Szent Anna és Szent Joákim
„Anna örök”
Július 26-a Szent Anna, a magyar néphagyományban Kedd asszonya napja. A katolikusok Szűz Mária édesanyját tisztelik benne. Kultusza a XIII–XIV. században terjedt el Európában, amikor a misztikus isteneszme iránt megcsappant a figyelem, és az evilági boldogulás vágyának kísérőjeleként Jézus ember volta felé fordultak a hivők. Ez a szemléletváltozás a keresztes hadjáratok és zarándoklatok Szentföld-élménye nyomán támadt érdeklődést is tükrözi, és megteremti a szentatyafiság kultuszát. Az ünnep dátuma, Szent Anna feltételezett halála napja, valójában egy templom felszenteléséről emlékezik meg. Mária állítólagos jeruzsálemi szülőházát még a IV. században építették át templommá, és szentelték fel egy július 26-i napon. E templom ünnepét és búcsúnapját Bizáncban július 25-én ülték meg, itt 50 körül Annának már külön templomot is szenteltek. A napot Justinianus császár tette kötelező ünneppé.
Mária szüleiről, Annáról és Joakimról az újszövetségi könyvek egy szót sem szólnak. Legendájuknak és tiszteletüknek forrásai az apokrif írások, elsősorban Jakab elő-evangéliuma. A kiteljesedett középkori legenda szerint Anna első férje volt Joakim. Sokáig nem volt gyerekük, végül is angyali jövendölést követően Anna teherbe esett és megszülte az „első” Máriát, a majdani „Istenszülő” Szűzanyát. Joakim hamarosan meghalt, s Anna újból férjhez ment. Új férjétől, Kleofástól fogant a „második” Mária, Alfeus jövendő felesége, kinek négy fia lett Jézus unokatestvére, és – egy kivételével – apostola: a kisebbik Jakab, Júdás Tádé, zelóta Simon és József. Anna Kleofást is eltemette, és újból férjhez ment egy Salamon nevű emberhez. Neki szülte a „harmadik” Máriát, akit apja után Szaloménak hívtak. Ő lett Zebedeus felesége és szült Jézus számára újabb unokafivéreket és apostolokat: a nagyobbik Jakabot és Jánost.
Anna és leányai, a három Mária, csak egy pogány képzetektől zsongó agyban alkothattak családot (a kopt keresztény felfogás odáig ment, hogy a három Máriából egyet csinált, s fiaikat Jézus fivéreinek tette meg). Együttesükben a zsidó-keresztényektől idegen archaikus istennőháromság képe kísért, amelyet a hellenisztikus korban egy-egy jelentősebb istennő és háromtagú kísérete jelenít meg (l. Héra és a heszperiszek, Aphrodité és a gráciák).
Jankovics Marcell: Jelkép-kalendárium (részlet)
Békessy Jenő születésnapja – 1874
BÉKESSY JENŐ, (Debrecen, 1874. július 26. – Budapest, 1958. május 14.) állattenyésztési szakember, a magyarországi állattenyésztés irányításának egyik jeles alakja. A debreceni gazdasági tanintézet elvégzése után 1889-1902-ben gazdasági gyakornok volt Mezőhegyesen. 1902-től 1909-ig gazdasági felügyelőként dolgozott, majd a földművelésügyi minisztérium állattenyésztési osztályán működött, melynek 1919-től vezetője volt 1936-ban történt nyugdíjba vonulásáig. A magyarországi állattenyésztés egyik jeles irányítója volt. Több cikke jelent meg a Köztelek (1904, 1906) és a Magyarország (1908) című lapokban.
Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1999. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)
Diószeghy Dániel születésnapja – 1900
A tüzeléstan tudós professzora, DIÓSZEGHY DÁNIEL (Ungmogyorós, 1900. július 26. – Budapest, 1969. december 25.) kohómérnöki oklevelének megszerzése után a Ganz gyárban dolgozott, majd visszatért Alma Materébe, Sopronba tanítani. A vaskohászat, majd a tüzeléstan tárgyat oktatta. A miskolci Nehézipari Műszaki Egyetem megalakulása után itt lett a tüzeléstan tanszék tanára, majd tanszékvezető professzora. Tudományos tevékenysége a kemencetervezésen, tüzeléstechnikán kívül a nyersvasgyártásra, vasöntészetre és az alumíniumkohászatra is kiterjedt. Kohómérnökök több nemzedékét oktatta, nevelte.
Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink a műszaki és természettudományokban 2000)
Gyémánt László ezen a napon ünnepli születésnapját 1935 óta. A Kossuth-díjas festőművész, akinek rajzait már főiskolás korában Barcsay tanulmányaihoz hasonlították, az 1960-as évek elején fenegyereknek számított, aki nem illett a szocialista kultúrpolitikába. 1966-ban Bécsben lett volna kiállítása, megszerveztek egy találkozót számára Salvador Dalíval is, de nem kapott útlevelet. Két évvel később Aczél György személyesen tiltatta be a kiállítását az Eötvös-klubban. 1970-ben Londonba költözött, ahol politikai menedéket kért, 1973-ban Bécsbe települt, majd megkapta az osztrák állampolgárságot. Távollétében itthon két év négy hónap börtönbüntetésre ítélték.
1982-ben hazatért, 1987-ben megalapította az Óbudai Festőiskolát. Nevezetesek híres dzsessz-, illetve rockzenészekről, színészekről és művésztársairól készített portréi.
Ünnepek
Szent Anna és Joachim ünnepe – Szűz Mária szülei. Anna az özvegyek, a leendő édesanyák, a nagyanyák, a gyermektelen asszonyok, a dajkák, a jegyesek, a háziasszonyok, a szabók, a szatócsok, a molnárok, a csipkeverők, a cselédek és a takácsok védőszentje, Joachimot az asztalosok, a kádárok és a bányászok vallják védőszentjüknek.
A rendszergazdák világnapja – Minden év júliusának utolsó péntekén tartják 2000 óta.
Július 26-án történt
1533 A spanyol hódítók kivégezték Atahualpa inka uralkodót.
1825 Megrendezték az első balatonfüredi Anna-bált.
1847 Amerikai telepesek megalakították a Libériai Köztársaságot. Az ország nemzeti ünnepe.
1887 Az orosz cári cenzúra engedélyezte a Ludwig Zamenhof lengyel orvos által készített eszperantó tankönyv terjesztését, ez a nap az eszperantó születésnapja.
1908 Az amerikai Kongresszus létrehozta a Nyomozó Irodát, a mai FBI elődjét.
1920 Magyarország és a Vatikán között létrejött a diplomáciai kapcsolat.
1927 Hajdúszoboszlón megnyílt a fövenyfürdő, a mai gyógyfürdő elődje.
1933 A belügyminiszter rendeletben szólította fel a tisztviselőket idegen hangzású nevük magyarosítására.
1953 A minisztertanács határozatot hozott az internálás és a kitelepítések megszüntetéséről, a táborok feloszlatásáról.
1953 Maroknyi kubai felkelő Fidel Castro vezetésével megostromolta a Santiago de Cuba-i Moncada laktanyát. Az akció elbukott ugyan, de megrengette a diktatúrát. Ez a nap a karibi ország nemzeti ünnepe.
1956 Egyiptom államosította a Szuezi-csatornát.
1963 Több mint ezer ember életét követelte egy 6,1-es erősségű földrengés Szkopjéban.
1965 Kikiáltották az addig brit gyarmat Maldív-szigetek függetlenségét.
1971 Felbocsátották az Apollo–15 amerikai űrhajót, amely végrehajtotta az első bővített tudományos programú holdra szállást.
2000 Automatikus üzemmódban összekapcsolódott a Zvezda (Csillag) orosz „lakómodul” a Föld körül 1998 vége óta keringő Unity-Zarja amerikai–orosz egységgel, és így létrejött a Nemzetközi Űrállomás (ISS) háromegységes lakható változata.
2022 Megnyitották a horvátországi Pelješac hidat, amely a boszniai tengerpart elkerülésével teremt összeköttetést a szárazföld és a Pelješac-félsziget között.
Július 26-án született
1678 I. József Habsburg-házi német-római császár, magyar és cseh király
1791 Debály Ferenc József karnagy, zeneszerző; Paraguay és Uruguay nemzeti himnuszának szerzője
1829 Auguste Marie François Beernaert Nobel-békedíjas belga politikus, 1884–94 között miniszterelnök
1856 George Bernard Shaw Nobel-díjas ír drámaíró, író
1874 Békessy Jenő állattenyésztési szakember, a magyarországi állattenyésztés irányításának egyik jeles alakja.
A debreceni gazdasági tanintézet elvégzése után 1889–1902-ben gazdasági gyakornok volt Mezőhegyesen. 1902-től 1909-ig gazdasági felügyelőként dolgozott, majd a földművelésügyi minisztérium állattenyésztési osztályán működött, melynek 1919-től vezetője volt 1936-ban történt nyugdíjba vonulásáig. A magyarországi állattenyésztés egyik jeles irányítója volt. Több cikke jelent meg a Köztelek (1904, 1906) és a Magyarország (1908) című lapokban.
Forrás:
OSZK
1875 Carl Gustav Jung svájci pszichológus és elmegyógyász
1884 Borbás Gáspár labdarúgó, a magyar válogatott első góljának szerzője
1894 Aldous Huxley angol író, a Szép új világ szerzője
1900 Diószeghy Dániel, a tüzeléstan tudós professzora
Kohómérnöki oklevelének megszerzése után a Ganz gyárban dolgozott, majd visszatért alma materébe, Sopronba tanítani. A vaskohászat, majd a tüzeléstan tárgyat oktatta. A miskolci Nehézipari Műszaki Egyetem megalakulása után itt lett a tüzeléstan tanszék tanára, majd tanszékvezető professzora. Tudományos tevékenysége a kemencetervezésen, tüzeléstechnikán kívül a nyersvasgyártásra, vasöntészetre és az alumíniumkohászatra is kiterjedt. Kohómérnökök több nemzedékét oktatta, nevelte.
Forrás:
OSZK
1907 Pelle István kétszeres olimpiai bajnok tornász
1922 William Blake Edwards Oscar-díjas amerikai filmrendező, forgatókönyvíró, A Rózsaszín Párduc rendezője
1928 Stanley Kubrick Oscar-díjas amerikai filmrendező
1929 Alexis Weissenberg bolgár születésű francia zongoraművész
1930 Szervátiusz Tibor Kossuth-díjas szobrász, a nemzet művésze
1933 Edmund S. Phelps Nobel-díjas amerikai közgazdász
1935 Gyémánt László Kossuth-díjas festő
1939 Marinov Gusztáv Ferenczy Noémi-díjas belsőépítész
1943 Sir Mick Jagger angol rockzenész, a Rolling Stones frontembere
1945 Helen Mirren Oscar-díjas brit színésznő
1948 Almási Tamás Kossuth-díjas filmrendező
1959 Kevin Spacey kétszeres Oscar-díjas amerikai színész
1964 Sandra Bullock Oscar-díjas amerikai színésznő
1964 Nagy Molnár Dávid Hortobágyi Károly-díjas bűvész, illuzionista
1984 Marosi Ádám olimpiai bronzérmes, világbajnok öttusázó
Július 26-án halt meg
1684 Elena Cornaro Piscopia olasz filozófus, teológus, az első nő, aki PhD tudományos fokozatot szerzett
1864 Fáy András író, politikus, akadémikus, az első magyarországi takarékpénztár alapítója
1909 Schenek István kémikus, akadémikus, az akkumulátorgyártás magyar úttörője
1944 Reza Pahlavi iráni sah, a Pahlavi-dinasztia alapítója
1952 Evita Perón argentin színésznő, Juan Perón elnök felesége
1967 Füst Milán Kossuth-díjas író, esztéta
1984 Hahn István ókortörténész, akadémikus
1984 George Gallup amerikai reklám- és közvélemény-kutatási szakember, a nevét viselő intézet alapítója
1999 Trygve Haavelmo Nobel-díjas norvég közgazdász
1999 Bay Béla tőr- és párbajtőrvívó, mesteredző, sportvezető
2009 Merce Cunningham amerikai táncművész és koreográfus, a „táncművészet Einsteinje”
2023 Sinéad O'Connor Grammy-díjas ír énekesnő
#eztörténtma