Alig egy hete a Nemzeti Színház 5 éves születésnapi ünnepségén MTI fotó: Honéczy Barnabás |
A Jászai Mari-díjas művész hétfőn este a Nemzeti Színházban, a Tizenkét dühös ember című előadás előtt lett rosszul, az orvos később agyvérzést állapított meg. A színészt hétfő óta kórházban, az intenzív osztályon ápolták, állapota válságos volt.
Kaszás Attila 1960-ban született a szlovákiai Vágsellyén. A Színház- és Filmművészeti Főiskolán 1983-ban végzett, Horvai István és Kapás Dezső tanítványaként.
1984-től tizenöt éven át volt a Vígszínház társulatának tagja, utána négy évig szabadúszóként tevékenykedett. 2003-ban szerződött a Nemzeti Színházhoz. Játszott a Katona József Színházban, az Új Színházban, a Budapesti Kamaraszínházban, a Rock Színházban, valamint Győrben, Kecskeméten, Sopronban és Szegeden is.
A művész pályája során a fontosabb szerepek között volt Ambrus diák (Weöres: A kétfejű fenevad), Bicska Maxi (Brecht-Weill: Koldusopera), Macbeth (Shakespeare: Macbeth), Leonce (Büchner: Leonce és Léna), Jimmy (Osborne: Dühöngő ifjúság), Liliom (Molnár: Liliom), Mefisztó (Goethe: Faust), Edek (Mrozek: Tangó), Szvidrigaljov (Dosztojevszkij: Bűn és bűnhődés).
Színpadra lépett továbbá Rádiós (Presser-Horváth-Sztevanovity: A padlás), Claude (MacDermott-Ragni-Rado: Hair), a Professzor (Schönberg-Maitby-Boublil: Miss Saigon), Miska (Szirmai: Mágnás Miska), Tony (Bernstein: West Side Story), valamint Joe (Styne-Merill: Van aki forrón szereti) szerepében.
Kaszás Attilát 1988-ban Hegedüs Gyula-emlékgyűrűvel, 1990-ben Jászai Mari-díjjal, 1992-ben Ajtay Andor- és Ruttkai Éva-emlékdíjjal tüntették ki.
Kaszás Attila halálának közvetlen oka
Bognár László idegsebész-professzor, az intézet megbízott főigazgató-főorvosa bevezetőjében hangsúlyozta, hogy "a nagy népszerűségnek örvendő színész elhunytát övező nagy érdeklődésre való tekintettel" rendezték a rendkívüli sajtótájékoztatót, hogy ismertessék azt, ami az intézetben történt és azt, hogy mit gondolnak az esetről.
Szikora István, az intézmény főigazgató-helyettes főorvosa a betegséget általánosságban ismertetve, elmondta, hogy az agyat borító lágy hártya és az agy felszíne között elhelyezkedő valamilyen ér megrepedése következtében fellépő vérzésről van szó.
"Az európai populációban 100 ezer emberre 10-16 ilyen eset jut évente. Magyarországon 1.000-1.500 közé tehető az ilyen esetek előfordulása" - mondta.
"A konkrét okát nem tudjuk, annyit azonban igen, hogy ez az elváltozás nőknél gyakoribb és a dohányzás egyértelműen növeli az előfordulási gyakoriságot" - hangsúlyozta Szikora István.
Ismertetése szerint a fennmaradó 15 százalékban egyéb okok szerepelnek. Ezek egyike az érfal hosszanti megrepedése. Vér kerül az érfal rétegei közé és azok egymástól szétválva fokozatosan elzárják az ütőér keresztmetszetét. Egyidejűleg a vér, kijutva az érfalon, agyvérzést okoz. Ebbe a 15 százalékba tartozik Kaszás Attila esete.
A következményekről beszélve Szikora István elmondta, hogy a vérzés pillanatában rendkívüli mértékben megnövekszik az agynyomás. Ennek az a célja, hogy minél hamarabb megálljon a vérzés, ugyanakkor ez átmenetileg az agyi vérellátást is súlyosan korlátozza, s attól függően, hogy ez mennyi ideig áll fenn, komoly, vagy kevésbé komolyabb agykárosodás alakul ki.
"Ennek a befolyásolására nincs orvosi eszköz, csak segíteni tudjuk a betegek túlélését. Ez az intenzív neurológiai terápia feladata, ami ezen betegek kezelésének egyik legfontosabb eleme" - mondta.
"Azt az érstruktúrát, amely a vérzést okozta, valamilyen módon el kell zárni. Ennek egyik lehetséges módja az érrendszeren belül katéterrel végzett műtét, a másik a koponya megnyitásával kívülről végzett beavatkozás" - hangsúlyozta Szikora István.
Ezt követően Bognár László professzor Kaszás Attila orvosi ellátásáról számolt be.
Mint mondta, a kivizsgálás ellátandó érfejlődési rendellenességet nem igazolt. Ami beavatkozási lehetőség volt, az a másodlagosan kialakuló károsodások elhárításáért történt.
"A koponyaűri nyomás fokozódásának megakadályozása maradt a számunkra. Ezt folyamatosan a koponyaűri nyomás mérésével ellenőriztük, hogy megállapítsuk melyik az a pillanat, amikor szükség a beavatkozásra" - mondta.
Bognár László ismertetése szerint "a zárt koponyát a lehető legszélesebben meg kell nyitni és így teret adunk a duzzadó agynak"
Kifejtette: Ily módon megszűnik a zárt koponyán belüli nyomás, amely másodlagos károsító hatását gyakorol az idegrendszerre.
"Tekintettel arra, hogy mindezek ellenére tragikus véget ért a folyamat, feltételezhető, hogy már a legelején olyan agyi központok sérültek, amelyek végzetesen befolyásolták az életkilátásokat. Ennek a következménye volt ez a gyors, tragikus lefolyású esemény" - hangsúlyozta Bognár László.
Kaszás Attila színművész hétfőn a Nemzeti Színházban, előadás előtt lett rosszul, a kórházban agyvérzést állapítottak meg és pénteken este hunyt el, 47 éves korában.
Kaszás Attila emlékére
Közös virrasztást terveznek jövő pénteken a Nemzeti Színházban a most elhunyt Kaszás Attila emlékére - mondta el szombaton az MTI-nek Jordán Tamás főigazgató.
A színház előcsarnokában ugyanakkor már most szombattól emlékhelyet alakítottak ki, hogy a közönség leróhassa kegyeletét a színész emléke előtt - közölte Horvátth Orsolya, az intézmény PR-vezetője.
Jordán Tamás tájékoztatása szerint a virrasztásra péntek este 8 órától szombat reggel 6-ig bárki eljöhet, aki "egy gyertyával vagy egy szál virággal le akarja róni kegyeletét és a színészekkel együtt közösen akar emlékezni Kaszás Attilára.
Mint mondta, a nagy színházteremben Kaszás Attila "vélhetően halhatatlanná váló alakításait" vetítik majd.
"Nagyon meghitt, bensőséges, Kaszás Attilához méltó megemlékezést szeretnénk" - hangsúlyozta Jordán Tamás.
A főigazgató nem hivatalos közlése szerint Kaszás Attilát a Vígszínház és a Nemzeti Színház saját halottjának tekinti. A temetés ideje és helye még nem ismert, ugyanis Kaszás Attila Szlovákiában született és ott nyugszanak szülei.
Szólt arról is, hogy bár "kegyetlennek, cinikusnak tűnhet", de már akkor döntöttek a helyettesítésről abban az öt darabban, amelyben a színész játszott, amikor "Attila még köztük volt".
"A színház legkegyetlenebb törvénye, hogy játszani kell" - mondta Jordán Tamás.
Ismertetése szerint ezen darabok egyike a Holdbeli csónakos, amelyet vasárnap játszanak a Nemzeti Színházban. Bár a "beugró" színészt kiválasztották, a vasárnapi előadáson még nem szerepel. Kaszás Attila helyét ugyanis fényeffektusokkal helyettesítik, így emlékezve a színészre, hangját felvételről játsszák be. Az előadás bevételét a színház Kaszás Attila családja megsegítésére ajánlja fel.
Jordán Tamás tájékoztatása szerint kedden a Tizenkét dühös ember című darabban már a "beugró" színész lép a színpadra.
Kaszás Attila színművész hétfőn a Nemzeti Színházban, előadás előtt lett rosszul, a kórházban agyvérzést állapítottak meg és pénteken este hunyt el, 47 éves korában.
Április 10-én lesz a díszbemutatója Kaszás Attila utolsó filmjének, az 56 csepp vér című musicalnek - közölték a produkció munkatársai az MTI-vel. Az 56-os forradalomba ágyazott Rómeó és Júlia történetben Kaszás Attila Lőrinc barátot alakította.