Jeles napok

Április – Szent György hava – Tavaszhó – Szelek hava

„Bolond április”

Az áprilisi törvények szentesítésének napja – 1848

Jeles napok

Munkavédelmi világnap

Minden évben április 28-án ünnepeljük a MUNKAVÉDELMI VILÁGNAPOT. A Kanadához köthető a kezdeményezés: az 1914. április 28-án Kanadában elfogadott munkahelyi balesetbiztosítási szabályozás elfogadásának dátumához kapcsolódik. Az Egyesült Nemzetek Szövetsége (ENSZ) és a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) támogatásával 1996-ban lett a munkabalesetek áldozatainak nemzetközi gyásznapja.
Magyarországon 2012-ben fogadta el a Nemzetgazdasági Minisztérium azt az előterjesztést, miszerint április 28-a legyen a munkabalesetben elhunyt és megrokkant munkavállalók emléknapja. Ez a nap tehát az egész világon a munkavédelemről, valamint a munkahelyi balesetekben elhunyt, megrokkant személyekről szól. A cél, hogy legalább ezen a napon gondoljunk arra, vajon a munkahelyen – akár személyesen, akár pedig munkáltatóként -- mindent megteszünk-e a biztonságos munkavégzés érdekében. Természetesen évente egy nap alatt, akár országos rendezvények keretében, nem lehet alapjaiban megváltoztatni a rossz munkahelyi gyakorlatot, de a figyelem felhívásnak mindenképpen értelme van.

Szent Vitális

Vitalis annyi, mint ‚aki ekképpen él’ (vivens talis), mert amiképpen kifelé, cselekedeteiben élt, olyan volt belül, a szívében. Vagy annyi, mint ‚élet’ (vita), vagy olyasvalaki, ‚aki szárnyakon él’ (vivens alis), tudniillik az erények szárnyaival tartja fönn magát. Olyan volt, mint Isten négyszárnyú lényei közül az egyik, akiket Ezekiel látott (Ez 1,4–14): a remény szárnyán a mennybe szállt, a szeretet szárnyán Istenhez, a félelem szárnyán a pokolba, a megismerés szárnyán saját magába. Vértanúságának történetét feltehetően Szent Gervasius és Protasius könyvében találták meg.

Jacobus de Voragine: Legenda Aurea (részlet)

A munkahelyi balesetek gyásznapja

Április 28-át a Szabad Szakszervezetek Nemzetközi Szövetsége A MUNKAHELYI BALESETEK NEMZETKÖZI GYÁSZNAPJÁvá nyilvánította. Világszerte évente több mint 200 ezer munkavállaló hal meg munkahelyi balesetben. A világnapon a földkerekség több mint 70 országában emlékeznek meg a rossz munkakörülmények áldozatairól, sérültjeiről. A gyásznapot a világban 1996-ban tartották meg először, Magyarországon 1997-ben.

Tihanyi Kálmán születésnapja – 1897

A televíziós képcső kikísérletezője, a töltésfelhalmozás elvének kidolgozója, TIHANYI KÁLMÁN (Üzbég, 1897. április 28. – Budapest, 1947. február 26.) már az 1926. március 20-án benyújtott magyar szabadalmi bejelentésében részletesen leírta a töltéstárolással működő televíziós adó-vevő rendszert, majd az 1928-as elsőbbségű magyar, német, angol, francia és USA szabadalmai tartalmazták a töltéstároló elektródát és a később a gyakorlatban megvalósított tárolócső kiviteli alakját. Tihanyi volt az első, aki a képfelvevő csőnél toldalékcsövet alkalmazott. Ez tette lehetővé a képoldalról történő pásztázást, ami a korszerű ikonoszkóp alapkövetelménye.
A harmincas évek elejétől Tihanyi a televízióval irányított robotrepülőgép fejlesztésével foglalkozott, először Londonban, az angol légierőnél, majd az olasz haditengerészetnél. 1935-től főképpen az ultrahang alkalmazására épülő találmányokat dolgozott ki; ezek közül a legjelentősebb, gyakorlatban is megvalósított találmánya egy magasnyomású ultrahang sugárvetítő.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Tudománytörténeti Intézet, Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig, Dr Vajda Pál: Nagy magyar feltalálók)

Hunyady Jenő születésnapja – 1838

A Műegyetem kiváló matematika tanára, HUNYADY JENŐ (Pest, 1838. április 28. – Budapest, 1889. december 26.) tanulmányait Pesten kezdte, majd 7 évig külföldön: osztrák, német és francia egyetemeken tanult. 1865-től haláláig a mérnökhallgatókat oktatta a Műegyetemen. Sokat tett a hazai matematikai közélet fellendítéséért: az ő kezdeményezésére alakult meg 1885-ben a Mathematikai Társaság. Tudományos tevékenységének döntő részét a geometria területén fejtette ki; kutatásainál az algebra eszközeit is alkalmazta. Számos olyan tétel őrzi a nevét, amely a determinánsok elméletében ma is fontos szerepet játszik. Nagy hatásúak voltak a lineáris algebrában végzett vizsgálatai; e tárgykörben számos magyar matematikus indult ki az ő eredményeiből és fejlesztette tovább elgondolásait. Magyar és német nyelven félszáznál több értekezése jelent meg.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Évfordulóink a műszaki és természettudományokban 1988, Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig)

Hell Miksa és Sajnovics János Csillagászati megfigyelések céljából tett északi expedíciója – 1768

1768. április 28-án indult el Hell Miksa és SAJNOVICS JÁNOS Bécsből a dán király meghívására a Norvégia északi partjainál fekvő Vardő szigetére, hogy onnan figyeljék meg 1769-ben a Vénusz áthaladását a napkorong előtt. Október 11-én érkeztek meg az északi sarkkörön túl fekvő szigetre, majd a csillagászati jelenség sikeres észlelése után 1769. június 27-én indultak vissza és hosszas koppenhágai tartózkodás után 1770. augusztus 12-én érkeztek meg Bécsbe. Az expedíció során a Skandináv-félsziget számos pontjának földrajzi helyzetét mérték meg, rendszeres meteorológiai és földmágneses méréseket végeztek. Sajnovics megállapította a magyar és a lapp nyelv rokonságát; az észlelési eredményekből Hell meghatározta a közepes naptávolságot. Ez volt magyar tudósok első tudományos északi expedíciója.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink a műszaki és természettudományokban 1993)

Gróf Széchényi Ferenc születésnapja – 1754

GRÓF SZÉCHÉNYI FERENC (1754. április 28. –1820. december 13.) a magyar nemzeti könyvtár – a jelenlegi Országos Széchényi Könyvtár – alapítója, Széchenyi István édesapja. Korának egyik legjelentősebb államférfija, leggazdagabb főura, a magyar tudományos és kulturális élet egyik legbőkezűbb mecénása. Nagy múltú, kiemelkedő egyéniségeket nevelő, az európai eszméket figyelemmel követő, ugyanakkor a magyar nyelvet és kultúrát őrző család sarja. A bécsi Theresianumban jogi, politikai és államtudományi tanulmányok mellett a magyar nyelvet is tökéletesen elsajátította. Tanára volt a jezsuita Michael Denis, aki korának nagy tudású és tekintélyű szakembereként bevezette a könyvtári ismeretekbe. 1774-ben örökölte meg a családi birtokokat, 1777-ben kötött házasságot Festetics Juliannával. Nagy figyelmet fordított horpácsi kastélyában a könyvtárra, elkészíttette könyvgyűjteményének első katalógusát is. Hivatali pályafutása kezdetétől pártolta a kultúrát, az irodalmat, kiadókat, szerzőket, köztük például Csokonai Vitéz Mihályt. Kezdetben, mint a korabeli magyar politikai és értelmiségi elit nagy része, ő is támogatta II. József politikáját, azonban 1786-ban a magyar alkotmányosságot védő meggyőződése olyan ellentétbe került az uralkodó intézkedéseivel, hogy lemondott magas közigazgatási hivataláról. Feleségével Európa több országán keresztül, azok politikai, gazdasági helyzetét, művelődését vizsgálva Angliába utazott. Naplójában részletesen beszámol tapasztalatairól, s ezeket összehasonlítva a magyarországi állapotokkal elhatározza, hogy befolyásával, vagyonával a magyar szellemi-kulturális felemelkedést kívánja szolgálni.
1790-ig nem tért vissza a közéletbe, addig elsősorban kulturális mecenatúrával foglalkozott, majd gyorsan emelkedve a hivatali ranglétrán, helyettes országbíró lett. A magyar művelődés ügye iránt mindvégig elkötelezetten, a prágai egyetemi könyvtár igazgatója, Unger példáját követve magánkönyvtárát hungarikagyűjteménnyé fejlesztette, rendszerezte, és kiadta annak katalógusát. A Catalogus Bibliothecae Hungaricae az első összefoglalója a Magyarországon kiadott, és a magyar nyelvű, illetve magyar vonatkozású külföldi nyomtatványok számbavételének. Széchényi a katalógust megküldte hazai és külföldi neves íróknak, tudósoknak, egyházi személyeknek, könyvtáraknak, közéleti személyiségeknek, városoknak, hírül adva a magyar nemzeti könyvtár, a „Bibliotheca Ungarica” létrejöttét. Felajánlásának jóváhagyásáért az uralkodóhoz, I. Ferenchez fordult, ezt megkapván 1802. november 25-én benyújtotta a Bibliotheca Hungarica Széchényiano-Regnicolaris alapítólevelét az udvari kancelláriához, s 26-ai keltezéssel a király azt jóváhagyta. Az alapító okiratban a gróf leszögezte, hogy a nyomtatott műveket, kéziratokat, térképeket, metszeteket és pénzérméket tartalmazó gyűjteményét hazája és annak összes nemzetisége hasznára és javára mindörökre és visszavonhatatlanul adományozza, az ország nádorának fennhatósága alá helyezve. Még ebben az esztendőben a könyvtár kötelespéldány jogot kapott, s 1803-ban Nagycenkről Budapestre, a Pálos kolostorba került, a nagyközönség számára megnyitva. Az országgyűlés 1807-ben törvénybe foglalta a könyvtár nemzeti tulajdonba vételét, valamint kimondta, hogy egy Nemzeti Múzeum felállításának a jogalapját is képezi, ezt követően született meg 1808-ban az a törvény, amely kimondta a Magyar Nemzeti Múzeum alapítását. A király, elismeréseként, 1808-ban Széchényi Ferencet az Aranygyapjas rend lovagjává avatta. 1811-től a gróf megromlott egészségi állapota miatt visszavonult hivatalaitól, ebből az időszakból egy kiadatlan kézirat maradt utána, A korszellemről címmel.

(Az írás Deák Eszter, az OSZK Régi Nyomtatványok Tára munkatársának tanulmánya alapján készült, amely elérhető az OSZK Széchényi Webarchívum című szolgáltatásában)

Április 28-án történt

A legkülönfélébb műfajokban, filmes és színházi szerepekben már egyaránt megmutatta tehetségét az 1990-ben ezen a napon született Törőcsik Franciska. A nagy vásznon utoljára a Cicaverzum főszerepében láthattuk, következő filmje, a Hogyan tudnék élni nélküled? pedig javában forog.

Budapest, 2020. augusztus 13.
Törőcsik Franciska színművésznő a hármashatárhegyi Guckler Károly-kilátópontnál 2020. augusztus 12-én. A fiatal tehetség a 18. Los Angeles-i Magyar Filmfesztiválon Mészáros Márta rendező Aurora Borealis című filmjében nyújtott alakításáért elnyerte a legjobb színésznő díját.
MTI/Cseke Csilla
Törőcsik Franciska színésznő. Fotó: Cseke Csilla / MTI

Ünnep

A kutató- és mentőkutyák világnapja – A Nemzetközi Kutató- és Mentőkutyák Szövetsége 2008 óta minden év áprilisának utolsó vasárnapján ünnepli.
A munkahelyi balesetben megsérültek és elhunytak nemzetközi emléknapja – a Szabad Szakszervezetek Nemzetközi Szövetsége javaslatára 1996 óta emlékeznek meg a rossz munkakörülmények áldozatairól, sérültjeiről. A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet ezt a napot 2003-ban a munkavédelem napjának nyilvánította.

Április 28-án történt

1789 Christian Fletcher első tiszt vezetésével fellázadtak a Bounty angol hadihajó matrózai William Bligh kapitány ellen.
1879 Veliko-Tarnovóban elfogadták az első bolgár alkotmányt, majd április 29-én Battenberg Sándor hessen-darmstadti herceg I. Sándor néven Bulgária első uralkodója (1879–1886) lett.
1880 Ferenc József uralkodó szentesítette a Szeged város árvíz utáni újjáépítéséről szóló törvényt.
1923 Londonban felavatták a régi Wembley Stadiont, az angol labdarúgás szentélyét.
1930 Budapesten megnyílt a Magyar Posta Bélyegmúzeuma.
1938 Megalakult a Fajvédők Országos Szövetsége, amelynek elnöke Héjjas Iván lett.
1939 Adolf Hitler, a náci Harmadik Birodalom Führere bejelentette: érvénytelennek tekinti a lengyel–német megnemtámadási szerződést és a német–brit flottaegyezményt.
1947 Peruból útnak indult a norvég Thor Heyerdahl expedíciója, amely az inka módra balsafából épített Kon-Tiki tutaj fedélzetén, a Csendes-óceánt átszelve elérte a Tuamotu-szigetcsoportot, ezzel bebizonyították, hogy Polinézia őslakosai Amerikából is érkezhettek.
1969 Charles de Gaulle tábornok, francia államfő bejelentette lemondását.
1973 A Pink Floyd együttes The Dark Side of the Moon című lemeze első helyre került az amerikai Billboard magazin listáján, amelyen aztán rekordot jelentő 741 héten át, 1988-ig szerepelt.
1999 A NATO Nápolyban levő dél-európai főparancsnokságán beiktatták hivatalába Szenes Zoltánt, az első magyar NATO-tábornokot.
2001 A kazahsztáni Bajkonurból orosz Szojuz űrhajóval útnak indult a történelem első űrturistája, az amerikai Dennis Tito.
2009 Albánia hivatalosan benyújtotta csatlakozási kérelmét az Európai Uniónak.
2016 Oroszországban Vlagyimir Putyin elnök jelenlétében hajtották végre a Távol-Keleten megépített Vosztocsnij űrrepülőtér első rakétastartját.
2022 Az internet globális, demokratikus értékek mentén történő szabályozását célzó politikai nyilatkozatot írt alá 56 ország.
2023 Ferenc pápa apostoli látogatást tett Magyarországon, látogatásának jelmondata volt: Krisztus a jövőnk.

Április 28-án született

1442 IV. Edvárd angol király
1754 Gróf Széchényi Ferenc, a magyar nemzeti könyvtár és múzeum alapítója
1761 Marie Harel, a camembert sajt francia feltalálója
1758 James Monroe amerikai politikus, államférfi, az Egyesült Államok 5. elnöke
1788 Charles Robert Cockerell angol építész és régész
1794 Jósika Miklós író, akadémikus
1833 Hopp Ferenc műgyűjtő, utazó
1878 Lionel Barrymore Oscar-díjas amerikai színész és rendező
1879 Kunfi Zsigmond politikus, újságíró
1894 Molnár C. Pál festő, grafikus, az egyházművészet megújítója
1908 Oskar Schindler német gyáros, aki több mint ezerkétszáz zsidó életét mentette meg a vészkorszak alatt, életéről nagy sikerű film készült
1924 Gyulai Gaál  János Erkel Ferenc-díjas zeneszerző, karnagy
1928 Kazimir Károly Kossuth-díjas rendező, színházigazgató
1928 Kovács Miklós Kossuth-díjas kékfestő, népi iparművész, a nemzet művésze
1928 Frank Horvat magyar származású, Franciaországban élt fotóművész
1938 Felföldi Anikó Jászai Mari-díjas színésznő, érdemes művész
1950 Jay Leno amerikai humorista, tévés személyiség
1974 Penélope Cruz Oscar-díjas spanyol színésznő
1990 Törőcsik Franciska színésznő

 Április 28-án halt meg

1644 Bosnyák Zsófia sztrecsnói várúrnő, akit már életében szentnek tartottak
1849 Stáhly Ignác országos főorvos, akadémikus, a hadi egészségügy egyik megteremtője
1954 Léon Jouhaux Nobel-békedíjas francia szakszervezeti vezető
1958 Fejér Klára Kossuth-díjas történész, pedagógus
1959 Fogarasi Béla Kossuth-díjas filozófus, akadémikus
1959 Hankiss János irodalomtörténész
1966 Hegyi Barnabás Kossuth-díjas operatőr
1989 Tabi László kétszeres József Attila-díjas író, humorista, a Ludas Matyi című szatirikus hetilap főszerkesztője
1989 Cziffra Géza filmrendező, a német filmgyártás jelentős alakja
1992 Francis Bacon ír festő
2004 Haraszti Zsolt Balázs Béla-díjas filmoperatőr
2008 Marczis Demeter Liszt Ferenc-díjas operaénekes, érdemes művész
2009 Jekatyerina Makszimova orosz balettművész, a moszkvai Nagyszínház világhírű prímabalerinája
2011 Zolnay Zsuzsa Jászai Mari-díjas színésznő, a Nemzeti Színház örökös tagja
2013 Starker János Grammy-díjas gordonkaművész
2018 Leiber Judith magyar születésű amerikai dizájner, táskatervező
2019 Tóth Sándor Munkácsy Mihály-díjas szobrászművész

#eztörténtma