Jeles napok

Szeptember – Szent Mihály – Őszelő – Földanya hava

Jeles napok

Szent Kozma és Szent Damján

Pénztelenek
Kozmáról és Damjánról, a korai egyház két nagy vértanú szentjéről legendájukon kívül alig tudunk egyebet, minthogy a szíriai Cirusban szenvedtek mártíromságot a diocletianusi üldöztetések alatt (303-ban). Állítólag Arábiában születtek. Ikertestvérek voltak, és mindketten a gyógyítást választották élethivatásul. Ingyen gyógyítottak, és a gyógyírt is ajándékképpen adták a betegeknek. Ezért nevezték őket „pénzteleneknek”. Mivel keresztények voltak, betegeiknek nemcsak a testét, hanem a lelkét is ápolták. Tevékenységük színtere Kilikia (Cilicia) volt. Tiszteletük már az V. században túlnőtt működési területükön. Ünnepük, szeptember 27-e, a VII. században került a liturgikus könyvekbe. Úgy tartják, hogy első római templomuk fölszentelésének a napja volt ez. (1969-ben Róma egy nappal korábbra tette névnapjukat.) Különösen a keleti egyház tartja nagyra őket, de mint az orvosok, felcserek és borbélyok (Kozma), valamint a patikusok patrónusai (Damján), no és persze a betegségekben szenvedőké, a járvány sújtotta vidékek lakóié, egy időben nyugaton is népszerűségnek örvendtek. Ebben nem kis része volt annak, hogy mint a Medici család házi szentjeit (Cosimo Medici révén) a reneszánsz Firenze művészei sok-sok példányban megörökítették őket. Szerepkörükből adódóan elsősorban fogadalmi képeken találkozunk velük a Szűzanya kísérőiként, néha más gyógyító szentek, például Rókus és Sebestyén társaságában. Az orvosok egykorú viseletéről ismerhetők fel: prémmel szegélyezett sötétvörös talárt és kerek vörös sapkát viselnek. Attribútumaik: patikamérleg, gyógykenőcsös doboz, sebészkés, gyógyszerészmozsár és hasonlók.

Jankovics Marcell: Jelkép-kalendárium (részlet)

Szent Jusztina

Az igazságszerető Szűz
Antiókhiai Szent Jusztina (szeptember 26.) legendája fő vonalaiban a többi szűz mártírét követi. A keresztényfaló Diocletianus idejében történt állítólag, hogy egy antiochiai mágus, bizonyos Cyprianus beleszeretett a keresztény szűzbe, és mindenféle ördögi praktikával megpróbálta a magáévá tenni. Még a sátánt is megidézte, de az felvilágosította, hogy helyzete reménytelen, mert Jusztina (Iustina) Jézus jegyese, és keresztvetésére az ő, mármint az ördög minden hatalma semmivé foszlik. Cyprianus ettől észhez tért, megkeresztelkedett, majd városa püspöke lett. Az üldözések során együtt haltak vértanúhalált Nikomédiában. Szurokkal, viasszal, zsírral teli katlanban főzték őket, de miután az nem ártott nekik, lefejezték őket, testüket pedig kutyáknak vetették eledelül.

Jankovics Marcell: Jelkép-kalendárium (részlet)

A tiszta hegyek napja

Ez a nap a környezetvédelem fontosságára hívja fel a figyelmet számos más világnap mellett. Nemzeti parkok, zöld szervezetek szerveznek ezen a napon társadalmi munkát és gyűjtenek hulladékot, tisztítják a természetet.

A nyelvek európai napja

Az Európa Tanács szeptember 26-át A NYELVEK EURÓPAI NAPJÁvá nyilvánította. Az Európai Unió tagországaiban először 2001 őszén rendezték meg, melyen közel ötven ország vett részt. Ennek sikerén felbuzdulva azóta minden évben megemlékeznek a csaknem 200 különböző európai nyelvről. Az Európa-szerte megrendezett programok célja, hogy felhívják a figyelmet a nyelvtanulás fontosságára, a nemzetek közötti kapcsolatok és együttműködések fejlesztésére és a kulturális különbségek megőrzésére.

Hantken Miksa születésnapja - 1821

HANTKEN MIKSA (Jablonka, Szilézia, 1821. szeptember 26. – Budapest, 1893. június 26.): geológus és paleontológus, egyetemi tanár, az MTA levelező (1864), majd rendes tagja (1874). Főiskolai tanulmányait 1840–42-ben Bécsben, 1843-tól 1846-ig a selmecbányai bányászati akadémián végezte. 1844–45-ben Albrecht főherceg vasgyárában gyakornok. 1846–49-ben több bányában bányatiszt. 1849–50-ben Bécsben analitikai, kémiai tanulmányokat folytatott, majd a dorogi szénbányánál dolgozott. Néhány évig Szerbia kormányának szolgálatában állt. 1858-ban Pesten telepedett le; őslénytani kutatásokat végzett. 1861–67-ben a pesti kereskedelmi akadémia tanára, 1866-tól az MNM ásvány- és őslénytárának őre. 1869-ben megszervezte a Földtani Intézetet, amelyet 1870-től, mint igazgató vezetett. 1876-ban a pesti egyetemen magántanári képesítést szerzett. 1882-ben a budapesti Tudományegyetemen újonnan alapított paleontológiai tanszék első professzorává nevezték ki.
A nummuliteszek és egyéb harmadidőszaki foraminifera-félék nemzetközileg elismert kutatója volt. Páratlanul gazdag nummulina-gyűjteménye a budapesti egyetem Őslénytani Intézetének Múzeumában van. Emlékét őrzi a Hantkenia és a Hantkenina állatnem-név is. Elkészítette a magyarországi kőszéntelepekről az első gyakorlati szempontból is jelentős összefoglaló ismertetést. Tiszteletére a Magyarhoni Földtani Társulat 1963-ban háromévenként kiosztásra kerülő Hantken Miksa-emlékérmet alapított az ősélet és rétegtani szakirodalomban elért kimagasló eredményért.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Magyar életrajzi lexikon MEK; Évfordulóink 1996. MTESZ)


 

Riszdorfer Ödön születésnapja – 1893

RISZDORFER ÖDÖN (1893. szeptember 26. –?, 1944): feltaláló. Jogi tanulmányokat végzett, majd kereskedelmi pályán működött. Mint fotóamatőr az 1920-as években kezdett a fényképezőgépek automatizálásával foglalkozni. Teljes automata gépén a megvilágítási időt fényelemmel vezérelt berendezés közvetlenül szabályozta. Félautomata gépet is készített, melynél ugyancsak fényelem alkalmazásával, de kézi erővel történik a zársebesség beállítása. Találmányai úttörő jelentőségűek, a fényképezés automatizálási kérdéseit valószínűleg a világon elsőként oldotta meg. Riszdorfer Ödön a főváros ostroma során eltűnt, nyughelye ismeretlen.

A Magyar Szabadalmi Hivatal adatbázisában szereplő szabadalmi bejelentései (lajstromszám és cím):

(137095) Fényképező készülék, melynek beépített fotoelektromos megvilágításmérője van; (136947) Villamos megvilágításmérő készülék;
(136943) Fényképező készülék, melynek beépített és a felvevő objektív két fényszabályozójával kapcsolt villamos megvilágításmérője van;
(136942) Önműködő megvilágításszabályozó fényképező készülékekhez;
(136941) Fényképező készülék;
(133473) Fényképezőkészülék, melynek az objektívzárral kapcsolt fényelektromos megvilágításmérője van;
(132724) Tükörreflexes fényképezőkészülék;
(130499) Fényképező készülék;
(120431) Berendezés a megvilágítást szabályozó eszközöknek beállítására fényképező készülékekhez;
(119818) Megvilágításmérővel egybeépített fényképezőgép;
(117959) Szerkezet fényképészeti készülékekhez a fényérzékeny réteg megvilágításának befolyásolására;
(116048) Szabályozható fényrekesz;
(115876) Szerkezet fényképészeti készülékekhez a fényérzékeny réteg megvilágításának szabályozására;(113856) Fényképészeti megvilágítást mérő készülék;
(113512) Fotocellás fénymérő készülék;
(112973) Villamos állítókészülék fényképezőgépekhez;
(112831) Fotocellás szerkezet fényképezőgépekhez;
(112769) Szerkezet fényképészeti készülékekhez, a fényérzékeny réteg megvilágításának önműködő szabályozására;
(111510) Fényrekesz fényképezőgépekhez;
(111273) Fényrekesz fényképező gépekhez;
(109474) Elrendezés fényképező gépekhez a megvilágítás önműködő szabályozására; (109132) Berendezés fényképező gépekhez a megvilágítás meghatározására;
(82538) Eljárás és berendezés terepfelvételeknek haladó légijárműből fényképezés útján való készítésére;
(77694) Eljárás magasból történt fénykép fölvételeknek horizontálissá tételére.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Magyar Tudománytörténeti Intézet MATI; Magyar életrajzi lexikon MEK ; Magyar Szabadalmi Hivatal PIPACS adatbázis )

Szeptember 26-án történt

1943-ban ezen a napon született Szörényi Szabolcs Kossuth-díjas énekes, basszusgitáros, zeneszerző. Az Illés, majd a Fonográf tagja, de szólólemeze is jelent már meg. Hobbija a vasútmodellezés, Szörényi Szabolcs forgalmista birodalma címmel portréfilm is készült róla.

Szörényi Szabolcs Kossuth-díjas énekes, basszusgitáros, zeneszerző. Fotó: Mohai Balázs / MTI
Szörényi Szabolcs Kossuth-díjas énekes, basszusgitáros, zeneszerző. Fotó: Mohai Balázs / MTI

Ünnep

A nyelvek európai napja – az Európa Tanács kezdeményezésére rendezik meg.
A fogamzásgátlás világnapja – a nemzetközi egészségnevelési, egészségügyi intézmények kezdeményezésére, az abortuszok számának csökkentése érdekében rendezik meg.
Az atomfegyverek teljes betiltásáért folyó küzdelem nemzetközi napja – az ENSZ Közgyűlése 2013 decemberében döntött megtartásáról.
Szent Kozma és Damján ünnepe – ókeresztény orvos vértanúk; az orvosok, a gyógyszerészek, a borbélyok és a fodrászok, továbbá a vakok patrónusai. Ide kattintva többet is megtudhatunk róluk.
Szent VI. Pál ünnepe – katolikus püspök, érsek, bíboros, 1963–78 között a 262. római pápa. 2014-ben boldoggá, 2018-ban szentté avatták.

Szeptember 26-án történt

1694 II. Rákóczi Ferenc – későbbi erdélyi fejedelem – házasságot kötött Sarolta Amália hessen-rheinfelsi hercegnővel a kölni székesegyházban.
1777 Mária Terézia királynő Budára telepítette a nagyszombati tudományegyetemet, a mai ELTE jogelődjét.
1815 Az orosz cár, az osztrák császár és a porosz király Európa rendjének védelmében megkötötte a Szent Szövetséget, amelyhez a pápa, a brit király és a török szultán kivételével minden európai uralkodó csatlakozott.
1918 Megnyitotta kapuit a budapesti Szent Gellért Szálló és Gyógyfürdő.
1920 A Nemzetgyűlés elfogadta az 1920. évi XXV. törvénycikket a numerus claususról; a törvény célja a zsidó származású hallgatók egyetemi továbbtanulásának korlátozása volt.
1934 Vízre bocsátották a világ akkor legnagyobb óceánjáróját, a brit Queen Maryt.
1943 A második világháború alatt német csapatok szálltak partra az olaszok által megszállt görög Korfu szigetén.
1957 New Yorkban bemutatták Leonard Bernstein West Side Story című musicaljét.
1962 Jemenben fiatal katonatisztek megdöntötték a feudális államot és létrehozták a Jemeni Arab Köztársaságot, ezt nyolc évig tartó polgárháború követte.
1988 A Magyar Népköztársaság kormánya és az Európai Gazdasági Közösségek képviselői Brüsszelben aláírták a kereskedelemről, valamint a gazdasági együttműködésről szóló megállapodást.
2005 Beszolgáltatta teljes fegyverzetét az Ír Köztársasági Hadsereg (IRA), ezzel hivatalosan is véget ért a legnagyobb britellenes északír katolikus szervezet több mint 30 éves, háromezer emberéletet kioltó fegyveres harca.

Szeptember 26-án született

1754 Joseph Louis Proust francia kémikus, a szőlőcukor felfedezője
1821 Hantken Miksa geológus, a budapesti Tudományegyetemen paleontológiai tanszékének első professzora. Ezen a linken további érdekességeket tudhatunk meg róla.
1849 Ivan Petrovics Pavlov Nobel-díjas szovjet-orosz fiziológus, a feltételes reflex működésének leírója
1873 Roth Gyula Kossuth-díjas erdészeti szakember
1888 T. S. Eliot Nobel-díjas angol költő, író, kritikus
1889 Martin Heidegger német filozófus
1893 Riszdorfer Ödön feltaláló, aki forradalmasította a fényképezőgép-ipart

Jogi tanulmányokat végzett, majd kereskedelmi pályán működött. Mint fotóamatőr az 1920-as években kezdett a fényképezőgépek automatizálásával foglalkozni. Teljes automata gépén a megvilágítási időt fényelemmel vezérelt berendezés közvetlenül szabályozta. Félautomata gépet is készített, melynél ugyancsak fényelem alkalmazásával, de kézi erővel történik a zársebesség beállítása. Találmányai úttörő jelentőségűek, a fényképezés automatizálási kérdéseit valószínűleg a világon elsőként oldotta meg. Bejegyzett szabadalmai közé tartozik többek között a fényképezőkészülék, melynek az objektívzárral kapcsolt fényelektromos megvilágításmérője van, eljárás és berendezés terepfelvételeknek haladó légi járműből fényképezés útján való készítésére, valamint a szabályozható fényrekesz. Riszdorfer Ödön a főváros ostroma során 1944-ben eltűnt, nyughelye ismeretlen. Forrás: OSZK

1898 George Gershwin amerikai zeneszerző, zongoraművész
1907 Radványi Géza Kossuth-díjas filmrendező
1923 Dharam Dev Anand indiai filmszínész, rendező, producer
1923 Oláh Andor orvos-természetgyógyász
1928 Hildebrand István Kossuth-díjas operatőr, rendező, a nemzet művésze
1943 Eckhardt Mária Széchenyi-díjas zenetörténész, karnagy
1943 Szörényi Szabolcs basszusgitáros, zeneszerző, a Kossuth-díjas Illés együttes tagja
1948 Olivia Newton-John brit-ausztrál énekesnő, filmszínésznő
1963 Kováts Tibor Liszt Ferenc-díjas balett-táncos, kiváló művész
1968 Jim Caviezel amerikai filmszínész
1981 Serena Williams korábbi világelső, 23-szoros Grand Slam-győztes amerikai teniszezőnő

Szeptember 26-án halt meg

1868 August Ferdinand Möbius német matematikus és csillagász
1902 Levi Strauss német–amerikai üzletember, a farmernadrág „feltalálója”
1937 Bessie Smith amerikai énekesnő, „a blues császárnője”
1939 Bláthy Ottó Titusz gépészmérnök, akadémikus, a transzformátor egyik feltalálója. Életéről és tevékenységéről itt olvashatunk.
1945 Bartók Béla posztumusz Kossuth-díjas zeneszerző, népzenekutató, zongoraművész, a 20. század egyik legnagyobb komponistája
1969 Nagy Ernő gépészmérnök, a magyar asztronautikai szakirodalom kiemelkedő művelője. További részletek róla az OSZK honlapján.
1971 Báldy Bálint Kossuth-díjas mezőgazdász, a magyarországi baromfitenyésztés tudományos kidolgozásának egyik kiemelkedő alakja. Részletesebben itt olvashatunk róla.
1973 Anna Magnani Oscar-díjas olasz színésznő
1976 Turán Pál kétszeres Kossuth-díjas matematikus, akadémikus
1983 Peja Győző Kossuth-díjas földrajztudós
1998 Betty Carter amerikai jazzénekesnő
2003 Robert Palmer brit rockénekes
2004 Kabos László Jászai Mari-díjas színész, komikus, érdemes művész
2008 Jászai Jolán színésznő
2008 Paul Newman Oscar-díjas amerikai színész, rendező
2019 Jacques Chirac, 1995 és 2007 között francia köztársasági elnök

#eztörténtma