A Marshall-terv elveszett filmjei az OSA Archívumban

Film

A hivatalosan Európai Újjáépítési Programnak nevezett, a köznyelvben Marshall-tervként ismert gazdasági és politikai segélyprogram 1948 és 1952 között zajlott tizenhét európai ország, az átmenetileg önálló Trieszt, valamint az Egyesült Államok együttműködésével. A program a nevét George C. Marshallról, az USA külügyminiszteréről kapta, aki első ízben egy 1947 júniusában tartott beszédében vázolta a programot. 

Az OSA Archívumban bemutatandó, ritkán látott Marshall-terv filmek ? amelyek több mint hatvan évre eltűntek a nyilvánosság szeme elől ? a Marshall-terv párizsi székhelyű film szekciójának nagyszabású tájékoztatási és közvéleményformálási kampányának keretében rendelt közel 300 film közé tartoznak. 

A filmeket európai filmesek készítették európai közönség számára, és a becslések szerint havonta mintegy 30 millióan néztek meg legalább egy Marshall-segély filmet vagy híradót. A jelenleg több európai és amerikai archívumban szétszórva megtalálható filmeket a Los Angeles-i Academy of Film Archive és a New Yorkban székelő Schulberg Productions közösen gondozza. Most Budapesten az Amerikai Egyesült Államok nagykövetsége és az Egyesült Államok külügyminisztériumának Nemzetközi Információs Programirodája és Európai Ügyosztálya támogatásával mutatják be őket. 

Az OSA Archívumban vetített Marshall-filmek a Marshall-terv korai szakaszára fokuszálnak: e filmek a gazdasági újjáépítésnek logisztikai és pszichológiai aspektusait mutatják be. Az európai integráció jelentőségének hangsúlyozásával ezek a munkák a kommunista propaganda iránt fogékony és ezért veszélyeztetett balos értelmiséget, a közép- és a munkásosztályt célozták meg. 

AZ ELVESZETT MARSHALL-SEGÉLY FILMEK 

június 26., péntek, 17.00-18.30: 

Én és Mr. Marshall (Me And Mr. Marshall, 1948, 13 perc, Németország) 

Az első Marshall-segély filmet Stuart Schulberg gyártotta Berlinben 1948-ban, egy évvel azelőtt, hogy a Marshall-terv film szekcióját létrehozták volna Párizsban. A német közönségnek szánt, az Egyesült Államok katonai kormányzata defasizálási/átnevelési kampányának keretében készült filmben a Wehrmacht veteránja a Marshall-terv lelkes támogatójává válik. 

Koula története (The Story of Koula, 1951, 21 perc, Görögország) 

A történet egy görög kisfiúról szól, aki a Marshall-terv keretében kapott makacs amerikai öszvérét akarja megszelídíteni. A film óriási siker volt Európában, kilenc nyelven forgalmazták. 

A csizmadia és a kalapos (The Shoemaker And The Hatter, 1950, 16 perc, Nagy-Britannia) 

Az elbűvölő színes rajzfilm a gazdasági talpraállásához elengedhetetlen Európán belüli kereskedelemről szól. Témáját tekintve a film akár száraz közdazdasági traktátum is lehetne ? ezzel szemben a legnépszerűbb, tizenegy nyelven forgalmazott Marshall-segély film lett. 

Legyünk naivak! (Let's Be Childish!, 1950, 20 perc, Francia-Alpok) 

Egy alpesi üdülőhelyen különféle nemzetiségű gyerekek versenyeznek, hogy ki tudja a legjobb hóerődöt építeni. A gyerekek nem értik egymás nyelvét, megindul a nemzetek közti harc, a gyerekek egymásnak esnek és egy hatalmas hógolyócsatában mindent lerombolnak, amit addig építettek, mintegy szimbolizálva szüleik alig véget ért háborúját... 

Az angol nyelvű filmeket bemutatja és elemzi: Sandra Schulberg amerikai filmtörténész. A belépés ingyenes. A vetítések pedig június 27-én, szombaton a CEU - Közép-Európai Egyetemen folytatódnak. Ennek részletes programja megtalálható a http://www.osaarchivum.org/images/stories/news/2009/SellingDemocracy.pdf oldalon.