Jeles napok

Október – Mindszent hava – őszhó – magvető hava

Jeles napok

A pedagógusjogok világnapja

Az UNESCO és a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet 1996-ban ezen a napon fogadta el a pedagógusjogokról szóló, 150 paragrafusból álló határozatot. A PEDAGÓGUSJOGOK VILÁGNAPJA az emlékezés napja azokra a tanárokra, akik meghatározó szerepet játszottak életünkben.

Wallenberg-nap

Raoul Wallenberg Svédország egyik leghíresebb családjában született 1912. augusztus 4-én, Stockholmban. Iskoláit Stockholmban végezte, érettségi után Amerikában folytatta tanulmányait, építészetet tanult. A diploma megszerzése után Dél-Afrikába ment, majd egy holland banknál dolgozott Haifában, Palesztinában. 1936-ban tért vissza Svédországba és egy élelmiszerüzletekkel foglalkozó cégnél helyezkedett el, amely közép-európai vöröskeresztes intézmények számára is szállított. Miután a németek bevonultak Magyarországra, a deportálással fenyegetett zsidók megpróbáltak semleges országoktól kérni útlevelet, a svéd nagykövetség ideiglenes útleveleket bocsátott ki azoknak, akiknek svéd kapcsolataik voltak. 1944-ben az Egyesült Államok kormánya kérte a svéd kormányt, járjon közben Magyarországon, ezért a svédek küldeni akartak valakit információszerzés és segítségnyújtás céljából. Wallenberg 1944. július 9-én érkezett Budapestre. Szabad kezet kapott a svéd külügyminisztériumtól: nem a hagyományos diplomáciai módszereket alkalmazta, hanem a vesztegetést, a zsarolást is. Wallenberg svéd védő-útlevelet tervezett, amely azt bizonyította, hogy tulajdonosa a svéd követség védelme alatt áll. Szálasi hatalomátvétele után megnövelte a svéd menedékházak számát, amelyekbe hamarosan 15000 lakó költözött be. A háború vége felé egy egyszerűsített védlevelet talált ki, amelyen már csak az ő aláírása szerepelt. Ezt követően azonban a kormány érvénytelenített minden menlevelet. 1945. január 17-én Wallenberg Debrecenbe indult, de nem érkezett meg oda. Feltételezések szerint erőszakkal a Szovjetunióba hurcolták. Szemtanúk szerint a lubjankai börtönbe került. Halálának körülményei tisztázatlanok.

1989-ben George Bush amerikai elnök jóváhagyta azt a határozatot, amely október 5-ét Wallenberg nappá nyilvánította. Wallenberg volt a második személy, akit tiszteletbeli amerikai állampolgársággal ajándékoztak meg (1981).

Czekelius Aurél születésnapja – 1844

CZEKELIUS AURÉL (Csiklovabánya, 1844. október 5. – Budapest, 1927. november 14.): mérnök. Számos nevezetes magyarországi híd építésének aktív szereplője.
A budapesti műegyetemen végezte tanulmányait. 1869-ben a MÁV szolgálatába lépett. Számos hidat tervezett és építési munkáit vezette. 1881-ben az újonnan szervezett műszaki tanács tagjává nevezték ki; 1894-től a Dunahíd-osztály vezetője volt. A budapesti régi Erzsébet- és Ferenc József (ma Szabadság)-híd, a pozsonyi és komáromi Duna-hidak, a puchói Vág-híd, a tiszaújlaki Tisza-híd és a marosújvári Maros-híd építése is nevéhez fűződik.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1994. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon, MEK)

Fuss Mihály születésnapja – 1814

FUSS MIHÁLY (Nagyszeben, 1814. október 5. – Nagycsűr, 1883. április 17.): flórakutató; tanár, lelkész. Erdély flórájának püspöki megbízásból történő leírása tette nevét ismertté a magyar természettudományon belül. (Flora Transilvaniae, Nagyszeben, 1866).
Fiatal diákként a bécsi protestáns teológián tanult. Hazatérve Nagycsürben tanító, majd a nagyszebeni evangélikus gimnázium tanára, 1854-től conrectora volt. 1861-től Fenyőfalván, majd 1878-tól újból Nagycsürben lelkész. Nagyszebenben kezdett botanikával foglalkozni. Szorgos gyűjtőmunkája mellett néhány új fajt is leírt. Haynald Lajos erdélyi püspök bízta meg Erdély flórájának megírásával. Egyik alapító tagja volt a nagyszebeni Erdélyi Természettudományi Egyesületnek (Siebenbürger Verein für Naturwissenschaften).

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1989. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon MEK)

Hegedűs Ármin születésnapja – 1869

HEGEDŰS ÁRMIN (Szécsény, 1869. október 5. – Budapest, 1945. június 29.): építész, a Gellért Szálló és Fürdő épületének egyik tervezője.
Oklevelét a budapesti műegyetemen szerezte. Pályája kezdetén a főváros mérnöki hivatalában dolgozott. Ebből az időből származó munkái: a Kerepesi temető szabályozása és az árkádos sírboltok terve, továbbá a Károly Kaszárnyának központi városházzá való átalakítása. Később Böhm Henrikkel társulva köz- és magánépületeket tervezett és épített (újpesti városháza, a Szervita téri volt Török-bankház, több vidéki szálloda és fürdő stb.). Legismertebb alkotása a Sebestyén Artúrral és Sterk Izidorral együtt tervezett budapesti Gellért Fürdő és Szálló (1909–1918), melynek kivitelezésében is részt vett.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1994. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

Xántus János születésnapja – 1825

XÁNTUS JÁNOST (Csokonya, 1825. október 5. – Budapest, 1894. december 13.), az Állatkert megalapítóját, utazót, néprajz- és földrajztudóst, az észak-amerikai kontinens és Ázsia növény- és állatgyűjtőjét tulajdonképpen a kényszer vitte a tudományos pályára. Eredetileg jogot tanult, majd önkéntes nemzetőrként vett részt az 1948/49-es szabadságharcban; annak bukása után Königgratz várában raboskodott. 1850-ben Angliába, majd Amerikába emigrált. Először a Mississippi közelében, a Pacific Vasút nyomvonalának kitűzésénél kapott munkát. 1854-ben az Iowa államban alapított New Buda környékén felkereste emigráns honfitársait, hogy hozzájuk hasonlóan földhöz jusson. Ez a próbálkozása nem sikerült, de a vidéket belovagolva a prérin kezdett el növényeket és állatokat gyűjteni, preparálni. Egyre szenvedélyesebben folytatta munkáját, egy idő után már Amerika leghíresebb tudományos intézete, a Smithsonian Institution számára, Iowa után Kaliforniában. A gyűjtött anyagból a Magyar Nemzeti Múzeumnak is juttatott. Később az intézet megbízásából a Coastal Survey keretében tengeráramlási megfigyeléseket végzett a Mexikóhoz tartozó Kalifornia félszigeten; így módja nyílt rá, hogy a tenger élővilágából is gyűjtsön. A hazaküldött beszámolók és múzeumi anyagok alapján egyre nagyobb elismerés övezte munkásságát. 1861-ben hazatért és a következő évben megtartotta székfoglalóját a Tudományos Akadémián Adatok a tenger természettani földrajzához címmel. 1862-ben visszautazott Amerikába: előbb a washingtoni tengerészeti minisztérium titkára, majd mexikói konzul lett. 1864-ben települt végleg haza, nagy értékű természettudományi gyűjteményével. Ő alapította az 1866. augusztus 6-án megnyílt budapesti Állatkertet, melynek első igazgatója lett. 1868-tól először egy osztrák-magyar expedíció tagjaként, majd magát önállósítva kelet-ázsiai gyűjtőexpedícióban vett részt Ceylonban, Sziámban, Borneón és Jáva szigetén. Hatalmas állattani anyagra tett szert vadászatai során, sőt, mintegy 2500 darabos etnológiai gyűjteményt is hozott magával, amely főleg a borneói dajakok tárgyaiból állt. Ezzel az Európában egyedülálló gyűjteménnyel vetette meg a Nemzeti Múzeum néprajzi osztályának, a későbbi Néprajzi Múzeumnak az alapjait. 1870-ben tért haza, 1873-tól a Nemzeti Múzeum igazgatójává nevezték ki. 1872-ben részt vett a Magyar Földrajzi Társaság megalapításában, melynek 1892-ben elnöke lett. Két könyve és több, mint kétszáz egyéb írása tanúskodik kalandos életéről, értékes munkájáról.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Életrajzi Lexikon, Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig)

Szabó Magda születésnapja – 1917 – A Digitális Irodalmi Akadémia tagja

Szabó Magda (Debrecen, 1917. október 5. – Kerepes, 2007. november 19.)

Kossuth- és kétszeres József Attila-díjas író, költő, műfordító. 1998-tól haláláig a Digitális Irodalmi Akadémia alapító tagja.

*
Debrecenben születik 1917. október 5-én. Édesanyja, Jablonczay Lenke és édesapja, Szabó Elek mindvégig fontos szerepet játszik életében. A debreceni Dóczy leánynevelő intézet növendéke. „A Dóczynak könyörtelen stábja volt. […] utóbb magunk is megkívántuk az erős kezet, s lenéztük a gyengét […], panasz és megjegyzés nélkül elviseltük az igazságtalanságot […].Nálunk nem volt divat az idegcsillapító, sem az öngyilkosság. Felkészültünk az életre.”

Édesapja tanítja meg latinul, és tőle kapja az antikvitás ismeretét és szeretetét; édesanyja áradó fantáziája, napi történetei bűvkörében a legnagyobb természetességgel írnak át műveket és valóságot. Barátnőjével, Mikes Edit Agancsossal gyerekként házi színházat építenek. Kedves tanára, Szondy György olvasmányajánlásai és módszeres irodalmi képzése segíti íróvá formálódását.

1935-ben érettségizik, majd a debreceni egyetemi évek után (ahol 1940-ben magyar–latin szakon végez) két éven át tanít is az intézményben. Egyetemi éveiről Szabó ritkán nyilatkozott, kivéve a többször említett adalékot, hogy alkotóként alig talált irodalmár oktatói közt támogatásra, s hogy konzervatívnak, régimódinak tartotta az ottani irodalomtörténet-oktatást, és szakdolgozatát, amelyet átminősített doktori disszertációvá, a római kori szépségápolásról írta. 1943–44-ben a hódmezővásárhelyi református leánygimnáziumban tanít, majd a háború után Debrecenből a kormányvonattal Budapestre távozik. Második világháborús élményeiről az akkor keletkezett, de későn megjelent, megrázó verses regényből, a csak 1975-től ismert, először a Szilfán halat című gyűjteményes kötetében közölt Szüretből értesülünk. 1945-től a Vallás- és Közoktatásügyi Minisztérium filmügyi, majd irodalmi referenseként dolgozik 1949-ben történő elbocsátásáig.

1947-ben köt házasságot Szobotka Tibor íróval, akivel annak 1982-es haláláig együtt élnek. Sokat tesz férje műveinek kiadatásáért, és annak halála után hagyatékát is gondozza.

Szabó Magda a biográfiai térben tett játékos megnyilvánulásaival alaposan megzavarja kritikusainak, pályatársainak, olvasóinak egy részét. Bakó Endre például sehol nem találja sokat hangoztatott harmadik, történelem szakos diplomáját, ám utánajár a hivatalnok apa, Szabó Elek sikkasztási ügyének, amelyet az önéletrajzi szövegekben mély csend fed. Az írói világépítkezés alapkonceptusa – miszerint szétírja, regényesíti, tucatnyi alakváltozatban elénk tárja családfáját, felmenőinek történetét és saját gyermekkorát – sokrétű autofikciós szövegvilágot hoz létre.

V. Gilbert Edit: Szabó Magda életrajza (részlet)

Október 5-én történt

1917-ben ezen a napon született Szabó Magda Kossuth- és kétszeres József Attila-díjas író, költő, műfordító. Írói munkásságában regényesítette, tucatnyi alakváltozatban elénk tárta családfáját, felmenőinek történetét és saját gyermekkorát – sokrétű autofikciós szövegvilágot hozva létre ezzel.

Szabó Magda. Fotó: Hunyady József / FORTEPAN
Szabó Magda. Fotó: Hunyady József / FORTEPAN

Ünnep

Európai madármegfigyelő napok – A madárvédők világszervezete, a BirdLife International kezdeményezésére 1993 óta október első hétvégéjén rendezik meg.
Szent Fausztina ünnepe – lengyel apáca, misztikus.
A járványos agyhártyagyulladás (meningitis) világnapja – 2008 óta ezen a napon e fertőző betegség veszélyeire hívják fel a figyelmet a szakemberek.
A pedagógusok világnapja – 1994 óta ünneplik arra emlékezve, hogy az UNESCO és a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) 1966-ban ezen a napon fogadta el a pedagógusjogokról szóló, 150 paragrafusból álló határozatot.
Wallenberg-nap – George Bush amerikai elnök 1989. július 27-én határozatot írt alá, amely október 5-ét Raoul Wallenberg emléknapjává nyilvánította. Amerikában 1992 óta, Magyarországon 2000 óta tartják. További részletekért érdemes felkeresni az OSZK honlapját.

Október 5-én történt

1842 A plzeňi polgári sörgyárban megkezdődött a sörfőzés, megszületett az egyik legnépszerűbb sörfajta, a pilseni.
1895 Megnyitották a Pécsi Nemzeti Színház mai épületét.
1910 Portugáliában forradalom döntötte meg a monarchiát, kikiáltották a köztársaságot.
1921 Eredetileg írói békeszervezetként a délnyugat-angliai Cornwallban megalakult a PEN Club.
1943 Az aradi vértanúk emlékére, a háború ellen tiltakozva 500–600 fiatal tüntetett Budapesten, a Battyhány-emlékmécsesnél a szabadság és a függetlenség gondolata jegyében.
1947 Magyarországon megkezdték a totószelvények árusítását.
1957 Megnyílt Budapesten a Magyar Nemzeti Galéria.
1962 A boltokba került a Beatles angol beategyüttes első kislemeze, a Love Me Do.
1969 Adásba került a BBC-n a Monty Python Repülő Cirkuszának első epizódja.
2000 A szerbiai demokratikus ellenzék hatalmas tüntetéssel megdöntötte Slobodan Milošević (egykori szerb) jugoszláv elnök diktatórikus rendszerét.
2018 „A nemi erőszak mint háborús fegyver alkalmazása” elleni küzdelméért Denis Mukwege kongói sebész-nőgyógyász és Nadia Murad iraki jazidi kurd emberi jogi aktivista kapta a 2018-as Nobel-békedíjat.
2021 Megérkezett az első játékfilmes forgatócsoport a Nemzetközi Űrállomásra (ISS), ahol Julija Pereszild színésznő és Klim Sipenko rendező-producer Kihívás munkacímmel űrdrámát forgatott.

Október 5-én született

1713 Denis Diderot francia filozófus, író és esztéta
1814 Fuss Mihály tanár, lelkész. Erdély flórájának püspöki megbízásból történő leírása tette nevét ismertté. Életéről részletesen az OSZK honlapján olvashatunk.
1825 Xántus János néprajzkutató, akadémikus, a budapesti Állatkert első igazgatója

Eredetileg jogot tanult, majd önkéntes nemzetőrként vett részt az 1848–49-es szabadságharcban; annak bukása után Königgrätz várában raboskodott. 1850-ben Angliába, majd Amerikába emigrált. Először a Mississippi közelében, a Pacific Vasút nyomvonalának kitűzésénél kapott munkát. 1854-ben az Iowa államban alapított New Buda környékén felkereste emigráns honfitársait, hogy hozzájuk hasonlóan földhöz jusson. Ez a próbálkozása nem sikerült, de a vidéket belovagolva a prérin kezdett el növényeket és állatokat gyűjteni, preparálni. Egyre szenvedélyesebben folytatta munkáját, egy idő után már Amerika leghíresebb tudományos intézete, a Smithsonian Institution számára, Iowa után Kaliforniában. A gyűjtött anyagból a Magyar Nemzeti Múzeumnak is juttatott. 1861-ben hazatért, és a következő évben megtartotta székfoglalóját a Tudományos Akadémián Adatok a tenger természettani földrajzához címmel. 1862-ben visszautazott Amerikába: előbb a washingtoni tengerészeti minisztérium titkára, majd mexikói konzul lett. 1864-ben települt végleg haza, nagy értékű természettudományi gyűjteményével. Ő alapította az 1866. augusztus 6-án megnyílt budapesti Állatkertet, melynek első igazgatója lett. 1868-tól először egy osztrák–magyar expedíció tagjaként, majd magát önállósítva kelet-ázsiai gyűjtőexpedícióban vett részt Ceylonban, Sziámban, Borneón és Jáva szigetén. Hatalmas állattani anyagra tett szert vadászatai során, sőt, mintegy 2500 darabos etnológiai gyűjteményt is hozott magával, amely főleg a borneói dajakok tárgyaiból állt. Ezzel az Európában egyedülálló gyűjteménnyel vetette meg a Nemzeti Múzeum néprajzi osztályának, a későbbi Néprajzi Múzeumnak az alapjait. 1870-ben tért haza, 1873-tól a Nemzeti Múzeum igazgatójává nevezték ki. 1872-ben részt vett a Magyar Földrajzi Társaság megalapításában, melynek 1892-ben elnöke lett. Két könyve és több mint kétszáz egyéb írása tanúskodik kalandos életéről, értékes munkájáról. Xántus János 1894. december 13-án hunyt el Budapesten. Forrás: OSZK

1829 Chester A. Arthur amerikai politikus, az Egyesült Államok 21. elnöke
1844 Czekelius Aurél mérnök, számos nevezetes magyarországi híd építésének aktív szereplője. Részletesebben itt olvashatunk róla.
1864 Louis Lumière francia kémikus, testvérével, Auguste-tel a filmművészet és a filmgyártás úttörője
1869 Hegedűs Ármin építész, a Gellért Szálló és Fürdő épületének egyik tervezője. További információk róla az OSZK honlapján.
1879 Francis Peyton Rous Nobel-díjas amerikai orvos és virológus
1898 Sinkó Ervin jugoszláviai magyar író, költő
1917 Szabó Magda Kossuth-díjas író, költő, műfordító
1924 Gyarmati Olga olimpiai bajnok távolugró
1933 Gergely Ágnes Kossuth-díjas író, költő, műfordító
1936 Václav Havel cseh író, politikus
1943 Dudits Dénes Széchenyi-díjas növénygenetikus, akadémikus
1943 Steve Miller amerikai énekes, gitáros, zeneszerző
1944 Csiki László József Attila-díjas író, költő, műfordító
1951 Bob Geldof ír rockzenész, az 1985. évi londoni Live Aid koncert szervezője
1953 Gallai Péter dalszerző, énekes, a Piramis és a Bikini billentyűse
1972 Tom Hooper Oscar-díjas brit–ausztrál rendező
1975 Kate Winslet Oscar-díjas brit színésznő
1978 Nagy Koppány Zsolt József Attila-díjas író, műfordító
1983 Jesse Eisenberg amerikai színész
1984 Nathalie Kelley perui–ausztrál színésznő

Október 5-én halt meg

1763 III. Ágost szász választófejedelem, lengyel király
1777 Segner János András, a „turbina atyja”-ként számon tartott tudós, feltaláló. Életéről és tevékenységéről itt olvashatunk.
1855 Petényi Salamon János zoológus, a magyar ornitológia megalapozója. Többet is olvashatunk róla, ha ide kattintunk.
1864 Madách Imre drámaíró, költő, akadémikus
1880 Jacques Offenbach francia zeneszerző, az operettműfaj egyik megteremtője
1918 Roland Garros francia vadászpilóta, a repülés úttörője, a párizsi salakpályás Grand Slam-teniszstadion névadója
1926 Jászai Mari színésznő, a magyar színházművészet kiemelkedő egyénisége. Részletesebb életrajzért és pályaképért érdemes felkeresni az OSZK honlapját.
1938 Szent Fausztina lengyel katolikus apáca
1946 Bethlen István politikus, 1921–31-ben miniszterelnök
1976 Lars Onsager Nobel-díjas norvég születésű amerikai kémikus
1981 Gloria Grahame Oscar-díjas amerikai színésznő
1993 Karl Henize amerikai csillagász, űrkutatási szakember, űrhajós
2004 Maurice Wilkins orvosi Nobel-díjas új-zélandi születésű brit fizikus, molekuláris biológus
2008 Marton László Kossuth-díjas szobrászművész
2011 Steve Jobs amerikai informatikus, az Apple cég társalapítója
2012 Claude Pinoteau francia filmrendező, nevéhez fűződik többek között a Házibuli és A párizsi diáklány
2014 Jurij Ljubimov orosz rendező, a moszkvai Taganka Színház alapítója
2015 Henning Mankell svéd író, a skandináv krimi emblematikus alakja
2016 Körmendi Vilmos EMeRTon-díjas magyar zeneszerző, karmester, zenei rendező
2021 Sárvári Győző színész
2022 Glant Tibor orvos, immunológus, akadémikus
2023 Miskolczy Ambrus Széchenyi-díjas történész

#eztörténtma