A Tácon elhelyezkedő romterület hazánk egyik legjelentősebb római kori történelmi emléke. A Régészeti Park fejlesztésének célja a térség kulturális kínálatának bővítése mellett, hogy megmutassa a hely értékeit a nagyközönség számára.

Tac-Gorsium3181

A ?Quies Gorsiense ? Gorsium a kikapcsolódás antik szigete? nevet viselő projekt 652 millió forintos Európai Uniós forrásból és a székesfehérvári önkormányzat 123 milliós támogatásával valósul meg. Dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere felidézte: a Szent István Király Múzeum átvételekor kezdték el közösen keresni a lehetőséget arra, hogy a Tác közigazgatási területén lévő antik sziget is a városhoz kerüljön. ?Székesfehérvár feladatának, sőt kötelességének érezte felvállalni az elodázatlan fejlesztéseket, így most nagy örömmel adjuk hírül, hogy pályázati támogatással és önkormányzati kiegészítő forrásból elindulnak a munkálatok? ? nyilatkozta a polgármester. A fejlesztéseket szimbolikus jelentőségűnek nevezte, illetve reményeit fejezte ki, hogy a modern 21. századi arculat mellett a régi értékek tisztelete együttesen jelenik majd meg.

Horváth Tamás, Tác polgármestere elmondta, a projekt megvalósulása érdekében egy hektárnyi területet biztosítottak. A cél, hogy Európa egyik legnagyobb antik régészeti parkjában a műkincsek eredeti helyükön legyenek látogathatóak.

Róth Péter, a Székesfehérvár ? Tác Önkormányzati Társulási Tanács elnöke, Székesfehérvár alpolgármestere a kulturális lenyomat felelősségét és a korszak méltó módon való bemutatását emelte ki fő feladatként.

Tac-Gorsium3196

A fejlesztésekről Nádorfi Gabriella, római korral foglalkozó régész, a projektet koordináló Szent István Király Múzeum osztályvezetője tartott előadást. Mint elmondta, a projekt keretében megújul az északi oldalon álló védőépület, a Freskós-ház, melynek két, falfestményekkel díszített lakószobáját mutatják be. A részben a védőépület alatt található lakomaterem és pincéje is látogathatóvá válik majd. A pincében korhű berendezéssel, illetve a régészeti feltárások alkalmával talált edényekkel és háztartási eszközökkel is megismerkedhetnek a látogatók. A színház hátteréül szolgáló erődfalat pedig műemléki rekonstrukció keretében mutatják be. A fal és a hozzá kapcsolódó tornyok kilátóként is funkcionálnak, hiszen onnan az egész Régészeti Park területe belátható.

A tervek szerint a Zichy pince belső terét is felújítják, a nagy méretű, üvegcsempével bélelt hordók vitrinként fognak funkcionálni. A kiállítótérben később kőfaragványok, kőemlékek és rekonstruált tárgyak is helyet kapnak. A jelenleg nagyon rossz állapotban található, a római kori lakóház mintájára készült ?U? alakú épületet szintén felújítják, ahol irodák és raktárak, valamint a feltárásokat bemutató látványraktárak kialakítását tervezik.

?Gorsium egyedisége abban áll, hogy távol fekszik a mai civilizációtól, nem épült rá újkori település, így lehetőség nyílik az ókori élet élményszerű, attraktív bemutatására, korhű környezetben. A projektelemek kialakításánál arra törekedtünk, hogy a látogató körbejárja a területet, és minden ponton találjon valami új, látványos elemet? ? emelte ki Nádorfi Gabriella.