Jeles napok

Február – Böjtelő hava – Télutó – Jégbontó hava

Jeles napok

Fekete Sándor születésnapja – 1927 – A Digitális Irodalmi Akadémia tagja

Fekete Sándor  (Miskolc, 1927. február 11. – Budapest, 2001. június 11.)

József Attila-díjas író, újságíró, irodalomtörténész. 1998-tól haláláig a Digitális Irodalmi Akadémia tagja.

*

1927. február 11-én született Hejőcsabán. A miskolci Fráter György Gimnáziumban érettségizett. 1945 őszétől a budapesti Pázmány Péter Tudományegyetem magyar–olasz szakos hallgatója. 1949-től a Vasvári Akadémia titkára, tanít a Gyógypedagógiai Főiskolán és a Petőfi Tisztképző Akadémián. 1949 és 1951 között a kétéves Pártfőiskola hallgatója. 1951-től a Szabad Nép újságírója, 1952-től az Új Hang című folyóirat egyik szerkesztője. Tagja lesz a Nagy Imre-csoportnak. Gimes Miklós közeli munkatársa és barátja.

1956 után Hungaricus című röpiratában elemzi a forradalmat, „egy történelmi remény szétzúzásának tanulságos történetét”. 1958-ban letartóztatják, majd kilenc évi börtönre ítélik írásáért és illegális szervezkedés vezetéséért. 1963 tavaszán, az általános amnesztia idején szabadul.

1963 és 1975 között az MTA Irodalomtudományi Intézet munkatársa. Ezekben az években jelennek meg alapművei a Petőfi-kutatás tárgykörében, valamint népszerű, ismeretterjesztő munkái a reformkor nagy alakjairól, Széchenyiről, Kossuthról, valamint a nagy francia forradalomról.

1976-ban Benjámin Lászlóval és Csanádi Imrével megalapítja az Új Tükör című képes, kulturális hetilapot. A lapnak előbb főszerkesztő-helyettese, majd 1986-tól az 1990-es megszüntetésig főszerkesztője. Az Új Tükörben Illyés Gyulától Csoóri Sándoron át Konrád Györgyig a magyar irodalom szinte minden jelentős személyisége megjelent, beleértve a határainkon kívül élő magyar szerzőket is.

Személyes érdeme, hogy a rendszerváltás zűrzavarában sikerült elhárítania egy tragikomikus eseményt: hogy a Barguzinban kiásott női csontvázat díszpompával Petőfiként eltemessék.

1990-ben az akkor biztos vesztésre álló MSZP színeiben pártonkívüli jelöltként indult a képviselőválasztáson és veszített. Ugyanebben az évben nyugdíjba vonult, és folytatta Petőfi-kutatásait. A kilencvenes években – saját kiadásban – hat könyvet publikált. Ezek fele Petőfivel foglalkozik, másik fele pedig önéletrajzi vonatkozású. A forradalom és szabadságharc százötvenedik évfordulójára, 1998-ban jelent meg összefoglaló munkája, a Petőfi forradalma.

A kilencvenes években elnöke volt a Vasvári Pál Társaságnak, majd a Petőfi Sándor Társaságnak, alelnöke a Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetségének.

Hosszú, súlyos betegség után 2001. június 11-én hunyt el Budapesten.

Köröspataki Kiss Sándor: Fekete Sándor életrajza (részlet)

A betegek világnapja

II. János Pál kezdeményezésére 1993-tól február 11. A BETEGEK VILÁGNAPJA. 1858-ban ezen a napon jelent meg a Szűzanya Soubirous Bernadett 14 éves francia lánynak Lourdes-ban, majd február 15-én a sziklabarlangban csodatevő forrás fakadt. E helyen 1864-ben templomot építettek, amelynek IX. Pius pápa bazilika címet és előjogokat adományozott. Lourdes-ban a zarándokok száma évente több mint félmillió és a természetes módon meg nem magyarázható gyógyulások száma is több ezerre tehető. A világnap célja, hogy „Isten egész népe kellő figyelmet szenteljen a betegeknek, segítse elő a szenvedés megértését.”
Egyre több templomban február 11-én csoportosan kiszolgáltatják a szentséget azoknak, akik előzőleg kérik azt.

Szilárd Leó születésnapja – 1898

Az atomreaktor egyik megalkotója, a fizika és a biofizika tudósa, SZILÁRD LEÓ (Budapest, 1898. február 11. – La Jolla, 1964. május 30.) a budapesti Műegyetemen kezdte, majd Berlinben folytatta tanulmányait; Einstein, Planck, Laue, Schrödinger és az akkor bontakozó atomfizika hatására kezdett a fizikával foglalkozni. 1929-ben Berlinben írta érdekes dolgozatát Entrópiacsökkentés termodinamikai rendszerben intelligens lény hatására címmel. Ebben tisztázta az értelem információtermelő szerepének és a hőtan II. főtételének összefüggését, ami a későbbiekben az informatika és az agykutatás kiindulópontja lett. Ebben az időben több szabadalma is született, az egyiket, amely egy új típusú hűtőszekrényre vonatkozott, Einsteinnel közösen dolgozták ki. 1933-ban költözött Angliába, ahol Rutherford egyik előadása keltette fel érdeklődését a rádioaktivitás és az atomenergia felszabadításának lehetősége iránt. A harmincas években fokozódó fenyegetettség hatására az Egyesült Államokba távozott. Az urán maghasadásával kapcsolatos kísérleteit New Yorkban, a Columbia egyetemen kezdte; biztatására Enrico Fermi és tőlük függetlenül Párizsban Joliot-Curie is ellenőrző kísérleteket végeztek; ezek igazolták Szilárd Leó eredményeit, illetve sejtéseit. Értesülve a németek atombomba-kísérleteiről, Einsteinnel és Wigner Jenővel együtt Roosevelt elnökhöz fordultak és meggyőzték az atombomba kutatás szükségességéről – ebből alakult a Manhattan-terv, amelyben a reaktortervezés Fermi és Szilárd, a kémiai problémák megoldása Wigner, a matematikai számítások elvégzése Neumann János feladata volt. A háború után az atomreaktor szabadalmát Szilárd és Fermi kapták meg. 1944-ben Szilárd és Teller Ede megpróbáltak fellépni az ellen, hogy az atombombát emberek ellen vessék be, azonban ezt nem sikerült megakadályozniuk. Szilárd Leó a hidegháborús időszakban is törekedett minden energiáját latba vetve harcolni a nukleáris fegyverkezési verseny ellen – ez ügyben még Hruscsovval is levelezett.

A II. világháború után Szilárd Leó biológiával kezdett foglalkozni; őt tekintik a biofizika atyjának. Érdeklődése kiterjedt a radiobiológia, molekuláris biológia, enzimszabályozás és mikrobiológia területére. Chicagóban lett a biofizika professzora, majd a kaliforniai Salk intézetbe ment.

Amikor szervezetét megtámadta a rák, maga tervezte meg radiológiai kezelését. Halálos betegségét is arra használta fel, hogy új gyógyászati eljárást dolgozzon ki: a radioterápiát.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Tudománytörténeti Intézet, Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig, Évfordulóink a műszaki és természettudományokban 1998)

Haberle Károly Konstantin Keresztély születésnapja – 1764

HABERLE KÁROLY KONSTANTIN KERESZTÉLY (Erfurt, 1764. február 11. – Pest, 1832. július 1.): botanikus, egyetemi tanár, a magyar növénytan rendszerének új alapokra helyezője. Erfurtban és Mainzban bölcsészetet és jogot tanult. 1797-től Erlangenben, majd 1800–03-ban Freibergben elvégezte a bányászakadémiát. Itt kezdett el természettudományokkal foglalkozni. 1803-ban visszatért Erfurtba, ahol 1805-ben bölcsészdoktor lett. 1806-tól Weimarban kutatott, az Orbis pictus munkatársa. 1812-ben a napóleoni háborúk elől Brünnbe, 1813-ban Bécsbe, majd Budára költözött. 1817-ben a pesti egyetemen a növénytan tanára lett, ahol 1821-ben orvosi diplomát kapott. Előadásaiban szakított Linné rendszerével és bevezette (hazánkban először) De Candolle természetes rendszerét. A botanikus kert fajállományát közel tízezerre növelte. Munkássága kiterjedt ásványtani, földrajzi, csillagászati, meteorológiai megfigyelésekre és a magyar növénytan történetének kutatására. Oktató és szervező tevékenysége volt jelentős. Sajnálatos módon gyilkosság áldozata lett.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1989. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

Február 11-én történt

1926-ban ezen a napon született Leslie Nielsen. Az amerikai filmszínész dán és walesi szülők gyermekeként a kanadai Reginában született. Karrierje az ötvenes években indult, számos szerepben próbálta ki magát, de legemlékezetesebb alakítását a helyzetkomikumokban és képi poénokban bővelkedő Csupasz pisztoly című bűnügyi filmvígjáték-trilógia Frank Drebin hadnagyaként nyújtotta.

72 year old American star comedian Leslie Nielsen ("The Naked Gun", "Mr. Magoo") poses as 'Mickey Mouse' at a photo shooting in Hamburg on the 25th of June in 1998. He presents his film "Wrongfully accused", which was produced by Bernd Eichinger and will start in German cinemas on the 23rd of July. | usage worldwide
STEFAN HESSE / dpa Picture-Alliance via AFP
Leslie Nielsen. Fotó: Stefan Hesse / dpa Picture-Alliance via AFP

Ünnepek, emléknapok

A betegek világnapja a katolikus egyházban – 1993 óta tartják II. János Pál pápa kezdeményezésére. Többet is megtudhatunk róla az OSZK honlapján.
A tudományos pályát választó nők nemzetközi napja – Az ENSZ közgyűlése 2015 decemberében határozott a megtartásáról.
Az európai segélyhívószám napja – Az európai 112-es nap célja, hogy felhívja a figyelmet a segélyhívó szám fontosságára és megfontolt használatára.
 

Február 11-én történt

1534 VIII. Henrik angol király az általa létrehozott anglikán egyház feje lett.
1676 Hollandia kifizette a váltságdíjat a Magyarországon korábban ártatlanul gályarabságra ítélt protestáns hitvallókért, akik ezután kiszabadultak.
1893 Csonka János és Bánki Donát gépészmérnök szabadalmaztatta közös találmányukat, a porlasztót (karburátort).
1920 Megalakult az első magyar légitársaság, a Magyar Aeroforgalmi Részvénytársaság (MAEFORT).
1945 Megkezdődött Budán a magyar és német katonák kitörési kísérlete a fővárost körülzáró szovjet gyűrűből. Egyetlen nap alatt negyvenháromezer katona halt meg, körülbelül a felük magyar volt.
1963 A Beatles felvette első lemezét, a Please, Please Me március 22-én jelent meg.
1975 Margaret Thatcher személyében először választottak női vezetőt nagy brit politikai párt, a Konzervatív Párt élére, Thatcher asszony 1979-ben Nagy-Britannia első női miniszterelnöke lett.
1979 Iránban győzött a Khomeini ajatollah vezette „iszlám forradalom”.
1990 Szabadon engedték a 27 éve raboskodó Nelson Mandelát, az Afrikai Nemzeti Kongresszus (ANC) vezetőjét.
1998 Budapesten több lövéssel lelőtték Fenyő János médiavállalkozót, aki a helyszínen életét vesztette.
2006 Steve Fossett amerikai milliárdos megdöntötte az egyszemélyes távrepülés rekordját: leszállás nélkül 42 468 kilométert tett meg, és mintegy nyolcvan óra alatt egyedül repülte körbe a Földet ultrakönnyű, sugárhajtású repülőgépével.
2013 Bejelentette lemondását XVI. Benedek pápa, ami az egyház történetében példa nélkülinek számított, mivel a pápa még életében távozott Szent Péter trónjáról.
2022 Az Országos Széchényi Könyvtárban (OSZK) átadták Közép-Európa legnagyobb és legmodernebb eszközparkkal rendelkező közgyűjteményi digitalizáló központját.

Február 11-én született

1764 Haberle Károly botanikus, a pesti botanikus kert állományának gyarapítója

Erfurtban született, Erfurtban és Mainzban bölcsészetet és jogot tanult. 1797-től Erlangenben, majd 1800–03-ban Freibergben elvégezte a bányászakadémiát. Itt kezdett el természettudományokkal foglalkozni. 1803-ban visszatért Erfurtba, ahol 1805-ben bölcsészdoktor lett. 1806-tól Weimarban kutatott, az Orbis pictus munkatársa. 1812-ben a napóleoni háborúk elől Brünnbe, 1813-ban Bécsbe, majd Budára költözött. 1817-ben a pesti egyetemen a növénytan tanára lett, ahol 1821-ben orvosi diplomát kapott. Előadásaiban szakított Linné rendszerével, és bevezette De Candolle természetes rendszerét. A botanikus kert fajállományát közel tízezerre növelte. Munkássága kiterjedt ásványtani, földrajzi, csillagászati, meteorológiai megfigyelésekre és a magyar növénytan történetének kutatására. Oktató- és szervezőtevékenysége volt jelentős. Sajnálatos módon gyilkosság áldozata lett 1832. július 1-jén. Forrás: OSZK.

1800 William Henry Fox Talbot, a fényképezés angol úttörője
1840 Abafi Lajos irodalomtörténész, könyvkiadó, lepkész
1847 Thomas Alva Edison amerikai üzletember, feltaláló
1878 Sebestyén Géza színész, színházigazgató
1884 Györffy István néprajztudós, akadémikus
1898 Szilárd Leó magyar születésű, az Egyesült Államokban élt fizikus, biofizikus, világhírű atomtudós. Életéről és munkásságáról az OSZK honlapján olvashatunk bővebben.
1909 Joseph Mankiewicz kétszeres Oscar-díjas amerikai filmrendező, kétszeres Oscar-díjas forgatókönyvíró
1909 Toldi Géza világbajnoki ezüstérmes labdarúgó, a Ferencváros „örökös bajnoka”, edző
1919 Gábor Éva magyar származású amerikai színésznő
1924 Horváth József Kossuth- és Jászai Mari-díjas színész, érdemes és kiváló művész
1926 Paul Bocuse francia mesterszakács
1926 Leslie Nielsen amerikai filmszínész
1927 Fekete Sándor József Attila-díjas író, újságíró, irodalomtörténész. Többet is megtudhatunk róla az OSZK honlapján.
1927 Hadics László Jászai Mari-díjas színész
1936 Burt Reynolds Golden Globe-díjas amerikai filmszínész
1941 Sérgio Mendes brazil zenész
1949 Kisbán Sándor Széchenyi-díjas építőmérnök, a Megyeri Duna-híd statikusa
1962 Sheryl Crow Grammy-díjas amerikai bluesénekes, gitáros, dalszerző
1964 Lakatos Mihály József Attila-díjas költő
1969 Jennifer Aniston Golden Globe-díjas amerikai színésznő
1972 Nagy Gábor József Attila-díjas költő, irodalomtörténész
1977 Mike Shinoda amerikai rapper, énekes, gitáros
1982 Vastag Csaba magyar énekes

Február 11-én halt meg

731 Szent II. Gergely itáliai katolikus pap, a 89. római pápa
1650 René Descartes francia filozófus, matematikus, természettudós
1829 Alekszandr Szergejevics Gribojedov orosz drámaíró, író, költő és diplomata
1868 Léon Foucault francia fizikus, a róla elnevezett ingakísérlet kidolgozója
1879 Vahot Imre lapszerkesztő, író, színpadi szerző
1930 Bartoniek Géza pedagógus és fizikus, az Eötvös Collegium megszervezője, majd igazgatója
1948 Szergej Mihajlovics Eizenstein szovjet-orosz filmrendező, filmteoretikus
1963 Sylvia Plath amerikai írónő, költőnő
1998 Szabó Iván kétszeres Munkácsy Mihály-díjas szobrász, érdemes és kiváló művész
2000 Roger Vadim francia rendező
2005 Kovács Dénes Kossuth-díjas magyar hegedűművész
2008 Kodolányi János etnográfus
2012 Whitney Houston Grammy-díjas amerikai popénekesnő
2015 Cs. Erdős Tibor erdélyi magyar festőművész
2018 Gellér B. István Munkácsy Mihály-díjas képzőművész
2018 Bojtár Endre Széchenyi- és József Attila-díjas irodalomtörténész, műfordító és kritikus

#eztörténtma