A londoni patinás múzeum ehelyett csupán annyit közölt, hogy "nyitott arra a párbeszédre, amely néhány tárgy rövid időre való kölcsönadásáról szól, de nem érinti a végleges visszaszolgáltatást".
 
Pedig múlt hét csütörtökön Demetriosz Pantermalisz, az athéni Akropolisz Múzeum igazgatója még azt mondta, hogy egy júniusi UNESCO-gyűlésen bejelentette igényét a híres parthenoni márványok egy részének a visszaszerzésére, s az elkövetkező hetekben a görög fővárosban megkezdődhetnek az erről szóló tárgyalások.
 
? Ajánlást tettem a British Museum illetékeseinek néhány darab ? kezek, fejek, lábak ? márványról, amelyek a Parthenon szobraihoz tartoznak, s amelyeket még vissza lehet illeszteni ? fejtette ki a Skai Radionak adott interjújában Pantermalisz. ? Az ajánlatot elvben elfogadták, a párbeszéd ősszel kezdődik ? fűzte hozzá.
 
Az eredetileg a Parthenon díszét képező márványok régóta képezik vita tárgyát: azokat az 1799-1803 közötti brit konzul, Thomas Bruce, Elgin 7. grófja vitte magával, miután engedélyt kapott a hatóságoktól szuvenírek gyűjtésére. A márványokat tengeri úton szállították Nagy-Britanniába, ahol azonban nem fogadta őt mindenki lelkesen: sokan vandalizmusa miatt kritizálták a grófot, akit mindez hidegen hagyott.
 
A kérdésből parlamenti vita lett, majd a kormányzat 1816-ban a márványok megvásárlásáról döntött, és azokat a British Múzeumban állították ki, ahol ma is az erre a célra építette Duveen galériában láthatók. Az elmozdítást, illetve a későbbi adásvételt később többször is kétségbe vonták, és máig tartó vita kezdődött arról, hogy a köveknek vissza kellene térniük Athénba.
 
A kérdés a 2008-ban megnyílt új athéni múzeum létesítésével csak felerősödött, hiszen annak tetőgalériáját úgy építették meg, hogy ott üres volt a márványok helye, és azt várták, hogy azok hazatérésével végre újra teljes legyen a kollekció.
 
A görög kultúrdiplomácia sikertelenségét látva egy görög akadémikus négy éve érdekes ötlettel állt elő: szerinte ugyanis ha országa 2012-re nem kapja vissza az Elgin-márványokat, akkor talán azt is fontolóra veszik, hogy nem indítják világ körüli útra az olimpiai lángot. Ebből ugyan nem lett semmi, de Athén elkötelezett maradt a márványok visszaszerzése mellett; a görög kulturális miniszter három éve visszautasította a British Múzeum azon ajánlatát, hogy a londoni intézmény három hónapra kölcsönadná Görögországnak a Parthenon náluk látható márványait.