Jeles napok

Május – Pünkösd hava – Tavaszutó – Ígéret hava

Jeles napok

A homofóbia elleni küzdelem világnapja

Május 17-e a homofóbiaellenes világnap. A dátum onnan ered, hogy 1990-ben ezen a napon törölte az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a homoszexualitást a Betegségek Nemzetközi Osztályozásából. 2005 óta a világnapot Magyarországon is ünneplik.
A homoszexualitás nem betegség, amint azt a WHO-val összhangban több ENSZ szervezet is deklarálta. A homofóbia félelem, idegenkedés a homoszexualitástól, illetve a homoszexuálisoktól. Tágabb értelemben a homoszexuálisokkal szembeni ellenérzések, hátrányos megkülönböztetés általános megnevezése.
Jóllehet az elmúlt évtizedekben több országban is jelentős eredményeket sikerült elérni a meleg egyenjogúság terén, sok helyen még ma is komoly diszkriminációval kell számolniuk a leszbikusoknak, melegeknek, biszexuálisoknak és transzneműeknek. Annak ellenére, hogy a leszbikus, meleg, biszexuális és transznemű közösségnek egyre több jogot sikerült kivívnia az évtizedek során, néhány afrikai és arab országban még mindig börtön vagy halálbüntetés jár a homoszexualitásért. Az uniós országok többsége valamilyen formában elismeri az azonos nemű párok együttélését, de a szabályozás országonként eltérhet. Mindez akkor okozhat problémát, ha egy pár külföldön szeretne letelepedni.
Az EU Alapjogi Chartája tiltja a szexuális orientáció miatti hátrányos megkülönböztetést, az EU elkötelezett a homofóbia elleni küzdelem iránt. Az elmúlt években több olyan állásfoglalást is elfogadott az Európai Parlament, amelyben elítéli a diszkriminációt, és kész tenni azért, hogy a következő generációk nyitott, diszkriminációtól mentes, toleráns környezetben nőhessenek fel.
Jelenleg a világ több mint 130 országában ünneplik meg május 17-dikét, beleértve 37 olyan országot is, ahol jelenleg még törvénybe ütköző az azonos neműek szexuális érintkezése. Világszerte több ezer kezdeményezés és esemény kapcsolódik a homofóbiaellenes világnaphoz.

A hipertónia (magas vérnyomás) világnapja

A hipertónia (magas vérnyomás) világnapjának ötletét a Hipertónia Elleni Világszervezet (World Hypertension League) vetette fel. Célja, hogy felhívja a figyelmet a kezeletlen magas vérnyomás súlyos szövődményeire, valamint a prevenció és az orvos–beteg-kapcsolat minőségének fontosságára.  A hipertónia ugyanis globális egészségügyi probléma. A szív- és érrendszeri betegségek, az agyi érkatasztrófa (stroke), továbbá a vesebetegségek legjelentősebb rizikófaktora a magas vérnyomás. Hazánkban a magas vérnyomás népbetegségnek számít, és összefüggésbe hozható majdnem minden nyolcadik halálesettel.

A távközlés világnapja

1865. május 17-én Párizsban húsz ország képviselői aláírták a Nemzetközi Távközlési Egyesület létrehozásáról szóló alapító okmányt. Ennek emlékére 1968 óta tartják a TÁVKÖZLÉSI VILÁGNAPot.

Dsida Jenő születésnapja – 1907

DSIDA JENŐ (Szatmárnémeti, 1907. május 17. – Kolozsvár, 1938. június 7.): költő. 
Apja, Dsida Aladár, a közös hadsereg mérnökkari tisztje volt, anyja, Csengeri Tóth Matild, gazdag földbirtokos családból származott. 1910-ben családjával Budapestre költözött, 1914-től anyai nagyszüleinél Beregszászon élt. 1919-ben visszaköltöztek Szatmárnémetibe, Dsida Jenő ott végezte gimnáziumi tanulmányait. 1924-ben jelentek meg első versei Benedek Elek Cimbora című gyermeklapjában. 1925-ben érettségizett, beiratkozott a kolozsvári egyetem jogi karára, de tanulmányait nem fejezte be. 1927-től a Pásztortűz technikai szerkesztője, 1930-tól társszerkesztője. 1928–29-ben a Maros–Torda megyei Abafáján a báró Huszár családnál házitanító. 1929-ben a marosvásárhelyi Kemény Zsigmond Társaság tagja lett, először vett részt a marosvécsi Helikonon. 1930-ban az Erdélyi Irodalmi Társaság tagjává választották, részt vett az Erdélyi Fiatalok című lap megalapításában, amelynek főmunkatársa is volt. 1931-ben az Erdélyi Katolikus Akadémia tagja és titkára. 1932-ben a nagyváradi Erdélyi Lapok (Új Lapok, Magyar Lapok) kolozsvári tudósítója, novemberben Falteceniben, majd Iaşiban katonáskodott, de szívbaja miatt leszerelték. 1933-ban a romániai PEN Klub magyar tagozatának titkára. Egy zarándokcsoporttal Olaszországba utazott, fogadta őket a pápa. Dsida Jenő 1934-től a Keleti Újság szerkesztője, a nyelvművelő rovat vezetője. Erdélyi írókkal magyarországi előadókörúton vett részt. Az Erdélyi Szépmíves Céh lektora. 1937-ben megnősült. 1938 elején meghűlt, s betegségéből gyenge szíve miatt nem tudott felépülni.
Korai költészete a századvégi és a nyugatos líra hatását mutatja, kiváló formaérzék jellemzi. Kolozsvárra költözve az expresszionizmus és a szabad vers hatott rá. Leselkedő magány (1928) című kötetében a háború utáni fiatal nemzedék csalódásának és magányának adott hangot, szorongásaira a természetben keresett feledést. Igazi megnyugvást akkor talált, amikor a (neo)katolikus reformmozgalommal találkozva mélyen átélt gyermekkori vallásossága erősödött meg. Mint második kötetének (1933) címadó verse, a Nagycsütörtök mutatja, Krisztus áldozatvállalásához hasonlította a kisebbségi költő sorsát. Amundsen kortársa című versének tanúsága szerint szolidaritást érzett a szenvedők és a szegények iránt.
A Nyugat harmadik költőnemzedékéhez hasonlóan ő is a bukolikus idillben kereste a megbékélést. Életének delén írta epikai elemekkel átszőtt lírai beszámolóit: a Kóborló délután kedves kutyámmal játékos hexameterekkel fejezi ki a természetben megújuló lélek önfeledt örömét; a Miért borultak le az angyalok Viola előtt pedig merengő érzésekkel és dévaj erotikával ünnepli a szerelmet. Angyalok citeráján (1938) című posztumusz kötetében igazi „poeta angelicusként” talált új hangot, egy valóság fölötti létben, szentek és angyalok között lelte meg a vigasztalást (Chanson az őrangyalhoz). A keresztény szeretet engesztelő érzésével szólt a többi emberhez (Vidám kínálgatás keresztényi lakomán). Betegsége miatt elhatalmasodott rajta a félelem; elégikus költeményekben panaszkodott az élet múlékonysága miatt (Harminc év közelében, Hulló hajszálak elégiája, Az élettől búcsúzva) a keresztény sztoicizmus gondolatkörében vigasztalódott (Út a Kálváriára). Tükör előtt (1938) című hosszabb önéletrajzi költeményében a verses regények hagyománya szerint adott számot ifjúságáról, az első szerelem történetéről és az erdélyi irodalomról, ennek nagy egyéniségeiről. 1940-ben megjelent Psalmus Hungaricus című költeményében a közösségi hűség és a történelmi felelősség szigorú erkölcsét szólaltatta meg: azt a hangot idézte fel, amely Kecskeméti Vég Mihály zsoltárában és Kodály Zoltán kórusművében szólal meg.
Hitvallást tett a szétszóródott magyarság mellett, nemzeti egységre szólított, a történelem végzetes erőivel fordult szembe. Dsida Jenő kiváló formaművész; az avantgárd vívmányait, különösen a képzettársítások szabadságát megőrizve újította fel a klasszikus hagyományokat: a kötött versformát, az arányosan szerkesztett szóképet, a fegyelmezett versszerkezetet. Nagy műveltségű műfordító, francia, latin, német, olasz, román költőket tolmácsolt; különösen Trakl-fordításai jelentősek. Írt néhány elbeszélést, és rendszeresen szerepelt esszéivel, bírálataival és útibeszámolóival.

(Pomogáts Béla szócikke alapján: Új Magyar Irodalmi Lexikon, CD-ROM, 2000)

Bárány Dezső születésnapja – 1871

BÁRÁNY DEZSŐ (Budapest, 1871. május 17. – Budapest, 1942. február 19.): hegedűkészítő mester, nemzetközi hírű koncerthegedűk megkonstruálója. Tanulmányait 1887-ben Bécsben kezdte meg, néhány év múlva a Reményi-féle hangszergyárba került. 1907-ben saját műhelyt nyitott. A hegedűket évszázadokkal öregebbnek mutató lakktalálmánya segítségével utánozta a régi mesterhegedűket (Stradivarius, Guarneri, Guadagnini, Zanoli stb.), de sok hegedűt szignált a saját nevével is. Találmányára felfigyelt egy amerikai műgyűjtő, Fred Chamier, aki Budapesten műhelyt rendezett be a számára. Több segéddel dolgozott. Hangszerei mind külföldre kerültek (javarészt Amerikába). A háború után számos kitüntetést kapott, 1928-ban Magyarország aranykoszorús mestere lett. Karbantartotta Hubay, Plotényi, Vecsey Ferenc és mások hangszereit. Haláláig építette kiváló koncerthegedűit.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1996. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

Oesterreicher Manes József születésnapja – 1759

Balatonfüred első fürdőorvosa, Oesterreicher Manes Jószef (Óbuda, 1759. május 17. – Bécs, 1831. december 14.) hazánkban az első olyan zsidó vallású orvos volt, aki II. József türelmi rendelete folytán 1782-ben megkapta a doktori képesítést. Zala megye főorvosaként a budai ásványvizekről írt disszertációt, amelyben a balatonfüredi gyógyvízről is megemlékezett. Ennek hatására 1785-ben balatonfüredi fürdőorvossá nevezték ki. 17 esztendeig töltötte be ezt a hivatalt; tulajdonképpen neki köszönhető, hogy az addig jobbára ismeretlen helység divatos fürdőhellyé fejlődött. Előállította a Sal mirabilis nativus hungaricus elnevezésű hashajtó sót, amelyről könyvet is írt. Az élelmiszerek hamisításának felismerésére szolgáló készüléket szerkesztett, melyet Ferenc császárnak is bemutatott. 1802-től haláláig Bécsben praktizált.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Tudománytörténeti Intézet, Magyar Életrajzi Lexikon)

Geleji Sándor születésnapja – 1898

A fémalakítási technológia elméletének egyik megalapozója, GELEJI SÁNDOR (Nagykikinda, 1898. május 17. – Budapest, 1967. november 3.) a budapesti műegyetem gépészmérnöki karán kezdte tanulmányait, majd a soproni egyetemen szerzett kohómérnöki diplomát. Kezdettől a kohászati meleg- és hidegalakítási technológiák elméleti, mechanikai problémái foglalkoztatták. Az addig csak empirikus alapon kidolgozott gyártási eljárásokat komoly matematikai számítások és elméleti megfontolások alkalmazásával új alapokra helyezte. Nagy ipari gyakorlatra tett szert a Magyar Rézhengerműveknél 11, majd a Csepeli Fémműben 14 év alatt. Üzemmérnökként kezdetben a hengerművek és huzalhúzó berendezések tökéletesítésével foglalkozott. Doktori disszertációját – szintén gyári munkája mellett – a meleg- és hideghengerlés témaköréből írta. A fémalakításnak szinte minden területén otthonos volt: elméleti számításokat és gyakorlati kísérleteket végzett a rúd- és csőgyártás, a kovácsolás, a mélyhúzás és huzalalakítás területén. Még gyári munkája során magántanári képesítést szerzett. 1949-ben leköszönt csepeli állásáról és a soproni, majd az egyetem átszervezése után a miskolci kohómérnöki karon végzett oktató- és kutatómunkát. Az ő nevéhez fűződik a kohásztechnológus szak megalapítása, tananyagának kidolgozása. Számos könyvet, egyetemi jegyzetet írt. Tagja volt az Akadémiának, munkásságát két alkalommal is Kossuth-díjjal ismerték el.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig, Magyar Életrajzi Lexikon)

Május 17-én történt

„Mindig elkápráztatott, ahányszor csak láttam szerepeiben, márpedig gazdag pálya volt az övé, sokféle alakítással modern vagy klasszikus darabokban. Magával ragadó lélektani ábrázolása drámában, komédiában egyaránt tökéletes volt, akkor is, ha kuplét adott elő, akkor is, ha Shylockot formálta meg” – jellemezte Szakonyi Károly Haumann Péter színművészt, aki 1941-ben született ezen a napon.

Budapest, 2022. május 28.
Nyolcvanegy éves korában, 2022. május 28-án elhunyt Haumann Péter Kossuth- és Jászai Mari-díjas színész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, a nemzet színésze - tudatta a család az MTI-vel. Haumann Péter családja által közzétett kép.
MTI/Haumann Péter családja által közzétett kép
Haumann Péter. Fotó: MTI/Haumann Péter családja által közzétett kép

Ünnep

A homofóbia, a transzfóbia és bifóbia elleni világnap – 2005 óta tartják annak emlékére, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 1990. május 17-én törölte a mentális betegségek jegyzékéből a homoszexualitást.
A távközlés és az információs társadalom világnapja – Annak emlékére, hogy 1865-ben ezen a napon alakult meg a Nemzetközi Távközlési Egyesület.
A magas vérnyomás (hipertónia) világnapja – A Hipertónia Világszervezet kezdeményezésére 2005 óta tartják, hogy felhívják a figyelmet a néma gyilkosnak is nevezett, sokszor rejtve maradó kór veszélyeire, a megelőzés fontosságára és lehetőségeire, kezelésének módozataira.

Május 17-én történt

1536 VIII. Henrik angol király megsemmisíttette Boleyn Annával kötött házasságát, az asszonyt két nappal később kivégezték.
1642 A francia Paul de Chomedey, Sieur de Maisonneuve megalapította a kanadai Montreal városát.
1814 Elfogadták a független Norvégia alkotmányát, ez a nap a skandináv ország nemzeti ünnepe.
1865 Párizsban húsz ország képviselői aláírták a Nemzetközi Távközlési Egyesület (ITU) alapító okmányát.
1883 Megnyitották az első állandó budapesti ügetőpályát, e naptól számítják a magyar ügetősport kezdetét.
1890 A római Costanzi színházban bemutatták Pietro Mascagni Parasztbecsület című operáját.
1928 Megkezdődött Amszterdamban a IX. nyári olimpia, amelyen a magyarok öt aranyérmet nyertek.
1939 Az Egyesült Államokban első ízben közvetítettek a televízióban sporteseményt, egy baseballmérkőzést.
1954 Az amerikai Legfelsőbb Bíróság törvényellenesnek minősítette a faji megkülönböztetést a nyilvános iskolákban.
1972 Az NSZK parlamentje ratifikálta az 1970-ben Lengyelországgal és a Szovjetunióval kötött, úgynevezett keleti szerződéseket.
1974 Felavatták Budapesten a kőbányai Nemzetközi Vásárközpontot.
2004 Az Egyesült Államok ötven tagállama közül elsőként Massachusetts törvényesítette az egynemű párok házasságát.
2011 II. Erzsébet brit királynő személyében első alkalommal látogatott brit uralkodó az 1922-ben függetlenné vált Írországba.

Május 17-én született

1749 Edward Jenner brit orvos, a himlő elleni védőoltás felfedezője
1759 Österreicher Manes József, Balatonfüred első fürdőorvosa
1817 Irinyi János vegyész, a biztonsági gyufa feltalálója
1824 Beck Vilmos festőművész
1836 Wilhelm Steinitz (osztrák-amerikai), az első hivatalos sakkvilágbajnok
1904 Jean Gabin francia színész, a francia film meghatározó alakja
1907 Elek Ilona kétszeres olimpiai bajnok tőrvívó, a magyar sport első női olimpiai bajnoka
1907 Dsida Jenő erdélyi magyar költő 
1909 Magda Schneider német filmszínésznő, Romy Schneider édesanyja
1918 Birgit Nilsson svéd szoprán, a világ egyik legjobb Wagner-énekesnője
1932 Bónis Ferenc Széchenyi-díjas zenetörténész
1940 Vitézy László Kossuth-díjas filmrendező, producer
1941 Haumann Péter Kossuth-díjas színész, a nemzet színésze
1943 Kóbor János rockénekes, a Kossuth-díjas Omega együttes tagja
1945 Fodor Ákos magyar költő, műfordító
1956 Csombor Teréz Aase-díjas színésznő
1961 Enya (Eithne Pádraigín Ní Bhraonáin) ír énekesnő
1962 Krausz Ferenc Németországban élő Nobel- és Wolf-díjas fizikus, az MTA külső tagja
1976 Szávai Viktória Jászai Mari-díjas magyar színésznő
1979 Baráti Kristóf Kossuth-díjas hegedűművész

Május 17-én halt meg

1395 I. Mária Anjou-házi királynő, az első nő a magyar trónon
1510 Sandro Botticelli olasz reneszánsz festő, a Vénusz születése című festmény alkotója
1809 Leopold Joseph von Auenbrugger osztrák orvos, belgyógyász, a kopogtatás (percussio) módszerének felfedezője
1829 John Jay az amerikai Legfelsőbb Bíróság első főbírája, az alapító atyák egyike
1838 Charles Maurice de Talleyrand-Périgord francia diplomata, Napóleon, majd a Bourbonok külügyminisztere, „a köpönyegforgatás nagymestere”
1892 Klapka György honvéd tábornok, az 1848–1849-es szabadságharcban Komárom védője
1949 Balázs Béla Kossuth-díjas költő, író, filmesztéta
1967 Palotás Péter olimpiai bajnok labdarúgó, az aranycsapat középcsatára
1989 Rékassy Csaba Munkácsy Mihály-díjas grafikusművész
2002 Kubala László labdarúgó, aki egyedülálló rekordként három nemzeti válogatottban (magyar, csehszlovák és spanyol) is szerepelt
2012 Donna Summer amerikai énekesnő, a diszkókorszak csillaga
2014 Pándy Lajos Jászai Mari-díjas színész
2014 Gerald Maurice Edelman Nobel-díjas amerikai biokémikus
2019 Herman Wouk Pulitzer-díjas amerikai író
2022 Vangelis görög zeneszerző, billentyűs

#eztörténtma