Magyar filmek 2014-ben

Egyéb

Reisz Gábor alkotása, a VAN valami furcsa és megmagyarázhatatlan nagy sikert aratott a magyar mozikban, bemutatása óta több mint harmincezer néző tekintette meg. ?A célom az volt, hogy a nézők saját magukat lássák a mozivásznon, és egy pillanatra kilépjenek a saját életükből ? miközben éppen a saját életükbe lépnek be? ? nyilatkozta a portálnak egy korábbi interjúban. A film Zukor Adolf díjat nyert az idei Cinefesten, de nemzetközi visszhangot is kapott: a 32. Torinói Filmfesztiválon a zsűri különdíját, közönségdíját, a legjobb forgatókönyvnek járó elismerést és a Torinosette című újság olvasóinak közönségdíját is elnyerte.

?Talán leginkább a szülő-gyerek kapcsolatról van mondanivalója, a mintakövetésről, a lázadásról, az elfogadásról, arról, hogy nemcsak érdemes, hanem szükségszerű kiállni saját magunkért? ? fogalmazta meg az Utóélet című film üzenetét Zomborácz Virág rendező, aki az idén Junior Prima díjban és Arany Medál-díjban is részesült. A filmet az 59. Valladolidi Nemzetközi Filmfesztiválon a ?Meeting Point? válogatás legjobb alkotásának választották.

Mundruczó Kornél Fehér Isten című filmje a sikeres cannes-i világpremiert követően Strasbourgban elnyerte a legjobb filmnek járó Arany Polip-díjat. Világszerte, többek között a thesszaloniki, a cottbusi és Sundance fesztiválon is vetítették a Fehér Istent.

A legnézetebb magyar film idén az Orosz Dénes rendezte Coming Out lett. A Csányi Sándor és Tompos Kátya főszereplésével készült film több mint 140 ezer nézőt csalogatott a mozivászon elé.

Török Ferenc legújabb filmje, a Senki szigete egy szökött menyasszony, egy kosaras fiú és egy taxis lány különös kalandjait mutatja be. ?Kedvencem a csajok lakása volt, melynek további érdekessége, hogy a kinti és benti helyszínek nem ugyanott találhatóak, hanem a város két különböző pontján. Hogy ezt így meg lehetett oldani, a szervezés sikere? ? avatott be a részletekbe a helyszíneket kiválasztó Molinár István.

Fazekas Csaba romantikus vígjátéka, a Swing története három elkeseredett és különböző korú és nő találkozásából, majd zenekar alapításából bontakozik ki. ?Persze, több apró vonás is van, hiszen nekem is van gyerekem, és előfordul, hogy nekem is gondot okoz a család és az úgynevezett karrier összeegyeztetése. Kati figurája viszont úgy érzem, hogy nálam egy kicsit egyszerűbb, közönségesebb lélek, amit pont nagyon szerettem is benne: egy értelmiségi nő okoskodása helyett a szó legjobb értelmében lehetett egy kicsit játszani, bohóckodni? ? mesélte az általa játszott karakterről Ónodi Eszter színésznő.