Az Árpád-kori joghurttól a megkésett levesig

Tudomány

Mátyás király kedvenc csemegéje a marcipán volt, II. Rákóczi Ferenc pedig minden reggel forró csokoládéval kezdte a napját. E különleges étkezési szokásokon túl is számos érdekességet tartogat a magyar gasztrotörténelem a honfoglalás korától kezdve.

Ms 5073 f.140v Table Service of a Lady of Quality, from the Renaud de Montauban cycle (vellum) by Liedet, Loyset (fl.1448-78); Bibliotheque de L'Arsenal, Paris, France; (add.info.: French noblewoman dining with members of her household, waited on by servants and Butler wearing tunic, hose and crakcowes, long pointed shoes. Trumpeters play in musicians gallery. Floor laid with encaustic tiles. 15th century manuscript) (Photo by leemage / Leemage via AFP)
Lakodalom ábrázolása Philippe Camus 15. századi francia író Olivier de Castille és Artus d'Algarbe története című lovagregényében. Loyset Liédetnek tulajdonítva, 1440-es évek. Fotó: Leemage via AFP

A Múzeumok Őszi Fesztiváljának programjai idén a gasztronómia körül forogtak. Nem volt ez másképp a Magyar Nemzeti Múzeumban sem, ahol az Élő múzeum programsorozat keretében az érdeklődők a középkori étkezési szokások, különféle fogások megismerésén túl Mátyás király udvarának szakácsnéjával és Apafi Mihály erdélyi fejedelem szakácskönyvet író feleségével, Bornemisza Annával is találkozhattak.

Tartósítás sózással, szárítással, vermeléssel és befőzéssel

A honfoglalást követően letelepedett magyarok étkezési szokásairól sok minden tudható a régészeti leleteknek és az összehasonlító történettudománynak köszönhetően. A megtermelt gabonából kövön sütött lepénykenyeret készítettek, de a gabonaféléket folyadékkal – vízzel, tejjel – felöntve kásaként is fogyasztották.

Húst is ettek természetesen, amelyet szárítással, besózással vagy zsírban, olajban megsütve tudtak tartósítani, de a legegyszerűbb módszernek persze az élőállat-tartás bizonyult.

Az Árpád-kori lakóházak maradványait megvizsgálva kiderült, hogy az élelem tartósítása kiemelten fontos volt eleink számára. A földbe vermet ástak, ahol hűvösben és nedvesen tudták tartani például a gumós zöldségeket, de a padlást is tárolásra használták. Itt a száraz levegő előnyeit kamatoztatták elsősorban a gabonafélék, gyümölcsök raktárazásakor, és nagy gondot fordítottak a kártevők távol tartására is. Befőttet, lekvárt már ebben az időben készítettek, sőt, a régészeti kutatások olyan speciális csőrös edényeket is feltártak, amelyek az ecetben tartósított termények tárolására szolgáltak. A csőrön keresztül tudták leönteni róluk az ecetet, és így külön tudták felhasználni az ecetet és az eltett terményt. Gyakori étkük volt a tarhó, amelyet a felforralt tej beoltásával készítettek, és a mai joghurthoz hasonlított az állaga. Az evőeszközök közül a kanalat már használták: ásatásokon találtak fanyelűt, vagy olyat, amelynek kagylóból kialakított merítőfeje volt. Az Árpád-kor legismertebb étele, a nyereg alatt puhított hús létezése viszont csak legenda.

Mindenki hozta a saját kanalát

Komárom, 2024. március 20.
A komáromi Csillagerődben látható a Szépművészeti Múzeum gipszmásolati gyűjteményének többszáz jeles darabja, köztük Mátyás király és felesége, Aragóniai Beatrix portréja.
MTVA/Bizományosi: Branstetter Sándor 
***************************
Kedves Felhasználó!
Ez a fotó nem a Duna Médiaszolgáltató Zrt./MTI által készített és kiadott fényképfelvétel, így harmadik személy által támasztott bárminemű – különösen szerzői jogi, szomszédos jogi és személyiségi jogi – igényért a fotó szerzője/jogutódja közvetlenül maga áll helyt, az MTVA felelőssége e körben kizárt.
A Szépművészeti Múzeum gipszmásolat-gyűjteményének Mátyás királyt és feleségét, Aragóniai Beatrixot ábrázoló portréja a komáromi Csillagerődben. Fotó: Branstetter Sándor / MTVA Bizományosi

A reneszánsz kor jelentős változásokat hozott az étkezési szokásokban. Írott forrás is rendelkezésre áll ezzel kapcsolatban: a Mátyás király és Aragóniai Beatrix esküvőjén feltálalt menüsor szerencsére fennmaradt, Hans Seybold rajnai követ részletes leírásának köszönhetően. Hunyadi Mátyás köznemesi sorból származott, ő ismerte és fogyasztotta az egyszerűbb, akár paraszti eredetű ételeket is, de nyitott volt új ételek és étkezési szokások megismerésére és bevezetésére is. Második felesége,

Beatrix nápolyi királylány számos itáliai szokást és ételt honosított meg hazánkban. Köztük például a marcipánt is, amelyet Mátyás – édesszájú lévén – szívesen és gyakran fogyasztott.

A panis Martii, vagyis Márk kenyere, azaz a marcipán velencei eredetű étel, s a főúri asztalokon szoborrá formált asztaldíszként is tálalták. 1476. december 22-én került sor a nevezetes magyar királyi esküvőre, ám a házasságot már korábban, követek útján megkötötték a felek. Az ünnepségek egészen a következő év január 6-áig tartottak. Ekkor még nem alakult ki a ma szokásos leves, főétel, desszert étkezési sorrend, az édes és a sós ételeket vegyesen szolgálták fel.

Mindenki magával hozta a saját kanalát, nehogy mérgezés áldozatává váljon a helyben kapott evőeszköz által.

Beatrix királyné terjesztette el hazánkban a villahasználatot, de először csupán a kétágú változatét. A középkorban ugyanis rettegtek az ördögtől s elképzelt háromágú szigonyától is, így aztán a villa sem lehetett háromágú. Az evőeszközök elterjedése előtt őseink kézzel ettek, kezüket a maguk, később az étekfogók ruhájába, majd kendőjébe törölték. Mivel a sáfrány használata igen elterjedt volt, gyakran fogyasztottak ebből készített sárga mártásos húsételt, ezért aztán a főurak keze ebben az időben mindig sárgán virított.

Esküvői ételsor egzotikus fogásokkal

Galeotto Marzio leírásából tudjuk, hogy az udvari étkezések alatt végig lantmuzsika szólt, mutatványosok szórakoztatták a vendégeket, de még lovagi tornára is sor került. Mátyás második menyegzőjét huszonkét lépés hosszú asztalnál rendezték meg. Az asztalfőn ült a királyi pár, körülöttük a családtagok, illetve azok, akiket Beatrix odaültetett.

A királyné ugyanis erősen igyekezett politikai befolyást gyakorolni férje udvarában, akár az ültetési rend meghatározásával is.

Az esküvői lakomán tizenegy fogást tálaltak fel: kandírozott gyümölcsökkel és édes magvakkal kezdődött, ezután jöttek a szárnyasokból készült ételek, amelyekből élő madarak éneke szórakoztatta a vendégsereget, majd vaddisznópecsenye érkezett. Mártásban tálalt vagdalt hús volt az újabb fogás, majd az egykori leírás szerint aranyozott mókusok és angyalok kerültek az asztalra, a legvalószínűbb, hogy marcipánból. Ezután sárga almákon álló gyöngytyúkot és kappant hoztak, ezt követte egy édességkreáció, amely kertet jelenített meg. A legfontosabb az élethűség volt. A következő ínyencség rizs volt, ugyanis az ebben a korban nagyon drága presztízsételnek számított. A folytatás sült vadpecsenye volt, majd pácolt csirke sárga szószban, végül egy fánkféleség (kitolófánk) zárta a sort. Feljegyezték, hogy egy alkalommal Beatrixot marcipánból készült sakktáblával lepték meg, ugyanis a királyné sakkozni is tudott.

Török és francia hatások

A magyar étkezési szokásoknak a török kor adott újabb lendületet. Mivel a hódítók megvetették a sertéshúst, a magyar lakosság kényszerűségből átállt ennek szinte kizárólagos fogyasztására, az addig jellemző marha, juh, kecske, baromfi és vad helyett. De ebben a korban terjedt el a kávé és a tea is, török közvetítés révén.

A törökbors néven ismert és mára a magyar konyha védjegyévé vált paprikát is hajdani megszállóinknak köszönhetjük. Ez váltotta ki később az igen drága borsot, amely a sáfránnyal és a gyömbérrel sokáig a magyar konyha uralkodó fűszere volt.

A 17. századra a francia konyha hatása is elérte hazánkat. A főúri asztalokon elsődlegessé vált a látvány, akár aranyozott ételeket is felszolgáltak. A sáfrány az aranyt idéző színével még ekkor is a magyar konyha kedvelt fűszere volt. Értékes dísztárgyakat helyeztek az asztalokra, a szépen hímzett terítők is ekkortájt váltak általánossá.

A Szakáts mesterségnek könyvetskéjének 1698-as kiadása. Forrás: Indiana University
A Szakáts mesterségnek könyvetskéjének 1698-as kiadása. Forrás: Indiana University

Ebből az időszakból származik az első nyomtatott magyar szakácskönyv is, Misztótfalusi Kis Miklós kolozsvári nyomdája 1695-ben adta ki a Szakáts mesterségnek könyvetskéjét, mely az 1693-ban a csíksomlyói ferences kolostorban írt kéziratos szakácskönyv másolata. Szerzője a kolostor szakácsa lehetett. A szöveget Misztótfalusi lektorálta, és ki is bővítette.

Levest csak a 18. század közepétől eszünk

A nagy földrajzi felfedezéseknek köszönhetően új növények, fűszerek kerültek az európai asztalokra. A magyarok eleinte idegenkedtek tőlük, csak a 18. század közepétől fogyasztottak rendszeresen burgonyát, kukoricát. Az étkezéseknél elterjedt volt, hogy

a földhöz közel termő növényeket az alacsonyabb rendűek fogyasztották, míg a vad- és marhahúsból készült fogások a főúri asztalok kedvelt ételei voltak.

A húsokat bő lében készítették, a levesfogyasztás csak a 18. század közepétől terjedt el. Addig úgy tartották a magyarok, hogy csak a német és tót gyomor tudja megemészteni ezt az ételféleséget. A korábban kenyérfélékkel végzett ételsűrítést – valószínűleg francia példa nyomán – felváltotta a lisztes habarás, és terjedni kezdtek a főzelékfélék. A rózsavizet és a levendulát is fűszerként használták, akár húsfogások mellé is. Spanyol közvetítéssel érkezett hazánkba a kakaó, amelyből először folyékony csokoládét készítettek. Ezt itta minden reggel II. Rákóczi Ferenc fejedelem is.

A témáról szóló izgalmas sétát Berta Erika, a múzeum andragógusa vezette.