Jeles napok

Május – Pünkösd hava – Tavaszutó – Ígéret hava

Jeles napok

A tömegtájékoztatás világnapja

A tömegtájékoztatás világnapját a II. Vatikáni Zsinat Inter mirifica kezdetű, 1963-ban kiadott határozata kezdeményezte. Célja a hívek figyelmének felhívása a sajtótól a filmművészetig terjedő katolikus tömegtájékoztatás fontosságára, illetve annak anyagi és imádságos támogatására. 1967 óta pápai üzenet előzi meg a világnap megünneplését, melyet a szentatya január 24-én, a sajtó védőszentjének tartott Szalézi Szent Ferenc ünnepén tesz közzé. A húsvét utáni hatodik vasárnapra, Pünkösd előtti vasárnapra eső világnap számos országban egybeesik Jézus Mennybemenetele ünnepével, ezért a gyakorlatban inkább Szalézi Szent Ferenc napján emlékeznek meg róla.

Schodits Lajos születésnapja – 1872

SCHODITS LAJOS, (Pest, 1872. május 19. – Budapest, 1941. november 11.): építész, tanár, a XX. század első fele számos jelentős városi középület- és lakóegyüttesének tervezője, társtervezője. Tanulmányait a budapesti műegyetemen végezte 1894-ben. Ezután németországi tanulmányutat tett. 1898-ban a felső építőipari iskola tanára, 1917-ben igazgatója lett. Számos szakcikke jelent meg, szakkönyveket írt az építőipari tanulók számára. Tervei szerint épült a nagyváradi, szombathelyi és eperjesi kórház, a kőbányai református templom (1897), a Népszálló (a volt Aréna úton, Eberling Bélával, 1910), a kispesti Wekerle-telep néhány háztípusa, a volt Esplanade Szálló (Frankel Leó úton, Eberling Bélával), a kőbánya-óhegyi pénzügyőri iskola és lakótelep (1927–28).

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1997. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

A családorvosok világnapja

A Családorvosok Világnapjának választott május 19-ét 2010-ben nyilvánította világnappá a Családorvosok Világszervezete (World Organization of Family Doctors, WONCA). A Családorvosok Világszervezetét 1972-ben alapították, jelenleg 600 ezer családi orvost tömörít a világ 150 országában.
A világnap kijelölésekor abból indult ki a nonprofit szervezet, hogy a családorvosok szerepének és hozzájárulásának központi szerepe van az egészségügyi ellátó rendszerekben. Ez a nap arra hivatott, hogy világszerte megünnepeljék a családorvosokat és a családi orvoslás terén elért haladást. A Családorvosok Világnapja felhívja a figyelmet a háziorvosok elkötelezettségére, elismeri a háziorvosok munkáját, fokozza a háziorvosok morálját, illetve ráirányítja a döntéshozók és a közvélemény figyelmét a háziorvosok munkájával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

Szent Ivó, Bretagne szülötte

Ivó Bretagne szülöttje (1253–1303), aki a szegények ügyeit nagy bölcsességgel, jogi tudással és szeretettel védelmezte mind az egyházi, mindpedig a világi bíróságok előtt. Középkori egyetemek jogi karának, továbbá a jogtudósoknak, jogászoknak, ügyvédeknek, törvénybemenőknek védőszentje. A római S. Ivo, a vele összefüggő Sapienza néven emlegetett egykori pápai, most állami egyetem (1303) barakk temploma az ő oltalma alatt áll.
Tisztelete főleg a jezsuita barokk, vagy a Collegium Germanico-Hungaricum magyar növendékeinek közvetítésével hazánkba is eljutott, de szélesebb társadalmi körökben nem vált egyetemessé. A nagyszombati, majd pesti egyetem jogi karának ő volt a patrónusa. 1695-től kezdve ünnepélyesen ülte meg névünnepét: vagy valamelyik professzor, vagy egyik kiváló hallgató méltatta Ivó érdemeit. Így volt a XVIII. században is. Trencsénben színjátékkal is ünnepelték (1729).
A kiscelli trinitárius templomnak az óbudai templomba került oltárképe Ivót úgy ábrázolja, hogy a szegények írásbafoglalt kérvényeit angyalnak nyújtja át, mintegy mennyei elintézés végett. Oltára állott a budavári Nagyboldogasszony templomban is, amely a XVIII. században tudvalevőleg a jezsuiták kezén volt.
Az Ivó név a régi, jókedvű, mulatós jurátusokban rokon képzeteket szült.

Bálint Sándor: Ünnepi kalendárium (részlet)

Május 19-én történt

Távol a világ zajától, A vadászat, Még egy kört mindenkinek – mindhárom zseniális film Thomas Vinterberg nevéhez köthető, aki 1969-ben ezen a napon született. Az utolsóként említett alkotás 2021-ben elnyerte a legjobb nemzetközi játékfilmnek járó Oscar-díjat.

Thomas Vinterberg az Oscar-díjjal 2021-ben. Fotó: Chris Pizzello / POOL / AFP
Thomas Vinterberg az Oscar-díjjal 2021-ben. Fotó: Chris Pizzello / Pool / AFP

Ünnep

A családorvosok világnapja – A Családorvosok Világszervezete (WONCA) 2010-ben kezdeményezte megtartását.
A gyulladásos bélbetegség  (IBD) világnapja – A kezdeményezés célja, hogy felhívják a figyelmet a betegségre és a közösség elfogadja az érintetteket.
Az AIDS betegségben elhunytak világnapja – Május harmadik vasárnapján 1983 óta világszerte gyertyagyújtással emlékeznek a betegség áldozataira.
Pünkösd ünnepe – A húsvét utáni ötvenedik napon ünnepli a keresztény világ a szentlélek eljövetelét (protestáns megfogalmazásban a szentlélek kitöltetését), egyben az egyház születésnapját. Pünkösd a húsvét és a karácsony után a kereszténység harmadik legnagyobb ünnepe.
Szent Dunstan ünnepe – Canterburyi érsek, a fegyverkovácsok, az aranyművesek, a lakatosmesterek és az ékszerészek védőszentje.

Május 19-én történt

1465 II. Pál pápa Vitéz Jánoshoz és Janus Pannoniushoz intézett bullájában engedélyezte egyetem felállítását Pozsonyban.
1578 Pünkösd napján a budai várban felrobbant egy lőportorony, legalább ezer ember meghalt.
1688 Felszabadult a török uralom alól Székesfehérvár, amely 1543-ban ostrommal került az oszmánok kezébe.
1705 XIV. Lajos francia király elismerte II. Rákóczi Ferencet Erdély fejedelmének.
1736 Először használták a kronométer elnevezésű hajózási időmérő műszert, amellyel a hajóút földrajzi hosszúságát tudták meghatározni.
1802 Bonaparte Napóleon megalapította a Becsületrendet, a legmagasabb francia állami elismerést.
1906 Az Alpokban, a Simplon-hágó alatt megnyitották a Föld egyik leghosszabb – közel húsz kilométer hosszú – vasúti alagútját.
1909 A Szergej Gyagilev szervezte első párizsi Orosz Évad keretében bemutatkozott az Orosz Balett.
1929 Barcelonában megnyílt a világkiállítás. Ez alkalomból beépítették a Montjuis-hegyet, amely a mai napig vásárterület.
1971 A Szovjetunióban felbocsátották a Marsz–2 űrszondát, amely november 27-én első ember készítette szerkezetként elérte a Mars felszínét.
1991 Az akkor még jugoszláv tagköztársaság Horvátországban népszavazáson 83 százalékos részvétel mellett 93 százalék a függetlenségre szavazott.
2009 A dán parlament elfogadta a skandináv országhoz tartozó Grönland autonómiáját bővítő törvényt.
2015 Krasznahorkai Lászlónak ítélték oda a Nemzetközi Man Booker-díjat.
2018 Londonban megtartották Harry herceg, Károly brit trónörökös és a néhai Diana hercegnő másodszülött fia és az amerikai Meghan Markle színésznő esküvőjét.

Május 19-én született

1611 XI. Ince, a 240. római pápa, a 17. század legjelentősebb pápája
1869 Toroczkai Wigand Ede építész és iparművész
1881 Kemal Atatürk, a modern török állam létrehozója
1893 Bajor Gizi Kossuth-díjas színésznő, kiváló művész, a Nemzeti Színház örökös tagja
1903 Németh Antal rendező, színházigazgató, színháztörténeti író
1909 Sir Nicholas Winton brit tőzsdeügynök, a második világháború előestéjén tízezer prágai zsidó gyermeket megmentő „brit Schindler”
1913 Bert Hardy angol fényképész, a sajtófotózás úttörője
1930 Plesz Antal Széchenyi- és Ybl Miklós-díjas építész
1945 Pete Townshend, a Who együttes gitárosa, dalszerző
1949 Dusty Hill, a ZZ Top basszusgitárosa
1953 Villányi László József Attila-díjas költő
1954 Dobány Sándor Ferenczy Noémi-díjas keramikusművész
1956 Lánczi András Széchenyi-díjas politológus, filozófus
1958 Bubik István Jászai Mari-díjas színész, érdemes művész
1958 Száraz Miklós György József Attila- és Magyarország Babérkoszorúja díjas író
1969 Thimár Attila József Attila-díjas irodalomtörténész, szerkesztő
1969 Thomas Vinterberg dán filmrendező, a Még egy kört mindenkinek című Oscar-díjas film alkotója
1973 Kovács Áron rádiós, televíziós műsorvezető, énekes, színész
1977 Natalia Oreiro uruguayi színésznő, énekesnő, tévés szappanoperák csillaga
1977 Oroszlán Szonja színésznő
1992 Sam Smith Oscar-, Golden Globe-, valamint többszörös Grammy-díjas angol énekes-dalszerző

Május 19-én halt meg

1536 Boleyn Anna angol királyné, VIII. Henrik angol király második felesége
1864 Nathaniel Hawthorne amerikai elbeszélő, író, az amerikai kritikai realizmus első nagy mestere, A skarlát betű szerzője
1898 William Ewart Gladstone brit államférfi, négyszeres miniszterelnök
1913 Korányi Frigyes orvos, belgyógyász, akadémikus, kezdeményezésére indult meg a tuberkulózis elleni küzdelem
1924 Nemes Lampérth József festőművész, a 20. század eleji magyar avantgárd egyik legeredetibb alakja
1928 Küffer Béla könyvtáros, aki megindította a magyar parlamenti dokumentumok tervszerű gyűjtését
1954 Charles Edward Ives, az egyik első nemzetközileg is ismert és elismert amerikai zeneszerző
1958 Ronald Colman Oscar- és Golden Globe-díjas brit születésű amerikai színész
1993 Barna Miklós festő és grafikus
1994 Jackie Kennedy Onassis, John F. Kennedy amerikai elnök, majd Arisztotelisz Onasszisz görög hajómágnás felesége, a múlt század egyik legismertebb asszonya
1995 Páskándi Géza Kossuth-, József Attila- és Magyar Örökség díjas író, költő, színműíró
2009 Robert F. Furchgott orvosi Nobel-díjas amerikai biokémikus
2009 Szabóky Zsolt Balázs Béla-díjas fotóművész
2021 Vámos Tibor Széchenyi- és állami díjas villamosmérnök, akadémikus

#eztörténtma