Vas István születésnapja – 1910 – A Digitális Irodalmi Akadémia tagja
Vas István (Budapest, 1910. szeptember 24. – Budapest, 1991. december 16.)
Kossuth- és József Attila-díjas költő, író, műfordító. A Digitális Irodalmi Akadémia 2015-ben posztumusz tagjává választotta.
*
Budapesten született 1910. szeptember 24-én jómódú, asszimilálódott zsidó polgárcsaládban. Apai ágon a felmenők sok generációja rabbiként működött előbb a Felvidéken, majd Bátaszéken. Apja, Vas (Veisz) Pál e hagyománnyal szakítva textilkereskedő, majd cégigazgató lett. Anyja, Augenstein Elza gazdag óbudai családból származott. Vasnak egy húga született, aki gyermekkorában betegségben meghalt. Az elemi iskolát és a gimnáziumot Budapesten végezte, 1928-ban érettségizett, majd egyetem helyett Bécsben kezdett tanulni kereskedelmi akadémián, de ezt nem végezte el. 1928-ban ismerkedett meg Kassákkal, akinek egy kávéházban mutatta meg verseit. Első publikációi a bécsi időszakban jelentek meg (kritika, fordítás és vers is) a Munkában és a kolozsvári Korunkban.
1929 tavaszán Bécsben ismerkedett meg Nagy Etel táncosnővel (1907–1939), aki Simon Jolánnak, Kassák Lajos feleségének az első házasságából született. Még ebben az évben mindketten hazatértek, és nemsokára össze is költöztek. 1935-ben összeházasodtak (Vas esküvői tanúja Déry Tibor volt), majd amikor 1938-ban Vas megkeresztelkedett katolikusnak, egyházi esküvőt is tartottak.
1929 őszén hivatalnokként kezdett dolgozni a Standard Villamossági Rt.-nél, itt 1938-ig volt állásban, amikor a zsidótörvények miatt elbocsátották. Ezután egy évig a Viktória Kötő- és Szövetgyárban, majd 1939-től 1944 májusáig a Giraud Jenő Konzervgyárban dolgozott tisztviselőként.
1931-ben ismerkedett meg Kosztolányival, a következő évben jelent meg először verse a Nyugatban. 1933-ban Babitscsal is kapcsolatba került. A Nyugat „harmadik nemzedékének” nevezett csoportból Radnótival és Weöressel került barátságba, később Illyéssel volt közeli viszonya. A „népi-urbánus vitában” Illyéshez, azaz a népiekhez csatlakozott, lapjukban, a Válaszban publikált. 1932-ben jelent meg első verseskötete, az Őszi rombolás, amelyet 1935-ben a Levél a szabadságról, 1938-ban pedig a Menekülő múzsa követett.
1939 szeptemberében felesége agydaganatban meghalt, Vas emlékkönyvet állított össze neki (Egy magyar táncosnő). A következő év nyarán Szentendrén ismerkedett meg Szántó Piroska festőművésszel (1913–1998), és rövid életű szerelem szövődött közöttük. 1939-ben ismerte meg munkahelyén a paraszti származású Kutni Máriát (1919–1971), aki előbb Vas barátnője lett, majd 1945-ben összeházasodtak.
Melhardt Gergő: Vas István életrajza (részlet)
Szent Gellért püspök
Gellért, Csanád első püspöke (†1046). Előkelő velencei család sarjadéka. Hét éves korában súlyosan megbetegedett. Szülei egyetlen gyermeküket a kor jámbor szokása szerint szerzetesi ruhába öltöztették, vagyis Istennek és a bencés rend szentjeinek oltalmába ajánlották: oblátus, Istennek áldozott személy lett belőle. Szerzetesként Bolognában tanul, majd a velencei Szent György-monostor apátjául választják meg. Hamarosan lemond azonban a klastrom „fejedelemségéről”, hogy majd Jeruzsálemben remetéskedjék. Útközben Dalmáciában hajótörést szenved, és így hazánkba, sőt Szent István udvarába jut. Itt a király tanácsadója, Imre herceg nevelője lesz.
Néhány év múlva szíve vágyát követve, a bakonybéli remeteségbe vonul.
[…]
Gellért bölcsességét, atyai szívét árulja el a symphonia Ungarorum ismert jelenete is: éjszakai szállásán egy őrölgető szolgáló magyar nótájának hangjára ébred föl. A dallamot szépnek, különösnek találja, a lányt pedig jókedvvel végzett munkájáért megjutalmazza. Így lett Gellért a magyar népköltészet első hírmondója.
Szent István halála után a vallási és trónviszályok idején Gellért a lázadók kezére kerül. A Duna mellett nagy sok nép vevé körül, és hagyinálni kezdék kővel. Ő kedég szent keresztnek jegyét hányja vala eleikben és egyik sem találja vala. Annak utána ragadák mind szekerestül, és egy nagy hegyrül aláereszték, kinek Kelenfölde neve. De mikoron még es élne, gerelyekkel átalverék őtet, és egy nagy kövön az Duna szélén eltörék fejét, és azonképpen mártiromságnak koronáját vevé. Az mely kövön kedég kiontották vala agya velejét, hét esztendég semmi árvíz el nem moshatta vérét, míg felgyűjteték az jámbor egyházi népektül. A hagyomány szerint ezen a helyen a sebek begyógyultak, a törött csontok helyükre illeszkedtek, ha fölöttük a sebesült anyja, lánytestvére vagy jegyese egy Üdvözlégyet és egy Hiszekegyet elmondott.
Bálint Sándor: Ünnepi kalendárium (részlet)
Schöpf-Merei Ágoston születésnapja – 1804
SCHÖPF-MEREI ÁGOSTON (Győr, 1804. szeptember 24. – Manchester, 1858. március 12.) gyermekgyógyász Paduában szerzett orvosi diplomát 1828-ban. 1830-ig Bécsben volt gyakorló orvos; ezután Pesten magánorvos. 1836-ban ő létesítette az első ortopédiai intézetet a mai Puskin utcában, de ez az intézmény az 1838-as árvízkor megsemmisült. 1839-ben alapította a pesti szegénygyermek kórházat. Úttörő munkát végzett a hallgatózó és kopogtató vizsgálati módszerek alkalmazása terén. Jeles sebész és szemész volt: alkalmazta a bőr alatti ín- és izommetszést, a kancsalságot műtéttel korrigálta. 1836-tól orvostörténetet, 1844-től gyermekgyógyászatot ad elő a pesti egyetemen. Ő írta az első gyermekgyógyászati tankönyvet 1847-ben. A szabadságharc alatt előbb koleraorvos, majd honvédorvos; 1849 januárjától az olasz légió törzsorvosa. A szabadságharc leverése után először Törökországba menekül, majd Angliába távozik, ahol 1851-ben megalapítja a manchesteri gyermekkórházat.
Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Tudománytörténeti Intézet, Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig, Magyar Életrajzi Lexikon)
„Nincs, ami többet érne, mint az életünk, és amit belőle csinálni tudunk és merünk, létünknek ez a nagy értelme és kalandja, és minden egyéb szédült és szédítő halandzsa.” Vas István Kossuth- és József Attila-díjas költő, író, műfordító 1910-ben ezen a napon született.
Ünnep
A migránsok és menekültek világnapja – a világnapot 2019-től a római katolikus egyház szeptember utolsó vasárnapján tartja, és a hagyományoknak megfelelően közzéteszik a pápa üzenetét.
A siketek világnapja – a Siketek Nemzetközi Szövetségének (The World Federation of the Deaf/WFD) határozata alapján 1958 óta minden év szeptember utolsó vasárnapján tartják a világnapot.
Szent Beszteréd ünnepe – Nyitra püspöke, Szent Gellért vértanútársa
Szent Buldus ünnepe – Eger püspöke, Szent Gellért vértanútársa
Szent Gellért ünnepe – A 980–1046 között élt olasz szerzetest, csanádi püspököt, aki Szent István fiának, Szent Imre hercegnek a nevelője volt, a lázadó pogány magyarok ölték meg, s 1083-ban avatták szentté. Részletesebben itt olvashatunk róla.
Szeptember 24-én történt
1261 Városi rangra emelkedett Sátoraljaújhely az V. István ifjabb királytól kapott kiváltságok alapján.
1848 Kossuth Lajos elindult alföldi toborzóútjára.
1949 Megalakult a Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetsége.
1970 A Holdról vett kőzetmintával tért vissza a Földre a 12 nappal korábban felbocsátott szovjet Luna-16 önműködő holdszonda.
1973 A volt portugál gyarmat, Bissau-Guinea elnyerte függetlenségét.
1980 Lengyelországban hivatalosan is bejegyezték a Szolidaritás szakszervezetet, amelynek Lech Wałęsa lett az elnöke.
1980 Párizsban bemutatták A nyomorultak című, Victor Hugo regénye alapján készült musicalt.
1982 Svédországban első alkalommal adták át az 1980-ban alapított Crafoord-díjat, amellyel olyan tudományágak kiválóságait ismerik el, amelyek kívül esnek a Nobel-díj körén.
2000 A Fiat Auto Polska üzemében befejezték a „kispolszkinak” nevezett autótípus gyártását.
2007 Harminchét év óta először kellett leállítani országos sztrájk miatt a termelést az amerikai General Motors autógyártó óriásvállalat gyáraiban.
2015 Minában a mekkai zarándoklaton történt tülekedés során több mint 750 ember vesztette életét. Ez a mekkai zarándoklatok legnagyobb tömegtragédiája.
2016 Budapesten, a Teréz körúton házi készítésű robbanószerkezettel életveszélyesen megsebesítettek két járőröző rendőrt.
Szeptember 24-én született
1185 Merániai Gertrúd meráni hercegnő, II. András magyar királlyal kötött házassága révén Magyarország királynéja
1568 Wathay Ferenc végvári vitéz, festő, költő, naplóíró
1583 Albrecht Wallenstein cseh tábornok, német-római császári hadvezér
1763 Kótsi Patkó János színész, színigazgató
1804 Schöpf-Merei Ágoston gyermekgyógyász, akadémikus, a magyar tudományos gyermekgyógyászat megalapítója. Többet is megtudhatunk róla az OSZK honlapján.
1824 Bereczki Máté gyümölcsnemesítő, pomológus
Kőfaragó mester fiaként született, Bagyinszki Máté néven. Pesten jogot tanult. Egyike volt a márciusi ifjaknak, Petőfi, Vasvári, Jókai barátai közé tartozott. A szabadságharcban tiszti rangot érdemelt ki. 1849-ben üldözötté vált, bujdosnia kellett, csak 1857-ben részesült közkegyelemben. Mezőkovácsházán telepedett le, rövid ideig körjegyző volt, majd tíz évig házitanítóskodott. Munkaadói birtokán kezdett el pomológiával foglalkozni. A lepusztult gyümölcsös újjászületik a keze alatt: több mint ezer, a fajták különböző változataiból álló saját nemesítésű gyümölcsfát ültet el és nevel. Sosem részesült hivatalos kertészeti szakképzésben: tudását önképzéssel, könyvek, szakfolyóiratok olvasásával és gyakorlati tapasztalataiból szerezte. Vásárolt egy területet Kunágota pusztán, ahol a német, francia, belga, holland pomológusoktól hozatott gyümölcsfákból kialakította az akkori Magyarország egyetlen hiteles fajtagyűjteményét. Tevékenységének és mintagyümölcsösének híre volt egész Európában, de még a tengerentúlon is. Rendszeresen publikált hazai és külföldi szaklapokban. Fő műve egy négykötetes könyv, a
Gyümölcsészeti vázlatok (1877-87), amelyet a gyümölcstermesztők még ma is bibliaként forgatnak: ebben többek között 472-féle körtét, 423-féle almát, 136-féle szilvát, 27-féle cseresznyét különböztet meg. Az ő nevéhez fűződik a jonatán alma első hazai ismertetése. Harminchárom éven keresztül, haláláig gondozta gyümölcsöskertjét, nemesítette fáit. Őt tekintik a hazai gyümölcsészet atyjának. Bereczki Máté 1895. december 9-én hunyt el. Forrás:
OSZK
1858 Kőszegi Károly mérnök, az új rendszerű talajművelő gép feltalálója
1878 Charles-Ferdinand Ramuz francia nyelven alkotó svájci író, elbeszélő
1897 Sinka István posztumusz Kossuth-díjas költő, író
1898 Howard Florey Nobel-díjas ausztrál farmakológus, patológus
1905 Severo Ochoa Nobel-díjas spanyol származású amerikai biokémikus
1910 Vas István kétszeres Kossuth-díjas, háromszoros József Attila-díjas költő, műfordító
1914 Fónay Márta Jászai Mari-díjas színésznő, érdemes művész
1923 Raoul Bott magyar–osztrák származású Wolf-díjas amerikai matematikus, fizikus
1923 Ladislav Fuks cseh író
1936 Jim Henson Emmy-díjas amerikai bábművész, televíziós személyiség, a Muppet család „atyja”
1936 Pásztor Erzsi Kossuth-, Jászai Mari- és Balázs Béla-díjas színművész, érdemes művész
1943 Bálint Csanád Széchenyi-díjas régész, akadémikus
1947 Mihály Tamás Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas rockzenész, az Omega együttes basszusgitárosa, zeneszerző
1948 Monyók Ildikó színésznő
1964 Vincze Ottó Munkácsy Mihály-díjas képzőművész
1974 Wolf Kati énekesnő
1987 Mező Boglárka világbajnok kerekesszékes vívó
Szeptember 24-én halt meg
1143 II. Ince, a 164. római pápa
1541 Paracelsus svájci orvos, természettudós és filozófus, okkultista, polihisztor, a modern orvostudomány előfutára
1834 I. Péter brazil császár, a brazil császárság megalapítója, IV. Péter néven portugál király
1904 Niels Ryberg Finsen Nobel-díjas dán orvos
1909 Chyzer Kornél orvos, nevéhez fűződik a társadalombiztosítás alapjainak elméleti megalkotása. További részletekért érdemes felkeresni az OSZK honlapját.
1920 Peter Carl Fabergé orosz ékszerész, a Fabergé-tojások készítője, az utolsó cári ékszerész
1928 Geőcze Sarolta szociológus, pedagógiai író
1983 Pap Gyula festő, grafikus, iparművész, érdemes és kiváló művész, a Bauhaus utolsó magyarországi képviselője
1986 Kellér Dezső író, konferanszié, kiváló művész, a Vidám Színpad örökös tagja
1988 Béll Béla meteorológus, akadémikus, a rendszeres rádiószonda-mérések elindítója hazánkban
2003 Timár György író, költő, műfordító, újságíró
2004 Françoise Sagan francia írónő
2015 Váradi Katalin magyar karmester
2017 Tarján Tamás József Attila-díjas író, irodalomtörténész, kritikus
2017 Székely György Széchenyi-díjas orvos, neurológus, neurobiológus, akadémikus
#eztörténtma