Jeles napok

Július – Szent Jakab hava – Nyárhó – Áldás hava

Jeles napok

Július – Szent Jakab hava – Nyárhó – Áldás hava

Július

A római naptárban a hónap eredetileg a fantáziátlan Quintilis, „Ötödik” nevet viselte, mivel az egykori márciusi évkezdéstől számítva az ötödik hónap volt. I.e. 44-ben Marcus Antonius hízelgő javaslatára nevezték el júliusnak Julius Caesarról, aki e hónap 12. napján született.

Júliusra esett akkor is, ott is a mezőgazdasági munkák dandárja, de azért ünnep is akadt egy-kettő. 5-én volt a Poplifugia, a „Nép menekülése” ünnep, melynek eredetével az egykorú szerzők sem voltak tisztában, ezért bizonyos történelmi eseményekkel próbálták kapcsolatba hozni. Hahn István viszont a „Királymenekülés”-ünnep (Regifugium, február 24.) ellenpárját ismeri föl benne. 7-én volt a Nonae Caprotinae, a rabszolganők ünnepe. Ezen a napon az asszonyok Iuno Caprotina tiszteletére áldoztak egy vadfügefa, „kecskefügefa” (caprificus) alatt. A fügefa tejszerű nedvét mutatták be áldozatul Junónak mint kecske-, illetve fügefaistennőnek. Mind a kecskét (capra), mind a fügét (ficus) termékenység-jelképnek tekintették a régiek, az orgiasztikus szerelem szimbólumai voltak. A római szerzők ezt az ünnepet is történeti esemény emlékének tartják, összekapcsolva a Poplifugia keletkezésének vélt történeti okaival. Valójában a Nonae Caprotinae is téli termékenységünnepek ellenpárja. Pl. a decemberi Saturnaliáé, mely szintén rabszolgaünnep volt, a februári Lupercaliáé, amikor meztelen ifjak kecskebőr korbáccsal ütlegelték városszerte a nőket, hogy termékenyek legyenek. A Caprotina ünnep történeti magyarázata arra enged következtetni, hogy a kecskeistennő papnői eredetileg Bacchus férfifaló szolgálóinak, a bacchánsnőknek a módjára viselkedtek. A hagyomány szerint ugyanis a „nép menekülésekor”, miután Róma szomszédjai összefogtak a Város ellen, a római rabszolganők honleányi buzgalomból magukra öltötték úrnőik ruháit, és az ellenség táborába vonultak lelkes fogadtatásul, majd nagy mulatozást csaptak velük. Amikor sikerült leitatni őket, vezetőjük, Tutela („Oltalom”, vö. az Amalthea kecskeistennő bőréből készült oltalmazó égisszel) felmászott egy kecskefügefára, és jelt adott a közelben rejtőzködő római férfiaknak, akik az alvó ellenségen fényes győzelmet arattak. Tutela alighanem Juno mellékneve volt, és a fára mászó rabszolganő története egy ősi faistennő-ábrázolás félremagyarázása lehet.

Az ókori magaskultúrák anyaistennőinek egyik növényi alakja a tejet adó fügefélék valamelyike volt. Indiában az asvattha- és a banjanfát (Ficus religiosa, F. indica) ma is szentnek tartják, Egyiptomban Nut, Hathor vagy Ízisz szederfüge (F. sycomorus) képében szoptatta fáraó-gyermekét, a kisázsiai Adónisz anyja Szmürna, a szmürnafügefa volt. Rómában a fügét „Rumina fügefája” néven tisztelték. Rumina („Emlő”) Junónak mint a szoptató anyák és a dajkák védő istenasszonyának volt a neve, s az ő fája alatt szoptatta a mítosz szerint Romulust és Remust farkasdajkájuk. A Ficus Ruminalis kapcsolata az ikerkultusszal, világfaként való felfogása (Róma fája = a világ fája), összefüggése a mitikus „szoptatás”-motívummal az Ikreken átnyúló tejútfa révén foglalható gondolati egységbe. Idetartozik, hogy amikor a Nap a Rák csillagképben jár, az éjszakában az állatövi csillagképek közül az átellenben lévő Bak uralkodik, s hogy az ókorban július elején, miután a Nap elhagyja a napfordulót, ismét látható lett a Tejúton ragyogó, Amalthea kecske után elnevezett Capella csillag. A Caprotina ünnep a mondottakkal függ össze, kiegészítve azzal, hogy a füge virágzása júliusig tart, s ilyenkor termi első gyümölcsét.
Július 12-én Apollo tiszteletére rendeztek ünnepi játékokat, amely a nők számára a már említett két ünnep betetőzése volt. Mint Varro írja, e játékokon az asszonyok bíborszegélyű tógát ölthettek, amely egyébként a magas rangú férfiak ünnepi ruhadarabja volt. Július 23-án a vizek urának, Neptunusnak áldoztak (Neptunalia), hogy megóvja a termést a szikkasztó nyári forróságtól, most, hogy a Nap elhagyván a „nedves” Rák jegyét és a „száraz” Oroszlánba lépett.

Júliust ezért régen Oroszlán havának is nevezték. 23/24-n lép a Nap az Oroszlán jegyébe (a valóságban a Rák csillagképben jár ekkor). Közhasználatú magyar neve az Oroszlán hónap első dekádjának apostolszentje után Szent Jakab hava volt. A hónapot félmeztelen, nagy kalapú paraszt testesítette meg, amint épp sarlóját köszörüli, arat vele vagy kévét hord, netán a csűrben búzáját csépeli. Elvontabb allegóriája sárga ruhás, repülő ifjú, fején kalászkoszorúval. Jobbjában az Oroszlán jele, baljában kosár fügével, dinnyével és más gyümölcsökkel. Az oroszlánbőrös, buzogányos napisten, Héraklész/Hercules szintén a július megtestesítője volt.

Jankovics Marcell: Jelkép-kalendárium (részlet)
 

Építészeti világnap

Július első napját az Építészek Világszövetsége nyilvánította ÉPÍTÉSZETI VILÁGNAPpá, hogy ezzel is felhívja a figyelmet az ember környezetét meghatározó módon alakító építészetre. Magyarországon 1988-ban ünnepelték meg először.

Semmelweis Ignác születésnapja – 1818 – A magyar egészségügy napja

A gyermekágyi láz okának és gyógymódjának felfedezője, SEMMELWEIS IGNÁC (Buda, 1818. július 1. – Bécs, 1865. augusztus 13.) tabáni kereskedő családból származott – szülőháza ma az ő nevét viselő Orvostörténeti Múzeumnak ad otthont. 1844-ben avatták orvosdoktorrá, pályáját a bécsi szülészeti klinika asszisztenseként kezdte. Elsőként mondta ki, hogy a gyermekágyi láz nem önálló kórkép, hanem bomlott szerves anyagok okozta fertőzés következménye. A fertőzést a boncolást végző szülészorvosok maguk viszik át a vizsgálat során a nőbetegekre. Hamarosan rájött a hatásos védekezésre: erőteljes kézmosást kell végezni klórvizes, azaz klórmeszes oldatban. Sajnos, módszerének népszerűsítését eleinte nem szakcikkek publikálásával tette, hanem leveleket írt Európa számos szülészeti klinikájának orvosaihoz. Csupán egy előadássorozattal lépett nyilvánosan kollégái elé 1850-ben, a bécsi orvosegyesületben. Módszerének helyességében még közvetlen munkatársai is kételkedtek, a gyermekágyi halálozások számának radikális csökkenése sem bizonyult elég meggyőzőnek. Semmelweis csalódottságában Pestre költözött; itt a Rókus kórház főorvosa, majd 1855-től a szülészet és nőgyógyászat professzora lett. A rendszeres publikálást ebben a fontos témában csak 1857-ben kezdte el a Markusovszky által megalapított Orvosi Hetilapban. 1861-ben terjedelmes monográfiát írt a gyermekágyi láz okáról és megelőzéséről, azonban széleskörű hatást nem ért el vele; a gyermekágyi láz itthon és külföldön számos kórházban változatlan hevességgel pusztított.
Semmelweis türelmét vesztve egyre hevesebb támadásokat indított az értetlen szakma ellen; újabb „körlevelei”-ben egyenesen gyilkosoknak nevezte módszerét nem alkalmazó kollégáit. Végül elméje elborult, nyomasztó körülmények között, zárt osztályon fejezte be életét, állítólag a durva bánásmód miatt kapott sérülésekből kialakult szepszis következtében. Halála után eljárása átmenetileg feledésbe merült, a közben fellépő Lister módszere terjedt el, a karbolsavas fertőtlenítés utólagos alkalmazása a műtéti beavatkozásoknál. Manapság a két eljárás kombinációját alkalmazzák.
Semmelweis Ignác nevét ma múzeum és emlékérem is őrzi. Életútját legbehatóbban az egykori szülőházából átalakított múzeum belső és külső munkatársai tanulmányozták, s hagyatékát, tárgyi és írásos emlékeit is ott őrzik. Díszsírhelye is ott található. Munkásságát az utóbbi években legrészletesebben Benedek István és Antall József dolgozta fel.

Magyar Szabadalmi Hivatal ( Források: Magyar Tudománytörténeti Intézet, Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig, Évfordulóink a műszaki és természettudományokban 1993.)

A köztisztviselők és kormánytisztviselők napja

A Magyar Köztisztviselők és Közalkalmazottak Szakszervezete – annak emlékére, hogy 1992. július 1-én lépett életbe a köztisztviselők jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvény – 1996-ban kezdeményezte, hogy ezen a napon ünnepeljék hazánkban A köztisztviselők napját. 2011. június 20-án a Magyar Országgyűlés úgy határozott, hogy az ünnep a kormánytisztviselőkre is vonatkozzon, így ettől fogva annak neve A köztisztviselők és kormánytisztviselők napja lett. 2001-től 2016-ig munkaszüneti nap volt a kormánytisztviselők, az ügykezelők és a közhivatalokban dolgozó fizikai alkalmazottak számára, amit a 2016. évi a közszolgálati tisztviselőkről szóló CLXXX. törvény 3. §-a szüntetett meg. 

Az első országos állatorvos kinevezése (Pest) – 1838

A Helytartótanács 1836-ban pályázatot hirdetett egy Pesten felállítandó országos állatorvosi állomás létesítésére és annak vezetői állására. A pályázat egyik feltételeként a magyar nyelv ismerete szerepelt – ezért nem is jelentkezett rá senki. Lenhossék József tanácsára két évvel később újra meghirdették az állást és egyúttal felkérték Zlamál Vilmost (1803–1886), adja be pályázatát. 1838. július 1-jén őt nevezték ki első országos állatorvosnak Pesten (regni veterinarius). Zlamál jelentős intézkedéseket hozott a fertőző állatbetegségek leküzdésére és megakadályozására.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink a műszaki és természettudományokban 1988)

Müller Ferenc József születésnapja – 1740

A magyarországi bányászat kiemelkedő művelője, a hazai ásványtan és földtan egyik első tudósa, MÜLLER FERENC JÓZSEF (Nagyszeben, 1740. július 1. – Bécs, 1825. október 12.) a bécsi egyetemen filozófiát és jogot tanult, majd a selmeci Bányászati Akadémián szerzett oklevelet. Pályafutását bányatisztként az erdélyi sóbányáknál kezdte, ezután az akkoriban elhanyagolt bánsági bányák igazgatójává nevezték ki, amelyeket kiváló szervezőkészségével és szakértelmével jövedelmezővé tett. 1775-ben Tirolban szervezte meg a bányászatot és 1778-ban már kincstári tanácsosként tér vissza Erdélybe, ahol az egész, a birodalom szempontjából kulcsfontosságú erdélyi bányászat és kohászat főfelügyelőjeként dolgozik. Munkáját igen eredményesen végzi, lovaggá emelik és udvari tanácsosi rangot kap.
Nevét egy ásvány, a müllerinnek nevezett tellúrérc is megőrizte. A tellúr felfedezőjének személye ma is vitatott; három tudós is osztozik rajta. Ennek oka, hogy akkoriban jóval nehézkesebb volt az információk, hírek terjedése, a publikációk nagy késéssel jelentek meg és csak kevesek számára voltak hozzáférhetők még a szakemberek körében is. Az új fémes elemet Müller elsőként ismerte fel 1783-ban, és metallum problematicumnak nevezte el. Felfedezését 1784-ben tette közzé Born Ignác folyóiratában. Kitaibel Pál Müllertől függetlenül szintén kimutatta az új elemet 1789-ben, felfedezését azonban nem publikálta. Végül egy német tudós, Klaproth is magának vindikálta a jogot az új elem felfedezését illetően, aki azonban magától Müllertől kapott ásványmintát és az abban kimutatott új fémet önhatalmúlag nevezte el tellúrnak.
Müller munkássága elsősorban az Erdélyi-érchegység ásványainak vizsgálatára terjedt ki. Őt tartjuk az első magyar ásványkémikusnak. Jelentős német nyelvű művet is írt az erdélyi ásványokról. Személyében a tudós és a jó gyakorlati érzékkel rendelkező ipari szakember kedvező tulajdonságai egyesültek. Ennek köszönhető rendkívül sikeres életpályája, tekintélye, elismertsége.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Évfordulóink a műszaki és természettudományokban 1990 [Dr Csiky Gábor], Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig)

(Bölöni) Mikó Béla születésnapja – 1843

A fizika első magyar nyelvű előadója, a bihari bauxit felfedezője, (BÖLÖNI) MIKÓ BÉLA (Zalatna, 1843. július 1. – Pankota, 1912. június 23.) a selmeci Akadémián szerzett bányamérnöki oklevelet, majd gyakornoki évei után ott is kezdett tanítani a kémia-fizika tanszéken. Elsőként ő adta elő a fizikát magyar nyelven az egyébként német tannyelvű intézményben. 1872-től a nagybányai bányaigazgatóság vegyelemző laboratóriumát vezette. 1903-ban ő hívta fel a figyelmet a bihari vörös színű ércre és mutatta ki arról, hogy az jó minőségű bauxit. A hazai bauxitkutatásról fontos publikációt tett közzé a Bányászati és Kohászati Lapokban 1906-ban.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink a műszaki és természettudományokban 1993)

Jendrassik Alfréd születésnapja – 1866

JENDRASSIK ALFRÉD, (Pest, 1866. július 1. – Budapest, 1935. május 21.): építész, a magyarországi modern kórházépítési alapelvek kidolgozója és alkalmazója.
Oklevelét a budapesti műegyetemen nyerte 1891-ben. 1893-ban állami szolgálatba lépett, előbb a kereskedelemügyi minisztériumban, majd 1903-tól a belügyminisztériumban működött, ahol főleg közegészségügyi építkezésekkel foglalkozott. 1911-ben megnyerte a magyar orvosok és természetvizsgálók vándorülése alkalmából a modern kórházépítés alapelveinek megírására kitűzött pályázatot. Művei között több budapesti és vidéki bérház, villa és templom is szerepel. Legismertebb alkotása a Mátrai Állami Szanatórium.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1991. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

Július 1-jén történt

Ma van az építészet világnapja. 2000-ben ezen a napon adták át a svéd és a dán fővárost összekötő Öresund hidat, anely a világ leghosszabb, autó- és vasútforgalmat is bonyolító, magában álló hídja.

MALMO, SWEDEN – AUGUST 17: A view of the Oresund Bridge that links Denmark and Sweden in Malmo, Sweden on August 17, 2022. Denmark and Sweden are connected by the Oresund Bridge, a railroad and highway bridge that spans the Oresund Strait. With a length of nearly 8 kilometers (5 miles) from the Swedish coast to the man-made island of Peberholm in the center of the strait, it is the longest combined road and rail bridge in all of Europe. The 4-kilometer (2.5-mile) Drogden Tunnel connects Peberholm with the Danish island of Amager and completes the passage. Dursun Aydemir / Anadolu Agency (Photo by Dursun Aydemir / ANADOLU AGENCY / Anadolu via AFP)
Öresund híd. Fotó: Dursun Aydemir / AFP

Ünnep

Az egészségügyi dolgozók napja (Semmelweis-nap) – Semmelweis Ignác, az anyák megmentője születésnapján tartják.
A közigazgatás napja / A köztisztviselők és kormánytisztviselők napja – A köztisztviselői törvény 1992. július 1-jei életbe lépésének emlékére 1997-ben tartották először. 2017 júliusától a közigazgatás napja néven ünneplik.
Építészeti világnap.

Július 1-jén történt

1569 Megkötötték a lublini uniót, ezzel létrejött a magyar történelemhez is több szálon kötődő lengyel-litván köztársaság.
1789 Megjelent az első magyar tudományos népszerűsítő és irodalmi folyóirat, a Mindenes Gyűjtemény.
1797 Megkezdte működését az első magyarországi és európai mezőgazdasági akadémia, a keszthelyi Georgikon.
1849 Kossuth Lajos kormányzó Görgey Artúr helyett Mészáros Lázár altábornagyot bízta meg a honvédsereg főparancsnokságával.
1867 Létrejött Kanada Szövetségi Állam, miután a brit parlament elfogadta a Brit Észak-amerikai Törvényt (nemzeti ünnep).
1868 Megalakult a Magyar Királyi Államvasutak, a MÁV jogelődje.
1903 Párizsból elrajtolt az első francia kerékpáros körverseny, a Tour de France.
1904 Az amerikai St. Louis-ban megkezdődött az első tengerentúli olimpia. Magyarországot négy versenyző képviselte.
1944 Az amerikai Bretton Woodsban megkezdődött az a nemzetközi pénzügyi konferencia, amelyen kidolgozták a Világbank és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) alapokmányát.
1951 Magyar Szinkronfilmgyártó Vállalat néven önállósult a magyar szinkronfilmgyártás.
1966 Franciaország kilépett a NATO katonai szervezetéből, 2009-ben visszatért a szervezetbe.
1968 Az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és a Szovjetunió aláírta az atomfegyverek elterjedését korlátozó atomsorompó-szerződést.
1969 A Budapesti Közlekedési Vállalat az összes járművén bevezette a kalauz nélküli közlekedést.
1974 Budapesten megalakult az Állami Népesség-nyilvántartó Hivatal.
1979 A japán Sony cég bemutatta a zenehallgatást forradalmasító termékét, a walkmant.
1986 Megkezdte adását Magyarország első kereskedelmi adója, a Danubius Rádió.
1987 Hatályba lépett az egységes európai piacot megteremtő Egységes Európai Okmány.
1991 A Varsói Szerződés tagállamai Prágában aláírták az 1955-ben alakult katonai szervezet megszűnéséről szóló jegyzőkönyvet.
1997 Hongkong 156 éves brit uralom után ismét kínai fennhatóság alá került.
2000 Átadták a svéd és a dán fővárost összekötő Öresund hidat.
2004 Szaturnusz körüli pályára állt a hét évvel korábban felbocsátott Cassini űrszonda.
2015 A négy közszolgálati médium, a Duna Televízió, a Magyar Rádió, a Magyar Televízió és a Magyar Távirati Iroda (MTI) beolvadt a Duna Televízió Nonprofit Zrt.-be, és az egyesülés óta Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. elnevezéssel folytatja tevékenységét.
2019 Megnyitották a néhány évvel korábban felfedezett és helyreállított, kétezer éves jeruzsálemi zarándokutat.
2022 Magyarországon új rendszámtábla-formátumot vezettek be.

Július 1-jén született

1506 II. Lajos magyar király
1740 Müller Ferenc József, a magyarországi bányászat kiemelkedő művelője, a hazai ásványtan és földtan egyik első tudósa

Müller Ferenc József (Nagyszeben, 1740. július 1. – Bécs, 1825. október 12.) a bécsi egyetemen filozófiát és jogot tanult, majd a selmeci Bányászati Akadémián szerzett oklevelet. Pályafutását bányatisztként az erdélyi sóbányáknál kezdte, ezután az akkoriban elhanyagolt bánsági bányák igazgatójává nevezték ki, amelyeket kiváló szervezőkészségével és szakértelmével jövedelmezővé tett. 1775-ben Tirolban szervezte meg a bányászatot, majd 1778-ban már kincstári tanácsosként tért vissza Erdélybe, ahol az egész, a birodalom szempontjából kulcsfontosságú erdélyi bányászat és kohászat főfelügyelőjeként dolgozott. Munkáját igen eredményesen végezte, lovaggá emelték és udvari tanácsosi rangot kapott. Nevét egy ásvány, a müllerinnek nevezett tellúrérc is megőrizte.

A tellúr felfedezőjének személye ma is vitatott; három tudós is osztozik rajta. Ennek oka, hogy akkoriban jóval nehézkesebb volt az információk, hírek terjedése, a publikációk nagy késéssel jelentek meg és csak kevesek számára voltak hozzáférhetők még a szakemberek körében is. Az új fémes elemet Müller elsőként ismerte fel 1783-ban, és metallum problematicumnak nevezte el. Felfedezését 1784-ben tette közzé Born Ignác folyóiratában. Kitaibel Pál Müllertől függetlenül szintén kimutatta az új elemet 1789-ben, felfedezését azonban nem publikálta. Végül egy német tudós, Klaproth is magának vindikálta a jogot az új elem felfedezését illetően, aki azonban magától Müllertől kapott ásványmintát, és az abban kimutatott új fémet önhatalmúlag nevezte el tellúrnak.

Müller munkássága elsősorban az Erdélyi-érchegység ásványainak vizsgálatára terjedt ki. Őt tartjuk az első magyar ásványkémikusnak. Jelentős német nyelvű művet is írt az erdélyi ásványokról. Személyében a tudós és a jó gyakorlati érzékkel rendelkező ipari szakember kedvező tulajdonságai egyesültek, ennek köszönhető rendkívül sikeres életpályája, tekintélye, elismertsége.
Forrás: OSZK


1804 George Sand francia írónő
1843 (Bölöni) Mikó Béla, a fizika első magyar nyelvű előadója, a bihari bauxit felfedezője. További információ az OSZK oldalán.
1866 Jendrassik Alfréd építész, a magyarországi modern kórházépítési alapelvek kidolgozója és alkalmazója. Részletek az OSZK oldalán.
1879 Léon Jouhaux Nobel-békedíjas francia szakszervezeti vezető
1884 Kisfaludi Strobl Zsigmond kétszeres Kossuth-díjas szobrász
1899 Thomas Dorsey amerikai zeneszerző és előadóművész, a gospel műfaj megteremtője
1899 Charles Laughton Oscar-díjas angol színész, rendező
1914 Rajczy Lajos Jászai Mari-díjas színész
1929 Földessy Ödön olimpiai bronzérmes, Európa-bajnok távolugró
1929 Gerald Maurice Edelman Nobel-díjas amerikai orvos, biokémikus
1934 Sydney Pollack Oscar-díjas amerikai filmrendező, producer
1944 Bart István író, műfordító
1954 Horkai György olimpiai bajnok vízilabdázó
1959 Pleszkán Frigyes jazz-zongorista
1961 Diana walesi hercegné, III. Károly brit király első felesége
1984 Boncsér Gergely opera- és operetténekes, színész

Július 1-jén halt meg

1589 Christophe Plantin francia származású németalföldi humanista nyomdász, könyvnyomtató
1614 Isaac Casaubon svájci származású filológus, teológus
1839 II. Mahmud, az Oszmán Birodalom 30. uralkodója
1884 Allan Pinkerton magánnyomozó, az első amerikai nyomozóügynökség megalapítója
1914 Zsélyi Aladár gépészmérnök, repülőgép-tervező
1971 William Lawrence Bragg Nobel-díjas angol fizikus, a röntgenspektográf megalkotója
1974 Juan Domingo Perón argentin politikus, államfő
1979 Gyenge Árpád Jászai Mari-díjas színművész
1989 Rajeczky Benjamin posztumusz Kossuth-díjas zenetörténész, népzenekutató
1999 Edward Dmytryk ukrán származású amerikai filmrendező, a „Hollywoodi Tízek” tagja
2004 Marlon Brando kétszeres Oscar-díjas amerikai színész
2009 Karl Malden Oscar-díjas amerikai színész

#eztörténtma