Jeles napok

Január – Boldogasszony hava – Télhó – Fergeteg hava

Jeles napok

Jézus szent neve ünnepe

Ismeretes, hogy a régimódi katolikus magyar nép legkedvesebb archaikus köszönési módja: Dicsértessék a Jézus Krisztus! Mindörökké amen. Figyelemre méltó, hogy ez a köszönési formula nyugati és déli katolikus országokban nem általános, inkább csak Közép-Európában.
Régi katolikus parasztok, ha munkába fogtak, útra indultak, Jézus nevével fohászkodtak.
Jézus nevének tisztelete Szent Pál intelmében gyökerezik: Jézus nevére minden térd meghajoljon, a mennyeieké, a földieké és a földalattiaké (Fil 2, 10). Ennek az apostoli tanácsnak csökevénye, hogy sok jámbor katolikus Jézus nevének hallatára még a fejét is meghajtja.

Bálint Sándor: Ünnepi kalendárium (részlet)

Szent Genovéva

Párizs védőszentje
A Genovéva frank eredetű név, de ő maga még a birodalmi Galliában, a Párizs környéki Nanterre-ben született 422 körül, latin nevet viselő szülőktől. Személyes élettörténete ebben és másban a római birodalom szétesését meg a keresztény frank állam születését példázza. Történelmi érdemeiért avatták szentté. Két ízben is megmentette városát: neki tulajdonítják, hogy a 451-es hun betörés alkalmával Párizs népe megállta a helyét; másodízben pedig a római-frank háborúskodás idején ő szerzett élelmet a bekerített és éhező városnak. 80 éves korában halt meg. Párizs hegyén, a Mons Lutetiuson temették el a frank Chlodvig király és Chlotild királyné által emeltetett Apostolok templomában. Sírja zarándokhely lett. A templomot sorozatos átépítések után a forradalom idején lerombolták. A helyén ma a francia nemzet nagyjainak Pantheonja áll, Genovéva ereklyéit pedig a közeli Saint-Étienne-du-Mont templomban őrzik.

Jankovics Marcell: Jelkép-kalendárium (részlet)

Nemes Nagy Ágnes születésnapja – 1922 – A Digitális Irodalmi Akadémia tagja

NEMES NAGY ÁGNES (Budapest, 1922. január 3. – Budapest, 1991. augusztus 23.): költő, műfordító, esszéíró. 
Már elemi iskolás korában megjelentek gyerekversei a Cimbora című lapban. 1932-től 1939-ig a Baár–Madas református leánygimnázium tanulója. Igazgatója, Áprily Lajos, döntő hatással volt kamaszkori költészetére, egyben első műfordítói próbálkozásainak bírálója. A budapesti egyetem magyar–latin–művészettörténet szakát 1944-ben végezte el. A nyilasuralom alatt részt vett az üldözöttek mentésében. 1946-ban férjével, Lengyel Balázzsal megalapították az Újhold című folyóiratot. Amikor 1948-ban betiltották az Újholdat, vállalta a hallgatást, s az irodalmi élet perifériájára szorult. Csak a Vigiliában jelenhettek meg versei. 1953-tól a Petőfi Gimnáziumban tanított, 1958-tól szabadfoglalkozású író. Verseit több nyelvre lefordították. A 1960-as évek elejétől jelentek meg újra versei. 1986-tól Lengyel Balázzsal és Lakatos Istvánnal szerkesztette az Újhold-Évkönyvet (évente kétszer 1986–1991). Az évkönyvek a gondolati nyitottság jegyében, a magas művészi és szellemi minőség elve alapján szerkesztődtek. A szépirodalom mellett bőséges teret kapott bennük az esszé, a tanulmány – a legkülönbözőbb művészeti és tudományos területről. Élete utolsó évében meghívott alapító tagja lett a Magyar Tudományos Akadémián belül szerveződő Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémiának.
Díjai: Baumgarten-díj (1946), József Attila-díj (1969), Kossuth-díj (1983). Izrael Állam posztumusz „Yad Vashem” kitüntetése (Lengyel Balázzsal közösen, 1997).
Már első verskötete (Kettős világban, 1946) ritka költőalkatot sejtet: akiben megfér a lírai világérzékelés, történelmi tudat, erkölcsiség, ész és lobogó szenvedély. Második kötetének, a Szárazvillámnak a megjelenésétől (1957) folyamatosan jelen volt az irodalmi nyilvánosságban, de mindvégig távol tartotta magát a kultúrpolitikai hivatalosságtól. A költői életmű terjedelmét és a kötetek számát tekintve keveset publikált. A minden ízében megformált, az öröklétet már a földi létben minduntalan érzékelő világot abszolút egységben mutatja fel Napforduló (1967) című kötete Ekhnáton-ciklusában, amellyel élete végéig a leginkább azonosulni tudott. Az Énekhangra ciklus A lovak és az angyalok című verse, amely lent és fent, égi és földi, közel és távol különválaszthatatlanságát hangsúlyozza, lett gyűjteményes kötetének címadója is (1969). A következő tíz év érlelte meg a Között (1981) prózaverseit, amelyek „én”-je, ha látszólag közelebb kerül is a költői énhez, más, tárgyiasabb, a megelőző korszak összes költői eredményeit magában foglaló, egyes szám első személyű világ-én. A Föld emlékei (1986) ciklusában a roncsok, maradványok, sínek, séták hordozzák magukban a láthatatlan, csak a költői tudatban érzékelhető múlt–jelen kapcsolatokat.
Eredetisége és költői ereje révén mégis a korszak meghatározó, nemzedék-jelző alkotója lett, s egyúttal inspirálója a modern magyar líra további alakulásának. Költészetét a kortárs elemzők – a költő nyilatkozataira is építve – az „objektív líra”, az új tárgyiasság vonulatához sorolják, és az ún. „klasszikus modernség” egyik kimagasló teljesítményét látják életművében. Késői, tömbszerű nagy versei révén egyúttal a magyar prózavers egyik megújítójaként tartják számon. Versei külföldi folyóiratokban, antológiákban és önálló fordításkötetekben is megjelentek – angol, német, francia és olasz nyelven.
Mint az esszé megújítója, 64 hattyú című könyvében az alkotáslélektan, a vers- és műfordítás-gyakorlat, a költői portrévázlatok és a verselemzés témái szerepelnek. Fegyelmezett, humorral, könnyed beszédmóddal fűszerezett nyelvezete teszi mély, bonyolult gondolatait is érzékletessé és élvezhetővé. A hegyi költő című esszémonográfia a babitsi költészetet objektív líra-kezdetként felfogó értelmezésével a Nemes Nagy Ágnesi életmű csúcsteljesítménye.
Nemes Nagy Ágnes fordításait (Corneille, Racine, Molière drámái, Victor Hugo, Saint-John Perse versei, Rilke és Bertolt Brecht művei) tartalmi hűség, pontosság jellemzi; formakészsége széles skálán mozog: a könnyed daltól a filozofikus, avantgárd versig.

(Bajcsy Cecília szócikke alapján: Új Magyar Irodalmi Lexikon, CD-ROM, 2000)

A Magyarhoni Földtani Társaság megalapítása – 1848

A XIX. század második felében, az ipari-tudományos forradalom légkörében fogalmazódott meg Európa-szerte a földtani intézmények megalapításának gondolata. Magyarországon a kiegyezés idején adódott erre lehetőség. I. Ferenc József 1869. június 18-án hagyta jóvá a Földtani Intézet megalapítását. Az intézmény gyűjteményének gyarapodásával öt alkalommal is költözött, többek között a Nemzeti Múzeumban, felügyeleti minisztériumában vagy éppen egy bérelt lakásban kapott otthont. Negyedszázados hányattatás után Böckh János igazgató szervezőmunkájának és Semsey Andor nagyvonalú adományának köszönhetően – utóbbi 100 000 koronás hozzájárulásával az építkezés költségeinek negyedét állta – döntés született egy új, kifejezetten az intézet igényeinek megfelelő épület létrehozásáról. A Stefánia úti telket a főváros ingyen bocsátotta rendelkezésre, azzal a feltétellel, hogy az intézet köteles a gyűjteményeket kiállítani és azok látogatását valamint az iskolák számára az oktatáshoz szükséges kőzetanyagot biztosítani.
Az épület megvalósítására jeligés pályázatot írtak ki 1896-ban, melyre 14 pályamunka érkezett. Az első díjat Lechner Ödön nyerte el „Versenyezve haladunk” jeligéjű pályaművével. Az építés 1898. február 9-én kezdődött el és átadására igen hamar, már 1899. október 1-jén sor került. A hivatalos megnyitó 1900. május 7-én volt, amelyen Ferenc József is részt vett.
Az épület Lechner Ödön egyik legérettebb munkája, a magyar szecesszió kiemelkedő alkotása. A középrizalitot uraló hatalmas, ősmagyar figurák vállán nyugvó földgömb jelzi az épületet elfoglaló intézmény feladatát. Zsolnay mázas tetőcserép fedi az épületet, a homlokzatdíszek szintén kerámiából készültek és részben népi, részben földtani motívumokat hordoznak. A belső terek kialakítása is nagyon igényes, az ablakok és ajtók faragását „sujtásos” ornamentika díszíti, a szélfogó és a nyílászárók maratott üvegfelületeit szintén magyaros motívumokkal látták el.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Budapest Lexikon, a Magyar Földtani Intézet honlapja

Az az oldal a Magyar Szabadalmi Hivatallal együttműködésben készült.

Az első magaslégkör-kutató ballon felbocsátása – 1913

A Magyar Királyi Meteorológiai és Földmágnességi Intézet 1913. január 3-án felbocsátotta az első önműködő magaslégkör-kutató ballonját (ballonszondát). A ballon 14,3 km-es magasságba emelkedett, ahol a műszerek mínusz 54 Celsius fokot mértek.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink a műszaki és természettudományokban 1988)

Laáb Gáspár születésnapja – 1747

LAÁB GÁSPÁR (Bezenye, 1747. január 3. – Bezenye, 1834. február 5.): mérnök, a legkorábbi szakképzett mérnökök egyike Magyarországon.
Tanulmányait 1758-tól 1764-ig a piaristák magyaróvári középiskolájában, majd a szempci Collegium Oeconomicumban végezte 1765–1769 között. 1770-től Moson vármegye tisztviselője. 1777-től, mint vármegyei főmérnök irányította a Duna mosoni szakaszán végzett árvédelmi munkálatokat és megkezdte a Hanság lecsapolásának, valamint a Fertő szabályozásának munkálatait. Mint útépítő mérnök is elismert szaktekintély volt. 1822-ben vonult nyugalomba.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1997. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

Január 3-án történt

A klasszicizmus mestere, a reformkori arisztokrácia építésze volt a százhetven éve ezen a napon elhunyt Pollack Mihály, a Nemzeti Múzeum, a Deák téri evangélikus templom, a Ludovika Akadémia és a dégi Festetics-kastély tervezője. Megteremtette a hazai építőipar szervezeti kereteit, és részt vett a Városliget létrehozásában is.

Pollack Mihály Than Mór festményén
Pollack Mihály Than Mór festményén

Ünnep

Ez a nap az 5. században élt Szent Genovéva ünnepe – A francia keresztény szűz Párizs védőszentje, hozzá fohászkodnak katasztrófák, aszály és pusztító esőzések idején, és hozzá imádkoznak a lázas betegek is.

Január 3-án történt

1493 II. Ulászló király feloszlatta Mátyás király Fekete Seregét.
1521 X. Leó pápa Decet Romanum Pontificem kezdetű bullájában kiközösítette Luther Mártont.
1708 II. Rákóczi Ferenc fejedelem követe felajánlotta Miksa Emánuel bajor választófejedelemnek a magyar királyi koronát.
1858 Megjelent az első magyar borászati szaklap, a Borászati Lapok.
1869 Megjelent az Arany Trombita című lap Táncsics Mihály szerkesztésében.
1911 Egy 8-as erősségű földrengés teljesen elpusztította a kazahsztáni Almati városát.
1913 Az első magaslégkör-kutató ballon felbocsátása.

A Magyar Királyi Meteorológiai és Földmágnességi Intézet 1913. január 3-án felbocsátotta az első önműködő magaslégkör-kutató ballonját (ballonszondát). A ballon 14,3 km-es magasságba emelkedett, ahol a műszerek mínusz 54 Celsius fokot mértek. Forrás: OSZK/Magyar Szabadalmi Hivatal

1977 Bejegyezték az Apple számítástechnikai óriásvállalatot.
1992 Először hajtottak végre Magyarországon szívátültetést, a budapesti Ér- és Szívsebészeti Klinikán a 28 éves Schwarz Sándor kapott új szívet.
1993 George Bush amerikai és Borisz Jelcin orosz elnök Moszkvában aláírta a START II megállapodást.
2019 Először szállt le épségben ember készítette szerkezet, a kínai Csang-o–4 a Hold sötét oldalán, amelynek Jáde Nyúl–2 (Yutu–2) nevű holdjárója tudományos kísérleteket végzett.

Január 3-án született

Kr. e. 106 Marcus Tullius Cicero római szónok, államférfi
1725 Illei János iskoladráma-szerző, író
1840 Molokai Szent Damján belga szerzetes, a leprások misszionáriusa
1870 Ranschburg Pál orvos, ideggyógyász, pszichológus
1880 Benárd Ágost keresztényszocialista politikus, a kormány képviseletében a trianoni békediktátum egyik aláírója
1885 Lesznai Anna költő
1892 J. R. R. Tolkien angol író, filológus, nyelvész, A Gyűrűk Ura regényciklus szerzője
1905 Dante Giacosa, a Fiat 500 gépkocsi tervezője
1906 Alekszej Sztahanov szovjet bányász, róla nevezték el a kommunista munkaverseny-mozgalmat
1910 John Sturges amerikai filmrendező, A hét mesterlövész alkotója
1915 Sennyei Vera színésznő, érdemes művész, az első magyar musical, az Egy szerelem három éjszakája egyik főszereplője
1922 Nemes Nagy Ágnes Kossuth-díjas író, költő

Nemes Nagy Ágnes (Budapest, 1922. január 3. – Budapest, 1991. augusztus 23.) költő, műfordító, esszéíró. Már elemi iskolás korában megjelentek gyerekversei a Cimbora című lapban. 1932-től 1939-ig a Baár–Madas református leánygimnázium tanulója volt. Igazgatója, Áprily Lajos, döntő hatással volt kamaszkori költészetére, egyben első műfordítói próbálkozásainak bírálója. A budapesti egyetem magyar–latin–művészettörténet szakát 1944-ben végezte el. A nyilasuralom alatt részt vett az üldözöttek mentésében. 1946-ban férjével, Lengyel Balázzsal megalapították az Újhold című folyóiratot. Amikor 1948-ban betiltották a lapot, vállalta a hallgatást, és az irodalmi élet perifériájára szorult, csak a Vigiliában jelenhettek meg versei. 1953-tól a Petőfi Gimnáziumban tanított, 1958-tól szabadfoglalkozású író. Verseit több nyelvre lefordították. A 1960-as évek elejétől jelentek meg újra versei. 1986-tól 1991-ig évente kétszer Lengyel Balázzsal és Lakatos Istvánnal szerkesztette az Újhold-Évkönyvet. Az évkönyveket a gondolati nyitottság jegyében, a magas művészi és szellemi minőség elve alapján szerkesztették. A szépirodalom mellett bőséges teret kapott bennük az esszé, a tanulmány – a legkülönbözőbb művészeti és tudományos területről. Élete utolsó évében meghívott alapító tagja lett a Magyar Tudományos Akadémián belül szerveződő Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémiának. Eredetisége és költői ereje révén a korszak meghatározó, nemzedék-jelző alkotója lett, egyúttal inspirálója a modern magyar líra további alakulásának. Költészetét a kortárs elemzők – a költő nyilatkozataira is építve – az „objektív líra”, az új tárgyiasság vonulatához sorolják, és az ún. „klasszikus modernség” egyik kimagasló teljesítményét látják életművében. Késői, tömbszerű nagy versei révén a magyar prózavers és az esszé megújítójaként tartják számon.
Díjai: Baumgarten-díj (1946), József Attila-díj (1969), Kossuth-díj (1983). Izrael Állam posztumusz „Yad Vashem” kitüntetése (Lengyel Balázzsal közösen, 1997).
Forrás: OSZK

1929 Sergio Leone olasz filmrendező, a spagetti-western atyja
1930 Gaál Gabriella nótaénekesnő
1940 Nyerges András költő, író, műfordító
1940 Thelma Schoonmaker háromszoros Oscar-díjas amerikai filmvágó, Martin Scorsese állandó munkatársa
1942 Sólyom László jogász, az Alkotmánybíróság első elnöke, 2005 és 2010 között köztársasági elnök
1945 Szombathy Gyula Kossuth-díjas színész
1948 Katona Katalin Ferenczy Noémi-díjas ötvösművész
1950 efZámbó István Munkácsy Mihály-díjas festőművész, érdemes művész, zenész
1956 Mel Gibson Oscar-díjas ausztrál filmszínész, producer, rendező
1975 Herczku Ágnes Liszt Ferenc-díjas énekesnő
1963 Angel Judit Németh Lajos-díjas művészettörténész
1974 Agócs Judit magyar színésznő
2003 Greta Thunberg svéd klímaváltozás-aktivista

Január 3-án halt meg

236 Szent Anterósz, a 19. római pápa
1710 Ocskay László, az árulóvá lett kuruc brigadéros
1795 Josiah Wedgwood angol keramikus
1855 Pollack Mihály építész, a Nemzeti Múzeum tervezője
1875 Pierre Larousse francia szerkesztő, könyvkiadó, a nevét viselő lexikon kiadója
1923 Jaroslav Hašek cseh író, Svejk alakjának megteremtője
1943 Horváth Ernő, a magyar repülés úttörője
1970 Pálos György Jászai Mari-díjas színész, érdemes művés
1979 Conrad Hilton amerikai szállodalánc-tulajdonos, a cég alapítója és elnöke
1995 Szalatnyai József Munkácsy Mihály-díjas festőművész, grafikus
2002 Alfred Henry Heineken holland sörgyáros
2007 Nagy Gáspár Kossuth-díjas költő, író
2014 Helyey László Jászai Mari-díjas magyar színművész
2015 Edward Brooke, az első megválasztott amerikai afroamerikai szenátor
2022 Dobos Attila táncdalénekes, zeneszerző

#eztörténtma