A Harry Potter és a bölcsek köve című filmben McGalagony professzor így szól Dumbledore professzorhoz: ?Mindenki ismerni fogja a nevét?. A professzornak igaza volt, valóban nehéz olyan embert találni ma, aki ne hallott volna a ?kis túlélőről?. A maga 450 millió eladott példányával a Harry Potter a világ legnépszerűbb könyvsorozata az irodalomtörténetben. Mondhatni a Harry Pottert ugyanaz a ritka megtiszteltetés érhette, mint a Beatlest a ?60-as években vagy a Star Warst a ?70-es években: egy generáció meghatározó formálója lett.

Az első Harry Potter-regény 1997-ben jelent meg a brit Bloomsblury kiadóvállalatnál. A Bölcsek kövét magyarul két évvel később, 1999-ben adta ki az Animus Kiadó Tóth Tamás Boldizsár fordításában, és szinte közvetlenül utána az angol nyelven addigra már megjelent második és harmadik kötetet is. A sorozat megjelenésével párhuzamosan létrejött a ?Harry Potter-generáció? kifejezés is, amely az 1990 és 2000 között születettek csoportjára utal.

A Harry Potter-generáció tagjaként a 11. születésnapom környékén fedeztem fel Rowling varázslatos világát. Emlékszem, lehetett kapni a büfében csokibékát és ?mindenízű cukrot?. Volt közötte epres, citromos, banános és olykor egy-egy meglepetés darab is, amelyik erős-tormás vagy savanykás-mustáros volt. A suliban még a takarítószertárból is kölcsönvettünk néhány partvist az osztálytársaimmal és úgy furikáztunk, mintha a legújabb Nimbus 2000-essel ajándékoztak volna meg a szüleink (az Egyesült Államokban egyébként a kviddics létező ? és rendkívül bizarr ? sport, amelynek szabályai szerint felnőtt férfiak és nők seprűvel a lábuk között rohangálnak és labdáznak).

 

Annyira azért nem szerettem, hogy fura süveges, talárba öltözött emberek között órákat álljak sorba a könyvért, de az biztos, hogy a Harry Potter az egyik legmeghatározóbb olvasásélményem volt és erősen rányomta a bélyegét a modern társadalomra is. Nehéz megmondani, mi vezetett pontosan a Harry Potter elképesztő sikeréhez (ezt a kérdést valószínűleg a kiadók is napról napra felteszik maguknak). A kreatív, részletesen kidolgozott varázsvilág, az izgalmas rejtélyek, netán a sokszínű karakterek turbózták fel a sorozat népszerűségét?

Valószínűleg a fent említett tényezők mindegyike, de a pszichológusok szerint ennél egyszerűbb a képlet: az emberek szeretik a varázslatot, sőt áhítják. Mindannyian kerültünk már olyan helyzetbe, hogy jól jött volna egy kis mágia a problémák megoldásánál. Én már azzal is elégedett lennék, ha olykor kávét tudnék varázsolni a bögrémbe, Hopp-porral adhatnám fel a csekket, vagy Zsupsz-kulccsal érhetnék be a munkahelyemre. A lényeg, hogy az ember könnyen (és szívesen!) azonosul egy olyan világgal, ahol olyan dolgokat is képes kontrollálni, amelyeket a való életben nem.


800px_the_elephant_house_600x450.png
Itt írta J. K. Rowling az első kötetet

Egy este Dougles T. Kendrick pszichológus ? miután a hetedik kötet végét felolvasta ? megkérdezte hét éves kisfiát, szerinte mi a Harry Potter legfontosabb üzenete? ?A jó mindig legyőzi a rosszat? ? válaszolta a fiú. Valóban, a Harry Potter olyan klasszikus értéket mutat be, mint a barátság, a hűség vagy az önfeláldozás egy jó ügyért.

?Az agyunk és az érzékszerveink nem csupán véletlenszerű információk felvételére szolgálnak, hanem próbálnak olyan adatokhoz jutni, amelyek segítik az életben maradásunkat és a reprodukciót. Az ősembereknek állandóan figyelniük kellett a csoporton belül és kívül szövődő barátságokra, az árulásra, arra, hogy kik juthatnak hatalomhoz, kik vonzódnak egymáshoz, vagy kiből lehet potenciális területfoglaló. Az evolúciós túlélési ösztönünk miatt éhezzük ezeket az információkat, és a Harry Potter ugyanolyan ?jóízű? intenzitással táplálja az agyunkat, mint Ben és Jerry fagylaltja az édesség iránti vágyunkat? ? magyarázta a pszichológus.

A sorozat irodalmi vonatkozását tekintve a szakértők szerint a könyv sokféle hagyományt ötvöz. Fenyő D. György úgy véli, ezeknek a felfedezése jó érzéssel tölti el az olvasókat, és ez is hozzájárult a sikerhez. ?Fellelhető benne például az iskolaregény, amely az ifjúsági irodalom fontos hagyománya. Egy könyv egy teljes tanévet mutat be az oktatási rendszertől, a csínytevésekig kitérve minden apró részletre. Emellett az angol irodalomban mindig is központi szerep jutott a szegény árvagyereknek, akiről később kiderül, hogy többre hivatott. Gondoljunk csak Twist Olivérrel vagy Jane Eyre-re! Megtalálhatóak benne tipikus krimielemek is, hiszen minden évben ki kell nyomozni valamit: vagy eltűnik egy mágus, vagy megszökik egy fogoly. A negyedik és egyben az egyik legmeghatározóbb irodalmi hagyomány pedig egy mitikussá tágított fantáziavilág, amely elvarázsolja az olvasókat.?

A Harry Potter-sorozat irodalmi értékéről megoszlanak a vélemények. Mészáros Márton irodalmár egy kerekasztal-beszélgetésen elmondta: szerinte a könyv nagysága nem az irodalmi értékében van, sokkal inkább abban, hogy képes volt kiszolgálni valamilyen társadalmi igényt, amely pedig nagyon látványos volt. A rajongók képesek voltak órák hosszat sorban állni, hogy elsőként vegyék kézbe az új kötetet vagy a film premierjére szóló jegyeket. Az utolsó filmadaptáció, a Harry Potter és a halál ereklyéi 2. bemutatóján rengetegen várakoztak a Trafalgar-téren.

?Nem emlékszem azokra az időkre, amikor nem volt egy újabb Harry Potter-könyv vagy -film, amelyre várni lehetett. Szép egybeesés, hogy Harry éppen akkor fejezte be a tanulmányait, mint én. Úgy érzem, mintha együtt nőttünk volna fel? ? mondta az egyik rajongó. Talán ez a gondolat példázza a legjobban, milyen nagy hatása volt a Harry Potternek az Y- és a Z-generációkra.

Billy Joel Armstrong, a Green Day zenekar frontembere például így fogalmazott a Harry Potter-jelenségről: ?Sokat tanulhatnak a gyerekeim a Harry Potterből, mert végtére is ez egy klasszikus mese a jó és a rossz örökös küzdelméről. Örülök, hogy Harryre akarnak hasonlítani, hiszen rendkívül összetett személyiség, aki a végén legyőzi a gonoszt.?

Igaz, a ?kis túlélő? nem az első fiktív karakter volt, akinek fanatikus követői voltak, mégis ő volt az első igazán népszerű főhős, aki az internet korában született, így rajongók millióit tudja összekötni és megmozgatni online. Akár tetszik, akár nem, a Harry Potter-univerzum egy teljes generáció világnézetét határozza meg, és társadalmi-kulturális szerepét nem lehet semmibe venni.

J. K. Rowling klasszikus regényfolyama, a Harry Potter volt az Y-generáció irodalmi olvasókör témája a Petőfi Irodalmi Múzeumban március 30-án.

A beszélgetés szerkesztett változata ? melyet a PIM iskolai közösségi szolgálat programja keretében Szikra Benedek rögzített ? a YouTube-on is megtekinthető.

Jámbor-Miniska Zsejke

Fotó: Wikipédia