Átadták a Magyar falu program keretében mintegy 24 millió forint támogatásból felújított szőttes népművészeti házat csütörtökön a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Paszabon.

Az ünnepségen Tuzson Bence igazságügyi miniszter arról beszélt, egy ilyen népművészeti emlékhely képes megmutatni a múltat, és a jövőbe helyezni annak kultúráját. „Ez a ház nemcsak egy múzeum, nemcsak a múltat mutatja meg, hanem segít gyerekeink számára a jövőt, a jövő kultúráját megteremteni és a folyamatosságot biztosítani” – fogalmazott a tárcavezető.

Tuzson Bence a világhírű, szövőszéken készülő virág- és halmintás szőttesek történetét felidézve elmondta, ezt a népművészeti terméket az elődök maguknak készítették és használták, ma már azonban a magyar kultúra részévévé vált, emiatt pedig kötelesség ezt a hagyományt továbbadni az unokáknak. Vinnai Győző, a térség fideszes országgyűlési képviselője hangsúlyozta, a kultúra hagyományszerető és -tisztelő emberré teszi a magyarokat, ez pedig a jövő nemzedéke számára is fontos. Tajthy Péter, a település Fidesz-KDNP-s polgármestere emlékeztetett, a 19. század végén, eredeti funkcióját tekintve iskolának épült tájházat mai formájában 2007-ben hozták létre az akkori Közkincs Program segítségével, 2010 után pedig a Magyar falu program forrása biztosította az épület megújulását.

Az épület Paszab régmúltjának emlékeit, tárgyait, egy népművészeti termék készítésének hagyományait őrzi meg az utókornak.

A felújított szőttesházban bemutatják a paszabi szőttes minta- és színvilágát tükröző alkotásokat, például párnákat, futókat, reggelizőszetteket, abroszokat, függönyöket és falvédőket, a helytörténeti tematikus kiállításon pedig a szövőszékeket, a gyűjtött népi tárgyakat, például a földművelés, az állattartás eszközeit tekinthetik meg az érdeklődők.

Fotó: Balázs Attila / MTI