A karaván halad - NYÁRI OSZKÁR

Egyéb

 
 
Civil kezdeményezésre jött létre, azóta is önkéntesek munkájával működik 2000 óta a Karaván Stúdió. A stúdióba felvett, nehéz körülmények közt nevelkedő gyermekekkel időközben négy színdarabot hoztak létre a csoporttal foglalkozó tanárok, színészek. Mivel a cigányság ügyeit intéző kisebbségi önkormányzatok pénzszűkében vannak, a kulturális feladatokat ellátó intézményeket alig támogatják, ezért a Karavánt (az önkéntes munkán kívül) továbbra is pályázatokból működtetik. 2006-ban tizenhat pályázatukból tíz volt sikeres.
 
Vezetőjük, Nyári Oszkár színművészeti főiskolásként találkozott Csemer Gézával, akit régóta foglalkoztatott a cigányszínház létrehozása. Így kezdett főiskolásként foglalkozni hátrányos helyzetű gyerekekkel táborokban, alkalmi csoportokban, amatőr cigányszínházi fesztiválokon, a Napházban, illetve a Gandhi Gimnázium diákjaival is egy hosszabb munka erejéig. A főiskola befejezése után, 1996-ban Kaposvárra szerződött színésznek. Sok más tevékenysége mellett innen jár fel tanítványaihoz, a Pinceszínházba.
 
Régóta és sokan dolgoztunk táborokban, pár hetes projektekben, amelyek után mindenki ment haza, és majdnem ugyanott folytatta, ahol abbahagyta; úgyhogy lényegesen nem lehetett előrelépni - idézi fel a kezdeteket Nyári Oszkár. - Ezért gondoltam, hogy dolgozzunk hosszan egy csoporttal, hogy lássuk, mire jutunk. A stúdió megalapításkor elvállaltam a roma mikulás projektet, hogy gondolatilag is adjunk kezdőlendületet a Karavánnak. 2000-ben hirdettünk először felvételit, ahol persze nem volt kritérium a roma származás. Nem erőltetjük a cigánygyerekeknek azt sem, hogy itt aztán vállalják fel a származásukat, hanem arra tanítjuk meg őket, hogy vegyék észre saját értékeiket, nyíljanak meg, alkossanak egy olyan közösséget, amiben tolerálják a másikat. A dráma pedig nagyszerű eszköz a világ megértéséhez. A gyerekekben a jó tulajdonságaikat erősítjük, a rosszak miatt - ellentétben a társadalommal - nem ítéljük meg őket. Ha sikerül ugyanis a jó dolgokat "erőre kapatni", azok majd bírnak a rosszal. A stúdiós gyerekekkel több tanár is dolgozik, rajtuk kívül szervezők, tanácsadók, más szakemberek, cigányok, nem cigányok egyaránt; szívességből, a saját szabadidejüket velünk töltve.
A kezdeti hosszabb stúdiómunka után a Minden egér szereti a sajtot című darabon egy évet dolgoztunk Tóth Gézával, a Csiky Gergely Színház színészével, és a kaposvári társulat néhány zenészének közreműködésével. Az előadást vizsgamunkaként 2002. június 16-án mutattuk be. A darab a következő évadban be is került a Piccolo Színház repertoárjába. Az első nyilvános szereplés után már nemcsak a hozzánk járó gyerekek tanulhattak a történetből, hanem mindenki, aki megnézte az előadásainkat. Anélkül, hogy magyaráznánk - itt cigánygyerekek játszanak, lám, mire képesek - kimondatlanul hat a dolog. Lehet, hogy csak a villamosmegállóig, de reményeink szerint a közönségnek lesz egy jó élménye a cigányságról, miközben a közéletben rólunk egész más kontextusban szokás beszélni és hallgatni.
Az első előadás óta sorra születtek az újabbak: A kisfiú és az oroszlánok, a Moha és Páfrány után a Kis Mukk történetét játsszuk. Jártunk vidéken, határon túl, nemzetközi találkozókon. Legközelebb Németországba megyünk, ahol egy fesztiválon és egy nemzetközi workshopon is részt veszünk, ott kezdjük az új produkciót, amelyben Lázár Kati vezetésével dolgozik majd a társulat. Ezen kívül a gyerekek itt angolul, cigányul tanulnak, szervezzük a számítástechnikát, hogy később saját maguk pályázhassanak ösztöndíjakra - bár mostanában alig van ilyen romagyerekeknek, de ez majdcsak megváltozik. Terveink közt szerepel, hogy jövőre nemzetközi fesztivált szervezzünk Budapesten.
Volt növendékünk, akit már felvettek a Színművészeti Egyetemre, voltak, akik filmeztek. De a szakmai sikereken túl fontosabbnak érzem, hogy potenciális utcagyerekek egyetemi felvételire készülnek, hogy javító-nevelő intézet helyett itt landoló fiatalok életében a Karaván a legfontosabb hely és dolog, és bár sokan nem lesznek később színészek, jó családanyák vagy apák válhatnak belőlük.
Közben persze nagyon sok kudarc is ér minket. Elkezdtünk egy filmet, de az első forgatás után a következő tervezett részt már financiális akadályok miatt nem tudtuk leforgatni. Az előadások fenntartásán, a szakmai munkán kívül a menedzselésre már nincs időnk. Vidéken több helyen is elindítottunk hasonló csapatokat, de mi kevesek vagyunk ahhoz, hogy külső segítség nélkül kulturális hálózatot építsünk, és nem tudunk kivel összefogni, mert nincsenek hasonló kezdeményezések, a civil szféra még alig létezik. Pedig ha ez a munka kiterjedtebb és rendszerszerű lehetne, nagyszerű dolgokat lehetne elkezdeni, ami nemcsak a résztvevőknek térülne meg, de hosszútávon az egész társadalomnak hasznos lehetne.
 
Tóth Géza sokat dolgozott a stúdiós gyerekekkel. A kérdésemre, hogy miért csinálja, válaszként elküldte a gyerekek sorait. A kérdés valahogy úgy hangzott, hogy "miért szerettek a Karavánba járni, mi benne a jó, és nem baj, ha arról is írtok, ami nem tetszik".
 
KARAVÁN STÚDIÓ
[Barta Bettina]
Én imádok ide járni, mert nagyon jó a hangulat, nincs megkülönböztetés, és olyanok vagyunk, mint egy nagy család. Ha bármi problémája van valakinek, a segítség rögtön ott terem. Akár tanulásról, akár családról, akár barátságról van szó, a Karaván mindig segít. A foglalkozások jókedvűek és vidámak. Semmi pénzért nem mennék el innen.
 
[Baranyi Tünde]
Megszerettem eme helyet, mert veletek remekelek, kedves emberek egyvelege. Ezért szeretlek benneteket. E. Mester
 
[Bódi Renáta]
Miért szeretek a Karavánban lenni? Ez picit még nehéz kérdés nekem, hisz kb. 3 hete járok ide.
De tetszik, hogy "sokszínű" a társaság, mindenki vidám és kedves.
És hogy bár roma vagyok, de itt kezdek most ráébredni, hogy szinte semmit nem tudok a "saját" kultúrámról, de szeretnék tudni róla... itt talán megismerek belőle valamennyit.
 
[Bozsa Betty]
Szerintem nagyon aranyosak az emberek, és szeretnék még egy darabig itt maradni. Közösen elmenni sétálni, ahol el lehet beszélgetni a másikkal. Nekem csak ez hiányzik benne. De azért szeretek itt lenni.
 
[Gál Nikolett]
Én azért szeretek a Karaván Művészeti Alapítványba járni, mert amióta ide járok, sok mindent tapasztaltam.
 
[Gáspár Valentin]
Azért szeretek itt lenni, mert nagyon szeretem az itt lévő barátaimat. Mert nagyon szeretem: Gézát, Rodrigót stb. Egy szóval mindenki szeretek. Mert mindig értik a viccet, már a Gézáért is megéri ide járni. Mert nagyon jó fejek. Mert Piccoló for evör.
 
[Horváth Gyula]
Nagyon kedvesek az emberek!
Gyere, jelentkezz!!
Nagyon sokat tanulok! Talán itt ember tudok lenni!
Jó, hogy vegyesen vagyunk!
Én cigány vagyok!
 
 
[Kalmár Dávid]
Miért szeretek itt lenni? A programok miatt. Új emberek megismerése miatt. Meg tanulni.
 
[Lakatos Szilvia]
Sokat tudok tanulni, mert ő, a Rodrigó, meg a Géza, ők ketten nagyon értelmesek.
 
[Lakatos Zoltán]
  1. Jó oldala, hogy itt vagyok:
-   A hétvégém felét itt töltöm,
-   Sok helyre megyünk kirándulni,
-   Mindent meg tudunk beszélni.
  1. Rossz oldala nincs.
 
[Molnár Péter]
Azért szeretek a Karavánba járni, mert itt nagyon jó barátaim vannak, és nagyon jó itt lenni, és mert az egész társulat nagyon kedves.
Én ezért szeretek ide járni.
 
[Ngnyen Tsa My]
A céljaimhoz közelebb visznek a foglalkozások, amelyeket az alapítvány nyújt. A társaságban oldott hangulat van, valamikor kellemes is. Az emberek őszinte kritikát mondanak, és foglalkoznak azzal, hogy fejlődjenek (ez minden tanulóra igaz).
 
[Sára László]
Miért szeretek ide járni? Mert sok jó pillanat van, amiért megéri. A társulat jó, és lehet velük beszélgetni.
 
[Szkiba József]
Én azért szeretek a Karavánba járni, mert a beszédtechnikámat fejleszthetem. Szeretem az itteni embereket és az olykor-olykor viccesen eltelő foglalkozásokat.
Nagyon sok jó nő jár ide, és tudnivaló, hogy nagy nőcsábász vagyok, tehát ez is jó dolog a Karavánban.
Az itt dolgozó emberek nagyon segítőkészek, de olykor-olykor ez nem mondható el. Itteni felnőtt dolgozók szeretik a gyerekeket, és az én véleményem szerint az itt lévő sok gyermek is szereti őket.
Szerintem a Karaván nagyon király.
 
[Szkiba Klaudia]
Én azért szeretek a Karaván Művészeti Alapítvány foglalkozásaira járni, mert amióta itt vagyok, azóta sok új és jó dolgot ismertem meg, sok új barátot szereztem.
A foglalkozások egy kicsit kizökkentenek a hétköznapokból, és ez nekem egy pozitív változás.
 
[Zámbó Elza]
Miért szeretem a Karavánt?
  • Mert itt sok a szeretet és megbecsülés
  • Mert segítenek abban, hogy mihez kezdjek majd a jövőben az életemmel
  • Sok helyre megyünk
  • A rendezők és a színészek közt jó a kapcsolat
  • Megmondják őszintén, hogy mi a véleményük arról, amit csinálok
  • Szóval egyszerűen szeretem ezt a helyet és az embereket.
  • "Mert minden egér szereti a sajtot"