Az Alföld szerkesztősége 2023-ban is odaítélte három kiváló szerzőjének az Alföld-díjat: Bednanics Gábor irodalomtörténész, Bodrogi Ferenc Máté irodalomtörténész és Győrffy Ákos költő kapja idén a kitüntetést.

Az Alföld szerkesztősége 1978 óta kiemelkedő szerzőit nívódíjban részesíti. 1993-tól a díjazottak a pénzjutalom mellé E. Lakatos Aranka szobrászművész emlékplakettjét is megkapják. 1978 és 2022 között 45 alkalommal 129 szerzőnek 136 Alföld-díjat osztottak ki (heten: Csoóri Sándor, Sütő András, Kulcsár Szabó Ernő, Tandori Dezső, Oravecz Imre, Esterházy Péter és Térey János kétszer is megkapták). A kitüntettek között olyanok szerepeltek, mint Kányádi Sándor, Hankiss Elemér, Tar Sándor, Nádas Péter, Borbély Szilárd, Kovács András Ferenc, Szilágyi István, Takács Zsuzsa, Tóth Krisztina és még sorolhatnánk. Az Alföld-díj a hazai irodalom egyik legrangosabb kitüntetése.

Bednanics Gábor 1976-ban született Budapesten. A győri Czuczor Gergely Bencés Gimnáziumban érettségizett 1994-ben, majd az Eötvös Loránd Tudományegyetem magyar–filozófia–összehasonlító irodalomtörténet szakán szerzett diplomát. Doktori fokozatát 2007-ben szerezte meg az ELTE-n, 2013-ban habilitált a Debreceni Egyetemen. 2005 óta az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetem oktatója, jelenleg főiskolai tanár. Eddig négy önálló könyve jelent meg, emellett számos publikációja, szerkesztett kötete látott napvilágot. A Fiatal Írók Szövetségének 2004 és 2010 között elnöke volt. Irodalmi, szaktudományos és szervezői tevékenységét 2011-ben József Attila-díjjal, 2021-ben a Magyar Érdemrend Lovagkeresztje Polgári Tagozatának odaítélésével ismerték el. Bednanics „az irodalomtörténészi szempontrendszerét friss kultúratudományi kérdésirányokkal gazdagító, a modern magyar költészet történetét feltáró kutatásaiért, szerteágazó irodalomszervezői és kiadói munkásságáért, valamint az Alföld folyóiratban negyedszázadon át közölt bírálataiért és tanulmányaiért” kap díjat.

Bodrogi Ferenc Máté 1980-ban született Miskolcon. A Debreceni Egyetem magyar szakán szerzett nappali tagozatos tanári diplomát (2006), illetve levelező tagozatos pszichológus diplomát (2013). Doktori fokozatát 2011-ben szerezte meg a Debreceni Egyetemen. 2011 óta dolgozik a helyi Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézetben, kezdetben textológusként (tudományos munkatárs), majd 2014-től egyetemi adjunktusként. Eddig egy monográfiája, két tanulmánykötete, két kritikai szövegkiadása, illetve számos szerkesztett kötete, kisebb publikációja jelent meg. Egyetemi hallgatóként alapító főszerkesztője a mai napig élő Szkholion című egyetemi szakfolyóiratnak, 2012 óta társkoordinátora az Irodalomtanítás Innovációjának Országos Műhelye elnevezésű vállalkozásnak, mely 2015 és 2016 között MTA Magyar Irodalomtanítási Szakmódszertani Kutatócsoport néven tevékenykedett. Jelenleg az NKFI Mecenatúra program keretében az Aurora almanach többkötetes forráskiadásának vezetője. Bodrogi Ferenc Máté „a klasszikus magyar irodalomra fókuszáló kutatásainak a textológia és az eszmetörténet távlatán túl a pszichológia és az élményalapú pedagógia területére is kiterjesztő, a tehetséggondozás vonatkozásában is példás munkásságáért és az Alföld folyóiratban megjelent, mindig felvillanyozó kritikáiért” nyeri el a kitüntetést.

Győrffy Ákos 1976-ban született Vácon, jelenleg Börzsönyligeten él családjával. József Attila-díjas író, költő. Megjelent kötetei: A Csóványos északi oldala (Accordia, 2000.), Akutagava noteszéből (JAK-Ulpius-ház, 2004.), Nem mozdul (Magvető, 2008.), Havazás Amiens-ben (Magvető, 2010.), Haza (Magvető, 2012.), A hegyi füzet (Magvető, 2016.), A távolodásban (Magvető, 2021.), A csend körei (Kortárs Kiadó, 2023.). A Mandiner és a Magyar Krónika munkatársa. A horhos nevű zenekar alapítója, legutóbbi lemezük Antennis címmel 2022-ben jelent meg a Mana Mana Recordsnál. Győrffy „a hétköznapok misztériumát kitartó figyelemmel megragadó, egyedi hangvételű költészetéért, esszéisztikus, az érzeteket és sejtelmeket finom hangszerelésben megosztó szépprózájáért, valamint az Alföld folyóiratban több mint két évtizeden át publikált verseiért és regényrészletéért” részesül Alföld-díjban.

A díjakat november 7-én, az Alföld-díjasok estjén adják át a debreceni Méliusz Juhász Péter Könyvtárban, majd a díjazottak egy portrébeszélgetésen vesznek részt.

A Debreceni Irodalmi Napok idei témája – kapcsolódva Csokonai születésének 250. és Borbély Szilárd születésének 60. évfordulójához – a klasszikus lesz. A díjátadót megelőzően kezdődik a tudományos tanácskozás, amelyen Nádasdy Ádám (Mit őrzünk a klasszikusokból: tartalmat vagy formát?) és Kulcsár-Szabó Zoltán (A szöveg ideje. A klasszikus és az eminens szöveg fogalmához) ad elő.

Az előadások utáni kerekasztal-beszélgetésen Kulcsár-Szabó Zoltánt, Márton Lászlót, Nádasdy Ádámot kérdezi majd Szirák Péter. A programsorozathoz kapcsolódva november 6-án bemutatják Áfra János legújabb, Omlás című verseskötetét a debreceni Méliusz Juhász Péter Könyvtárban. Moderál: Vigh Levente szerkesztő.

Nyitóképen az Alföld-díjjal 2023-ban kitüntetett szerzők (balról jobbra): Bednanics Gábor, Bodrogi Ferenc Máté és Győrffy Ákos. Fotó: Máth Kristóf