Képző
Vadászok – Természetfotó-kiállítás az Erzsébet téren
A Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ két klasszikus szállítmányozási konténert alakított át látványos szabadtéri kiállítótérré, melyekben szeptember 24. és október 14. között Vadászok címmel ingyenes természetfotó-kiállítás tekinthető meg az Erzsébet téren. A természet szépségeit, az emberi tevékenység és a természet kölcsönhatásait, a természetben élő vagy épp urbanizálódott állatokat bemutató több tucat fotó és installáció az ember és a természet kapcsolatára reflektál.
Történelmi örmény örvény
Mi a közös Kim Kardashian amerikai celebben, a nagybányai festőiskola egyik alapítójában, Hollósy Simonban, valamint Kiss Ernő és Lázár Vilmos aradi vértanúkban? Mindannyian örmény származásúak. Az egyetlen hazai örmény múzeumban jártunk.
Megnyílt a World Press Photo kiállítás a Nemzeti Múzeumban
Megnyílt a World Press Photo (WPP) kiállítás csütörtökön a Magyar Nemzeti Múzeumban, ahol idén is 151 sajtófotót láthat a közönség.
Kardos Sándor fotógyűjteményéből nyílt kiállítás a szegedi Fekete házban
Kardos Sándor operatőr – az idei Zsigmond Vilmos Nemzetközi Filmfesztivál életműdíjasa – privátfotó-gyűjteményéből válogatott kiállítás látható mától A bomlás virágai – Fejezetek a Hórusz Archívumból címmel a szegedi Fekete házban.
A MOME Campus és egy sasadi villa nyerte az Év háza 2021 díjat
Egy Földes László és Lukács Anna által tervezett sasadi villa, valamint a Csillag Katalin és Gunther Zsolt által jegyzett MOME Campus nyerte el idén az Év háza díjat, amelyet gálaest keretében adtak át szerda este Budapesten.
„Elmegyünk megkeresni a szivárvány lábát” – Balogh Viktória fotóművész
Balogh Viktória fotográfus művészektől szokatlan tudatossággal menedzseli az életét, legyen szó ösztöndíjak elnyeréséről, munkáról vagy fotótémáról. Nyugodt vidéki életét ingázva, sokat nyüzsögve alapozza meg. Ám hamarosan több hónapos fizetés nélküli szabadságra megy, hogy csak a művészetre tudjon koncentrálni.
Acélszobrok a templomtérben – képekkel
Hírnév a fémnek címmel acélszobrászati kiállítás nyílt a révkomáromi Limes Galériában. A műalkotások a K-ARTS Művészeti Gyűjtemény unikális darabjai.
Újratervezés – Budapest100
Hol laktak az élmunkások, hogyan fordul a páternoszter, mi az a mángorló, mivel házalt a házaló, hogyan lehet felemelni egy színházi nézőteret? Izgalmas kérdésekben és válaszokban idén sem volt hiány a Budapest100 rendezvényein, és az érdeklődők örömmel merültek el fővárosunk páratlan építészeti örökségében.
„A festményeimen keresztül igyekszem a pillanatnyi lét- és időtapasztalatot kiszélesíteni” – beszélgetés Kaliczka Patríciával
Kaliczka Patrícia festményei – ahogyan ő mondja – epikus hosszúságú kompozícióérlelés eredményei. Az üres vászon előtt még nem tudja, hogy merre halad majd a kompozíció, de aztán megnyitja az intuíció csapját, amelyből kifolynak a dolgok. Ezt a kaotikus, kontrollálatlan festési módot meditatív, tudatos állapotok váltják, míg végül kirajzolódik a kép magja, a káoszból katarzis lesz.
A Fényterápia rávilágít a karantén melankóliájára
Tombor Zoltán Fényterápia kiállítása hűen mesél azokról a tapasztalatokról, amiket mi magunk is átéltünk a márciusi karantén alatt.
„A jövő túl fontos ahhoz, hogy ne foglalkozzunk vele, és másokra bízzuk” – FUTUR III a Goethe Intézetben
Hogyan hat az életünkre a mesterséges intelligencia térnyerése? Tisztában van-e a saját létezésével egy robot? Mennyire utópisztikus az a jövőkép, amit a sci-fi filmekben látunk? Többek között ezeket a kérdéseket járja körbe a Goethe Intézet Jövő idők – FUTUR III című eseménysorozata, amely szeptember 24-én, a MI2040 – a MI dönt(ésünk)? című interaktív kiállítással és a Binaura kollektíva NAO Bot Guru prezentációjával nyílik meg a Kutatók éjszakáján. A Goethe Intézet igazgatójával, dr. Evelin Husttal beszélgettünk.
Erdélyi képzőművészeti seregszemle Sepsiszentgyörgyön
Ösztön – I. Erdélyi Képzőművészeti Seregszemle címmel nyílt tárlat szeptember 17-én a sepsiszentgyörgyi székhelyű Erdélyi Művészeti Központban.
A Metaplasma rétegek közé rejti a nagy titkot
A NaCo-ban látható Metaplasma kiállításon Koncz Gábor és Németh Dávid munkái folytatnak párbeszédet egymással a metaplazma nyelvi jelensége körül.
Szabó Eszter nyerte a 2021-es Leopold Bloom Képzőművészeti Díjat
Hatodik alkalommal adták át a Leopold Bloom Képzőművészeti Díjat, amit az alapító ír házaspár azzal a céllal hozott létre, hogy támogassa a kortárs magyar képzőművészeket, és jelenlétüket erősítse a nemzetközi művészeti világban. A tízezer euró összegű elismerés nyertese 2021-ben Szabó Eszter lett.
Alföldi Amszterdam – A vidéken kerékpározók észrevétlen sikertörténete
A kerékpározásról ma legtöbbünknek holland vagy dán városok ugranak be először, pedig nálunk is komoly hagyománya van a bringázásnak, és a vidéken biciklizőknek köszönhetően még mindig az EU egyik „legkerékpárosabb” országa vagyunk. A dél-alföldi régióban például minden harmadik felnőtt elsődleges közlekedési eszköze a bicikli. Bereczky Ákos mikromobilitási szakértő írása a Heti Fortepan új részében.
II. Amenhotep és kora – A Szépművészeti Múzeum kiállítása
Az ókori egyiptomi Újbirodalom egyik jelentős uralkodója, II. Amenhotep korát és sírjának kalandos felfedezését mutatja be a Szépművészeti Múzeum kiállítása, melynek középpontjában a fáraó sírkamrájának méretarányos rekonstrukciója áll.