Jeles napok

Február – Böjtelő hava – Télutó – Jégbontó hava

Jeles napok

Boldog Bátori László

BOLDOG BÁTORI LÁSZLÓ (Nyírcsászári, 1420 körül –Budalőrinc, 1484 körül/1456 körül). Életéről és munkásságáról nagyon kevés hiteles forrás maradt fenn. A Gyöngyösi Gergely pálos főperjel és utódai által jegyzett Rendi krónikában (Vitae fratrum…) olvashatók tevékenységéről részletek.
Bátori László születésének és halálának időpontjáról nincs biztos adat. Életét a szűkös források és azok feldolgozásai alapján kísérelhető meg felidézni. Fiatal nemesként Itáliában és Franciaországban tanult, majd élte Szilágysomlyó birtokosának főúri életét. A földi dolgok álnokságát látva azonban kiábrándult a világból, és belépett a pálos rendbe. A Buda melletti Szent Lőrinc (Budaszentlőrinc) kolostorában élt, ahol kimagaslott társai közül erkölcsösségével, mély hitével, jóságával, tudásával, s számos tanítványt vonzott maga köré. Később néhány társával együtt egy közeli barlangba vonult, ahol imával, kétkezi munkával, böjtölve töltötte napjait, mígnem az éhezés visszatérni kényszerítette a kolostorba. A források szerint részleteket fordított Bibliából, s megírta magyarul több szent életét, de ezek nem maradtak fenn, ahogy Bátorinak a budaszentlőrinci kolostor templomában lévő sírja is megsemmisült az épületekkel együtt.  A Nagy-Hárshegyen a barlangot, ahol elvonulva élt egy ideig, 1911-ben Bátori-barlangként nyitották meg, 1929-ben oltárt is építettek benne, mára azonban csak a zárt fémkapu látható.

A céhrendszer felszámolása Magyarországon – 1872

Közismert, hogy a céhrendszer zártsága, monopolisztikus jellege már a XVIII. században is, de különösen a XIX. század folyamán mennyire akadályozta, illetve torzította az iparfejlődést. Felszámolására és a modern szabályozásra mégis csak a XIX. század utolsó harmadában került sor. 1851-ben már megtiltották új céhek alapítását, a legfontosabb iparok űzését hatósági engedélyhez kötötték. Az 1860-ban életbe lépett új iparrendtartás még mindig nem törölte el a céheket, de ajánlotta, hogy alakuljanak át ipartársulattá. Megtiltotta mindkét szervezetnek az iparűzés korlátozását, jelentősen csökkentette az engedélyhez kötött iparok számát, lehetővé tette, hogy az iparosok szabadon kereskedjenek a termékeikkel.
Valódi változást az 1872:VIII. tc. hozott, kimondva, hogy a törvény életbelépésétől számított három hónapon belül minden céhnek meg kell szűnnie. A szabad ipargyakorlás alanyi joggá vált. A iparosok „közös érdekeik előmozdítása végett” területi, illetve szakmai alapon ipartársulatot szervezhettek vagy a megszűnő céhek közös akarattal, vagyonukat megtartva átalakulhattak. Az ipartársulatok egyetlen komoly jogosítványa, hogy működtethették a békéltető bizottságot, amely az iparosok és segédszemélyzetük közti vitákat volt hivatva „kiegyenlíteni”. Alapszabályt kellett alkotniuk, a tagság önkéntes volt, azok is beléphettek, akiknek szakmája nem volt képesítéshez kötve. A törvény értelmében minden önálló iparos tarthatott tanoncot, alkalmazhatott segédeket. A tanoncot kötelező szerződésben rögzített feltételekkel kellett a szakmára megtanítania, iskolázásáról gondoskodnia, majd a tanoncidő elteltével az „igazságos bizonyítványt” kiadnia.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1999. MTESZ;BFL Levéltárismertető)

Hullay József születésnapja – 1921

HULLAY JÓZSEF (Rimaszombat, 1921. február 27. – Debrecen, 1984. január 16.): idegsebész, egyetemi tanár, az epilepszia sebészeti gyógyításának kutatója.
Egyetemi tanulmányait 1939-től a debreceni Tisza István Tudományegyetem orvostudományi karán végezte, ahol 1944-ben orvosdoktori oklevelet szerzett. 1945-től a debreceni egyetemi idegklinika orvosa volt, 1947-től Sántha Kálmán mellett bekapcsolódott az idegsebészeti munkába. 1948-ban ideggyógyász szakorvosi, 1951-ben műtőorvosi vizsgát tett. Sántha Kálmán eltávolítása után 1951-től az orvostudományi egyetem idegsebészetét irányította, több mint 20 évig vezette az idegsebészeti osztályt és a röntgen-laboratóriumot. 1960-ban az orvostudomány kandidátusa lett, 1970-től egyetemi tanár. Főként az epilepszia és az extrapiramidális mozgászavarok sebészeti kezelésével, a halántéklebeny működésével, az agydaganatokkal, elsősorban a hallóidegdaganatokkal, az agyi aneurizmákkal, angiómákkal foglalkozott. Mint idegsebész nemzetközi hírnevet szerzett. Évekig a Magyar Idegsebészeti Társaság elnöke, 1975-től a Szlovák Orvosi Társaság tiszteletbeli tagja volt, 1979-től az USA Idegsebész Társaságnak levelező tagja. 1970-ben Schaffer Károly-emlékérmet kapott.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1996. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

Karch Alajos születésnapja – 1869

KARCH ALAJOS (Magyar–Ürög, 1869. február 27. – Budapest, 1939. szeptember 3.): malomtechnikus, malomipari szerkezetek feltalálója.
A felsőipariskola elvégzése után Magyar-Ürögön elsajátította a molnármesterséget és a századfordulóig mint molnár dolgozott. 1901-ben malomépítő vállalatot alapított Pécsett, de vállalkozása nem sikerült. Dolgozott Szombathelyen a Pohl-gyárban (1901–08), Budapesten a Podvinecz és Heisler cégnél (1908), az Első Magyar Gazdasági Gépgyárban (1911–21). Minden munkahelyén malomgépeket szerkesztett és malmot tervezett. 1921-től önálló volt. Jelentősek szabadalmai és megvalósított gépei. Munkái közül ipartörténetileg nevezetes a hat hengerrel őrlő gépe (1918) és a daratisztítóval egyesített síkszita (1921). Gépeivel önműködő (tehát összekötött őrlőrendszerű) kismalmokat hozott létre, csökkentve az élőmunka-ráfordítást.
A Magyar Szabadalmi Hivatal PIPACS adatbázisában szereplő szabadalmai (lajstromszám, cím):
83843 Síkszita kapcsolva daratisztítóval
75684 Hengerszék
70864 Hajtás körmozgású síkszitákhoz
65424 Rugós porlasztószelep
19222 Oldalt rázó hullámos sík szita

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1994. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

Február 27-én történt

Ma ünnepli 95. születésnapját Joanne Woodward Oscar-díjas amerikai színésznő, a szintén Oscar-díjas filmsztár, Paul Newman özvegye. Joanne Woodward a legjobb színésznőnek járó Oscar-díjat az Éva három arca című 1957-es amerikai filmdráma disszociatív identitászavarban szenvedő főhőseként nyerte el, ezzel ő az első színésznő, aki három személyiség megformálásáért kapott Oscar-díjat.

L affrontement
Harry and son
1984
real Paul Newman
Joanne Woodward.
COLLECTION CHRISTOPHEL © Orion Pictures
Orion Pictures / Collection ChristopheL via AFP
Joanne Woodward a Harry és fiában. Fotó: Orion Pictures / Collection ChristopheL via AFP

Ünnepek, emléknapok

A civil szervezetek világnapja – 2014 óta tartják az akkor még egyetemi tanulmányait folytató Marcis Skadmanis lett származású üzletember kezdeményezésére.
Boldog Bátori László ünnepe – Pálos szerzetes, az első magyar nyelvű bibliafordítás készítője. Többet is megtudhatunk róla az OSZK honlapján.

Február 27-én történt

1835 Bemutatták a budai magyar színházban Katona József Bánk bán című tragédiáját.
1844 Dominika független állam lett, ez a nap a karibi ország nemzeti ünnepe.
1872 Felszámolták a céhrendszert Magyarországon. Részletesebben is olvashatunk róla az OSZK honlapján.  
1900 Megalakult az FC Bayern München.
1933 Felgyújtották a berlini parlament épületét, a Reichstagot. A nemzetiszocialisták a kommunistákat vádolták a merénylettel.
1946 Budapesten aláírták a magyar–csehszlovák lakosságcsere-egyezményt, amely szerint a csehszlovák hatóságok annyi magyart telepíthettek át Magyarországra, ahány szlovák önként távozott onnan.
1950 Bemutatták az első magyar színes filmet, a Nádasdy Kálmán és Ranódy László rendezte Ludas Matyit.
1954 Magyarországon megjelentek az Olcsó Könyvtár sorozat első darabjai a könyvesboltok kirakataiban.
1991 Véget ér az Irak elleni első öbölháború.

Február 27-én született

272 I. Constantinus római császár, az első keresztény uralkodó
1824 Sükei Károly újságíró, költő, műfordító, a márciusi ifjak egyike
1843 Fraknói Vilmos történetíró, egyháztörténész
1859 Magyar-Mannheimer Gusztáv festőművész, illusztrátor
1861 Rudolf Steiner osztrák filozófus, az antropozófiai szellemtudomány atyja
1869 Karch Alajos malomtechnikus, malomipari szerkezetek feltalálója

Magyar–Ürögön született. A felső-ipariskola elvégzése után Magyar-Ürögön elsajátította a molnármesterséget, és a századfordulóig mint molnár dolgozott. 1901-ben malomépítő vállalatot alapított Pécsett, de vállalkozása nem sikerült. Dolgozott Szombathelyen a Pohl-gyárban (1901–08), Budapesten a Podvinecz és Heisler cégnél (1908), az Első Magyar Gazdasági Gépgyárban (1911–21). Minden munkahelyén malomgépeket szerkesztett és malmot tervezett. 1921-től önálló volt. Jelentősek szabadalmai és megvalósított gépei. Munkái közül ipartörténetileg nevezetes a hat hengerrel őrlő gépe (1918) és a daratisztítóval egyesített síkszita (1921). Gépeivel önműködő (tehát összekötött őrlőrendszerű) kismalmokat hozott létre, csökkentve az élőmunka-ráfordítást. Budapesten halt meg 1939. szeptember 3-án. Forrás: OSZK.

1875 Auguszt József cukrásziparos, a híres Auguszt cukrászdinasztia kiemelkedő tagja
1888 Lotte Lehmann német származású amerikai opera-énekesnő, Wagner operáinak legavatottabb előadója
1902 John Steinbeck Nobel-díjas amerikai író
1911 Kazal László magyar színész, énekes, komikus, érdemes művész
1913 Irwin Shaw amerikai színműíró, regényíró
1917 Devecseri Gábor Kossuth- és József Attila-díjas költő, műfordító, klasszika-filológus
1921 Hullay József idegsebész, egyetemi tanár, az epilepszia sebészeti gyógyításának kutatója. Életéről az OSZK honlapján olvashatunk bővebben.
1923 Dexter Gordon amerikai jazz-zenész, szaxofonos
1929 Fodor András Kossuth-díjas és háromszoros József Attila-díjas költő, író, műfordító
1930 Joanne Woodward Oscar-, Golden Globe- és Emmy-díjas amerikai színésznő
1932 Elizabeth Taylor kétszeres Oscar-díjas brit–amerikai filmszínésznő
1939 Takada Kenzo világhírű japán divattervező
1942 Németh Sándor Jászai Mari-díjas színész, rendező, színigazgató
1945 Kligl Sándor Munkácsy Mihály-díjas szobrászművész, érdemes és kiváló művész
1945 Daniel Olbrychski lengyel színész
1954 Éles István Karinthy-gyűrűs humorista, parodista
1957 Kevin Curran Emmy-díjas amerikai forgatókönyvíró, A Simpson család című animációs sorozat szerzője
1964 Für Anikó Jászai Mari-díjas színművésznő, érdemes művész
1968 Erdős Virág József Attila-díjas író, költő
1970 Gyurity István horvát származású magyar színész
1979 Zöld Csaba Jászai Mari-díjas színész, énekes, zenész

Február 27-én halt meg

1865 Jósika Miklós író, akadémikus
1887 Alekszandr Porfirjevics Borogyin orosz zeneszerző, az Ötök nevű zenei csoport tagja, az Igor herceg című opera komponistája
1892 Louis Vuitton francia divattervező, üzletember
1936 Ivan Petrovics Pavlov Nobel-díjas szovjet-orosz fiziológus, a róla elnevezett feltételes reflex működésének leírója
1956 Petz Aladár orvos, tanár, feltaláló. Többet is megtudhatunk róla az OSZK honlapján.
1957 Kadics Ottokár, a magyar barlangkutatás atyja. Erre a linkre kattintva bővebben is olvashatunk életéről.
1958 Harry Cohn amerikai filmproducer, a Columbia Pictures egyik alapítója
1959 Komlós Vilmos színész, ő volt az eredeti Sajó a népszerű Hacsek és Sajó párosban
1960 Asbóth Oszkár mérnök, a helikoptertervezés magyar úttörője
1983 Pesovár Ferenc etnográfus, muzeológus, tánc- és zenefolklorista
1986 Barcza Gedeon sakkolimpiai bajnok, nemzetközi nagymester
1989 Konrad Lorenz Nobel-díjas osztrák etológus
1993 Lillian Gish amerikai színésznő, a némafilmkorszak sztárja
1994 Erdélyi Sándor Liszt Ferenc-díjas táncművész 
2015 Leonard Nimoy amerikai színész, rendező, a Star Trek-sorozat Spock parancsnoka
2021 Olsavszky Éva Kossuth-díjas színésznő
2023 Erdei Grünwald Mihály újságíró, filmrendező, forgatókönyvíró, filmproducer

#eztörténtma