A két vizuális művészeti produkció közös bemutatója kiválóan példázza, a kortárs művészet hogyan tartja életben történelmi emlékeinket. A látványos magyar kulturális esemény a pretoriai Magyar Nagykövetség szervezésében, a dél-afrikai Holokauszt Központtal és a patinás fokvárosi Fugard színházzal együttműködésben jön létre, a WALDSEE 1944 művészeti projekt a 2B Galéria (Budapest) és az AlmaOnDobbin Alapítvány (New York) közös programja. A dél-afrikai bemutató az Art Market Budapest kezdeményezésére és közreműködésével kerül megrendezésre. A tárlaton számos magyar művész művei mellett a magyar származású fotóművész, Sylvia Plachy és fia, az Oscar-díjas Adrien Brody alkotása is látható lesz.

Az afrikai kontinens legfontosabb kulturális központjában, Fokvárosban február 21-én komplex magyar művészeti program keretében kerül sor a Saul fia dél-afrikai premierjére. A nagy várakozással kísért esemény kapcsán és annak helyszínén, a patinás, történelmi jelentőségű kulturális központban, a fokvárosi Fugard színházban a filmbemutatót különleges kiállítás ünnepélyes megnyitója egészíti ki. A budapesti 2B Galéria által létrehozott WALDSEE 1944 elnevezésű művészeti projekt mintegy 100 ? elsősorban magyar, de a számos külföldi között több dél-afrikai ? művész alkotásaiból mutat be válogatást a filmbemutató helyszínén.

A számtalan nemzetközi elismerést, köztük a Cannes-i Filmfesztiválon a zsűri nagydíját, illetve a Golden Globe-díjat is begyűjtő Saul fia dél-afrikai bemutatójára éppen egy héttel a 88. Oscar-gála előtt kerül sor, ahol az alkotás a legjobb idegen nyelvű film kategória díjának megszerzésére esélyes. Nemes Jeles László filmjének dél-afrikai forgalmazása tehát nemcsak látványos körülmények között, hanem felfokozott érdeklődés mellett kezdődik meg. A filmbemutatón köszöntőt mond Király András, Magyarország dél-afrikai nagykövete és Richard Freedman, a dél-afrikai Holokauszt Központ és Alapítvány igazgatója.

A filmpremier kísérőeseményeként a Fugard színházban megnyíló, 2004-ben indult és máig is folyamatosan bővülő WALDSEE 1944 kiállítás vezető magyar és külföldi képzőművészeknek a holokauszthoz kapcsolódó kortársművészeti reflexióit mutatja be. A művészeti program kiindulópontját a Magyar Zsidó Levéltárban őrzött, Auschwitzból küldött tábori levelezőlapok adják: az elhurcolt magyar zsidó foglyokkal haláluk előtt az őrök levelezőlapokat írattak, hogy az áldozatok szerencsés megérkezésükről ?számoljanak be? szeretteiknek.

A feladás helyszíneként azonban Auschwitz helyett egy fiktív település neve, Waldsee került a képeslapokra. A levelek célja a címzettek megnyugtatása, rövidesen bekövetkező deportálásuk előkészítése volt. A WALDSEE 1944 kiállítás kurátorai saját fiktív Waldsee-képeslapjaik elkészítésére kérték fel a művészeket, amelyeket az alkotók személyes történetekkel, szövegekkel egészítenek ki. A programhoz a mai napig több mint száz művész csatlakozott, köztük olyan jelentős dél-afrikai alkotók is, mint a világhírű William Kentridge, továbbá Paul Emmanuel, Erika Hibbert és Diane Victor. A WALDSEE 1944 kurátora Böröcz László, a 2B Galéria vezetője, a szervezésben közreműködött Gary van Wyk, az AlmaOnDobbin Alapítvány igazgatója.

Külön érdekessége az Oscar-díjra jelölt Saul fia és a WALDSEE 1944 fokvárosi bemutatójának, hogy a tárlat anyagában a magyar származású New York-i fotóművész, Sylvia Plachy mellett fia, az Oscar-díjas Adrien Brody alkotása is látható lesz.

A fokvárosi eseményre a pretoriai Magyar Nagykövetség szervezésében, az Art Market Budapest nemzetközi kortárs képzőművészeti vásár kezdeményezésére és együttműködésével, a Dél-Afrika és Magyarország közötti kulturális kapcsolatok elősegítése céljából kerül sor. A program egyebek mellett az Art Market Budapest és a Cape Town Art Fair, a két regionális vezető művészeti vásár közötti partneri együttműködés megalapozására is lehetőséget ad.