(MTI) "Még 26 éves, főiskolai negyedéves koromban egy hetet töltöttem New Yorkban, a barátnőnet látogattam meg. Amúgy is szerelmes voltam, de akkor, fiatal festőként tejesen szerelmes lettem ebbe a vibráló kulturális központba is" ? nyilatkozta a most 51 esztendős művész a kiállítás megnyitóján.
"Festettem akkor egy sorozatot a manhattani furcsa perspektívájú terekről. New Yorknak ez a rendkívül logikus térbeli felépítése, az utcák és a sugárutak derékszögben való találkozása és még ezekre épülő harmadik derékszög, a toronyházaknak a függőleges magassága ragadott meg. Megfogott a háromirányú koordinátarendszerbe beépített tér, amely gótikus katedrálisokra emlékeztetett" ? mondta Szegedi Csaba.
A sorozat akkor azonban félbemaradt, s a festő, akinek több más korszaka következett ezután, később úgy érezte, hogy a New York-i témát még nem festette ki magából. 2006-ban a térlátásról és a térábrázolásról szóló doktori disszertációja mestermunkáit kellett elkészítenie, ezért megpályázta a Connecticut állambeli New Londonban székelő Griffis Art Center féléves ösztöndíját. A kiállításon megtekinthető képeket ? további több mint száz munka mellett ? mind a tanulmányi időszakban festette, be-bejárva az ideiglenes otthonául szolgáló városból Manhattanbe.
Szegedi Csaba festőművész-művésztanár szerint New York-i sorozatának a műgyűjtők körében is nagy sikere volt, különösen a realisztikusabban ábrázoló képeknek, ő azonban a kiállításon bemutatott tíz képet tartja az egész széria "legdesztilláltabb" darabjainak.
Szegedi Csaba képeit egy hónapon át tekintheti meg a közönség a New York-i Magyar Kulturális Intézetben. Előtte Bányai István Amerikában élő illusztrátor, tervezőgrafikus, valamint Kárpáti Tamás festő, grafikus műveiből nyílt itt kiállítás. A következő tárlat pedig Orosz István grafikusművész munkásságából nyújt majd ízelítőt.