Jeles napok

December – Karácsony hava – Télelő – Álom hava

Jeles napok

Mándy Iván születésnapja – 1918 – A Digitális Irodalmi Akadémia tagja

MÁNDY IVÁN (Budapest, 1918. december 23. – Budapest, 1995. október 6.): író. 
Szüleinek válása után hírlapíró apjával maradt, korán megismerte a pesti kávéházak, mozik, szállodai szobák világát. 1928-től a budapesti Lónyay utcai református gimnáziumba és a Madách Gimnáziumba járt, tanulmányait félbehagyta. Első novelláit a Magyarság és a Tükör közölte. A háború alatt sporttudósítóként működött, a katonai szolgálattól sikerült megmenekülnie. 1945 után az Újhold fiatal szerzőgárdájához csatlakozott, néhány számot mint társszerkesztő is jegyzett. 1949 és 1957 között Mándy előtt is bezárultak a publikálási lehetőségek, s megszűnt az Újhold is, melynek szellemisége tűrhetetlen volt a kultúrát és az irodalmat egyre szigorúbban felügyelő politikai hatalom számára. Az író ezekben az években a Magyar Rádió számára készített dramatizálásokat, gyerekeknek szóló hangjátékokat, s a Népművelési Intézet munkatársaként (1950–1954) vidéken tartott irodalmi előadásokat. 
A kényszerű szilencium alatt született művek jóval később jelenhettek csak meg (Előadók, társszerzők, 1970). 1954-től szabadfoglalkozású író. A rendszerváltás után sem csatlakozott egyetlen politikai erőhöz sem, tisztségei azonban megsokasodtak. 1989-től a Holmi szerkesztőbizottságának tagja, 1990-től a Rónay György-díj kuratórium elnöke, 1991-től a budapesti magisztrátus tagja, 1992-től a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia elnöke volt. Mándy Iván művei címmel 1984-től jelenteti meg életművét a Magvető Kiadó.
Díjai: Baumgarten-díj (1948), József Attila-díj (1969), Déry Tibor-jutalom (1985), Kossuth-díj (1988), Getz Corporation-díj (1991), Robert A. Pritzker magyar nyelvű életműdíja (1992), Az Év Könyve jutalom (1992), A Soros Alapítvány életműdíja (1992), a Soros Alapítvány Díja (1995).
Írásainak világát, hangulatát meghatározta a környezet, amelyben élt: a Teleki és Mátyás tér környéke, a kisemberek, a lecsúszottak, a társadalom elesettjeinek kisvilága. Első, önéletrajzi ihletésű regényeiben (Francia kulcs, 1948 és A huszonegyedik utca, 1948) a gyerekkori tapasztalatok, emlékek párolódnak regénnyé: a nagyvárosi miliő, a kétes egzisztenciák, lődörgők, feltörekvők tarka világa egy kamaszfiú tudatán átszűrve, impresszionista képekben jelenik meg. Novelláiban a Külső-Józsefváros sajátos embertenyészete nyüzsög: bódésok, cigányok, vagányok; magányosak és kiszolgáltatottak, emberi kapcsolatokra, szeretetre vágyók. Ábrázolásmódja mind merészebben szakadt el a közvetlen realitástól a szürreális, az abszurd világérzékelés felé.
Az 1950-es és 1960-as évek regényeiben, kisregényeiben jellegzetes témái, helyszínei és figurái új árnyalatokkal gazdagodtak, s mítosszá kerekedtek. A régi mozik, presszók, uszodák, tribünök és futballpályák alkotják a „Mándy-univerzumot”. Az 1950-es években hallgatásra ítélt író rögzítette a félreállítottság állapotát és életérzését, a félelem és rettegés éveinek nyomasztó hangulatú mindennapjait, a „pálya szélére” szorított értelmiségiek, írók és átírók világát (Fabulya feleségei, 1959; Előadók, társszerzők, 1970). Nőtt az irreális, fantasztikus mozzanatok és a tárgyi valóságot könnyedén átformáló képzelet szerepe, amely látomásokban jutott felszínre. Gyakran jelent meg mint formateremtő tényező az álom is (Egy ember álma, 1971; Álom a színházról, 1977).
A hatvanas években Mándy Iván új tájékozódását jelezték a Vera-novellák, középpontjukban egy fiatal lánnyal, a beat-nemzedék jellegzetes képviselőjével (Mi van Verával?, 1970). A hetvenes évek végétől figyelme a tárgyak, dolgok felé fordult. Műveiben a modern nagyvárosi ember magányát, szorongásait szólaltatta meg. Magányos hőseinek groteszk, mégis hősi küzdelme a valósággal a hűség és a részvét erkölcsi parancsára figyelmeztet. Több kötet hangjátékot és Mélyvíz (1960) címmel musicalt is írt. Klasszikussá vált gyermekkönyveiben a jellegzetes pesti tájak és figurák valóság és álom, valóság és fantasztikum szivárványszíneiből kelnek életre. A novella megújítója; az elbeszélés idő- és térviszonyait különböző technikákkal felszabadította a hagyományos ábrázolás kötelmei alól. Részben a film módszereit (vágások, áttűnések), részben a lírai ábrázolás eszközeit használta fel az epikában: az önállósult költői kép látomások, emlékképek, fantáziaképek kiindulópontja lesz.

(Erdődy Edit szócikke alapján: Új Magyar Irodalmi Lexikon, CD-ROM, 2000)

Pauer János születésnapja – 1846

PAUER JÁNOS, (Andrásfalva, 1846. december 23. – Selmecbánya, 1904. december 21.): jogász, bányamérnök, a selmecbányai akadémia kiemelkedő oktatója, könyvtárosa. Középiskoláit Késmárkon és Rozsnyón végezte, 1865-ben tett érettségi vizsgát a késmárki líceumban. Jogi tanulmányainak az eperjesi jogakadémián történt elvégzése után 1868-ban a selmecbányai magyar királyi bányászati és erdészeti akadémiára ment, ahol a bányászati szakot 1871-ben fejezte be. Ezután az oraviczai bányakapitányságnál szolgált, bányaesküdtként. 1872-ben bírói államvizsgát tett, majd a selmecbányai magyar királyi bányászati és erdészeti akadémia titkára és rendkívüli tanára lett.
Az akadémián nemzetgazdaságtant, a pénzügytant, a pénzügyi törvényeket, a bánya- és vízjogot és a váltójogot adott elő. Részt vett a vámtarifa kidolgozásában. Több szakcikke jelent meg a Bányászati és Kohászati Lapokban.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1996. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

December 23-án történt

1922-ben ezen a napon – Földes Imre és Buttykay Ákos Olivia hercegnő című operettjével – nyitotta meg kapuit a korábbi Somossy Orfeum épületében Budapest első operettszínháza. Az 1894-ben emelt Nagymező utcai épületet Ferdinand Fellner és Hermann Helmer bécsi építészek tervezték.

A Fővárosi Orfeum (később Fővárosi Operettszínház) 1904-ben. Fotó: Deutsche Fotothek / Brück und Sohn / FORTEPAN
A Fővárosi Orfeum (később Fővárosi Operettszínház) 1904-ben. Fotó: Deutsche Fotothek / Brück und Sohn / Fortepan

December 23-án történt

1913 Woodrow Wilson elnök aláírásával érvénybe lépett az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed létrehozásáról szóló törvény.
1922 A Nagymező utcában megnyílt Budapest első operettszínháza.
1926 Budapesten, a Nagykörút és a Rákóczi út kereszteződésében üzembe helyezték Magyarország első közlekedési villanylámpáját.
1947 Az amerikai Walter Brattain, John Bardeen és William Shockley bemutatta az első működő tranzisztort, ezt a napot tekintik a tranzisztor születésnapjának.
1948 Kivégezték a második világháború japán háborús bűnöseit felelősségre vonó tokiói per hét halálra ítélt vádlottját, köztük Tódzsó Hideki volt miniszterelnököt.
1951 Átadták a forgalomnak az újjáépített dunaföldvári Beszédes József hidat.
1990 Szlovéniában népszavazáson a voksolók túlnyomó többsége a Jugoszláviától való függetlenségre szavazott.
1991 A Ferihegyi repülőtér közelében az Oroszországból Izraelbe kivándorló zsidókat szállító autóbusz ellen elkövetett robbantásos merényletben az utasok közül négyen, a kísérő rendőrök közül ketten megsebesültek.
2011 Az Országgyűlés megalapította a Magyar Becsület Rend kitüntetést.
2015 A Budapesti Közlekedési Központ (BKK) bejelentette, hogy elkészült a budai fonódó villamoshálózat, amelyen 2016. január 16-án indult meg a közlekedés.
2022 A kormány az egyszerű, kényelmes és hatékony ügyintézés feltételeinek megteremtése érdekében elfogadta a Nemzeti Digitális Állampolgárság Programot.

December 23-án született

1777 I. Sándor orosz cár
1793 Déryné Széppataki Róza, az első magyar opera-énekesnő
1846 Pauer János jogász, bányamérnök, a selmecbányai akadémia kiemelkedő oktatója, könyvtárosa

Andrásfalván született, középiskoláit Késmárkon és Rozsnyón végezte, 1865-ben tett érettségi vizsgát a késmárki líceumban. Jogi tanulmányainak az eperjesi jogakadémián történt elvégzése után 1868-ban a selmecbányai magyar királyi bányászati és erdészeti akadémiára ment, ahol a bányászati szakot 1871-ben fejezte be. Ezután az oraviczai bányakapitányságnál szolgált bányaesküdtként. 1872-ben bírói államvizsgát tett, majd a selmecbányai magyar királyi bányászati és erdészeti akadémia titkára és rendkívüli tanára lett. Az akadémián nemzetgazdaságtant, pénzügytant, pénzügyi törvényeket, bánya- és vízjogot és váltójogot adott elő. Részt vett a vámtarifa kidolgozásában. Több szakcikke jelent meg a Bányászati és Kohászati Lapokban. 1904. december 21-én halt meg Selmecbányán. Forrás: OSZK.

1858 Vlagyimir Ivanovics Nyemirovics-Dancsenko orosz rendező, író
1868 Cholnoky Viktor író, újságíró, a magyar próza legjobb stílusművészeinek egyike
1873 Kernstok Károly festő és grafikus, a Nyolcak vezéralakja
1889 Kmetty János Kossuth-díjas magyar festőművész és grafikus, érdemes és kiváló művész
1890 Eckhardt Sándor irodalomtörténész, nyelvész, egyetemi tanár, az MTA tagja
1891 Bródy Imre fizikus, kémikus, a kriptontöltésű izzólámpa feltalálója. Életéről és munkásságáról az OSZK honlapján olvashatunk bővebben.
1903 Bánhidi Antal Széchenyi-díjas repülőgép-tervező mérnök, sportrepülő
1913 Anna Margit festő, érdemes és kiváló művész
1916 Olofsson Placid svéd származású magyar bencés szerzetes, tanár, Gulag-túlélő
1916 Dino Risi olasz színész, filmrendező
1918 Mándy Iván Kossuth-díjas író. Életéről az OSZK honlapján olvashatunk bővebben.
1918 Helmut Schmidt német szociáldemokrata politikus, 1974 és 1982 között az NSZK kancellárja
1923 Török Endre Széchenyi-díjas irodalomtörténész, az orosz irodalom kutatója
1924 Paál László Jászai Mari-díjas színész, a Pécsi Nemzeti Színház örökös tagja
1929 Chet Baker amerikai jazztrombitás
1933 Akihito japán emeritus császár, 1990–2019 között a Krizantém trón 125. császára
1938 Anisits Ferenc Széchenyi-díjas Ausztriában élő gépészmérnök, a BMW dízelmotorok fejlesztője
1943 Mihail Leonyidovics Gromov Wolf- és Abel-díjas orosz születésű francia matematikus
1947 Piros Ildikó Kossuth-díjas színésznő
1958 Pankaszi István Munkácsy Mihály-díjas restaurátor, festő, grafikus
1963 Donna Tartt Pulitzer-díjas amerikai írónő
1964 Bogdán Zsolt Jászai Mari-díjas romániai magyar színész, érdemes és kiváló művész
1964 Eddie Vedder rockzenész, a Pearl Jam frontembere
1973 Haffner Anikó színésznő
1974 Tóth Zolka színész
1978 Szilágyi Zsófia filmrendező, forgatókönyvíró
1986 Dzsudzsák Balázs válogatott labdarúgó

December 23-án halt meg

1588 I. Guise Henrik francia hadvezér, Guise hercege
1834 Thomas Malthus angol demográfus
1869 Schlick Ignác vasgyáros, az első magyar vasöntők egyike. Többet is megtudhatunk róla az OSZK honlapján.
1939 Anthony Herman Gerard Fokker holland pilóta és repülőgép-tervező, repülőgépgyáros
1943 Pogány Béla fizikus, akadémikus, a geológiai kutatások terén bevezette a szeizmikus módszert
1953 Lavrentyij Pavlovics Berija szovjet–grúz kommunista politikus, a sztálini terror és koncepciós perek tervezője és végrehajtója
1954 Ferenczy Valér festőművész, grafikus
1963 Klemm Imre Antal nyelvész, akadémikus
1966 Faller Jenő bányamérnök, múzeumalapító. Többet is megtudhatunk róla erre a linkre kattintva.
1969 Budó Ágoston Kossuth-díjas fizikus, az MTA elnökségi tagja. Az OSZK honlapján részletesebben is olvashatunk róla.
1972 Andrej Tupoljev szovjet repülőgép-tervező
1977 Vajthó László irodalomtörténész, író, műfordító
1979 Peggy Guggenheim amerikai műgyűjtő
1993 Széchenyi Lenke Munkácsy Mihály-díjas gobelinművész, textiltervező
1996 Bustya Endre erdélyi magyar irodalomtörténész, Ady-kutató
1998 Anatolij Ribakov szovjet–orosz regényíró, író
2007 Oscar Peterson Grammy-díjas kanadai jazz-zongorista, zeneszerző
2013 Mihail Kalasnyikov szovjet–orosz fegyverkonstruktőr
2014 Czakó Klára színésznő
2022 Bak Imre Kossuth- és Herder-díjas festőművész, a nemzet művésze

#eztörténtma