Jeles napok

Október – Mindszent hava – őszhó – magvető hava

Jeles napok

Assisi Szent Ferenc

„Isten szegénykéje”
A ferences, más néven minorita szerzetesrend alapítója, Assisi Szent Ferenc (1182 körül–1226., névünnepe október 4.) a kereszténységben a Giovanni nevet kapta. A Francesco („Francia”) ragadványnevet annak köszönhette, hogy édesanyja francia volt. E tiszta szívű szent megújította az egyház szellemét, eszméi új lendületet adtak a középkor misztikus romantikájának. Személye a földi javakról való lemondás, az egyszerűség és a szeretet jelképe lett. Képmásain az általa alapított rend barna vagy szürke, csuklyás csuháját viseli, amit a derekán csomózott kötél fog össze. A kötél 3 csomója a szegénységet, szüzességet és engedelmességet, a franciskánusok kötelmeit jelenti. E három szerzetesi erény gyakran feltűnik a ferences allegóriákban (pl. Szent Ferenc eljegyzi magát a Szegénység úrnőjével). Könnyen felismerhető a kezén, lábán és oldalán látható stigmákról, Krisztusnak szögek és lándzsa ütötte öt sebéről. A legenda szerint egy hatszárnyú, kitárt karú, szeráfi Krisztus jelent meg előtte, és a látomás sebeiből tűző sugarak jelölték meg életre szólóan a testét. Attribútumai: feszület (a stigmák miatt), liliom (a szűzi tisztaság jelképeként) és koponya, mely a földi lét hiábavalóságát jelenti.

Jankovics Marcell: Jelkép-kalendárium (részlet)

Az állatok világnapja

AZ ÁLLATOK VILÁGNAPJÁt október 4-én ünnepeljük 1991 óta. Ez a nap Assisi Szent Ferencnek, az állatok védőszentjének a halála napja. A világnap kezdeményezése nyilvánvaló összefüggésben áll a Ferenc-legenda két ismert részletével, a gubbioi farkas megszelídítésének történetével és a jelenettel, amely szerint Szent Ferenc a madaraknak is prédikált. Október 4-én sok helyütt a világban számos rendezvénnyel hívják fel a figyelmet az állatok, a természeti környezet védelmére, az együttélés szabályaira, a katolikus templomokban pedig az október negyedikéhez legközelebb eső vasárnapon megáldják az állatokat.

Pázmány Péter születésnapja – 1570

Református nemesi család fia. 1593–97-ben a Collegio Romano teológusnövendéke. 1597–1600-ban Grazban filozófiát tanított, 5 latin nyelvű disszertációs tézisfüzetet állított össze. 1600. október 15-én Vágsellyére, 1601 februárjában Kassára küldték magyar gyóntatónak. 1602 nyarán Magyari Istvánnak Az országokban való sok romlásoknak okairól című könyvére írt Feleletével (Nagyszombat, 1603) megnyitotta hitvitáinak sorát. Grazban tanított, itt írta Imádságos könyvét (1606). Népszerűségét mutatja, hogy a szerző életében további három kiadása jelent meg. Teológiai doktor lett, majd 1607 novemberében végleg visszatért Magyarországra, s Forgách Ferenc érsek mellett a kibontakozó ellenreformáció irányítója lett. 1608-ban a pozsonyi országgyűlésen tiltakozott a jezsuiták száműzetését kimondó határozat ellen. Hitvitáinak tanulságait leszűrve Pázmány Péter összeállította fő művét, a katolikus hitvédelem hatalmas szintézisét, az Isteni igazságra vezérlő Kalauzt (Pozsony, 1613). Ezt követő polemikus írásai a Kalauz tételeit védik. Rómában tisztázta magát állítólagos szabados életmódjának és protestáns kapcsolatainak vádja alól. A pápa föloldotta jezsuita fogadalma alól, s turóci préposttá, 1616-ban esztergomi érsekké nevezték ki. Ezzel az ország főkancellárjává is vált, s a királyi tanácsban jelentős szerephez jutott. II. Ferdinánd magyar királlyá választása mellett érvelt, s 1618. július 1-jén ő koronázta meg. 1623-ban Bécsben magyar papnevelő szemináriumot alapított (Pázmáneum). Lefordította Kempis Tamás Imitatio Christi című művét (Kempis Tamásnak Krisztus követésérül négy könyvei, Bécs, 1624). 1635-ben Nagyszombatban egyetemet alapított, egyelőre csak teológiai karral, vezetését jezsuitákra bízta. Megjelent kb. száz prédikációját tartalmazó gyűjteménye (Pozsony, 1636), 40 évi hitszónoki tevékenységének eredménye. Végakarata szerint Pozsonyban a Szent Márton székesegyház kriptájába temették el.

Írói munkásságát elsősorban gyakorlati célok irányították. Vitairatait erős logika, tömörség, a bonyolult jelenségek áttekinthetővé, az elvont fogalmak szemléletessé tétele, a különféle hangnemek alkalmazása jellemzi a pátosztól az iróniáig, a nyersességtől a líraiságig. Kalauza a felekezeti polémiák valamennyi vitás kérdésére igyekszik választ adni.

Irodalmi szempontból prédikációgyűjteménye a legjelentékenyebb. Mind beszédei, mind egyházszervezői és egyházpolitikai tevékenysége segítették a rekatolizációt. Művei a magyar nyelv végleges diadalát jelentik az egyházi prózában; számos elvont fogalmat ő fejezett ki először magyarul.

 
(Bitskey István szócikke alapján: Új Magyar Irodalmi Lexikon, CD-ROM, 2000)

A Ferenc József híd átadása – 1896

A világ egyik legszebb konzolos hídját, a Ferenc József (ma: Szabadság) hidat, amely a Fővám és a Gellért teret köti össze, 1896 október 4-én nyitották meg névadója, a király jelenlétében. A híd építését – az Erzsébet hídéval együtt – egy 1893-ban hozott törvény rendelte el. A két híd terveire nemzetközi pályázatot írtak ki, melyet a II. díjas Feketeházy János nyert meg. Neve manapság kevéssé ismert, pedig a szakma őt tartja hazánk legnagyobb hídtervező mérnökének. Jelentős munkái közé tartozik a fiumei első hazai forgóhíd, a szolnoki vasúti Tisza-híd, a komáromi Duna-híd és a szegedi közúti Tisza-híd. A Ferenc József híd élete főművének tekinthető, bár megvalósítása tervezőjének nem kevés keserűséget és bonyodalmat okozott; ugyanis terveit az ő bevonása nélkül átdolgozták, a kivitelező és a tervező között éles viták zajlottak. Végül a híd szépsége általános elismerést aratott itthon és a nemzetközi szaksajtóban is. Legöregebb budapesti Duna-hidunk; ma már a Világörökség része. Egyben Budapest legrövidebb hídja is: hossza 333,6 m. Háromnyílású, konzoltartós, rácsos vasszerkezetű; építésének idején vadonatúj megoldás volt a Gerber-tartó, azaz a kéttámaszú befüggesztett tartóelemek bravúros alkalmazása. Jellegzetessége a Nagy Virgil által tervezett kapuzatokat díszítő történelmi magyar címer, illetve a pillérek kapuzatának tetején ülő turulmadarak. A hagyomány szerint a legutolsó szöget maga Ferenc József verte be. A hídfőknél négy vámszedőház épült; ezek közül a budai oldaliak már nincsenek meg. A hidat 1945 január 16-án a visszavonuló német csapatok felrobbantották; a háború után elsőként épült újjá és Szabadság híd néven nyitották meg.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Palotás - Medved - Nemeskéri – Kiss – Traeger: Hidak, Budapest Lexikon)

Posner Károly születésnapja – 1822

POSNER KÁROLY, Lajos (Pest, 1822. október 4. – Budapest, 1887. december 7.): könyvkötészeti műhely- és nyomdatulajdonos, a grafikai és papírfeldolgozó ipar magyarországi úttörője.
Párizsban könyvkötészetet tanult. Pesten 1852-ben könyvnyomdászati és litográfiai műintézetet alapított. Üzletkörébe felvette a papírkereskedelem, a könyvnyomdászat és könyvkötészet minden ágát. Trefort Ágoston miniszter ösztönzésére térképkészítéssel is foglalkozott.
A grafikai ipar és általában a papírkereskedelem sokat köszönhet fáradhatatlan munkálkodásának. Mint kiállítási biztos szerepelt az 1871-es londoni, 1873-es bécsi és az 1882-es trieszti kiállításon, és az 1885-ös országos kiállítás munkálataiban is részt vett. Számos királyi és császári rendjellel tüntették ki, 1873-ban családját lovagi rangra emelték, 1885-ben királyi tanácsosi kinevezést kapott. Műintézetét még életében egyetlen fiának, Alfrédnak adta át, aki számos más neves korabeli grafikai alkotás mellett a Pallas Nagylexikon mellékleteit műhelyével elkészíttette.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1997. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; Pallas Nagylexikon; MEK)

Zuber Ferenc születésnapja – 1874

ZUBER FERENC, (Adony, 1874. október 4. – Budapest, 1937. március 8.): sportszervező, az 1900-as évekkel megerősödő magyar sportmozgalom két évtizeden át egyik legjellegzetesebb alakja.
1901-ben lépett be a Magyar Atletikai Clubba (MAC). 1912-től a Magyar Atlétikai Szövetség tanácstagjaként, 1920–24 között ügyvezető alelnökeként működött. 1914-től kezdve részt vett a Magyar Olimpiai Bizottság munkájában. 1921-ben az Országos Testnevelési Tanács főtitkárává nevezték ki. A Nemzeti Sport munkatársaként is dolgozott és több atlétikai évkönyvet szerkesztett.
Műszaki szakemberként 1896-ban lépett állami szolgálatba és 1903-ig a budapesti folyammérnöki hivatalnál, 1903-tól a debreceni kultúrmérnöki hivatalnál, 1907-től pedig a földművelésügyi minisztérium vízrajzi osztályán teljesített szolgálatot.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1999. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

A világűr hete

Az ENSZ 2000 óta ünnepli A VILÁGŰR HETÉt október 4. és 10. között. Azért esett a választás erre a két napra, mert mindkettő az űrkutatás történetének két mérföldkövére utal: 1957. október 4-én indult útjára az első ember készítette szatelit, a Szputnyik I., 1967. október 10-én pedig hatályba lépett az a megállapodás, amely az űrkutatás békés felhasználásáról nyilatkozott. Ezen a héten a világon mindenütt ismeretterjesztő programokat szerveznek, a nemzetközi összefogás szükségességét hangsúlyozva.

Október 4-én történt

1896-ban ezen a napon Budapesten felavatták a Ferenc Józsefről elnevezett dunai átkelőt, a mai Szabadság hidat. A világ egyik legszebb konzolos hídját Feketeházy János mérnök tervezte. A hagyomány szerint a híd építésén a legutolsó szöget maga Ferenc József osztrák császár és magyar király verte be.

A Ferenc József-híd 1900 körül Klösz György felvételén. Fotó: Fortepan / Budapest Főváros Levéltára. Levéltári jelzet: HU.BFL.XV.19.d.1.08.132
A Ferenc József híd 1900 körül Klösz György felvételén. Fotó: Fortepan / Budapest Főváros Levéltára. Levéltári jelzet: HU.BFL.XV.19.d.1.08.132

Ünnep

Assisi Szent Ferenc ünnepe – olasz szerzetes, a ferences rend alapítója. Többet is olvashatunk róla, ha ide kattintunk.
Az állatok világnapja – Assisi Szent Ferenc, az állatok védőszentjének napján tartják.
A mosoly világnapja – 1999 óta tartják október első péntekén.
Rós hásáná – A zsidó vallásban a zsinagógai újév, a világ és az ember teremtésének évfordulója. A kétnapos ünnep második napja.

Október 4-én történt

1582 XIII. Gergely pápa rendelete nyomán végrehajtották a naptárreformot, így október 4. után közvetlenül október 15. következett.
1851 Letették a budapesti Szent István-templom, a későbbi bazilika alapkövét.
1877 Megnyitotta kapuit a világ legrégebbi, ma is működő Rabbiképző Intézete Budapesten.
1896 Budapesten felavatták a Ferenc Józsefről elnevezett dunai átkelőt, a mai Szabadság hidat. A világörökség részét képező építményről bővebben az OSZK honlapján olvashat.
1897 A nagyközönség előtt is megnyílt a budapesti Iparművészeti Múzeum.
1897 A Műegyetemi Atlétikai és Football Club jogelődjeként megalakult a Műegyetemi FC, az első budapesti egyetemi sportklub.
1953 A tiszalöki duzzasztómű építésén dolgozó mintegy 1000-1500 internált munkamegtagadással próbálta kikényszeríteni szabadulását. Az ÁVH-sok tüzet nyitottak rájuk, a sortűzben öten meghaltak, sokan megsebesültek.
1957 A Szovjetunióban felbocsátották a világ első mesterséges holdját, a Szputnyik–1-et.
1958 Franciaországban hatályba lépett az Ötödik Köztársaság Charles de Gaulle miniszterelnök által kidolgoztatott alkotmánya.
1959 A Szovjetunióban felbocsátották a harmadik holdszondát, a Luna (Lunyik)–3-at.
1966 A dél-afrikai brit gyarmat Bászutóföld – mint alkotmányos monarchia – Lesotho néven függetlenné vált.
1978 Budapesten megnyílt a Játékszín.
1993 Moszkvában a kormányhű csapatok leverték a Borisz Jelcin orosz elnök ellen szervezett katonai államcsínyt.
1997 Megkezdte adását a TV2, az első magyar országos kereskedelmi televízió.
2002 Debrecenben felavatták az ország legnagyobb fedett sportlétesítményét, a Főnix-csarnokot.
2010 Magyarország legnagyobb ökológiai katasztrófája történt Ajka közelében, amikor Kolontárnál átszakadt a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt. ajkai timföldgyára 10-es zagytározójának gátja. Az egymillió köbméternyi kizúduló vörösiszap elöntötte Kolontárt, Devecsert és Somlóvásárhelyet, és tíz ember halálát okozta.

Október 4-én született

1570 Pázmány Péter bíboros, esztergomi érsek, a magyarországi ellenreformáció vezéralakja

Református nemesi család fia. 1593–97-ben a Collegio Romano teológusnövendéke. 1597–1600-ban Grazban filozófiát tanított, öt latin nyelvű disszertációs tézisfüzetet állított össze. 1602 nyarán Magyari Istvánnak Az országokban való sok romlásoknak okairól című könyvére írt Feleletével (Nagyszombat, 1603) megnyitotta hitvitáinak sorát. Grazban tanított, itt írta Imádságos könyvét (1606). Teológiai doktor lett, majd 1607 novemberében végleg visszatért Magyarországra, s Forgách Ferenc érsek mellett a kibontakozó ellenreformáció irányítója lett. 1608-ban a pozsonyi országgyűlésen tiltakozott a jezsuiták száműzetését kimondó határozat ellen. Hitvitáinak tanulságait leszűrve Pázmány Péter összeállította fő művét, a katolikus hitvédelem hatalmas szintézisét, az Isteni igazságra vezérlő Kalauzt (Pozsony, 1613). Rómában tisztázta magát állítólagos szabados életmódjának és protestáns kapcsolatainak vádja alól. A pápa föloldotta jezsuita fogadalma alól, s turóci préposttá, 1616-ban esztergomi érsekké nevezték ki. Ezzel az ország főkancellárjává is vált, s a királyi tanácsban jelentős szerephez jutott. II. Ferdinánd magyar királlyá választása mellett érvelt, s 1618. július 1-jén ő koronázta meg. 1623-ban Bécsben magyar papnevelő szemináriumot alapított (Pázmáneum). Lefordította Kempis Tamás Imitatio Christi című művét (Kempis Tamásnak Krisztus követésérül négy könyvei, Bécs, 1624). 1635-ben Nagyszombatban egyetemet alapított, egyelőre csak teológiai karral, vezetését jezsuitákra bízta. Megjelent hozzávetőleg száz prédikációját tartalmazó gyűjteménye (Pozsony, 1636), negyvenévi hitszónoki tevékenységének eredménye. Művei a magyar nyelv végleges diadalát jelentik az egyházi prózában; számos elvont fogalmat ő fejezett ki először magyarul. Pázmány Péter 1637. március 19-én hunyt el. Végakarata szerint Pozsonyban a Szent Márton-székesegyház kriptájába temették el. Forrás: OSZK

1814 Jean-François Millet francia festő
1822 Posner Károly könyvkötészeti műhely- és nyomdatulajdonos, a grafikai és papírfeldolgozó ipar magyarországi úttörője. Ezen a linken részletesen olvashat életútjáról.
1844 Tóth Ede író, legismertebb darabja A falu rossza című népszínmű
1872 Schöpflin Aladár Kossuth-díjas író, kritikus, irodalomtörténész, műfordító, akadémikus
1874 Zuber Ferenc sportszervező, az 1900-as évekkel megerősödő magyar sportmozgalom két évtizeden át egyik legjellegzetesebb alakja. Többet is megtudhatunk róla az OSZK honlapján.
1889 Ungár Margit, az első magyar ügyvédnő
1895 Buster Keaton amerikai színész, komikus
1903 John Atanasoff amerikai számítógép-konstruktőr, a számítógép egyik atyja
1923 Charlton Heston Oscar-díjas amerikai színész
1924 Bencze Ferenc Balázs Béla-díjas színész
1925 Kállai Ferenc Kossuth-díjas színész, a nemzet színésze
1933 Sükösd Mihály József Attila-díjas író, kritikus
1938 Kurt Wüthrich Nobel-díjas svájci kémikus, akadémikus
1943 Lengyel Pál Blattner Géza-díjas rendező
1946 Keserü Katalin Széchenyi-díjas művészettörténész
1946 Susan Sarandon Oscar-díjas amerikai színésznő
1947 Záborszky Kálmán Kossuth-díjas karmester, gordonkaművész
1953 Gábor Éva Mária Munkácsy Mihály-díjas szobrász
1953 Tchéky Karyo francia színész
1956 Christoph Waltz kétszeres Oscar-díjas osztrák színész
1959 Pápai Erika Jászai Mari-díjas színésznő
1963 Ternyák Zoltán színész

Október 4-én halt meg

1582 Avilai Szent Teréz kasztíliai katolikus szűz, egyháztanító
1669 Rembrandt holland festő és rézkarcoló
1859 Karl Baedeker német könyvkiadó, az útikönyv műfajának megteremtője
1904 Frédéric-Auguste Bartholdi francia szobrász, a New York-i Szabadság-szobor alkotója
1947 Max Planck Nobel-díjas német fizikus, a kvantumelmélet megalapozója
1970 Janis Joplin amerikai énekesnő
1973 Soltész Anni színésznő, érdemes művész
1980 Szollás László műkorcsolyázó, a magyar páros műkorcsolyázás első világbajnoka
1982 Glenn Gould kanadai zongoraművész
1989 Graham Chapman angol komikus, író és producer, a Monty Python csoport tagja
1992 Bay Zoltán magyar–amerikai fizikus, akadémikus, az első holdradar kidolgozója. További részletek róla az OSZK honlapján.
2020 Kenzo Takada japán divattervező
2022 Loretta Lynn Grammy-díjas amerikai énekesnő, a country nagyasszonya

#eztörténtma