A művészetpedagógia nagy kihívása, hogy folyosót nyisson az értékközvetítés szándéka és napjaink ifjúságának a virtuális világ által uralt kultúrája között – mondta Szentmártoni János csütörtökön Budapesten a 6. Művészetpedagógiai Konferencia megnyitóján.

„Képességet fejleszteni, tehetséget gondozni, a mentális és lelki egészséget helyreállítani és megőrizni, nyitottá tenni a társadalmi problémák iránt, kreativitásra és innovatív szemléletre nevelni. E fontos célokkal foglalkozik a konferencia is” – mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium művészetért és közösségi művelődésért felelős helyettes államtitkára.

Szentmártoni János úgy fogalmazott, hogy a művészetpedagógia a vártnál jóval feszesebb ütemben zajló globális folyamatok hatására jelentős paradigmaváltáson megy keresztül. Mindez a művészetpedagógia szerepét, jelentőségét és a vele szemben támasztott elvárásokat egyaránt érinti. Úgy tartja: az oktatási-nevelési módszereknek, a művészet átörökítésének jövőformáló küldetése van. A helyettes államtitkár kitért arra, hogy a világjárvány idején a művészet, valamint a kulturális intézményeink pillanatok alatt felismerték feladatukat, és olyan innovatív megoldásokkal álltak elő, amelyek a családok számára sokszor a lelki-szellemi túlélést jelentették.

„A közelmúlt további súlyos tanulsága, hogy meg kell tanulnunk megbecsülni a jelenléti aktivitás varázsát, a művészetekkel való közvetlen találkozás semmivel sem fogható élményét. Egyértelmű, hogy a vágyott eredmények, sikerek eléréséhez páratlan társadalmi és intézményi összefogásra van szükség. Büszkék lehetünk arra, hogy oktatási és kulturális intézményrendszerünk példaértékű eredményeket képes felmutatni a művészetpedagógia területén is.”


648aefc13aab8e988c11725a.jpg
Szentmártoni János, a Kulturális és Innovációs Minisztérium művészetért és közösségi művelődésért felelős helyettes államtitkára (balra) és Erős István, a Magyar Képzőművészeti Egyetem rektora a 6. Művészetpedagógiai Konferencia megnyitóján a Pesti Vigadóban

A szerdán kezdődött háromnapos Művészetpedagógiai Konferenciát, amelyen számos külföldi szakember szólal fel, a Magyar Képzőművészeti Egyetem, a Magyar Művészeti Akadémia és az ELTE több kara közösen szervezi. A 152 éves intézményben csütörtökön első alkalommal adták át a Szabados Árpád senior művészetpedagógiai díjat, amelyet a neves oktató, építész, Gaul Emil vehetett át.

A nemzetközi Művészetpedagógiai Konferencián a dráma-, tánc- és zenepedagógia, a vizuális nevelés, a gyermek- és ifjúsági kultúra területein dolgozó művészek, pedagógusok és kutatók osztják meg egymással tapasztalataikat. A szerdai nyitónapon az MKE alkotói workshopokat, művészeti bemutatókat, kiállításokat, épület- és műhelybejárásokat rendezett, csütörtökön és pénteken a Pesti Vigadóban tudományos plenáris- és szekcióelőadásokkal folytatódik a rendezvény.

A konferencia külföldi előadói közt szerepel mások mellett Emiel Heijnen, az Amszterdami Művészeti Akadémia Vizuális Nevelési Tanszékének egyetemi tanára, Hilda Wengrower, az Izraeli Művészetterápiás Egyesület társelnöke, valamint Ileana Pintilie művészetkritikus, történész, kurátor, a Temesvári Nyugati Egyetem Bölcsészettudományi Karának professzora.

Fotók: Hegedüs Róbert / MTI