Észak-oszét-alán kiállítás nyílik a Forrás Galériában

Képző


yuryabisalov_esti_beszelgetes.jpg
Yury Abisalov: Esti beszélgetés

Az Alán párhuzamok című kiállításon nyolc festőművész (Shalva Bedoev, Oleg Basaev, Yury Abisalov, Vadim Pukhaev, Akhsar Esenov, Vladimir Ailarov, Robert Karkusov, Arkadiy Abayev) közel negyven alkotását láthatja a közönség, általuk betekintést engedve a hősi Nart eposz világába, megismerve ez által az Észak-Oszét-Alán nép mélyen gyökerező kultúráját.

 
A Nart eposz az iráni népcsoportok mitológiája, mely elsősorban az alánok utódainak, az oszétoknak a mondáit tartalmazza. A tradicionális kultúra eredetének kifejezése a modern művészet esztétikai nyelvén keresztül a legalapvetőbb jellemzője az oszét művészet fejlődésének a XX. században. A művészek hivatkozási alapként tekintenek a mitológiára, mely által kifejeződik a nemzeti kultúra lelke, spirituális volta, amelynek varázslatos képi megjelenítését láthatjuk a szeptember 10-én nyíló kiállításon.
 

olegbasaev_csendelethagymakkal.jpg
Oleg Basaev: Csendélet hagymákkal
 
A kiállítás társrendezője a Jászok Egyesület, mely évek óta szoros kapcsolatot ápol a velük azonos, alán népcsoportból származó, Kaukázusban élő oszétokkal. Az egyesület megalakulása óta eltelt több mint húsz évben a mintegy 600 fős szervezet fő célja a jász kulturális hagyományok ápolása, gyarapítása.
 
Az ősi összetartozás tudata mind a magyarországi jászok, mind a világban szétszóródott oszétek között eleven. Észak-Oszétia-Alánia, az Orosz Föderáció kicsiny kaukázusi köztársasága parlamentjének meghívására 2009-ben először jutottak el jászok (a Jászok Egyesülete tagjai, tisztségviselői) Oszétiába.
 

shalvabedoev_szentgyergy.jpg
Shalva Bedoev: Szent György
 
Ennek a látogatásnak az eredményeképpen vált valóra a szeptember 10-én nyíló Alán párhuzamok című kiállítás, mely az első közös lépés egymás kultúrájának mélyebb megismerése felé.