Jeles napok

Január – Boldogasszony hava – Télhó – Fergeteg hava

Jeles napok

Szent Ágnes

„Agnalia volt ez az ünnep”

Ágnes, keresztény szűz mártír a legrégebbi időktől tisztelt szentek egyike. Az írások már a IV. sz. utolsó harmadában említik a nevét, ám, ha eredetileg élő alak volt is, valódi kiléte ma már földeríthetetlen. Annyi más mártír szűzével rokon, ponyva ízű legendája szerint 13 éves volt mindössze, amikor a diocletianusi üldözések idején kivégezték (†304). A római leányzót a város prefektusának fia ostromolta szerelmével, de ő ellenállt, mondván, mennyei vőlegénye (Krisztus) már eljegyezte őt. Az ifjú apja, hallván az ügyről, felszólította Ágnest, hogy áldozzon az isteneknek. A leány megtagadta. Ekkor meztelenre vetkőztették, úgy vitték fényes nappal a bordélyba. Ágnest azonban a csoda folytán hirtelen megnövő haja eltakarta a kíváncsiak szeme elől; a bordélyházban ráadásul egy angyal még fénybe is öltöztette. Egykori ostromlóját viszont, aki ide is követte, hogy erőszakot tegyen rajta, egy démon halálra sújtotta. Ekkor a leányt mint boszorkányt meg akarták égetni, de a lángok a hóhérokat pörkölték meg. Végül is Domitianus „agónján” (cirkuszában) lefejezték. Ma itt áll a S. Agnese in Agone templom. Állítólag január 21-én temették el Rómában, azóta is ez a nap az ünnepe.

Jankovics Marcell: Jelkép-kalendárium  (részlet) 
 

Madách Imre születésnapja – 1823

MADÁCH IMRE (Alsósztregova, 1823. január 21. – Alsósztregova, 1864. október 5.): drámaíró, költő. 
1831–37-ben magántanuló, a váci piarista gimnáziumban tette le vizsgáit. 1837-ben a pesti egyetem filozófiai tanfolyamára került, 1838-ban a jogi karra. Megismerte a reformkor kiválóságait, barátságot kötött Lónyay Menyhérttel, és beleszeretett annak Etelke nevű húgába. 1842-ben ügyvédi vizsgát tett, megyei másodjegyző lett, de 1843-ban betegsége miatt lemondott tisztségéről. 1845-ben feleségül vette Fráter Erzsébetet. A szabadságharcban megyei főbiztosként segítette a hadsereg élelmezését. 1849-ben nénjét honvédtiszt férjével román parasztfelkelők megölték. 1852–53-ban Kossuth titkárának, Rimóczy Jánosnak rejtegetése miatt börtönben, majd rendőri felügyelet alatt élt Pesten. 1854-től, válása után anyjával és gyermekeivel Sztregovára húzódott vissza, irodalommal foglalkozott. 1861-ben visszatért a megyei közéletbe, országgyűlési képviselő lett.
Írói pályáját versekkel kezdte (Lantvirágok, 1840), későbbi költeményei, bár ciklusokba és kötetbe szerkesztette őket, csak halála után jelentek meg. Részletszépségeik és főleg a Tragédiát előlegező motívumaik miatt Madách Imre lírai művei közül a természeti és a bölcseleti ihletésűek a legértékesebbek. Széles körű olvasottságról, eklektikus szemléletről tanúskodó értekezéseinek zöme ugyancsak fő művével áll kapcsolatban mint előkészítés vagy utólagos kommentár. Cikkei és beszédei a centralistákéval rokon liberális és hazafias szemléletet tükröznek, meggyőző szónoki képességre vallanak. Novellái kevésbé jelentősek. Kezdettől a nagy dráma megalkotása iránti becsvágya ösztönözte. A Commodus (1839) és a Nápolyi Endre (1841–42) történelmi tárgyat dolgoz föl, A Csák végnapjai (1843, 1861) Kisfaludy Károly és Petőfi fölfogását követi, a főhőst tragikus végzetű nemzeti hősként ábrázolja. Korábban prózában, ettől kezdve jambikus versben írta drámáit. Héraklész a hőse a Férfi és nőnek (1842–43), amelyet forrásaitól (Szophoklész, Seneca, Ovidius) a romantikus hős- és szerelemeszmény fölmagasztosítása különböztet meg. A nagyra törő lázadó és a kisszerű környezet összeütközésére épül a Csak tréfa (1843–44) és a Mária királynő (1855); az utóbbiban az eredmény nélküli küzdelem motívuma is hangsúlyos.
Igazán jelentős művei 1859 és 1861 között keletkeztek. A civilizátor (1859) „komédia Aristophanes modorában”, időszerű visszavágás Bach miniszter Blickjére, akárcsak Széchenyi Rückblickje. Antik mintaképére emlékeztetően leplezte le az önkényuralom korszakának demagógiáját és módszereit, de a nemzeti önkritika sem hiányzik belőle, főleg a meghátráló passzivitást bírálta. Az ember tragédiája sikere után 1862-ben beválasztották a Kisfaludy Társaságba, 1863-tól az MTA tagja volt.
Az ember tragédiáját 1859. február 7. és 1860. március 20. között írta, és Arany János – főleg nyelvi és verselési – javításait figyelembe véve jelentette meg (1861). Végső változata a második kiadás (1863). Műfaji mintát Madách Imre a drámai vagy epikai formában írott „emberiségpoémákban” talál, ötvözve a fausti típusú drámai költemény és az egész emberi történelmet áttekintő „poème d'humanité” hagyományait, melyeknek gyökerei visszanyúlnak az antik mítoszba, a bibliába és a keresztény középkor irodalmába. A közvetlen műfaji előzmények közé tartoznak Milton, Goethe, Byron és Shelley emberiségkölteményei. A filozófusok közül a görög, keresztény, a klasszikus német filozófia és a Madách Imrével kortárs mechanikus materialista és korai pozitivista irányok képviselőinek nézetei kapnak a többinél nagyobb hangsúlyt. A hazai romantikus liberalizmus válsága és az 1850–60-as évek fordulójának bel- és külpolitikai reményei éppúgy belejátszottak a mű születésébe, mint a világtörténelmi olvasmányok és a házasságában szerzett, elméletté általánosított tapasztalatok. A legfontosabb szereplők, egyénítő vonásaikon kívül, jelképes megtestesítői valamilyen általános emberi magatartás-változatnak és ehhez kapcsolódó filozófiai irányzatnak. Eszerint Ádám érzelmei és érvei a haladásban bízó liberális és a fejlődést dialektikusan és eszményi cél felé törekvő módon elképzelő hegeliánus fölfogásában gyökereznek. Lucifer a mechanikus materializmus meg a pozitivizmus közötti átmenet eszmerendszeréből merít. Éva a természet és a szellem világa között közvetít. A szereplők funkciójáról számos más értelmezés is született, mert a hősök a történelmi szerep és helyzet változásai szerint váltogatják arcukat.
A Tragédia művészeti értékeit kritikusai kezdettől mély gondolatiságában, szövevényes, mégis szilárd szerkezetében, a lírai és drámai elemek eredeti vegyítésében ismerték föl. Nyelvét, Arany nyomán, erőtlenebbnek ítélték, bár kétségbevonhatatlan erénye tömörsége, fogalmisága, egy-egy kor stílusának sikeres utánzása.
Utolsó nagyobb befejezett műve, a Mózes (1860), az akadémiai Károlyi-pályázaton nem nyert díjat. A biblikus példázatban ezúttal is a szabadságharc bukását követő idők kérdéseire keresett választ, valamint a férfi és a nő, a nagy ember és a tömeg, a nagyszerű terv és a silányabb megvalósulás ellentétét vizsgálta. Drámái a Tragédia kivételével nem jelentek meg életében. Színpadra először a Tragédia került (1883. szeptember 21., Nemzeti Színház), világsikere, fordításokban és előadásokban, 1892-ben kezdődött. A Mózest Kolozsvárt mutatták be (1888), A civilizátor 1938-ban került először színre.

(Csűrös Miklós szócikke alapján: Új Magyar Irodalmi Lexikon, CD-ROM, 2000)

Január 21-én történt

1959-ben ezen a napon kezdett el működni az első magyar elektronikus számítógép (korabeli szóhasználattal számológép), az M–3. Ettől a naptól számítjuk a magyar informatika kezdetét. A gép közel tíz évig működött, 1968-ban selejtezték le. A képen az M–3, előtte a Siemens telex gépadó, amely a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum Műszaki Tanulmánytárában látható.

Ünnep

Szent Ágnes ünnepe – A 3–4. században élt szent életű római lányt hite miatt végezték ki 13 éves korában. Ő a szűzi ártatlanság védőszentje, szimbóluma a bárány.
A Magyar Informatika Napja – 2022 óta tartják a Neumann János Számítógéptudományi Társaság kezdeményezésére arra emlékezve, hogy 1959-ben ezen a napon kezdett el működni az első magyar elektronikus számítógép, az M–3. Ettől a naptól számítjuk a magyar informatika kezdetét. A gép történetéről érdekes cikket olvashatunk itt.

Január 21-én történt

1531 Visegrádon I. (Habsburg) Ferdinánd és I. (Szapolyai) János magyar király megbízottjai fegyverszüneti megállapodást kötöttek.
1793 Párizsban kivégezték a Konvent által halálra ítélt XVI. Lajos francia királyt.
1937 Marcel Boulestin a londoni BBC adásában megkezdte a Cooks Night Out sorozatot, és ezzel az első tévés szakácsként bevonult a televíziózás történetébe.
1941 Romániában a soviniszta, magyar- és zsidóellenes Vasgárda felkelést robbantott ki és véres pogromot rendezett Bukarest zsidó negyedében, amelynek 125 ember esett áldozatául.
1954 Az Egyesült Államokban vízre bocsátották a világ első nukleáris üzemű tengeralattjáróját, a Nautilust.
1959 Bemutatták az első magyar építésű eletroncsöves számítógépet, az MTA Kibernetikai Kutatócsoportja által megépített M–3-at.
1960 A dél-afrikai Coalbrook-i szénbányában történt baleset több mint 435 ember halálát okozta.
1968 Lezuhant egy amerikai B–52-es bombázó a grönlandi Thule légi bázis közelében, a gép négy hidrogénbombáját tűz pusztította el, kis fokú radioaktív szennyeződést okozva.
1971 Bemutatták a mozikban Makk Károly Szerelem című filmjét, amely Déry Tibor Szerelem és Két asszony című novellái alapján készült.
2009 Beiktatták hivatalába az új amerikai kormány külügyminiszterét, Hillary Clinton volt First Ladyt, New York állam szenátorát.
2021 Joe Biden amerikai elnök egyik első lépéseként elrendelte az Egyesült Államok párizsi klímaegyezményhez való visszatérését.
2023 Megrendezték a Veszprém–Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa (EKF) program hivatalos nyitóeseményét Veszprémben. Itt számoltunk be róla.

Január 21-én született

1784 Georg Moller német építész
1859 Révész Imre festőművész, grafikus
1869 Grigorij Jefimovics Raszputyin orosz szerzetes, a cári család bizalmasa, az orosz történelem egyik legrejtélyesebb figurája
1905 Christian Dior francia divattervező és divatház-tulajdonos
1910 Takács Károly kétszeres olimpiain bajnok sportlövő
1912 Konrad Emil Bloch orvosi Nobel-díjas német származású amerikai biokémikus
1922 Telly Savalas görög származású amerikai színész
1924 Benny Hill angol komikus színész, humorista
1928 Jurcsik Károly Kossuth- és Ybl Miklós-díjas építész
1928 Kornai János Széchenyi-díjas közgazdász, akadémikus
1939 Fürtös György Munkácsy Mihály-díjas keramikus, szobrászművész
1939 Makara B. Gábor Széchenyi-díjas neuroendokrinológus, akadémikus
1941 Plácido Domingo spanyol operaénekes, „a három tenor” egyike
1953 Paul Allen amerikai szoftverfejlesztő, a Microsoft társalapítója
1955 Zsurzs Kati Aase-díjas színésznő, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja
1958 Michael Wincott kanadai színész
1963 Varga Mária színésznő
1974 Pintér Tibor színész

Január 21-én halt meg

1774 III. Musztafa török szultán, 1757–1774 között uralkodott
1868 Asbóth Sándor mérnök, az amerikai polgárháborúban az északiak tábornoka
1889 Kiss Mihály unitárius lelkész, népmesegyűjtő
1924 Vlagyimir Iljics Lenin szovjet–orosz kommunista forradalmár, politikus, a Szovjetunió első vezetője
1938 Georges Méliès francia filmrendező
1950 George Orwell angol író, az 1984 és az Állatfarm szerzője
1953 Gábor Andor író, humorista
1959 Cecil B. DeMille tiszteletbeli Oscar-díjas amerikai filmrendező, Irving G. Thalberg életműdíjjal kitüntetett producer
1964 Joseph Schildkraut Oscar-díjas osztrák származású amerikai színész
1984 Johnny Weissmüller ötszörös olimpiai bajnok úszó, a Tarzan című film főszereplője
1989 Billy Tipton amerikai jazz-zenész, zenekarvezető, aki férfinak adta ki magát, holott valójában nő volt
1995 John Halas Oscar-díjas magyar–angol rajzfilmrendező
1999 Charles Brown amerikai bluesénekes, zongorista, zeneszerző
1999 Carelli Gábor magyar származású operaénekes
1999 Czine Mihály Széchenyi-, József Attila- és Darvas József-díjas irodalomtörténész, kritikus
2003 Csajági János Jászai Mari-díjas rendező, színházigazgató
2004 Jordan Radicskov bolgár elbeszélő, drámaíró
2005 Pénzes Bethen zoológus

#eztörténtma