok és a könyvtárak számára nyújt segítséget a szakmai továbbképzési rendszer fejlesztésében, valamint elősegíti ezen intézmények oktatásba való bekapcsolódását, továbbá az új kompetencia- és készségfejlesztő tanulást támogató szolgáltatások bevezetését.

A Cselekvő közösségek ? aktív közösségi szerepvállalás program már a megvalósítási fázisban van ? hangsúlyozta dr. Hoppál Péter, majd elmondta: a közösségfejlesztés rendkívül fontos, hiszen a cél az, hogy ?ne izolált emberek halmaza legyen a magyar társadalom, hanem közösségben gondolkodó, aktív, kultúrateremtő egyéneké?.

 

Dr. Cseri Miklós, a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum főigazgatója, a projekt konzorciumi vezetője kiemelte: a Cselekvő közösségek projekt új korszak kezdetét jelenti az egész kulturális terület életében. ?Végre integrált fejlesztést valósítunk meg, melyben több terület tud együttműködni.? Hozzátette: ?e programmal nem tudjuk a teljes magyar közösség fejlesztését elvégezni, de támogatást tudunk adni?, hiszen a projekt közvetlenül az önkormányzatokat, a civil, az egyházi és az egyéb szervezeteket, kulturális és oktatási intézményeket, illetve azok munkatársait célozza, rajtuk keresztül pedig a közösségfejlesztési folyamatokat elindítani kívánó települések, településrészek lakosait kívánja megszólítani és cselekvésre ? közösségek létrehozására, fenntartására ?, valamint közösségi szerepvállalásra ösztönözni. Dr. Cseri Miklós hangsúlyozta: a Skanzen eddigi tevékenysége, elkötelezettsége a közösségek iránt garancia rá, hogy a Cselekvő közösségek ? aktív közösségi szerepvállalás projekt eredményes lesz.

 

Dr. Tüske László, az Országos Széchényi Könyvtár főigazgatója elmondta, hogy az Országos Széchényi Könyvtár ? azon belül a Könyvtári Intézet ? a megyei és a szakkönyvtári hálózat révén járul hozzá a társadalmi kohéziót erősítő közösségfejlesztési folyamatok katalizálásához. Ezáltal segíti elő a 21. századi innovatív, közösségben gondolkodó társadalom létrehozását, valamint tovább erősíti az együttműködést a közművelődési és a múzeumi szektorral. A könyvtár mindenkié, ez pedig azt jelenti, hogy ez az intézmény ?a közösségek életében kapu a tudáshoz, amelyen bárki bemehet?, hogy tanuljon és megismerje a világot ? tette hozzá dr. Tüske László.

 

Kárpáti Árpád, a Nemzeti Művelődési Intézet megbízott főigazgatója megjegyezte: a pályázatnak nem titkolt célja, hogy segítse a felzárkózást, melyben jelentős szerep jut a kulturális ágazat társadalomformáló erejének. A pályázati program céljai meghatározzák Magyarország sorsát és a települések jövőjét ? mondta el Kárpáti Árpád. Hozzátette: ?olyan szakmai alapokat kell lefektetni, melyek a közösségeket szolgálják, ami kihívás, de az, hogy több szakterület együtt tevékenykedik, garancia a sikerre?.

A sajtótájékoztató zárásaképp a résztvevő konzorciumi partnerek aláírták a projekt indulásáról szóló dokumentumot, majd az eseményt a harkai fúvószenekar koncertje zárta, mely rámutatott: számos példaértékű közösség van és lesz a magyar társadalomban.

Tóth Eszter

Fotó: Csákvári Zsigmond