Jeles napok

Október – Mindszent hava – őszhó – magvető hava

Jeles napok

Az 1956. évi forradalom és szabadságharc kezdetének és a magyar köztársaság 1989. évi kikiáltásának napja

1953 nyarára Magyarország gazdasági válságba került, melyhez nagyfokú belső elégedetlenség járult. Ezt azonban Rákosi Mátyás (1892–1971) és a kommunista párt vezetői nem vették, vagy nem akarták figyelembe venni. A szovjet vezetés Moszkvába hivatta a magyar pártvezetőket, ahol Rákosit arra utasították, hogy adja át a miniszterelnöki posztját Nagy Imrének (1896–1958). Nagy Imre kampányprogramjában bejelentette az iparosítás csökkentését, az életszínvonal emelését, az internálótáborok megszüntetését, és azt, hogy lehetővé válik a parasztok kilépése a termelőszövetkezetekből. Nagy Imre azonban munkáját csak másfél évig végezhette, mert a moszkvai segédlettel ismét megerősödött Rákosi irányította pártvezetés 1955-ben leváltotta, majd a pártból is kizárta. Az országban egyre nőtt az elégedetlenség, az értelmiségiek egyre gyakrabban adták jelét nemtetszésüknek, fórumuk a Petőfi Kör lett. 1956. október elején a magyarországi egyetemeken már sorra fogalmazták követeléseiket a változást akaró diákok. A legaktívabbak a Műszaki Egyetem hallgatói voltak. Október 22-i éjszakai gyűlésükön pontokba szedett követeléseik között az alábbiak voltak a legfontosabbak:

    a szovjet csapatok kivonása,
    új kormány alakítása Nagy Imre vezetésével,
    Rákosi és társai bíróság elé állítása,
    általános, egyenlő és titkos választások,
    új gazdaságpolitika,
    a munkásság létminimumának megállapítása,
    március 15-e nemzeti ünneppé nyilvánítása.

Arról is határoztak, hogy október 23-án békés felvonulást rendeznek követeléseik alátámasztására. A felvonulást végül is engedélyezte a belügyminisztérium. Az egyetemi ifjúság először a pesti Petőfi-szoborhoz, majd Budára, az 1848-49-es szabadságharc legendás hírű tábornoka, Bem szobra elé vonult, ahol felolvasták követeléseiket. Innen a tömeg a főváros lakóival kiegészülve a Parlament elé ment, ahol a mintegy 200 ezer főnyi sokaság követelésére Nagy Imre mondott beszédet. A beszéd csalódást okozott, mert bár Nagy Imre elismerte a követelések jogosságát, a kibontakozást a kommunista párton belüli változások útján képzelte el. A tömeg jelentős része ezután a Magyar Rádió elé vonult, mert azt akarta elérni, hogy követeléseiket a rádióban beolvassák. Közben elhangzott a Rákosi helyére állított Gerő Ernő rádióbeszéde, amely sértegető hangnemben szólt a tüntetőkről.
Az elégedetlenség egyre fokozódott, az épületben tartózkodó ÁVH-őrség és a tömeg között fegyveres harc tört ki, megkezdődött a Rádió ostroma. A tüntetőkhöz a munkáskerületek fiataljai nagy számban csatlakoztak és ledöntötték a városligeti 10 méter magas Sztálin-szobrot. A Rádió épületét hajnalra elfoglalták a felkelők.
A közel egy évtizedes nyomasztó személyi kultusz és a szovjet érdekeket szolgáló diktatúra ellen elemi erővel robbant ki a forradalom ezen a napon.
Október 24-én Nagy Imre lett a miniszterelnök, ugyanakkor a szovjet csapatok bevonultak a fővárosba. A zömében munkásfiatalokból álló fegyveres csoportok felvették velük a harcot. A tömegek október 25-én a Parlament elé mentek tüntetni, ahol sortűz fogadta őket. Rövid időn belül sorra alakultak a felkelés politikai szervei, a forradalmi bizottságok, a gyárakban pedig a munkástanácsok. A forradalom az egész országra kiterjedt. Megkezdődött a termelőszövetkezetek felszámolása. Több vidéki városban az ÁVH fegyveresei sortüzekkel próbálták megállítani a tüntetőket. Október 27-én Nagy Imre új kormányt alakított, október 28-án bejelentették a tűzszünetet és feloszlatták az ÁVH-t. Másnap megkezdődött a szovjet csapatok kivonása Budapestről. Október 30-án kiszabadult a Rákosiék által életfogytiglani börtönre ítélt katolikus hercegprímás, Mindszenty József, aki jelentős befolyással rendelkezett a vallásukat csak titokban gyakorolható nagyszámú katolikus hívő között. Ezekben a napokban sorra alakultak az új pártok, új kommunista párt jött létre Magyar Szocialista Munkáspárt néven, vezetői között található Kádár János és Nagy Imre is. Közben folyamatosan érkeztek Magyarországra a szovjet csapatok, mire válaszként november 1-jén a kormány bejelentette, hogy Magyarország kilép a Varsói Szerződésből és kinyilvánította az ország semlegességét. November 3-án az egész országban megindult az élet, kinyitottak az üzletek, a gyárakban és a hivatalokban megkezdődött a munka. Ugyanezen a napon Maléter Pál honvédelmi miniszter vezetésével magyar kormányküldöttség utazott a tököli szovjet főhadiszállásra tárgyalni a szovjet csapatok kivonulásáról, azonban a helyszínen letartóztatták őket.
Az egész országon végigsöprő megmozdulásokat csak a szovjet csapatok közreműködésével tudták elfojtani, amelyek november 4-én hajnalban indítottak koncentrált támadást Magyarország ellen. A hősiesen küzdő forradalmi erők ellenállását a hatalmas túlerő hamarosan megtörte. Nagy Imre és néhány közeli munkatársa családtagjaival együtt a jugoszláv követségen kapott menedéket. Ugyanezen a napon Kádár János bejelentette egy szovjetbarát kormány megalakulását. Bár a fegyveres ellenállást elfojtották, a munkások a munkástanácsok irányításával hónapokig szegültek szembe a Kádár-kormánnyal.
A forradalmi kísérletet – amelyben országszerte közel 2700 személy halt meg – véres megtorlás követte, amelynek 229 ember esett áldozatul. Sok ezren kerültek börtönbe és több mint 200 000 honpolgár kényszerült emigrációba.
Nagy Imre és társai – miután a Kádár-kormány szabad elmenetelüket ígérte – elhagyták a jugoszláv követséget. A szovjet titkosszolgálat azonban azonnal letartóztatta, és Romániába szállította őket. Itt egy ideig házi őrizetben voltak, majd visszahozták őket Magyarországra. 1958. június 16-án Nagy Imrét többi társával, köztük Maléter Pál honvédelmi miniszterrel együtt kivégezték.

Az 1956-os forradalom a magyar nép legnagyobb XX. századi tette volt, ezért válhatott október 23. a széthulló Kádár-rendszer idejében jelképpé. 1989-ben ezen a napon kiáltották ki Magyarországon a köztársaságot.

Kapisztrán Szent János

 

Beretzk Péter születésnapja – 1894

A szegedi Fehér-tó madárvilágának feltárója, BERETZK PÉTER (Szeged, 1894. október23. – Szeged, 1973. június 9.) a kolozsvári majd a budapesti egyetemen folytatott orvosi tanulmányokat. A MÁV szolgálatában dolgozott orvosként, ahol pályafutása csúcsán igazgató-főorvosi címet nyert el. Tudományos munkásságát azonban az ornitológia területén fejtette ki. Nagy szerepe volt a szegedi Fehér-tó madárvilágának felmérésében és a terület védettségének kiharcolásában.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Tudománytörténeti Intézet, Magyar Életrajzi Lexikon)

Október 23-án történt

1956. október 23-án a Műegyetemen nem volt rendes tanítás. Délutánra a hallgatóság tüntetését végül a pártvezetőség az utolsó pillanatban engedélyezte. A Műegyetem udvaráról a Bem-szoborhoz induló felvonuláshoz egyre többen csatlakoztak, a hallgatók némán, jelszavak nélkül vonultak.

Műegyetemisták vonulnak a Bem rakparton, a Bem József tér felé 1956. október 23-án. Fotó forrása:  Horváth János és családja / Fortepan
Műegyetemisták vonulnak a Bem rakparton, a Bem József tér felé 1956. október 23-án. Fotó forrása: Horváth János és családja / Fortepan

Ünnep

Magyarország nemzeti ünnepe – az 1956-os forradalom és szabadságharc kezdetének, valamint a köztársaság 1989. október 23-i kikiáltásának emlékére. Többet is megtudhatunk róla az OSZK honlapján.

Kapisztrán Szent János ünnepe – Az olasz ferences rendi szerzetes, teológus, inkvizítor, az 1456-os nándorfehérvári diadal egyik hőse, a katolikus tábori lelkészet védőszentje.

Október 23-án történt

1613 A kolozsvári országgyűlés erdélyi fejedelemmé választotta Bethlen Gábort.
1707 Először ült össze az Anglia és Skócia egyesülésével létrejött Nagy-Britannia parlamentje.
1848 A szabadságharc alatt Erdélyben a román felkelők Zalatnán több mint 600 lakost lemészároltak.
1877 Budapesten átadták a forgalomnak a déli összekötő vasúti hidat.
1894 A budapesti Nagykörúton megnyílt a New York Palota, földszintjén kávéházzal.
1918 Budapesten megalakult a Nemzeti Tanács, elnöke Károlyi Mihály lett.
1942 Az egyiptomi el-Alameinnél megkezdődött a II. világháború afrikai hadszínterének sorsdöntő, szövetséges győzelemmel végződő ütközete.
1956 Budapesten előbb betiltották, majd mégis engedélyezték az egyetemisták tüntetését. Este a Kossuth téren már több százezres tömeg gyűlt össze, a tömegmegmozdulások még aznap fegyveres felkeléssé változtak, megkezdődött a forradalom és szabadságharc.
1958 Egy képregény hasábjain megjelentek a Hupikék törpikék, Peyo belga képregényszerző alkotásai.
1989 Szűrös Mátyás, az Országgyűlés elnöke, ideiglenes köztársasági elnök a Parlament előtti Kossuth téren kikiáltotta a Magyar Köztársaságot.
1991 Párizsban aláírták a kambodzsai polgárháborút lezáró békeszerződést.
2006 Az 1956-os forradalom 50. évfordulójának megemlékezései miatt hajnalban kiszorították a Kossuth térről a Gyurcsány Ferenc miniszterelnök őszödi beszéde miatt hetek óta ott tüntetőket. A tiltakozók a nap folyamán a főváros több pontján összetűztek a rendőrökkel, és ártatlan emberek is sérüléseket szenvedtek.
2012 Első alkalommal adták át a Magyar Becsület Rend kitüntetést.
2015 A budapesti Városligetben bezárt a Petőfi Csarnok.
2018 Felavatták a Hongkongot, Makaót és Csuhajt összekötő 55 kilométeres tengeri hidat, amely a világ leghosszabb ilyen építménye.

Október 23-án született

1698 Ange-Jacques Gabriel francia építész, a korai klasszicizmus egyik kialakítója
1817 Pierre Larousse francia nyelvész, lexikográfus, a Larousse kiadó megalapítója
1873 William David Coolidge amerikai fizikus, a volfrám izzószál és a röntgencső feltalálója
1883 Werkner Lajos kétszeres olimpiai bajnok kardvívó
1891 Palló Imre Kossuth-díjas operaénekes
1905 Gertrude Ederle olimpiai és világbajnok amerikai úszó, az első nő, aki átúszta a La Manche csatornát
1908 Ilja Mihajlovics Frank Nobel-díjas orosz fizikus
1927 Gyarmati Dezső háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó, edző, a nemzet sportolója
1932 Tóth Ilona szigorló orvostanhallgató, az 1956-os forradalom mártírja
1933 Bartusz György Munkácsy Mihály-díjas szlovákiai magyar szobrászművész
1940 Pelé háromszoros világbajnok brazil labdarúgó
1946 Németh Miklós olimpiai bajnok gerelyhajító, edző
1954 Ang Lee Oscar-díjas tajvani születésű amerikai filmrendező
1957 Borbiczki Ferenc Jászai Mari-díjas magyar színész
1962 Jakab Tamás Jászai Mari-díjas magyar színész
1972 Dominika Paleta lengyel származású mexikói színésznő
1975 Boti Bliss amerikai színésznő
1976 Mátray László Jászai Mari-díjas magyar színész
1976 Ryan Reynolds amerikai színész
1980 Brózik Klára színésznő
1983 Hajdú Melinda színésznő
1986 Emilia Clarke angol színésznő

Október 23-án halt meg

1688 Charles du Fresne, sieur du Cange francia tudós, aki összeállította a középkori latin és görög nyelv szótárát
1862 Teleki Blanka pedagógus, a magyar nőnevelés úttörője
1929 Heim Pál gyermekorvos, a csecsemőgyógyászat egyik hazai megalapítója

1876. november 30-án született Budapesten, orvosi tanulmányait Lausanne-ban és Budapesten végezte. A pozsonyi, majd a pécsi, végül a budapesti orvosegyetem tanára volt. Klinikusként, kutatóként és oktatóként is jelentős tevékenységet folytatott. Felismerte, hogy a csecsemő fiziológiájának és patológiájának különös jelentősége van a gyermekgyógyászatban. Érdeklődése olyan, ma is időszerű kérdésekre terjedt ki, mint az anyag- és folyadékháztartás zavarai, a fehérvérsejtek tulajdonságai, a tuberculinallergia, a csecsemőtáplálás alapelvei, a szoptatás fontossága. Hangsúlyozta a megelőzés, felvilágosítás, nevelés jelentőségét. Megalapította a gyermekápolónői iskolát. Nevét ma gyermekkórház viseli Budapesten. Forrás: OSZK.

1944 Charles Glover Barkla Nobel-díjas angol fizikus
1947 Donáth György jogász-politikus, a Magyar Közösség egyik vezetője, akit koncepciós perben halálra ítéltek és kivégeztek
1948 Zerkovitz Béla zeneszerző
1958 Eiben István Kossuth-díjas filmoperatőr, érdemes művész
1972 Kamondy László (Kamondy Tóth László) író
1974 Lengyel Menyhért drámaíró
1984 Oskar Werner osztrák színész
1993 Wacław Felczak lengyel történész, a magyar történelem kutatója
1999 Hegedüs András, a legfiatalabban hivatalba lépett magyar miniszterelnök
2002 Gyarmati István fizikus, fizikokémikus, az MTA tagja
2011 Herbert A. Hauptman Nobel-díjas amerikai matematikus és biofizikus
2011 Marco Simoncelli olasz motorversenyző
2013 Sir Anthony Caro angol absztrakt szobrász
2021 Venczel Vera Jászai Mari-díjas színész, érdemes és kiváló művész

#eztörténtma