Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere, a bizottság elnöke beszédében kiemelte, hogy a második világháború lezárása után még rengeteg szenvedést és igazságtalanságot kellett elviselnie a leszármazottaknak. A korabeli Magyarországról mintegy 300 ezer lakost hurcoltak el, a deportáltaknak pedig 30-40 százaléka halt meg, de volt olyan település, ahol több mint 60 százalékuk vesztette életét ? emlékezett meg az áldozatokról a miniszter.

A testület feladata, hogy szembenézzen ezekkel a történelmi tragédiákkal és méltóképpen emlékezzék meg a Kárpát-medencében élők internálásának 70. évfordulójára, a Szovjetunióba hurcolt politikai foglyokra és kényszermunkásokra. Az emlékév keretében számos programot terveznek, köztük emléktáblák avatását, kutatómunkát, könyvek, illetve oktatási anyagok kiadását.

A bizottság tagjai belügyminiszter, az igazságügyi miniszter, a külgazdasági és külügyminiszter és a honvédelmi miniszter által delegált egy-egy személy, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára és a kiemelt társadalmi ügyekért felelős helyettes államtitkára. Továbbá a Magyar Tudományos Akadémia, a Gulágkutatók Nemzetközi Társasága, a Lénárd Ödön Közhasznú Alapítvány, a Magyarországi Németek Pécs-Baranyai Nemzetiségi Köre, a Szovjetunióban volt Magyar Politikai Rabok és Kényszermunkások Szervezete, valamint a XX. Század Intézet főigazgatója, a VERITAS Történetkutató Intézet főigazgatója és a Nemzeti Emlékezet Bizottsága elnöke.

Fotó: Csákvári Zsigmond