Jeles napok

November – Szent András hava – őszutó – enyészet hava

Jeles napok

A négy megkoronázott

Négy Megkoronázott: Severus, Severianus, Carpophorus, Victor, más felsorolás szerint: Sempronianus, Claudius, Nicostratus, Castor ókeresztény vértanúk. Pannóniában, a mai Szerémségben híres kőfaragók voltak. Sokat dolgoztak Spalato, Diocletianus császár udvara számára, aki büszke volt rájuk. Amikor azonban a bálványistenek kifaragását megtagadták, mégis kivégezték őket és így elnyerték a vértanúság koronáját, amelyről Quatuor Coronati, Vier Gekrönte összefoglaló néven emlegetik őket. Földi maradványaikat a hívek Rómába vitték, és a Coelius hegyi Quattro Coronati-bazilikát emelték föléjük. Mellette állott a római kőfaragók társulatának (confraternitas) kápolnája. Már a koraközépkorban a kőfaragók, építőmesterek patrónusai közé számítanak.

Csak a barokk födözte föl, hogy Jeromoshoz, Mártonhoz, Dömötörhöz és másokhoz hasonlóan, ők is a későbbi magyar haza földjének szülöttjei. Az is lehetséges azonban, hogy a kultusz Buda felszabadulása után nyugatról került hazánkba, amikor ugyancsak szükség volt képzett mesterekre. A budavári Nagyboldogasszony-templomban a budai kőfaragóknak és kőműveseknek leginkább bevándorolt német és olasz mesterekből álló céhe oltárt állított a tiszteletükre, mert őket választotta égi pártfogójának.

Bálint Sándor: Ünnepi kalendárium (részlet)

A városok világnapja

Az Egyesült Nemzetek Közgyűlése 2013-as 68/239 számú határozatával október 31-ét A városok világnapjává nyilvánította. A nap célja, hogy felhívja az érdeklődést a globális méretű urbanizációra, előmozdítsa az országok közötti együttműködést az urbanizáció kihívásainak kezelésében, valamint, hogy hozzájáruljon a fenntartható városfejlesztéshez szerte a világon.

Bereczky Endre születésnapja – 1896

BERECZKY ENDRE (Budapest, 1896. november 8. – Budapest, 1973. augusztus 2.): vegyészmérnök, egyetemi tanár, cementtechnológiai kutató. Oklevelet a budapesti műegyetem vegyészmérnöki karán szerzett (1922). 1945-ig Csehszlovákiában különböző cementgyárakban dolgozott, 1934-től a Szlovák Portlandcementgyárak Rt. műszaki igazgatója volt. 1945-től a selypi cementgyár főmérnöke, 1948-tól a Mész- és Cementipari Központ termelési osztályának vezetője, vezérigazgató-helyettese volt. 1951-től 1965-ig, nyugdíjba vonulásáig a Veszprémi Vegyipari Egyetem új szilikátkémiai tanszékének tanszékvezető egyetemi tanáraként dolgozott. 1965-től tudományos tanácsadója maradt a Szilikátipari Központi Kutató és Tervező Intézetnek. A Szilikátipari Tudományos Egyesület (1949) és a Tudományos Ismeretterjesztő Társulat (TIT) veszprémi szervezetének (1953) alapító tagja, 1964–65-ben elnöke. Tudományos-technikai eredményei: az automatikus aknakemencékben folyó égési folyamatok vizsgálata, a klinkervisszavezetéses égetési módszer bevezetése, trasz-porlandcementgyártás, klinkerásványtani megállapítások, kohósalak-felhasználás.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1996. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

A radiográfia nemzetközi napja

A radiográfusi világnapként számontartott, évente megrendezett esemény felhívja a figyelmet a szakterületre, az ezzel foglalkozók hivatására  és a szakterület a modern betegellátásban betöltött diagnosztikai és terápiás szerepére. November 8-a a röntgensugárzás felfedezésének napja.

November 8-án történt

1903. november 8-án leplezték le Budapesten, a Városligetben Anonymus szobrát, Ligeti Miklós alkotását. Anonymus, azaz Béla király (névtelen) jegyzője az egyik Béla nevű királyunk, feltehetően III. Béla krónikása volt. A névtelen történetíró szobrát I. Ferenc József adományozta a magyaroknak.

Anonymus szobra a Városligetben 1907-ben. Fotó: Schoch Frigyes / FORTEPAN
Anonymus szobra a Városligetben 1907-ben. Fotó: Schoch Frigyes / Fortepan

Ünnep

Radiológiai világnap – Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlására 2009-től tartják, hogy felhívják a figyelmet a radiológia fontosságára, sokoldalúságára a gyógyászatban. Többet is megtudhatunk róla az OSZK honlapján.

November 8-án történt

1620 A harmincéves háború első nagy ütközetében, a Prágához közeli fehér-hegyi csatában a protestáns cseh rendek vereséget szenvedtek a katolikus Habsburgok csapataitól, Csehország három évszázadra a Habsburg Birodalom része lett.
1887 Emil Berliner német-amerikai feltaláló megkapta a szabadalmat a gramofonra.
1889 Montana lett az USA 41. tagállama.
1895 A német Wilhelm Conrad Röntgen a katódsugarakkal kísérletezve először látta meg saját kezének röntgenképét.
1903 A budapesti Városligetben leleplezték Anonymus szobrát, Ligeti Miklós alkotását.
1923 Kudarcba fulladt az Adolf Hitler vezette náci párt bajorországi hatalomátvételi kísérlete, a müncheni sörpuccs.
1937 A hitleri Harmadik Birodalomban megnyílt Az örök zsidó című kiállítás, amely a nácik által elfajzottnak minősített művészetet mutatta be.
1963 Magyarország rácsatlakozott a nemzetközi automata telexközpontra.
1972 Az Egyesült Államokban megkezdte a sugárzást az HBO kábeltévé.
1996 Újpalotán megnyílt a kelet-közép-európai térség akkor legnagyobb bevásárló-, szolgáltató és szórakoztatóközpontja, a Pólus Center.
2013 Megnyitotta kapuit a Bálna Budapest kulturális és kereskedelmi centrum.
2022 A bíróság elrendelte a Tungsram cég felszámolási eljárását.

November 8-án született

1656 Edmond Halley angol csillagász, az egyik leghíresebb üstökös felfedezője
1847 Bram Stoker ír író, Drakula figurájának megteremtője
1896 Bereczky Endre vegyészmérnök, egyetemi tanár, cementtechnológiai kutató

Budapesten született, oklevelet a budapesti műegyetem vegyészmérnöki karán szerzett (1922). 1945-ig Csehszlovákiában különböző cementgyárakban dolgozott, 1934-től a Szlovák Portlandcementgyárak Rt. műszaki igazgatója volt. 1945-től a selypi cementgyár főmérnöke, 1948-tól a Mész- és Cementipari Központ termelési osztályának vezetője, vezérigazgató-helyettese volt. 1951-től 1965-ig, nyugdíjba vonulásáig a Veszprémi Vegyipari Egyetem új szilikátkémiai tanszékének tanszékvezető egyetemi tanáraként dolgozott. 1965-től tudományos tanácsadója maradt a Szilikátipari Központi Kutató és Tervező Intézetnek. A Szilikátipari Tudományos Egyesület (1949) és a Tudományos Ismeretterjesztő Társulat (TIT) veszprémi szervezetének (1953) alapító tagja, 1964–65-ben elnöke. Tudományos-technikai eredményei: az automatikus aknakemencékben folyó égési folyamatok vizsgálata, a klinker-visszavezetéses égetési módszer bevezetése, transzportlandcement-gyártás, klinkerásványtani megállapítások, kohósalak-felhasználás. 1973. augusztus 2-án halt meg Budapesten. Forrás: OSZK.

1898 Hegedűs Tibor színész, rendező, színigazgató
1900 Margaret Mitchell amerikai írónő, az Elfújta a szél című regény szerzője
1913 Dengyel Tibor erdélyi festőművész
1915 Lamberto Gardelli olasz karmester
1922 Christiaan Barnard dél-afrikai sebész, aki a világon elsőként végzett szívátültetést
1923 Jack Kilby Nobel-díjas amerikai fizikus, a chip egyik feltalálója
1928 Galgóczy Árpád József Attila-díjas műfordító, író
1935 Alain Delon francia filmszínész
1943 Imre Zoltán Erkel Ferenc-díjas táncművész, koreográfus
1944 Nemere István író, műfordító
1943 Tárnok Zoltán József Attila-díjas író, szerkesztő
1946 Frenreisz Károly Kossuth-díjas rockzenész
1948 Deák Bill Gyula bluesénekes
1948 Zelei Miklós író, költő, újságíró
1954 Kazuo Ishiguro Nobel-díjas japán származású angol író. Portrénk itt.
1966 Gordon Ramsay skót séf, tévés szakács

November 8-án halt meg

397 Tours-i Szent Márton pannóniai, savariai születésű tours-i püspök, a középkor egyik legkedveltebb szentje
1308 Duns Scotus skót skolasztikus gondolkodó, az érett középkor három legfontosabb filozófusának egyike
1674 John Milton angol költő, fő műve Az elveszett Paradicsom
1874 Kabdebó Gyula építész, művészeti szakíró, a századfordulós Budapest egyik várospolitikai szakértője. Életéről további részleteket erre a linkre kattintva olvashatunk.
1898 Roller Mátyás mérnök, csillagász, az üstököscsaládok elméletének kidolgozója. Részletesebb életrajza az OSZK honlapján olvasható.
1908 Victorien Sardou francia író, drámaíró
1919 Gerbeaud Emil svájci születésű cukrász
1953 Ivan Bunyin, az első Nobel-díjas orosz író
1978 Sáska László afrikai magyar orvos
1980 Heller László Kossuth-díjas gépészmérnök, akadémikus, feltaláló
1980 Szőkefalvy-Nagy Zoltán kémikus, főiskolai tanár. További részletek erre a linkre kattintva olvashatók.
1982 Padányi-Gulyás Jenő, a magyar népi építészet jelentős szakértője. Többet is megtudhatunk róla az OSZK honlapján.
1998 Jean Marais francia színész
2006 Litván György Széchenyi-díjas történész
2008 Czigány Lóránt József Attila-díjas irodalomtörténész
2009 Vitalij Ginzburg Nobel-díjas orosz fizikus, a szovjet atombomba egyik atyja
2015 Kobzos Kiss Tamás Kossuth-díjas zenész, előadóművész, zenepedagógus
2020 Kopátsy Sándor közgazdász
2021 Karikó Teréz Liszt Ferenc-díjas operaénekes
2022 Dan McCafferty skót énekes, a Nazareth tagja

#eztörténtma