A fájdalmas szűz – Hétfájdalmú Szűzanya
Hétfájdalmú Szűzanya, Mária felmagasztalt anyai fájdalmáról való megemlékezésre jellemzően éppen a Szentkereszt felmagasztalásának ünnepét követő napon, búcsúnapjának megülésére pedig a rákövetkező vasárnap kerül sor.
Mária hét fájdalmát az egyházi év – mint láttuk – fájdalmaspénteken is számontartja, de ez a nap a nagyböjt ősi liturgikus rendjében mindig megmaradt jövevénynek. Ezért volt szükség önálló ünnepre, amely az emésztő anyai fájdalomnak egyszerre archaikus és szakrális képzetvilágát dicsőíti meg.
A kultusz eredetét a kutatásnak még nem sikerült teljesen tisztázni. Aligha tévedünk, ha kibontakozását nem korábban, hanem a keresztesháborúk Szentföld-élményében és a nyomában születő passiómisztikában keressük. Felvirágoztatása körül különösen a koldulórendek, főleg a franciskánusak, majd önállóbban a szerviták buzgólkodnak.
Költészetünk legrégibb és legszebb középkori emléke az Ómagyar Máriasiralom, amely már a XIII. században tanuskodik népünknek még napjainkban sem lankadó tiszteletéről.
A Szűzanya fájdalmainak kultuszát az evangélium tekintélye alapozza meg, amikor Simeon szavaira emlékezik: S a Te lelkedet is tőr járja át, hogy kinyilatkoztassanak sok szívből a gondolatok (Lukács 2,35). Menekülnek Egyiptomba: Heródes keresi a Gyermeket és meg akarja ölni (Máté 2,13). Nem találja a tizenkét éves Jézust: Atyád és én bánkódva kerestünk (Lukács 2,48). Mária ott áll a keresztfa alatt: Jézus keresztje mellett ott állott édesanyja (János 19,25). Mindez azonban Mária fájdalmának csak négy evangéliumi megnyilatkozása. A másik háromról: a Szűzanyának a keresztvivő Jézussal való találkozásáról, a keresztről való levételről, illetőleg halott Fiának ölében való megpihenéséről és a temetésen való részvételéről csak a tiszteletre méltó ősi hagyomány tud. Erről nagypénteknél bővebben is szólottunk. Mindenesetre ezzel kerekedik a szakrális számszimbólika szellemében 7-re a Szűzanya keserűsége.
Bálint Sándor: Ünnepi kalendárium (részlet)
Az európai mozdonyvezetők napja
Az Európai Mozdonyvezetők Szakszervezetének Szövetsége (European Autonomous Train Drivers Union, ALE) 1995-ben hozott határozata értelmében ezen a napon az európai országok mozdonyvezető-szakszervezetei megemlékeznek szakmájukról. A nap célja, hogy felhívja a közvélemény és az utazóközönség figyelmét a sok lemondással járó hivatást választó mozdonyvezetők felelősségteljes munkájára.
Kovács Gyula születésnapja – 1815
KOVÁCS GYULA, (Buda, 1815. szeptember 15. – Budapest, 1873. június 22.) a hazai paleobotanika megalapozója Budán született 1815-ben. Marosvásárhelyen nevelkedett, ott kezdett növényeket gyűjteni. Pesten bölcsészeti, Kolozsváron jogi, Bécsben orvosi tanulmányokat folytatott, majd 1844-50 között mint botanikus dolgozott a császári füvészeti múzeumban és füvészkertben. 1850 és 1865 között a Magyar Nemzeti Múzeum természetrajzi tárának őre volt. 1850-ben részt vett a Magyarhoni Földtani Társulat megalapításában, melynek első titkára lett. 1862-ben a botanika tanárává nevezték ki a pesti egyetemen. Megbízatásának csak rövid ideig tudott eleget tenni, 1863-ban agyvérzés érte, bénultan élt haláláig. Tudományos munkássága során egyaránt foglalkozott az élő flórával és a magyarországi ősnövények kutatásával. Kéziratban maradt fenn a Brassai Sámuellel együtt készített Új Magyar Füvészkönyve, amelynek részleteit azután Brassai és más munkatársai tették közzé. Fontos munkái közé tartozik Az ausztriai birodalom, különösen Magyarország és Erdély ritkább szárított növényei (Bécs, 1844-1850), valamint az Ungarns fossile Flora (Jahrbücher der geol. Reichanstalt Wien, 1851-60).
Kovács Gyula 1873. június 22-én hunyt el Budapesten.
Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Évfordulóink a műszaki és természettudományokban 1990, Magyar Életrajzi Lexikon.)
Szénás György születésnapja – 1921
SZÉNÁS GYÖRGY (Mátészalka, 1921. szeptember 15. – Bp., 1974. december 19.): geológus, geofizikus, c. egyetemi tanár, a föld- és ásványtani tudományok doktora (1966). Első diplomáját 1944-ben a műszaki és gazdaságtudományi egyetem közgazdaságtudományi karán szerezte, majd 1950-ben a budapesti tudományegyetem geológus szakán kapott diplomát. 1949-től 1974-ig a Geofizikai Intézetben dolgozott, mint szeizmikus kiértékelő, főgeológus (1950, 1954–55), minisztériumi referens (1951), a szeizmikus csoport vezetője (1952–53; 1956–57). 1958-tól a geofizikai mérési eredmények földtani értelmezésével foglalkozott. E témakörből írt dolgozataival szerezte doktori fokozatát. A budapesti tudományegyetem c. egyetemi tanára; a montreáli egyetem vendégprofesszora volt egy éven át. A Magyar Geofizikusok Egyesületének alapító tagja. A Geofizikai Közleményeket 1964-től haláláig szerkesztette. Tragikus halála miatt tudományos tervei többségét nem tudta megvalósítani.
Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Magyar életrajzi lexikon MEK; Évfordulóink 1996. MTESZ)
Fejes Endre születésnapja – 1923 – A Digitális Irodalmi Akadémia tagja
Fejes Endre (Budapest, Józsefváros, 1923. szeptember 15. – Budapest, 2015. augusztus 25.)
Kossuth- és József Attila-díjas magyar író. 1998-tól haláláig a Digitális Irodalmi Akadémia alapító tagja.
*
Fejes Endre 1923. szeptember 15-én született Budapesten. Szülőháza az egykori Tisza Kálmán tér (később Köztársaság tér, ma II. János Pál pápa tér) 27. alatt található. Szűkebb pátriája, a Józsefváros kitüntetett jelentőséggel bír teljes életművében. Írásainak témái és szereplői szinte kivétel nélkül „az ezerszer áldott nyolcadik kerülethez” kötődnek: a városrész rendszerint a történetek helyszíneként (például novelláiban, színdarabjaiban, a Rozsdatemető vagy A fiú, akinek angyalarca volt című regényekben), olykor pedig az onnan útnak induló szereplők származási helyeként (például a Szerelemről bolond éjszakán című regényben) jelenik meg.
A polgári iskola első négy osztályának elvégzése után Fejes – foltozó szabó édesapja közbenjárására – szabóinasnak szegődött egy István utcai üzletbe, ahonnan hamar továbbállt, hogy a Weiss Manfréd Acél- és Fémművek csepeli üzemében kitanulja a vasesztergályos szakmát. 1944-ben besorozták, de megszökött a hadseregből, a háború végéig Budapesten bujkált. 1945 őszén elhagyta Magyarországot, 1949-ig Nyugat-Európa számos országát bejárta. Fizikai munkákból tartotta fenn magát, egyebek mellett bányászként is dolgozott a belgiumi Charleroi régió bányáiban. A nyugat-európai vándorlások kezdeti időszakát idézte fel Szerelemről bolond éjszakán című, 1975-ben megjelent művében, amelynek Zimonyi István nevű szereplője számos hasonlóságot mutat az életrajzi szerzővel.
Hazatérése után újra esztergályosként helyezkedett el az angyalföldi Bosch-gyárban. 1951-ben nyolc hónapra Kistarcsára internálták tiltott határátlépés miatt. Büntetésének előzménye, hogy kiutasították az országból Párizsban megismert és vele együtt Magyarországon letelepedni próbáló szerelmét – az utánaszökő Fejest pedig a határon elfogták. (Yvonne alakja feltűnik néhány későbbi novellában, sőt Fejes filmet is szeretett volna írni közös történetükből – az Yvonne munkacímű alkotásra 1957-ben leszerződött a Hunnia Filmgyárral, de a terv végül nem valósult meg.)
Reichert Gábor: Fejes Endre életrajza (részlet)
Százegy éve ezen a napon született Fejes Endre író, aki dupla feketét ivott, cigarettázott, kemény szavakkal mesélt, és megrendítően jól ismerte Józsefvárost.
Ünnep
Az európai mozdonyvezetők napja – Az Európai Mozdonyvezetők Szakszervezetének Szövetsége (European Autonomous Train Drivers Union, ALE) 1995-ben hozott határozata értelmében ezen a napon az európai országok mozdonyvezető-szakszervezetei megemlékeznek szakmájukról. A nap célja, hogy felhívja a közvélemény és az utazóközönség figyelmét a sok lemondással járó hivatást választó mozdonyvezetők felelősségteljes munkájára – derül ki az OSZK rövid ismertetőjéből.
A Fájdalmas Szűz napja – A Mária anyai fájdalmáról való megemlékezésről többet is olvashatunk, ha ide kattintunk.
A demokrácia nemzetközi napja – A szabadság ünnepe, egy olyan berendezkedésé, amelyben a döntéseket az emberekről nem nélkülük, hanem a részvételükkel hozzák.
A limfóma világnapja – E napon kívánják felhívni a figyelmet a betegségre, a korai és pontos diagnózis fontosságára és a korszerű, eredményes terápiára. A prosztatarák elleni küzdelem európai napja – Az Európai Urológustársaság nyilvánította e napot nemzetközi prosztatanappá.
Szeptember 15-én történt
1848 Magyarországon több határozatot hozott a képviselőház, többek közt eltörölték a szőlődézsmát, és döntöttek az Országos Honvédelmi Bizottmány felállításáról.
1916 Az I. világháborúban az angolok a somme-i csatában vetettek be először páncélozott járműveket, harckocsikat, úgynevezett tankokat.
1935 A Nemzetiszocialista Német Munkáspárt (NSDAP) VII. birodalmi kongresszusán, Nürnbergben elfogadták az antiszemitizmust jogi alapokra helyező jogszabályokat, a nürnbergi törvényeket.
1964 Aláírták a magyarországi püspökök kinevezéséről, valamint az egyház szabad lelkipásztori tevékenységéről szóló megállapodást Magyarország és a Vatikán Állam között.
1971 A kanadai Vancouver kikötőjéből Greenpeace felirattal kifutott egy halászhajó, tiltakozva az amerikai atomkísérletek ellen. Ebből az akcióból fejlődött ki a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet.
1997 Bejegyezték a Google.com internetes domaint, ezt tekintik az óriáscég születésnapjának.
2000 Sydney-ben megkezdődött a 27. nyári olimpia, amelyen a magyar csapat nyolc aranyérmet szerzett. (október 1-jéig tartott)
2008 Az Egyesült Államokban csődvédelmet kért a Lehman Brothers befektetési intézet, amely hatvanmilliárd dolláros veszteséget szenvedett el. Ezzel kiteljesedett az 1929–1933-as nagy gazdasági világválság utáni legnagyobb pénzügyi krízis.
2017 Befejezte küldetését a Cassini űrszonda, a Szaturnusz első műholdja, amely a bolygó gyűrűrendszerét és holdjait vizsgálta.
2021 Első alkalommal indult útjára fedélzetén kizárólag amatőr űrhajósokkal a Crew Dragon, a SpaceX amerikai űrkutatási magánvállalat űrhajója.
2023 Egy brüsszeli bíróság Belgium történetének legnagyobb büntetőperében tíztől harminc évig terjedő börtönbüntetést szabott ki a 32 halálos áldozatot követelő 2016. március 22-i brüsszeli terrortámadások nyolc elkövetőjére.
Szeptember 15-én született
1505 Habsburg Mária magyar királyné, II. Lajos felesége, később Németalföld kormányzója
1613 François de La Rochefoucauld francia író és moralista
1739 Juan de Villanueva spanyol építész
1789 James Fenimore Cooper amerikai író, népszerű indiánregények szerzője
1815 Kovács Gyula, a hazai paleobotanika megalapozója
Budán született 1815-ben. Marosvásárhelyen nevelkedett, ott kezdett növényeket gyűjteni. Pesten bölcsészeti, Kolozsváron jogi, Bécsben orvosi tanulmányokat folytatott, majd 1844–50 között mint botanikus dolgozott a császári füvészeti múzeumban és füvészkertben. 1850 és 1865 között a Magyar Nemzeti Múzeum természetrajzi tárának őre volt. 1850-ben részt vett a Magyarhoni Földtani Társulat megalapításában, melynek első titkára lett. 1862-ben a botanika tanárává nevezték ki a pesti egyetemen. Megbízatásának csak rövid ideig tudott eleget tenni, 1863-ban agyvérzés érte, bénultan élt haláláig. Tudományos munkássága során egyaránt foglalkozott az élőflórával és a magyarországi ősnövények kutatásával. Kéziratban maradt fenn a Brassai Sámuellel együtt készített
Új Magyar Füvészkönyve, amelynek részleteit azután Brassai és más munkatársai tették közzé. Fontos munkái közé tartozik
Az ausztriai birodalom, különösen Magyarország és Erdély ritkább szárított növényei, valamint az
Ungarns fossile Flora. Kovács Gyula 1873. június 22-én hunyt el Budapesten. Forrás:
OSZK
1858 Hubay Jenő hegedűművész, zeneszerző, pedagógus, akadémikus, a magyar hegedűiskola megalapozója
1890 Agatha Christie író, forgatókönyvíró
1894 Jean Renoir francia filmrendező
1904 II. Umberto, az utolsó olasz király
1921 Szénás György geológus, geofizikus, c. egyetemi tanár, a föld- és ásványtani tudományok doktora. Itt többet olvashatunk róla.
1923 Barta Mária színész, érdemes művész, a Szegedi Nemzeti Színház örökös tagja
1923 Fejes Endre Kossuth-díjas író. Részletesebb életrajzért és pályaképért érdemes felkeresni az OSZK honapját.
1923 Hottovy Tibor építész, informatikus, akadémikus
1929 Murray Gell-Mann Nobel-díjas amerikai fizikus, a kvarkmodell egyik megalkotója
1929 Román András építész, a magyar és a nemzetközi műemlékvédelem kiemelkedő alakja
1933 Rafael Frühbeck de Burgos spanyol karmester
1941 Albert Flórián, az egyedüli magyar aranylabdás labdarúgó, a nemzet sportolója
1943 Foltin Jolán Kossuth- és Erkel Ferenc-díjas koreográfus, rendező, a nemzet művésze
1943 Hefter László Ferenczy Noémi-díjas üvegtervező
1948 Székely B. Miklós Jászai Mari-díjas színész
1953 Bordán Irén színésznő
1957 Paweł Pawlikowski lengyel filmrendező, forgatókönyvíró, az Oscar-díjas Ida című film rendezője
1969 Majorosi Marianna Kossuth-díjas énekes, népdalénekes, néptáncos, a Csík zenekar tagja
1984 Harry herceg, Károly herceg és Diana hercegnő fiatalabb fia
Szeptember 15-én halt meg
1559 Jagelló Izabella magyar királyné, Erdély kormányzója
1816 Sipos Pál filozófus, matematikus. További információk itt.
1883 Joseph Plateau belga fizikus és csillagász
1913 Vámbéry Ármin orientalista, földrajzi szakíró, akadémikus. Ide kattintva többet is megtudhatunk róla.
1923 Rákosi Viktor író, újságíró, humorista
1938 Thomas Wolfe amerikai író
1963 Moskovits Miklós, a szerves kémiai kutatások jelentős egyénisége. Életéről és tevékenységéről itt olvashatunk.
1964 Marchart József vízépítő mérnök
Gyakorlati működését az Alsó-szabolcsi Tiszai Ármentesítő Társulatnál kezdte, előbb mint gátfelügyelő, majd gépészmérnöki diplomájának megszerzése (1933) után mint szakaszmérnök. Korszerűsítette a társulat ármentesítő műveit és fejlesztette belvízlevezető hálózatát. Utóbb részt vett a tiszalöki öntözőrendszer tervezésében is. 1956-tól 1960-ig a Tiszántúli Vízügyi Igazgatóság műszaki vezetője volt. Forrás:
OSZK
1973 VI. Gusztáv Adolf svéd király, a svédországi parlamentáris demokrácia megteremtője
1978 Willy Messerschmitt német repülőgépgyáros, repülőgép-tervező mérnök
1983 Szervátiusz Jenő romániai magyar szobrász
1989 Antalfi Mária szobrász, grafikus, keramikus
1995 Petrik József Jászai Mari-díjas színész, rendező, érdemes művész
1995 Micsio Vatanabe japán politikus, külügyminiszter, liberális demokrata vezető
2004 Bognár Árpád Munkácsy Mihály-díjas grafikus
2004 Johnny Ramone amerikai zenész, a Ramones punkzenekar gitárosa
2008 Rick Wright brit rockzenész, a Pink Floyd együttes alapítója, billentyűse
2018 Lázár Egon Bánffy Miklós-díjas közgazdász
2022 Rák József Balázs Béla-díjas operatőr, rendező
#eztörténtma