Medárd püspök, a szegedi nép ajkán Merdád, Merdádus (†560) napjához szerte Európában időjárási regulák fűződnek, amelyek évszázados megfigyeléseknek a szent nevenapjához kapcsolt, népszerűen megfogalmazott eredményei. Ha most esik az eső, akkor a következő negyven napon hasonló lesz az időjárás. Megfordítva is: ha nem esik, akkor negyven napos szárazság következik. A negyven egyébként bibliai szent szám. Utólag költött mondai magyarázat szerint egy pajkos táncoló társaság nem hallgatott a szent püspök jámbor intelmeire. Ezért Medárd imádságára negyven napos eső most szét őket. Ha nem esik, de esőre szükség volna, Algyő öregasszonyai nagy kakast fürdetnek meg, hogy zápor kerekedjék. A göcsejiek a termésre is következtetnek. Ha esik, akkor a fű szépen kihajt, a szőlő bőven terem, de a bor gyönge lesz. Eleki németek szerint ezen a napon kezdődött a bibliai özönvíz. Így tartja Pincehely magyar népe is. Szent Medárdnak – mint már Katona Lajos is megjegyzi semmi köze a regulához. A kalendáriumban a szentek ünnepe szerint igazodó néphagyomány azonban a megfigyelt időszak időjárásának kezdetét az ő nevéhez kapcsolta. Első hazai említését Zalán Menyhért a németújvári (Güssing) ferencrendi kolostor 1462-ből származó, erdélyi eredetű kéziratos breviáriumának naptárából idézi. Medárd napjához egy XVI. századi kéz azt jegyezte be, hogy német parasztok véleménye szerint ha e napon esik, akkor a következő negyven napon is esni fog. A német átvétel lehetséges ugyan, de ekkor a hiedelem már széltében ismeretes Közép-Európában, így hazánkban is.
Bolygónk több mint 70 %-át a világtenger teszi ki. Napjainkban szembe kell néznünk a globális felmelegedéssel, mely erősen veszélyezteti környezetünket. 1840-től állnak rendelkezésre pontos adatok az időjárással kapcsolatban. Azóta 1998 volt a legmelegebb év, de a tíz legforróbb esztendőt is az elmúlt 15 évben mérték. A tudósok egyre riasztóbb jelenségekkel találkoznak az óceánokat illetően is. Ahogy a Föld melegszik, egyre nagyobb veszélybe kerül a tengerek élővilága, hacsak nem tudjuk megfordítani a káros folyamatokat, például a környezetszennyezés visszaszorításával. Talán az 1992 óta megtartott ÓCEÁNOK VILÁGNAPJA is segít abban, hogy tegyünk valamit és megtaláljuk a módját, hogy mindennapi életünk során is óvjuk a világtengert.
Czetz János születésnapja – 1822
CZETZ JÁNOS, Czecz (Gidófalva, 1822. június 8. – Buenos Aires, 1904. szeptember 6.): honvéd tábornok, a szabadságharc erdélyi hadseregének egyik megszervezője, az argentin katonai térképészeti intézet és a katonai akadémia megalapítója és vezetője. Katonai akadémiát végzett Bécsújhelyben. 1848-ban főhadnagyi rangban a hadügyminisztériumba osztották be, Mészáros Lázár hadsegéde, később Bem József mellett az erdélyi hadsereg táborkari főnöke s ideiglenes főparancsnoka lett. Jelentős része volt az erdélyi hadsereg megszervezésében. 1849. május 16-án a nagyszebeni csatában szerzett érdemeiért tábornokká nevezték ki. Világos után emigrált. Hamburgban megjelentette Bem erdélyi hadjáratáról szóló emlékiratát. Párizsban, Törökországban, majd Svájcban élt, s itt a Mont Cenis-i vasút építkezésein dolgozott. Ő szervezte 1859-ben az első magyar légiót Olaszországban. A villafrancai béke után argentin származású feleségével, J. M. Rosas volt diktátor unokahúgával Argentínában telepedett le. Itt katonai térképészeti intézetet alapított. 1865-től jelentős szerepe volt a Paraguay elleni háború szervezésében. Ezután az argentínai katonatisztképzés irányítójaként Buenos Airesben létrehozta a Katonai Akadémiát (Colegio Militar), amelynek 25 éven át; 1895-ig nyugdíjazásáig igazgatója, volt. Közben 10 évig Ente Rios tartomány vízügyi rendezését irányította.
Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1997. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)
Június 8-án történt
Závada Péter családi örökségként kapta az irodalmi tehetséget. Azonban míg édesapja regényeivel vált híressé, addig fia mint lírikus él a köztudatban. Ez persze nem jelenti azt, hogy a ma születésnapos művész ne remekelne más műfajokban is – itt csak drámáira, például a Je suis Amphitryonra utalunk.
Závada Péter költő, drámaíró, zenész. Fotó: Balogh Zoltán / MTI
Ünnep
Az óceánok világnapja – Megtartását 1992 júniusában az ENSZ Rio de Janeiró-i környezetvédelmi csúcsértekezletén határozták el az óceánok élővilágának védelmében.
Szent Medárd ünnepe – Frank püspök, a gabona aratásának és a szüreti munkának a védőszentje, fogfájáskor is az ő közbenjárását kérik.
Június 8-án történt
1848 Megjelent a Közlöny, az első felelős magyar kormány hivatalos napilapja.
1867 A kiegyezést követően a budavári Nagyboldogasszony (Mátyás) templomban Magyarország királyává koronázták I. Ferenc Józsefet.
1892 I. Ferenc József székesfőváros rangra emelte Budapestet.
1896 A millenniumi ünnepségek csúcspontján a már kész Parlament épületében ünnepélyes együttes ülést tartott a főrendiház és a képviselőház.
1903 Miskolc és Diósgyőr között az országban elsőként indult menetrend szerinti autóbuszjárat.
1924 A Mount Everesten eltűnt két brit alpinista, George Mallory és Andrew Irvine; máig sem tudni biztosan, hogy sikerült-e elsőként megmászniuk a világ legmagasabb hegycsúcsát.
1937 Bemutatták Carl Orff német zeneszerző Carmina Burana című oratóriumát.
1949 Megjelent George Orwell disztópikus regénye, az 1984.
Június 8-án született
1593 I. Rákóczi György erdélyi fejedelem
1810 Robert Schumann német zeneszerző
1822 Czetz János honvéd tábornok, 1848–49-es parancsnok
1843 Széll Kálmán politikus, 1899–1903 között miniszterelnök
1893 Gaby Morlay francia színésznő
1903 Marguerite Yourcenar belga származású francia írónő, novellista, akadémikus
1913 Horváth Ferenc Jászai Mari-díjas színész, érdemes és kiváló művész
1913 Jagamas János Széchenyi-díjas zenetörténész, népzenekutató
1916 Francis Crick orvosi Nobel-díjas angol biológus, a DNS kettős spirál szerkezetének egyik felfedezője
1929 Farkas Tibor Széchenyi-díjas biokémikus, akadémikus
1929 Vikár László Széchenyi-díjas népzenekutató
1933 Joan Rivers orosz származású amerikai komika, színésznő, producer, író
1937 Bruce McCandless amerikai űrhajós, az első, aki biztosítókábel nélkül tett űrsétát
1943 Kelemen János Széchenyi-díjas filozófus, akadémikus
1948 Gárdos Péter Balázs Béla-díjas filmrendező, író
1951 Bonnie Tyler Wales-i rockénekesnő és dalszerző
1955 Sir Timothy Berners-Lee, a világháló (World Wide Web) brit „atyja”
1960 Tasnádi Csaba Jászai Mari-díjas rendező, színházigazgató
1961 Káel Csaba Kossuth-díjas filmrendező, érdemes művész
1975 Gyöngyösi Levente erdélyi származású zeneszerző, zenetanár
1977 Kanye West Grammy-díjas amerikai rapper, lemezproducer, filmrendező és divattervező
1982 Závada Péter költő, zenész
1984 Krajcsi Nikolett színésznő
Június 8-án halt meg
545 Szent Medárd frank püspök
632 Mohamed próféta, az iszlám (mohamedán) vallás megalapítója
1768 Johann Joachim Winckelmann német régész, művészettörténész
1845 Andrew Jackson, az Egyesült Államok hetedik elnöke
1876 George Sand francia írónő
1919 Thék Endre bútorműves, a nagyüzemi magyar bútorgyártás megteremtője
1945 Robert Desnos francia szürrealista költő, újságíró, esszéista
1947 Bolza Pál botanikus, természettudós, a szarvasi arborétum alapítója
1953 Boldog Sándor István szalézi szerzetes
1967 Otilia Cazimir román költő, író, műfordító
1978 Dienes Valéria filozófus, író, műfordító
1989 Novobáczky Sándor újságíró
1992 Alfred Uhl osztrák zeneszerző
1994 Barabás Jenő Herder-díjas néprajztudós
2000 Burger Kálmán Széchenyi-díjas kémikus, gyógyszerész, akadémikus
2004 Molnár Ernő Bánffy Miklós-díjas koreográfus
2018 Németi Irén Aranytoll díjas újságíró
2019 Szendrei Janka Széchenyi- és Szabolcsi Bence-díjas zenetörténész